Przesądy związane z budową domu
Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, pełne wyzwań i decyzji. Tradycja ludowa ma na ten temat garść przesądów. I choć niektóre trudno dziś zastosować w praktyce, na pewno warto je poznać przed rozpoczęciem budowy.
Jak wybrać miejsce na nowy dom?
Przesądy dotyczące wyboru miejsca na nowy dom raczej nie mają zastosowania w teraźniejszości. Działki budowlane nie są wytyczane na skrzyżowaniach dróg ani dawnych cmentarzach, jednak dla porządku przytoczę dwie zasady, które trzeba znać:
– Dawny cmentarz to bardzo złe miejsce na nowy dom. Jest więcej niż pewne, że dusze zmarłych zakłócą spokój domowników. Nie wiem, skąd się wziął ten przesąd, być może w dawnych czasach każdy budował, gdzie chciał, byle daleko od sąsiadów, żeby im do okien nie zaglądać. Jeśli jednak bardzo się boicie, pewnie da się sprawdzić, czy w miejscu obecnych działek budowlanych kilkaset lat temu nie było cmentarza.
Współcześnie ten przesąd ma o tyle sensu, że jak przy wykopach traficie na jakieś kości, to zaraz wejdzie prokurator i zatrzyma budowę.
– Skrzyżowanie dróg jest jeszcze gorsze niż dawny cmentarz. Według przesądów takie miejsce ma bardzo silną energię, która spowoduje zaburzenia energetyczne domu lub konflikty między domownikami. Niespecjalnie sobie wyobrażam budowanie czegokolwiek na skrzyżowaniu, raczej żaden geodeta się nie zgodzi, no ale uważajcie.
Jak zapewnić sobie dobrobyt na etapie budowy domu?
Budowa domu to przedsięwzięcie wymagające dużych nakładów finansowych, fajnie więc byłoby zabezpieczyć się przed bankructwem. Są na to dwa sposoby:
– Umieszczenie monet w fundamentach domu ma być gwarantem stabilności finansowej. Przesąd nie mówi, ile tych monet powinno być, ani jaki nominał warto wziąć pod uwagę. Na wszelki wypadek proponuję po pięć złotych od głowy. To nadal niedużo, a największa moneta w obiegu niewątpliwie ma moc.
– Drugi sposób chyba jest dawniejszy, bo mówi o zakopaniu chleba i soli w miejscu budowy. Ma to zapewnić dostatek i ochronę przed głodem. W dawnych czasach sól była droga, więc może faktycznie zużycie jej części na posolenie miejsca pod budowę traktowano mistycznie. Dziś można wysypać nawet całą torebkę, nie zbiedniejecie od tego. A co do chleba, to mnie osobiście razi pomysł zakopania go w ziemi, no ale co kto lubi.
Kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu?
Przesądy związane z budową domu są bardzo szczegółowe i określają nawet dzień tygodnia, w którym powinno się ową budowę zacząć. Ponoć najlepsza jest środa albo sobota. Środę jeszcze jestem w stanie zrozumieć, bo czytałam kiedyś badania wskazujące, że to dzień największej wydajności pracowników fizycznych, ale ta sobota jakoś mnie nie przekonuje.
Przesąd głosi też, że budowy nie powinno się zaczynać w poniedziałek lub piątek. Piątek zgoda – jest tak samo bezsensowny, jak sobota. Poniedziałek natomiast ma oznaczać trudny start. Nooo… po zakrapianym weekendzie (a budowlańcy lubią zakrapiać) może to mieć jakiś sens.
A właśnie! Nawet jeśli dom ma Wam wybudować wyspecjalizowana ekipa, to pamiętajcie, że najpierw na plac budowy powinien wejść gospodarz i symbolicznie wbić łopatę w ziemię, by nadać miejscu osobistą energię. Po co? A tego to ja nie wiem…
Kiedy nie kończyć budowy domu?
Ponoć nie powinno się kończyć budowy w listopadzie, bo to miesiąc zmarłych, a więc przyniesie domownikom smutek lub stratę. Czego? Tego przesądy o budowie domu nie są łaskawe sprecyzować.
Przesądy o dachu
Przesądy związane z budową domu poświęcają szczególne miejsce dachowi.
Zwyczaj wieszania wiechy po ukończeniu konstrukcji dachu znany jest od lat, często był (i czasem nadal jest) powodem do świętowania. Powieszenie wiechy jest obowiązkowe dla osób przesądnych. Ma ona zapewnić przyszłym mieszkańcom szczęście i powodzenie.
Przesądy precyzowały też, kiedy powinien polecieć pierwszy dym z komina. Otóż w domu powinni zgromadzić się wszyscy domownicy, by zapewnić im ciepłą, rodzinną atmosferę i ochronić przed samotnością. Piece wyszły z mody, kominki chyba już też, pozostają bio kominki. Jeśli macie taki w planach, pamiętajcie o pierwszym rozpalaniu. A jeśli nie macie, to może chociaż ogrzewanie włączcie pierwszy raz, jak wszyscy będą w domu.
Kiedy można się wprowadzić do nowego domu?
Budowa powinna być ukończona, formalności dopełnione. Ale przesądy o budowie domu mówią jeszcze o dwóch ważnych rzeczach:
– Do domu nie powinno się wprowadzać w nocy, bo to przynosi nieszczęście. Koniecznie trzeba to zrobić w dzień. Myślę, że kiedyś bardzo tego przestrzegano ze względu na brak oświetlenia elektrycznego, urządzanie nowego domostwa przy świecach na pewno było mało praktyczne. Dziś co prawda można sobie cały dom oświetlić, ale wprowadzenie się w dzień jest jednak wygodniejsze.
– Zanim wprowadzimy się do domu, musimy ochronić go przed złą energią. Na to jest prosty sposób: pierwszy do domu powinien wejść kot. Jak ktoś nie ma, niech pożyczy 😉
Myślę, że w tych przesądach jest tyle samo sensu, co we wszystkich innych, ale trzeba przyznać, że mają swój urok.
- Co przynosi szczęście, czyli najpopularniejsze przesądy „na szczęście”
- Najpopularniejsze i najbardziej absurdalne przesądy ciążowe
- Przesądy komunijne, czyli jak powinna wyglądać pierwsza komunia
- Przesądy na dzień ślubu
- Przesądy na zaręczyny
- Przesądy na Halloween
- Przesądy andrzejkowe
- Przesądy noworoczne i sylwestrowe — o co warto zadbać, by kolejny rok był lepszy?
- Przesądy o biżuterii
- Przesądy o butach
- Przesądy o kotach
- Przesądy o lustrach
- Przesądy o noworodkach i małych dzieciach
- Przesądy o pechu, czyli co przynosi nieszczęście
- Przesądy o pieniądzach
- Przesądy o psach