Zdrowie 20 czerwca 2024

Świnka — choroba wieku dziecięcego. Czy jest groźna?

Świnka to jedna z tych chorób, której obawiają się rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W jaki sposób można się zarazić świnką, jakie są jej objawy i metody leczenia?

Świnka to jedna z chorób zakaźnych, na które chorują głównie dzieci, ale mogą też zachorować dorośli. Przebieg choroby najczęściej nie stwarza wielkiego zagrożenia dla osoby cierpiącej z jej powodu, ale czasem pojawiają się poważne powikłania. Za kłopoty odpowiada wirus świnki (paramykowirus). Zarazić się nim można drogą kropelkową, poprzez kichanie, kasłanie czy rozmowę lub przez używanie przedmiotów należących do chorego, np. sztućców czy kubka. Od momentu zakażenia do chwili wylęgnięcia się choroby przeciętnie upływa 17 dni. Według statystyk nawet 30-40% osób zakażonych nie wie, że ją przechodzi. Pacjenci mogą zarażać mniej więcej do 14 dni od rozpoczęcia chorowania. Dzięki szczepionkom (w Polsce od 2004 r.) dzieci przedszkolne i szkolne zapadają na nią rzadziej, a jeśli zachoruje osoba wcześniej zaszczepiona, przechodzi infekcję łagodnie i zazwyczaj bez powikłań.

Świnka — objawy

Świnka to choroba, która może dawać nie zawsze charakterystyczne objawy. W jej przypadku dochodzi do zajęcia narządów gruczołowych takich jak ślinianki, czasem trzustka. Może pojawić się gorączka sięgająca 38-39,5 stopni, która utrzymuje się do czterech dni. Często towarzyszy jej obrzęk w okolicy ślinianek przyusznych, powodując charakterystyczny wygląd twarzy. Najpierw obrzęk zajmuje jedną stronę, a po maksymalnie trzech dniach staje się obustronny. Mogą pojawiać się bóle uszu, dyskomfort podczas żucia i poruszania ustami, zaczerwienienie i obrzęk ujść przewodów ślinowych w jamie ustnej, suchość w jamie ustnej. Chorym towarzyszy ogólne złe samopoczucie i brak apetytu.

W zakażeniu wirusem świnki może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia trzustki czy jąder oraz gruczołu piersiowego. Gdy pojawią się pierwsze objawy choroby, warto odwiedzić lekarza, który oceni kondycję pacjenta. Jeśli wystąpią oznaki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, taka sytuacja wymaga pobytu w szpitalu. W przypadkach o zwykłym, łagodnym przebiegu, chory powinien po prostu pozostać w domu.

Świnka — leczenie

Leczenie świnki polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, a jeśli trzeba, to także przeciwzapalnych. Istotne jest także stosowanie diety lekkostrawnej i picie odpowiedniej ilości płynów podczas gorączki. W przypadku świnki nie podaje się antybiotyku ze względu na to, że tego typu leki nie zwalczają wirusów. 

Zazwyczaj choroba mija samoistnie i bez powikłań, a jej przebycie daje odporność na resztę życia. Gdy świnka minie bez komplikacji, można wrócić do zwykłej aktywności. W przypadku gdy powikłania wystąpią, może być potrzebna hospitalizacja. Zdarza się, że po chorobie dochodzi do upośledzenia słuchu, a u chłopców, choć bardzo rzadko, zapalenie jąder prowadzi do niepłodności. Przypadki śmiertelne są niezwykle rzadkie.


Źródło: mp.pl, medicover.pl
Fot. Kelly Sikkema/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 20 czerwca 2024

Samsung wprowadza na rynek klasę urządzeń AI. Dzięki sztucznej inteligencji ułatwią nam prace domowe

Samsung prezentuje „Klasę AI”, czyli urządzenia, które dzięki zaawansowanym funkcjom wykorzystującym sztuczną inteligencję mogą realnie pomóc nam w codziennych obowiązkach domowych, ułatwić komunikację i wypoczynek. Będzie je łatwo zauważyć dzięki specjalnemu oznaczeniu „Klasa AI” które znajdzie się głównie na sprzętach AGD i telewizorach. Podczas specjalnej konferencji prasowej podsumowującej launch całej grupy produktów klasy AI – Jowita Michalska, znana w sieci jako @Jowita Digital – ekspertka w dziedzinie AI, założycielka i dyrektorka generalna Digital University – podkreśliła zalety i szanse wykorzystania AI w naszej codzienności.

