Emocje 31 grudnia 2020

Przesądy noworoczne i sylwestrowe — o co warto zadbać, by kolejny rok był lepszy?

Przesądy noworoczne to taka kwestia, na którą patrzymy z przymrużeniem oka, ale i tak nas ciekawi. Niektóre z nich korzenie mają w dawnych czasach i przetrwały w ludzkiej pamięci. Ponieważ czas temu sprzyja, warto sobie przypomnieć, co wg przesądów można zrobić, by nadchodzący rok był lepszy.

Nie da się ukryć, że rok 2020 dał nam wyjątkowo do wiwatu i najzwyczajniej w świecie marzymy o tym, by kolejny rok niósł lepszą energię. Od wielu wieków w świadomości ludzkiej funkcjonują przesądy noworoczne, które mają zapewnić szczęście i powodzenie w nadchodzącym roku. A jest ich wiele — zarówno tych, które „obowiązują” podczas Sylwestra, jak i do wdrożenia w pierwszy dzień roku. Jakie przesądy noworoczne warto wziąć pod uwagę planując kolejny rok?

Przesądy sylwestrowe i noworoczne

Nowa bielizna

Koniecznie załóż nową bieliznę na zabawę sylwestrową. W tym roku co prawda o huczną zabawę sylwestrową niełatwo, ale bieliznę możesz śmiało założyć. Ma to na celu zapewnienie powodzenia w miłości w nadchodzącym roku, zarówno u singielek, jak i pań w związku. Ważne, by bielizna była w kolorze czerwonym, ponieważ czerwień dodaje energii i pozwala zregenerować utracone siły, oraz symbolizuje właśnie miłość.

Włóż banknot do prawego buta

Wybierz przy tym najwyższy nominał, co ma zagwarantować stały dopływ gotówki na cały rok. Im wyższy nominał, tym większe bogactwo. A poza tym łatwiej jest tańczyć z banknotem papierowym, niż z miedziakami w bucie :).

Zrób porządek z finansami

Postaraj się przed Sylwestrem oddać pożyczki, spłacić długi oraz uregulować rachunki. Przesąd mówi, że niepozamykane finansowe zaległości z roku mijającego będą ciągnęły się bez litości w nowym roku. 

Jedz i pij do syta

Zapomnij o diecie, którą trzymasz na co dzień. W Sylwestra zabaw się porządnie, jedz i pij tak dużo, jak tylko masz ochotę. Syty posiłek w sylwestrową noc zapewnia dobrobyt w nadchodzącym roku. Pamiętaj, tylko aby za szybko nie uprzątnąć naczyń, ponieważ wraz z nimi wyniesiesz powodzenie.

Przesądy noworoczne — zrób zapasy

W przeddzień Nowego Roku postaraj się o to, aby twoja lodówka nie świeciła pustkami. Zapełnienie miejsca w lodówce ma na celu zapewnienie dobrobytu i pomyślności w nowym roku.

Nie sprzątaj

Zapomnij o konieczności sprzątania w Sylwestra i w pierwszy dzień nowego roku. Nie wolno tego robić ani w ostatni dzień, aby nie usunąć szczęścia z domu, ani w Nowy Rok, by w kolejnych miesiącach za bardzo się nie przepracowywać. Koniecznie za to zrób porządek przed końcem grudnia i usuń oraz oddaj to, co jest zbędne, zniszczone lub pożyczone. Tym samym zrobisz miejsce na dobrą energię w nowym roku. 

Nie nakręcaj zegara

Uwielbiamy odliczać sylwestrową noc sekundy do powitania nowego roku. Ale jeśli chcesz zapewnić pomyślność na nadchodzący czas, zegar nakręć dopiero po północy. 

Przesądy noworoczne — otwórz okno

Warto też z wybiciem północy otworzyć, choć na chwilę, okno. Ten stary zwyczaj na pruskich ziemiach miał na celu ułatwienie ucieczki ludzkiej duszy po śmierci, natomiast w noc sylwestrową pełni odwrotną rolę. Szerokie otwarcie okna (ewentualnie drzwi) pozwoli wpłynąć dobrym duchom do domu i zapewnić powodzenie na nowy rok. Ważne jest natomiast, by okno uchyliła osoba najstarsza w rodzinie.

Pożegnaj się ze złymi wspomnieniami

Na kartce wypisz wszystko to, co było złe i spotkało cię w mijającym roku. W sylwestrową noc spal karteczkę, dzięki temu ulecą wszystkie nieszczęścia i troski, które towarzyszyły ci w mijającym roku. Spisz też życzenia na nowy rok na czerwonej kartce i schowaj ją tak, aby nie zginęła przez kolejne 12 miesięcy. Ona zapewni wsparcie i pomyślność w realizacji marzeń.

Które przesądy sylwestrowe i noworoczne są Wam znane lub bliskie?

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Książki 30 grudnia 2020

Królewna w lśniącej zbroi – patronat medialny

Któż z nas nie słuchał w dzieciństwie baśni i bajek o Czerwonym Kapturku, Kopciuszku, czy Królewnie Śnieżce? Założę się, że nie ma wśród dorosłych osób, które by nie znały tych historii, wszak opowiadane są z ust do ust, z pokolenia na pokolenie, od setek lat.

Jako dziecko bardzo lubiłam tego typu opowieści i teraz jako matka równie chętnie przekazuję je swojemu potomstwu. Przyznaję jednak, że moja buntownicza natura niejednokrotnie oburzała się – dlaczego zawsze dziewczynki muszą być pięknymi i bezbronnymi księżniczkami, a chłopcy dzielnymi i walecznymi rycerzami?

