Książki 28 czerwca 2023

„Ostatni list z Grecji” – najpiękniejsza historia tego lata!

„Ostatni list z Grecji” Emmy Cowell to książka, która nie tylko zachwyca cudownie oddanym klimatem greckiego życia, ale przede wszystkim urzeka historią o szukaniu własnego szczęścia. Fascynująca i czuła opowieść o rodzinnych sekretach, miłości i stracie – do polskich księgarń trafi już 19 lipca!

Ostatni list z Grecji
Zanurz się w malowniczej scenerii greckiego miasteczka, gdzie los splata się z przeznaczeniem

Śmierć matki, wspaniałej malarki, była dla Sophie prawdziwą tragedią. Zrozpaczona i zdruzgotana pragnie uciec z pustego domu pełnego wspomnień i życia, które nie układa się tak, jak sobie wyobrażała. Desperacko próbuje chwycić się czegoś, co ją pocieszy po tej stracie.

Wśród rzeczy mamy przypadkowo znajduje fotokopię obrazu z greckim pejzażem z Metoni. Nigdy wcześniej go nie widziała, więc może to zaginiony obraz, o którym opowiadał jakiś krytyk po ceremonii pogrzebowej? Zagadkowy napis podpowiada jej, gdzie szukać oryginału. Poszukiwanie obrazu to będzie jej własny sposób, by poradzić sobie z emocjami i poznać nieznany rozdział z życia swojej matki.

Podążając śladami zmarłej, Sophie trafia do Metoni, idyllicznego greckiego miasteczka. Wśród spokojnych wód i przytulnych tawern mieszkańcy oferują jej o wiele więcej niż tylko odpowiedzi, których poszukuje. Los stawia na jej drodze Theo. Czy podążanie śladami matki pozwoli Sophie odkryć własne przeznaczenie? Tylko od niej zależy, czy podejmie ryzyko i da sobie szansę na szczęście… 

„Ostatni list z Grecji” pokaże, że czasem największe szczęście kryje się za odważnymi wyborami! Ta debiutancka powieść Emmy Cowell to emocjonalny rollercoaster. Porywająca lektura, od której trudno się oderwać.

Ostatni list z Grecji

 

Emma Cowell – była aktorka i prezenterka BBC, przez ostatnią dekadę pracowała w dziale pozyskiwania funduszy na opiekę paliatywną nad dziećmi. Obecnie jest filantropką w organizacji charytatywnej Together for Short Lives. Przejście do zarabiania na życie dzięki pisaniu, było dla niej czymś naturalnym, ponieważ opowiadanie historii zawsze było jej celem. Uczy greckiego, choć nie osiągnęła jeszcze takiego poziomu, który umożliwia swobodną komunikację poza murami tawern i piekarni. Mieszka z mężem w Kornwalii. „Ostatni list z Grecji” jest jej debiutancką powieścią.

 

Autorka: Emma Cowell
Przekład: Natalia Wiśniewska
Tytuł: Ostatni list z Grecji”
Data premiery: 19.07.2023
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 416
Cena: 49,90

 

Źródło wpisu i zdjęć: informacja prasowa Business&Culture

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 27 czerwca 2023

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży i jak je rozpoznać?

Kobiety starające się o dziecko każdego miesiąca czekają na pierwsze objawy, które mogłyby zwiastować ciążę. Z kolei te, które nie planują potomstwa, bardzo często pierwsze symptomy ciąży mylnie interpretują jako zatrucie pokarmowe, a nawet grypę. Wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy doszło do zapłodnienia, czy nie, może rozstrzygnąć test ciążowy. Jednak zbyt wcześnie wykonany często nie wskaże prawidłowego wyniku. Kiedy więc pojawiają się pierwsze objawy ciąży, jak je rozpoznać i kiedy wykonać test? Podpowiadamy.

Kiedy można dostrzec pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży można zauważyć już kilkanaście dni po zapłodnieniu. Takie symptomy jednak zazwyczaj są bardzo subiektywne, a każda kobieta może je odczuwać i interpretować zupełnie inaczej. W terminie spodziewanej miesiączki, a więc około 14 dni po zapłodnieniu, mogą pojawić się objawy takie jak zgaga, zaparcia, tkliwość piersi, rozdrażnienie, bóle głowy czy wzrost temperatury ciała. U niektórych kobiet dochodzi do plamienia związanego z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy, które czasami błędnie interpretowane jest jako okres. Najczęściej jednak pierwszym wyraźnym objawem ciąży jest brak miesiączki. Jeżeli nie pojawi się ona w terminie, wówczas warto wykonać test ciążowy.

Kiedy wykonać test ciążowy?

Najczęściej pierwsze objawy ciąży widoczne są po 4-6 tygodniach od zapłodnienia. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia. Wiele kobiet dostrzega pewne zmiany w swoim organizmie już na kilka dni przed spodziewaną miesiączką, inne z kolei zmiany samopoczucia czy rozdrażnienie tłumaczą pracą i stresującym trybem życia. Jeżeli podejrzewamy ciążę, zawsze warto wykonać test ciążowy. Pamiętajmy jednak, że apteczne testy wykonywane są z moczu i wykrywają w nim stężenie beta HCG. 

W moczu beta HCG pojawia się później niż w krwi kobiety. Dlatego wykonanie testu ciążowego zazwyczaj zaleca się dopiero w dniu spodziewanej miesiączki. Jeżeli zostanie zrobiony zbyt wcześnie, wówczas może pokazać fałszywie negatywny wynik. Nawet w przypadku, jeżeli zobaczymy na teście jedną kreskę, lecz towarzyszą nam objawy, takie jak: mdłości, nudności, zmęczenie, rozdrażnienie, tkliwość i bolesność piersi, wzrost temperatury ciała czy rozpulchnienie szyjki macicy i miesiączka nie pojawiła się po kilku dniach od spodziewanego terminu, wówczas warto powtórzyć test. 