„AI nie jest już odległą wizją ale integralną częścią naszej codzienności. Również tej domowej. Przyszłość rozwoju sztucznej inteligencji powinna się opierać na synergii między ludźmi a technologią. I tym właśnie jest nowa klasa AI firmy Samsung. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii w urządzeniach mamy realną pomoc w zdobywaniu wiedzy, komunikacji, rozrywce, pracach domowych, oszczędzeniu wody, zasobów czy energii, a nawet zwiększenia bezpieczeństwa! Coraz częściej też to my będziemy uczyli sztuczną inteligencję naszych przyzwyczajeń i jeszcze lepiej dostosowywali ją do naszych potrzeb. Dzięki temu zyskamy czas na przyjemności, odpoczynek i jakże ważny w obecnych czasach – samorozwój” – podsumowuje Jowita Michalska.

Samsung rozpoczął prace nad AI przed 10 laty. Dziś wprowadza „Klasę AI” [1] i przekracza granicę, poza którą wyróżnia się niezwykle duża grupa urządzeń, które dzięki sztucznej inteligencji pomogą nam lepiej organizować pracę, dom i poprawią komfort życia. Jest już obecna w 240 sprzętach AGD, wszystkich telewizorach Excellence Line 8K, OLED, Neo QLED, QLED i The Frame z 2023 i 2024 roku oraz smartfonach Galaxy z rodziny S24. Trafiła też do Galaxy Z Flip5 i 4, Z Fold5 i 4, serii S23 i S22 i tabletów z serii Tab S9. Z jej możliwości korzystają także klimatyzatory, urządzenia medyczne a także pamięci firmy Samsung.

AI od kuchni

Przygotowanie listy zakupów, znalezienie wyjątkowego przepisu, dobranie odpowiednich parametrów pieczenia. Gotowanie to przyjemność, ale wiąże się także ze sporym nakładem pracy, czasu i energii. Teraz dzięki AI w urządzeniach Samsung takich jak np. piekarnik czy lodówka mamy większy komfort w codziennym przygotowywaniu posiłków. Mowa tutaj o dwóch flagowych technologiach: AI Vision oraz AI Pro Cooking!

Inteligenta kamera „AI Vision” w lodówkach Samsung pozwala zidentyfikować świeżość aż do 33 różnych produktów spożywczych, a robi to w oparciu o niezwykle bogatą bazę zdjęć żywności [2]. W oparciu o ich analizę w procesie uczenia maszynowego i stworzonym algorytmom rozpoznane produkty pojawiają się na wyświetlaczu, a „AI Vision” [3] automatycznie aktualizuje ich listę. Użytkownicy mogą ustawić czas przechowywania produktów i otrzymywać powiadomienia, gdy zbliża się koniec terminu ich przydatności do spożycia. AI pomaga im zatem nie tylko na oszczędność pieniędzy, jak również zapobiega marnotrawieniu żywności i zachęca do ekologicznego trybu życia. Lodówka posiada także funkcję sugerowania przepisów z wykorzystaniem poszczególnych składników.

Kiedy mamy już świeże produkty, możemy zabrać się do gotowania. I tutaj właśnie z pomocą przychodzi AI Pro Cooking [4] w piekarnikach Samsung. Za pomocą kamery piekarnik rozpozna (funkcja Sense Inside musi być włączona z poziomu panelu sterowania piekarnikiem), co się w nim znajduje, a następnie podpowie, jakie parametry pieczenia będą odpowiednie dla danej potrawy. Dodatkowo, dzięki zainstalowanej na smartfonie aplikacji SmartThings [5] nie zapomnisz, że pora wyłączyć piekarnik, a jeśli ciasto upiecze się chwilę wcześniej, dostaniesz powiadomienie, że może się przypalić. Nie musisz się zatem martwić, że przy wielu obowiązkach czegoś nie dopilnujesz. Co ciekawe, możesz również nagrać dziesięciosekundowy filmik, który będzie streszczeniem procesu pieczenia.

Rewolucja w sprzątaniu nadchodzi

Można stwierdzić, że AI przynosi korzyści 2w1 – jednocześnie usprawnia proces zarządzania domem i pomaga oszczędzać energię. Dobrym przykładem w tym wypadku są wybrane pralki Samsung, wyposażone już w technologię AI EcoBubble™. Umożliwia ona skuteczne i energooszczędne pranie nawet w niskiej temperaturze. Dzięki inteligentnemu czujnikowi pralka wykrywa rodzaj tkaniny i na tej podstawie poprawia wydajność prania poprzez dozowanie odpowiedniej ilości wody i detergentu, a następnie tworzy aktywną pianę, która wnika w tkaniny, co sprawia, że zabrudzenia usuwane są nawet o 24% [6] efektywniej. Piorąc w niskiej temperaturze możemy ograniczyć również zużycie energii nawet o 70% [7]. Kolejna technologia dostępna w wybranych pralkach ułatwiająca robienie prania to program „Pranie Optymalne AI” który wykorzystuje zaawansowane czujniki określające wagę i rodzaj tkanin oraz stopień zabrudzenia wsadu. Te informacje pozwalają optymalizować ilość zużytej wody i detergentów i w rezultacie wykonać skuteczne pranie optymalizując jednocześnie zużycie zasobów [8].