Przecież my kobiety także jesteśmy silne i odważne, skąd więc w bajkach taka dyskryminacja i stereotypy?

W pewnym sensie odpowiedzią na to pytanie i mój wewnętrzny bunt okazała się książka „Królewna w lśniącej zbroi”. Jak tylko ją zobaczyłam w zapowiedziach wydawnictwa Czarna Owca, wiedziałam, że będzie moja! No bo powiedzcie sami, czy zamiana płci bohaterów w popularnych baśniach nie brzmi intrygująco?

Pełna recenzja poniżej

Królewna w lśniącej zbroi, czyli trochę inne bajki dla dziewczynek i chłopców – Karrie Fransman i Jonathan Plackett

Tytuł: Królewna w lśniącej zbroi, czyli trochę inne bajki dla dziewczynek i chłopców
Autorzy: Karrie Fransman i Jonathan Plackett
Wydawnictwo: Czarna Owca
Oprawa: twarda
Liczba stron: 198

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Uroda 27 grudnia 2020

Jak wygrać walkę z niedoskonałościami?

Idealnie gładka cera to marzenie każdej kobiety. Niestety dziś z niedoskonałościami skóry musi mierzyć się niemal każda z nich. Głównymi przyczynami formowania się zmian na skórze są niekorzystne czynniki atmosferyczne, niewłaściwa pielęgnacja i niezdrowy tryb życia. Jak postępować i jakich kosmetyków używać, by pokonać niedoskonałości skóry i znów cieszyć się piękną cerą?

W walce z pospolitymi niedoskonałościami skóry podstawą jest właściwa pielęgnacja skóry i odpowiednio dobrane kosmetyki. Kosmetyki dla cery trądzikowej działają w różny sposób. Jedne zwalczają skórne zakażenia bakteryjne, a inne tylko ograniczają rozmiary ewentualnego stanu zapalnego. Niektóre preparaty wpływają na pracę gruczołów łojowych, zmniejszając ilość wydzielanego sebum. Jeszcze inne kosmetyki przyspieszają złuszczanie naskórka, co zmniejsza skłonność do tworzenia się zaskórników. Na uwagę zasługują też preparaty takie jak clinique anti-blemish, które działają dwutorowo. Z jednej strony niwelują zmiany trądzikowe i zapobiegają powstawaniu kolejnych, a z drugiej strony spełniają funkcję płynnego podkładu kryjącego, nadając skórze świeży, naturalny wygląd.

Cera z niedoskonałościami – prawidłowa pielęgnacja

Fundamentem prawidłowej i skutecznej pielęgnacji skóry jest jej oczyszczenie. Regularne usuwanie kurzu, brudu i resztek makijażu trzeba przeprowadzać bardzo uważnie, by nie przesuszyć skóry. Zwykle nie należy oczyszczać twarzy częściej niż 2 razy dziennie.

W skórze z niedoskonałościami najczęściej spowolnione są naturalne procesy złuszczania martwych komórek naskórka. Te, pozostając zbyt długo na jej powierzchni, mogą powodować wydzielanie nadmiernej ilości sebum oraz zatykanie porów skóry. To właśnie jest bezpośrednią przyczyną formowania się zaskórników i krost. Koniecznie trzeba zatem regularnie stosować peelingi. Dzięki nim usuwana jest zrogowaciała warstwa naskórka, co zapobiega rozprzestrzenianiu się niedoskonałości.

Ciągle często uważa się, że cera trądzikowa nie wymaga nawilżania, a w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Przesuszenie skóry z niedoskonałościami spowoduje nasilenie się nieestetycznych zmian, bowiem gruczoły łojowe zwiększają wówczas produkcję sebum, by zapobiec odwodnieniu skóry. Cera trądzikowa wymaga więc systematycznego nawilżania lekkimi preparatami kosmetycznymi, które będą wchłaniane z łatwością.

Pielęgnując skórę trądzikową, trzeba też wiedzieć, że nie warto wyciskać krostek i innych zaskórników, bo zwykle skutkuje to nasileniem się zmian trądzikowych.  Takie działanie jest także przyczyną powstawania blizn i przebarwień, które mogą pozostać widoczne już na zawsze.

Clinique anti-blemish i inne kosmetyki

Pielęgnując cerę z niedoskonałościami, zawsze należy używać kosmetyków dedykowanych takiej cerze. Bardzo dobre są preparaty z wyraźną informacją, że są niekomedogenne, bo to oznacza, że nie powodują zapychania porów. Koniecznie trzeba zwracać uwagę na to, by w preparatach do oczyszczania skóry nie występował alkohol, bo wówczas nie będą jej wysuszać. Z tłustych kremów lepiej od razu zrezygnować. Warto sięgać po specjalnie opracowane linie kosmetyków do cery trądzikowej, takie jak chociażby Clinique anti-blemish.

W kosmetykach do cery trądzikowej szczególnie cenne są takie składniki jak tlenek cynku, nadtlenek benzoilu, siarka i retinol. Tlenek cynku skutecznie neutralizuje pojawiający się na skórze nadmiar sebum, działa też antybakteryjnie, podobnie jak siarka. Z kolei nadtlenek benzoilu delikatnie złuszcza naskórek. Potrafi także redukować pozapalne przebarwienia, które często są długo widoczne na skórze. Z kolei retinol najczęściej kojarzony jest z kosmetykami dla cery dojrzałej. Jednak związek ten skutecznie zmniejsza stany zapalne skóry, a nawilżając ją, ogranicza także ilość wydzielanego sebum.

Tekst jest materiałem zewnętrznym, pochodzącym od partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close