W przypadku, kiedy test ciążowy pokazuje dwie kreski, wówczas warto udać się do ginekologa i potwierdzić ciążę, a także wykonać badanie beta HCG z krwi. To ostatnie badanie może pokazać wiarygodne wyniki jeszcze przed dniem spodziewanej miesiączki, a więc około 8-10 dnia po zapłodnieniu.

 

 

Zdjęcie: freepik.com

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 27 czerwca 2023

Migrena i ból głowy – jak walczyć z nieprzyjemnymi objawami

Intensywny i stresujący dzień w pracy, niewyspanie, zmiana pogody – to tylko kilka czynników, które mogą wywołać ból głowy. Z okazji trwającego Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Migreny i Bólu Głowy podpowiadamy, w jaki sposób radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami i wyjaśniamy, jak rozpoznać różnicę między migreną a mniej uciążliwym bólem.

Migrena i ból głowy – poznaj pięć zasad walki z nieprzyjemnymi objawami

1. Przyjmij leki przeciwbólowe w odpowiednim momencie

Większość osób zmagających się z migreną dobrze wie, kiedy nadchodzi atak. Jeśli ból nie jest bardzo silny, często wystarczy zażycie jednego z dostępnych bez recepty b, zawierających ibuprofen czy paracetamol. Dawkę leku dobrze skonsultować z lekarzem lub farmaceutą – nie powinniśmy przyjmować większej liczby tabletek niż mówi ulotka, nawet jeśli nie czujemy poprawy. 

Od niedawna w aptekach można otrzymać lek bez recepty, który wcześniej dostępny był jedynie z przepisu lekarza. Wskazaniem do jego stosowania jest doraźne leczenie bólu głowy związanego właśnie z ostrymi napadami migreny z aurą lub bez aury. Przed przyjęciem leku, warto skonsultować to z farmaceutą.

2. Zadbaj o dietę „antymigrenową”

To, co spożywamy, może odgrywać ważną rolę w wywoływaniu ataków migreny – niektóre substancje zawarte w pokarmach, m.in. tyramina czy kofeina, są znanymi czynnikami wyzwalającymi objawy u wielu Pacjentów. Produkty bogate w tyraminę to np. wędliny, sery dojrzewające, marynowane śledzie czy wędzone ryby, a kofeinę znajdziemy w kawie, mocnej herbacie albo napojach energetycznych. Do tzw. wyzwalaczy migreny zaliczyć można też alkohol, kakao, czekoladę i słodziki zawierające aspartam. W zapobieganiu ataków ważne jest regularne spożywanie posiłków i dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu.

3. Naucz się radzić sobie ze stresem 

Bardzo często winowajcą bólu głowy jest właśnie stres. Chociaż nie da się całkowicie wyeliminować go z naszego życia, warto nauczyć się, jak sobie z nim radzić. Pomóc mogą spacer na świeżym powietrzu, masaże, aromaterapia czy ciepła, relaksująca kąpiel. 

4. Metody mamy i babci, czyli zioła

Jak złagodzić nieprzyjemne objawy bólu głowy? Na przykład sięgając po niektóreb. Skuteczne może okazać się picie naparów przygotowanych w formie herbaty, m.in. z imbiru (hamującego mdłości i wymioty), rumianku (doskonałego na stres i pobudzenie) czy melisy (która rozluźnia i uspokaja). Relaksująco działa też olejek lawendowy. 

5. Odpoczynek dobry na wszystko!

Gdy czujemy, że zbliża się atak migreny, przerwijmy pracę, którą właśnie wykonujemy – zwłaszcza jeśli jest to praca fizyczna. Postarajmy się znaleźć miejsce, w którym będziemy mogli, chociaż na chwilę się położyć, zasłońmy okna i zgaśmy światło. Zadbajmy o ciszę – wyłączmy telewizor i radio, wyciszmy telefon. Skupmy się na swoim oddechu: weźmy głęboki wdech i wykonajmy powolny wydech, a potem powtórzmy tę czynność kilka razy. Jeśli mamy taką możliwość, spróbujmy zasnąć.

Migrena a ból głowy – znajdź różnicę

Napięciowy ból głowy oraz migrena zaliczane są do bólów samoistnych, które skutecznie mogą utrudniać normalne funkcjonowanie. To, co odróżnia migrenę od „zwykłego” bólu głowy, to przede wszystkim występowanie dodatkowych objawów – zwiększonej wrażliwości na światło, dźwięki czy zapachy. W jej przebiegu zazwyczaj pojawiają się nudności, zawroty głowy, zaburzenia nastroju, a czasem nawet zaburzenia widzenia. U niektórych osób przed wystąpieniem ataku migreny pojawia się charakterystyczna aura, która jest wynikiem skurczu naczyń krwionośnych – najczęściej objawia się poprzez całkowicie odwracalne problemy ze wzrokiem, czuciem lub mową. Z migreną zmaga się już blisko 8 milionów Polaków.

 „Jeśli podejrzewamy u siebie migrenę, spróbujmy zapamiętać, a nawet zanotować kiedy i jak długo występuje ból, gdzie jest umiejscowiony oraz czy jest związany z jakimiś czynnikami, np. dużym stresem czy chociażby cyklem menstruacyjnym. Ból migrenowy zazwyczaj jest długotrwały – trwa nawet do 72 godzin, jednostronny, pulsujący i nasila się przy każdym ruchu. Pamiętajmy, że konieczna jest wizyta u lekarza, którzy postawi odpowiednią diagnozę” – tłumaczy mgr farmacji Izabela Baj, Dyrektor ds. opieki farmaceutycznej Gemini Polska.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close