A co z odkurzaniem? AI również znajduje tam swoje zastosowania. W odkurzaczach pionowych Bespoke Jet wbudowano Tryb odkurzania AI, który rozpoznaje w trybie typ sprzątanej powierzchni. Natomiast najnowszy Samsung Jet Bot Combo AI Steam rozpoznaje obiekty 3D, dzięki czemu nie trzeba sprzątać rzeczy z podłogi przed odkurzaniem [9]. Model ten dostosowuje moc ssącą i tryb sprzątania do powierzchni, a także pozwala na zdalne sterowanie urządzeniem, np. poprzez zarządzanie harmonogramem sprzątania.

Oszczędzaj energię w domu dzięki AI

Oszczędzanie energii w całym domu za pomocą jednego kliknięcia? To możliwe! A wszystko to dzięki możliwościom trybu AI Energy Mode w aplikacji SmartThings. Jak to działa? Wyobraźmy sobie lodówkę czy telewizor, który uczy się nawyków użytkownika np. częstotliwości otwierania drzwi czy tego jak i kiedy ogląda filmy, czy w trybie filmowym czy też dynamicznym. W oparciu o to w lodówce optymalizowana jest praca urządzenia poprzez algorytm AI, który dostosowuje prędkość kompresora oraz cykl rozmrażania. Taka Lodówka zapamiętuje, jak często ją otwieramy, kiedy wkładamy nowe produkty i optymalizuje zużycie energii tak, aby pobierać jej jak najmniej. Dzięki tej funkcji może zużyć nawet do 15% mniej energii – to jakby była wyłączona przez 7 tygodni w roku [10]. Ale AI Energy Mode to jednak nie tylko lodówki. Funkcję można włączyć w całym domu, jedynym warunkiem jest podłączenie sprzętów do aplikacji SmartThings. Dotyczy to wybranych – pralek, suszarek, zmywarek czy telewizorów, w przypadku których w Trybie Energii AI [11] obraz jest dostosowywany do jasności otoczenia zapewniając optymalne wrażenia wizualne w każdych warunkach oświetleniowych. Dostosowuje się także do treści, analizując to, co widzi użytkownik i selektywnie obniża jasność w kluczowych częściach sceny, by zwiększyć głębię i ekspresję czerni.

Telewizory i pamięci wkroczyły w erę AI

Postęp, jakiego dokonał Samsung w zakresie technologii AI, dobrze obrazuje rozwój procesorów stosowanych w telewizorach. Pierwsza generacja TV Samsung wykorzystująca algorytmy AI, seria Excellence Line – wykorzystywała układ Neural Quantum oparty o 20 sieci neuronowych. Najnowsza – Neural Quantum 8K Gen3 – obsługuje już 512 takich sieci (układy te znalazły zastosowanie w telewizorze Samsung Neo QLED QN900D 2024). To niezbędny postęp w przypadku, kiedy chcemy na swoich telewizorach widzieć więcej i lepiej, czego dowodem jest rosnąca popularność przekątnych ekranu 65 cali czy 75 cali i większych.

Funkcje AI w telewizorach Samsung nie tylko poprawiają jakość obrazu, czy dźwięku ale także automatycznie optymalizują jego ustawienia. Jednym z najważniejszych zadań jest upscaling, czyli poprawianie materiałów o jakości SD, HD do jakości zbliżonej do 4K, a w przypadku telewizorów o wyżej rozdzielczości, takich jaka QN900D do obrazu zbliżonego do 8K , wyostrzając obraz i zapewniając wykorzystanie pełnego potencjału procesora, rozdzielczości i algorytmów. Tryb Adaptacyjny AI automatycznie dostosowuje ustawienia obrazu do rodzaju oglądanych treści, czy to film, sport, czy program ogólny, zapewniając jak najlepsze wrażenia wizualne. Z kolei Aktywny Wzmacniacz Głosu Pro wykrywa hałas w otoczeniu i inteligentnie zwiększa głośność dialogów, aby były one zawsze wyraźne, nawet gdy tło muzyczne czy efekty specjalne są dominujące (co jeszcze do niedawna było prawdziwą zmorą kinomaniaków).

