Ciąża i dziecko 17 lutego 2024

Prezent na roczek: wybrać coś praktycznego czy sentymentalnego

Co zrobić, kiedy lada chwila czeka nas pierwsza impreza urodzinowa najmłodszego członka rodziny, bądź dziecka przyjaciół? To idealny moment na wybór upominku z tej okazji. Nie wypada przecież pojawić się na przyjęciu bez żadnego podarunku. Jeżeli sam proces wyboru prezentu jest skomplikowany, warto przeczytać poniższy artykuł. To z niego można dowiedzieć się, czy lepiej postawić na coś sentymentalnego, czy może preferowaną opcją dla samego maluszka i rodziców będzie upominek na tu i teraz.

W pierwszej kolejności warto porozmawiać z rodzicami dziecka i zapytać o ich potrzeby

Na samym początku warto podkreślić, że kwestię doboru prezentu urodzinowego na roczek dziecka należy dokładnie wyjaśnić z rodzicami maluszka. W żadnym przypadku nie będzie to wstyd. Tylko w taki sposób można uniknąć upominkowego faux pas. Nie ma bowiem nic gorszego niż wydanie pieniędzy na niepraktyczny i zupełnie niepotrzebny podarek. Zwłaszcza, że kupimy go dla osoby nie posiadającej zainteresowań, czy konkretnego celu w życiu. Z kolei każdy rodzic na kilka tygodni przed rozpoczęciem świętowania ma przygotowaną obszerną listę rzeczy oraz artykułów, które należy określać jako pierwszej potrzeby.

Inspiracje prezentowe w formie praktycznych upominków na roczek dziecka

Po rozmowie z rodzicami wyszło, że potrzebują praktycznych akcesoriów dla dziecka? Idealnie się składa, ponieważ na stronie internetowej https://www.murrano.pl/ można znaleźć szeroki wybór właśnie takich gadżetów. Jeżeli więc nie padła propozycja konkretnego produktu z ust rodziców, warto zwrócić szczególną uwagę na zestawy sztućców drewnianych lub przydatne o każdej porze dnia oraz nocy szkatułki na zabawki, dostępne w asortymencie sklepu online Murrano.

Podarek dla nowego członka rodziny o praktycznym charakterze spełnia niemal wszystkie założenia prezentu perfekcyjnego. Przede wszystkim będzie on regularnie wykorzystywany i nie odejdzie w zapomnienie po kilku dniach od oficjalnego wręczenia. Jeżeli dodatkowo decyzja padnie na opcję personalizacji akcesoriów, można w ten sposób stworzyć idealną pamiątkę. Kto wie, być może kilka lub kilkanaście lat później dziecko wróci sentymentalnie do czasów, kiedy jadło sztućcami z dedykowanego dla niego zestawu.

Prezent pamiątka. Co warto kupić, jeżeli zależy na wartości sentymentalnej?

Wspomniana wcześniej personalizacja wręcz doskonale sprawdza się w przypadku prezentów o wartości stricte sentymentalnej. Jak już samo nazewnictwo wskazuje, są one tworzone głównie z myślą o wręczeniu pamiątki na długie lata, a nie akcesoriów sprawdzających się tu i teraz. Wiele osób szykujących takich podarunków uważa, że jest to o wiele łatwiejszy segment kupna prezentów. Głównie z powodu na szerokie możliwości wyboru produktów oraz personalizację. Często wykonanie dodatkowego nadruku w postaci fotografii, bądź standardowego tekstu sprawia, że dany upominek z miejsca staje się tym najważniejszym.

Na jakie opcje warto się zdecydować, i w jaki sposób dokonać tam personalizacji? Najpopularniejszym wyborem w ostatnich latach są albumy fotograficzne. Prawdziwa skarbnica kreatywności, bo ich wnętrze może być naprawdę różne. A na okładce można zdecydować się umieścić grafikę z wizerunkiem dziecka. Imię oraz data urodzenia także będzie ciekawą opcją. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na dedykowane postery, pamiątki w postaci tabliczek, bądź statuetek. Może nie będą one wykorzystywane każdego dnia na etapach dorastania i dojrzewania, ale z całą pewnością doskonale wywiążą się z roli pamiątki na pierwsze urodziny.

