Objawy porodu. Po czym poznać, że zbliża się poród
Objawy porodu teoretycznie są oczywiste – bóle i skurcze porodowe mają zwiastować rychłe pojawienie się potomka. Jednak to nie wszystko. Są i inne, pozornie zupełnie niezwiązane z tematem, objawy porodu. Jeśli w niedługim czasie spodziewasz się dziecka, sprawdź, czy wymienione na poniższej liście objawy występują u Ciebie. Być może do porodu jest bliżej, niż myślisz.
-
Obniżanie się brzucha
Tak naprawdę brzuch nie tyle się obniża, co zmienia kształt. Wiąże się to ze zmianą pozycji dziecka na główkową. Jednak wizualnie wygląda to tak, jakby brzuch obniżył się, przy okazji odciążając przeponę. Przyszłe mamy twierdzą, że przed porodem wreszcie mogą swobodnie oddychać. Jednak są kobiety, które nie doświadczają tego dobrodziejstwa, brzuch pozostaje na niezmienionym miejscu aż do końca ciąży.
-
Skurcze przepowiadające
Mogą pojawić się już na miesiąc przed porodem i wywołać niemałe zamieszanie. W ostatnim miesiącu ciąży występują bardzo często. Są nieregularne i, wbrew pozorom, raczej słabe. Jak odróżnić je od prawdziwych skurczy porodowych? Najlepiej patrzeć na zegarek – jeśli w ich występowaniu nie widać żadnej regularności, można spać spokojnie. Prawdziwe skurcze porodowe są regularne i bolesne. Przy nich żadna mama nie pośpi.
-
Wahania nastroju
Co prawda ten objaw towarzyszy kobiecie od początku ciąży i będzie pojawiał się także po porodzie, ale w ostatnich tygodniach ciąży może być bardziej znaczący. Ostre skoki nastroju od euforii po czarną rozpacz w ostatnim miesiącu ciąży świadczą o szybko zbliżającym się porodzie.
-
Syndrom wicia gniazda
Objawy zbliżającego się porodu są bardzo różne, między innymi pojawia się i taki. Jeśli ledwo poruszająca się przyszła mama nagle wpada w szał sprzątania, mycia okien, prania i prasowania dziecięcych ubranek, sprawa jest prosta – praktycznie może domykać torbę do szpitala.
-
Nieokreślony niepokój
To jeden z objawów porodu, który trudno zdefiniować. Przyszła mama czuje się inaczej, jest niespokojna, nie potrafi powiedzieć, o co chodzi. Ten niepokój nie ma nic wspólnego ze strachem przed porodem i nie powinno się go interpretować jako złego przeczucia.
-
Utrata wagi
Oczywiście nie ma tu mowy o spektakularnym spadku wagi, jednak przed porodem waga staje w miejscu lub nieznacznie opada. Dla przyszłej mamy jest to o tyle zaskakujące, że przez całą ciążę notuje raczej wzrosty niż ubytki wagi.
-
Wyraźne zmniejszenie liczby ruchów dziecka
Dziecko jest już duże, ma niewiele miejsca w brzuchu, trudno mu beztrosko kopać i rozpychać się. Przed porodem mamy notują wyraźnie mniejszą liczbę ruchów płodu.
-
Wilczy apetyt
To nic innego jak robienie zapasów. Organizm przygotowuje się na zwiększony wysiłek i stąd potrzeba ciągłego jedzenia.
-
Biegunka
Oczyszczenie jelit ma ułatwić dziecku przemieszczenie się przez kanał rodny. Biegunka jako jeden z ostatnich objawów porodu pojawia się na kilka dni przed tym ważnym dniem.
-
Odejście czopa
Przypomina nieco upławy, ale raczej trudno pomylić czop z czymkolwiek innym. Jego pojawienie się to znak, że macica ostro szykuje się do porodu i zostało naprawdę niewiele czasu.
-
Odejście wód płodowych
Niechybny znak porodu.
-
Regularne skurcze
Właściwie to już!