Przesądy andrzejkowe
Przesądy andrzejkowe to nie całkiem to samo, co wróżby. Istnieje wiele zabobonów związanych z tym dniem i chociaż dziś nikt nie traktuje ich serio, to warto je znać, bo są naprawdę urocze.
Jak zobaczyć przyszłego męża?
Najlepiej śniąc o nim, a na to był całkiem „prosty” sposób. Niezamężne kobiety przez cały dzień były zobowiązane do zachowania postu, ewentualnie mogły zjeść śledzia. Jeśli udało im się wytrwać, miały zobaczyć we śnie twarz przyszłego męża. Można się zastanawiać, czy to przesąd, czy wróżba, ale popularność tego zabobonu była swego czasu naprawdę duża. Trochę kłóci się to z faktem, iż w noc andrzejkową czasu na sen było mało.
Wiśnia prawdę Ci powie?
No ja Wam powiem, że aż mnie korci, żeby sprawdzić, czy to możliwe. Chociaż z drugiej strony to mam już męża, więc przesąd może nie zadziałać.
A cała rzecz miała być prosta – w dzień świętego Andrzeja panny były zobowiązane do ucięcia gałązki wiśni lub czereśni i włożenia do wody. Jeśli zakwitła do Wigilii, dziewoja mogła się szykować do wesela w przyszłym roku. Mam wątpliwości, czy wiśnia zerwana w listopadzie w ogóle pomyśli o wypuszczeniu listków, a co dopiero kwitnięciu, no ale może ja się nie znam.
Skąd przybędzie przyszły mąż?
Ano stąd, skąd szczekają psy, dlatego panny były zobowiązane nasłuchiwać. Mało tego, obowiązane były chodzić po obejściu i sprawdzać, przy której sztachecie płotu to szczekanie zaczyna być słyszalne. Potem tylko trzeba było policzyć sztachety do bramy i już było wiadomo, za ile miesięcy zabrzmią dzwony weselne.
Zamążpójście było chyba największym marzeniem panien, bo wszystkie wróżby i przesądy andrzejkowe skupiają się właśnie na tym.
Jak się ustrzec przed pechem?
Sól chyba była cenną przyprawą w dawnych czasach i nie kosztowała mało. Zapewne dlatego w wielu przesądach powtarza się motyw nierozsypywania jej. Nie inaczej w andrzejki. Rozsypana sól to gwarancja pecha i dotyczy to nie tylko niezamężnych kobiet, ale każdego, kto ową sól rozsypie.
Dlaczego trzeba uważnie obierać jabłka?
Obieranie jabłek to jedna z andrzejkowych wróżb. Która panna uzyska najdłuższą skórkę, ta pierwsza wyjdzie za mąż. Ale uwaga! Skórki nie można przerwać! Przerwanie oznacza pecha w miłości i to niezależnie od tego, kto obierze najdłuższą. Mało tego – w andrzejki trzeba było spalić pestki z jabłka w piecu. Jeśli zaczęły strzelać, ich właścicielka mogła liczyć na szczęście w miłości.
Jak trzymać świecę w andrzejki?
Lanie wosku i w ogóle korzystanie ze świec w czasie wróżb andrzejkowych to rzecz oczywista. Trzeba jednak było umieć się ze świecami obchodzić, bo nieumiejętne trzymanie mogło ściągnąć na głowę młodej kobiety (bo zwykle to one wróżą) pecha. O co chodzi? Ano o to, że świecy nie można trzymać poziomo. Owszem, ma to sens, bo wówczas wosk skapnie na podłogę lub na ubranie. Lepiej jednak straszyć zabobonami niż kazać po prostu uważać. Mam wrażenie, że ten motyw powtarza się w wielu przesądach.
Czego na pewno nie wolno robić w andrzejki?
W andrzejki nie wolno brać ślubu! W ogóle nie polecało się brać ślubów w listopadzie, bo to miesiąc wspominania zmarłych i zadumy nad śmiercią. W same andrzejki można się było spodziewać wizyty dusz, które nie zaznały po śmierci spokoju i był to najgorszy możliwy termin na ślub. Kto się wyłamał, ten musiał się liczyć z nieszczęśliwym małżeństwem.
W andrzejki nie wolno obcinać włosów. Muszę koniecznie zapytać moją fryzjerkę, czy jest tego dnia bezrobotna. Ponoć kto to zrobi, ten nie będzie miał szczęścia w miłości. Skąd to się wzięło? Kto wie, może fryzjerki chciały mieć tego dnia wolne? 😉
Andrzejki w innych krajach
Na koniec mam dla Was jeszcze dwie ciekawostki. Jak się okazuje, andrzejki są obchodzone nie tylko w Polsce. Podczas gdy nasze panny musiały cały dzień pościć, by we śnie zobaczyć twarz przyszłego wybranka, niemieckie kobiety miały łatwiejszy sposób – wystarczyło, że poszły spać nago.
W Rumunii z kolei w noc andrzejkową trzeba było zjeść czosnek, który, jak wiadomo, odstrasza nie tylko wampiry, ale i złe duchy. To Bogu ducha winne warzywo miało być obroną przed nimi.
- Co przynosi szczęście, czyli najpopularniejsze przesądy „na szczęście”
- Najpopularniejsze i najbardziej absurdalne przesądy ciążowe
- Przesądy komunijne, czyli jak powinna wyglądać pierwsza komunia
- Przesądy na Halloween
- Przesądy na dzień ślubu
- Przesądy na zaręczyny
- Przesądy noworoczne i sylwestrowe — o co warto zadbać, by kolejny rok był lepszy?
- Przesądy o kotach
- Przesądy o noworodkach i małych dzieciach
- Przesądy pogrzebowe i cmentarne
- Przesądy weselne. Większość zapewne znasz, ale nie wszystkie
- Przesądy wielkanocne, czyli jak zapewnić sobie zdrowie i pomyślność
- Przesądy związane z chrztem, czyli czego nie wolno robić na chrzcinach
- Przesądy związane z prezentami
- Wigilijne przesądy – moneta, łuska karpia, orzechy i żelazo