 

Źródło informacji: Murrano.pl

Obraz Атанас Стоянов z Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bez kategorii 16 lutego 2024

Już wkrótce V Opolski Maraton Teatralny w ramach obchodów „Opolskie 20 lat w UE”

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza na kolejną edycję Opolskiego Maratonu Teatralnego, który odbędzie się w dniach 1-3 marca 2024 roku. Będzie to przegląd opolskich premier z ostatnich lat. W ciągu trzech dni publiczność teatru będzie mogła nadrobić repertuarowe zaległości oraz poznać młodą generację twórców i twórczyń teatralnych.

W programie Maratonu znajdą się dwa spektakle oddające głos osobom społecznie pomijanym. Pierwszy z nich to „Cztery dobre powody by rzucić wszystko w cholerę” w reżyserii Norberta Rakowskiego, analizujący życie kobiety, która od lat opiekuje się ekspozycją muzealną. Drugi to „Instrukcja dla Pań sprzątających” w reżyserii Olgi Ciężkowskiej, zrealizowany na podstawie opowiadań Lucii Berlin. Autorka ukazuje świat kobiet wykonujących najprostsze prace, takich jak tytułowe „panie sprzątające”.

Nie zabraknie również klasyki dramatu światowego. „Kotka na gorącym blaszanym dachu” Tennessee Williamsa w reżyserii Radka Stępnia, to spektakl oddający duszną atmosferę rodzinnego świata wykreowanego przez amerykańskiego dramatopisarza. Zobaczyć będzie można także spektakl „Instytut” na podstawie powieści Jakuba Żulczyka, zrealizowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich.

W ramach Maratonu pokazana zostanie także jedna z międzynarodowych premier Teatru Kochanowskiego, czyli „I’m Nowhere / Znikanie” w reż. Norberta Rakowskiego. Jest to koprodukcja z Teatros del Canal w Madrycie oraz Festiwalem Boska Komedia w Krakowie. Spektakl porusza temat prawa do eutanazji, stawiając pytanie o to, kto powinien decydować o życiu jednostki.

Ważnym wydarzeniem tego weekendu będzie debata o polskim systemie teatralnym na tle systemów innych państw europejskich. W trakcie dwóch paneli zagraniczni partnerzy Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprezentują szczegółowe rozwiązania zastosowane w ich krajach. Z kolei przedstawiciele polskiego środowiska teatralnego dyskutować będą postulaty zmian w polskim systemie teatralnym.

„Instrukcja dla Pań sprzątających”, „Kotka na gorącym blaszanym dachu” oraz „Instytut” to prace artystów i artystek reprezentujących młode pokolenie ludzi teatru. W ramach V Opolskiego Maratonu Teatralnego chcemy umożliwić międzynarodowej publiczności zapoznanie się z ich twórczością. Do udziału w przeglądzie zostali zaproszeni goście z zagranicy, a pokazywane spektakle zostaną przetłumaczone na język angielski.

Zapraszamy do spędzenia pierwszego weekendu marca w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Pełny program V Opolskiego Maratonu Teatralnego dostępny jest na stronie: https://teatropole.pl/maraton-teatralny/.

Tam również można znaleźć informacje dotyczące biletów i karnetów.

PROGRAM V MARATONU TEATRALNEGO

OPIS MARATONU

Opolski Maraton Teatralny

 

Źródło informacji: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 15 lutego 2024

Przesądy o obrączkach

Przesądy o obrączkach są mocno zakorzenione w naszej kulturze, podobnie zresztą jak ślubne. Nawet jeśli nie wierzymy w zabobony, warto je znać, choćby po to, by wiedzieć, o czym szepczą rodzinne kumoszki w czasie zaślubin.

Kto kupuje obrączki?

Sprawa jest prosta. To na panu młodym leży obowiązek ich sfinansowania i odebrania. Jeśli podoła temu zadaniu, udowodni swoją odpowiedzialność, także finansową.
Natomiast wybór i przymierzenie obrączek leży w gestii obojga narzeczonych i powinni do tego podejść poważnie. Jeśli okaże się, że obrączka jest za ciasna, jeden z małżonków okaże się zazdrośnikiem. Jeśli jest za luźna – małżeństwo się rozpadnie.

Z czego powinny być obrączki ślubne?

Przyjęło się, że obrączka ślubna powinna być ze złota, najlepiej żółtego. Na szczęście przesądy są w tej materii dość liberalne. Obrączka nie musi być złota, natomiast powinna być zrobiona z trwałego, mocnego kruszcu odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Srebro raczej nie wchodzi w grę, za to coraz częściej widuje się obrączki z tytanu.
Przesąd głosi, że im trwalsza obrączka, tym trwalsze będzie małżeństwo.

Jak powinna wyglądać obrączka?

Projektanci biżuterii prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej wymyślnych wzorów obrączek, niekiedy przypominających wręcz pierścionki lub sygnety. Tymczasem mądrość ludowa twierdzi, że im gładsza obrączka, tym spokojniejsze będzie życie w małżeństwie. Jeśli więc cenicie sobie stabilizację i błogi spokój, unikajcie wzorków i zawijasów.
Można natomiast ozdobić obrączki kamieniami szlachetnymi. Najbardziej ceniony jest diament. Jego obecność w biżuterii ślubnej jest zwiastunem długiego i szczęśliwego życia małżonków. Małżeństwo zaś ma być sobie wierne i kochać się aż do śmierci.

Co zrobić, gdy obrączka upadnie przed ołtarzem?

Nic. Państwo młodzi nie mają prawa się schylić, bo takie zachowanie niechybnie przyniesie nieszczęście. Obrączkę powinien podnieść ksiądz, ewentualnie ktoś z gości. Warto na taką okoliczność poinstruować świadków, którzy zwykle są najbliżej.

Jak zakładać obrączkę w czasie ślubu?

Uważnie. I to nie tylko dlatego, że goście patrzą, a kamerzysta filmuje. Przesąd głosi, że jeśli podczas zakładania obrączki pomylimy palce, w małżeństwie z pewnością dojdzie do zdrady.

Czy można mierzyć obrączki?

Swoje jak najbardziej tak – trzeba mieć pewność, że w dniu ślubu będą idealnie leżały na palcach. Natomiast cudzych w żadnym wypadku. Przesądy o obrączkach są w tym momencie bezlitosne – kto mierzy cudzą obrączkę, nigdy nie doczeka się własnej.

Czy można zdjąć obrączkę po ślubie?

Raz założona na palec obrączka powinna na nim pozostać do śmierci. Dawniej wierzono, że kto zdejmie obrączkę, tego czeka szybki koniec małżeństwa. Dziś chyba nikt już w to nie wierzy, a zdejmowanie obrączki na noc jest tak samo naturalne, jak pozbywanie się pozostałej biżuterii. Oczywiście rano trzeba ją założyć z powrotem.

Obrączki trzeba pilnować jak oka w głowie!

Obrączka to nie pierścionek ani kolczyk, które można bezkarnie zgubić i co najwyżej będzie żal, jeśli ładne lub drogie. Przesąd jest jednoznaczny – kto zgubi obrączkę, ten straci męża lub żonę. Niestety przesąd nie był łaskaw sprecyzować, czy utrata oznacza rozwód, czy też śmierć. Biorąc jednak pod uwagę, iż za rozpad małżeństwa odpowiedzialne jest pęknięcie obrączki, można domniemywać, że zgubienie przywoła czarną postać z kosą.
Na wszelki wypadek uważajcie! O ile oczywiście wierzycie w przesądy.

 

Zdjęcie: Anna Wantuch
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close