Funkcja Upłynniacz Ruchu AI Pro [12] usuwa natomiast typowe problemy związane z oglądaniem wszelkich treści z dynamicznie zmieniającym się obrazem, na przykład wydarzeń sportowych – automatycznie wykrywa dyscyplinę i w oparciu o algorytmy głębokiego uczenia, aktywuje odpowiedni model wykrywania ruchomych obiektów. Dzięki temu piłka jest zawsze wyraźna bez wzglądu na to jak szybko się porusza i jaki rodzaj rywalizacji oglądamy. Dzięki ulepszonemu głębokiemu uczeniu się funkcja Wzmocnienie Głębi Obrazu Pro dodaje szczegóły do obrazu szybkiego ruchu, wykorzystując sztuczną inteligencję do precyzyjnego sterowania mini diodami LED. Wykrywając część sceny, na której w naturalny sposób skupiłby się wzrok, dodaje obrazom realizmu i trójwymiarowości. Podobne rozwiązanie przygotowano dla graczy. Samsung pamięta też o graczach. Automatyczny Tryb Gry AI [13] – technologia ta inteligentnie rozpoznaje rodzaj oglądanej gry i optymalizuje jakość obrazu i dźwięku. Dzięki zmniejszonemu opóźnieniu sygnału wejściowego zapewnia to również lepszą ekspresję ruchu podczas gry.

A to nie wszystko! Aby wdrażać i rozwijać sztuczną inteligencję konieczne jest przetwarzanie ogromnej ilości danych z dużą szybkością. W Samsung stale rozszerzamy produkty, które wspierają rozwój AI takie jak chipy, procesory czy pamięci, w tym produkty Data Center oraz półprzewodnikowe dyski konsumenckie. Te komponenty są częścią urządzeń AI. Są również częścią dysków, które może mieć każdy z nas. W każdym produkcie z naszej oferty stosujemy te same technologie, które wdrażamy w zaawansowanych procesach Samsung Semiconductors. Oznacza to, że każdy Twórca, który dzisiaj tworzy coś współpracując z AI może te dane przechowywać na naszych innowacyjnych i bezpiecznych nośnikach.

Galaxy AI – moc sztucznej inteligencji w smartfonie

Od czasu debiutu smartfonów z serii Galaxy S24, które jako pierwsze zostały wyposażone w technologię Galaxy AI, Samsung udostępnia funkcje AI również poprzednim generacjom urządzeń mobilnych. Na smartfonach Galaxy Z Flip5 i 4, Z Fold5 i 4, serii S23 i S22 oraz tabletach z serii Tab S9 można teraz korzystać z funkcji Galaxy AI, które na zawsze zmieniają sposób w jaki urządzenia mobilne wspomagają nas na co dzień. Od ułatwionego wyszukiwania online z funkcją Cirlcle to Search (Zakreśl, by wyszukać) przez funkcje Live Translate (Tłumaczenie na żywo) i Interpreteur (Tłumacz), które pozwalają tłumaczyć rozmowy i treści w czasie rzeczywistym bez konieczności korzystania z zewnętrznych aplikacji; aż po edycję zdjęć z wykorzystaniem AI ( kadrowanie, wycinanie, powiększanie obiektów) – wszystko to dostępne od ręki wybranych na mobilnych urządzeniach Galaxy.

Więcej informacji na: AI.samsung.pl

[1] Klasa AI to kategoria urządzeń Samsung posiadających funkcjonalności AI, które wykorzystują sztuczną inteligencję do nauki nawyków użytkownika i dostosowywania ustawień w celu ułatwienia codziennych czynności. Dostępne są wybrane urządzenia Samsung: lodówki, piekarniki, zmywarki, pralki, suszarki, telewizory, odkurzacze, szafy odświeżające oraz karty pamięci. Lista urządzeń wraz z opisem funkcjonalności AI dostępna na AI.samsung.pl/klasa.

[2] Funkcja AI Vision Inside dostępna za pośrednictwem usługi Family Hub, wykorzystuje algorytm oparty na technologii AI, który może być okresowo aktualizowany w celu zapewnienia dokładności. Algorytmy oparte na AI mogą generować niekompletne lub nieprawidłowe informacje.

[3] Funkcja AI Vision Inside dostępna za pośrednictwem usługi Family Hub, wykorzystuje algorytm oparty na technologii AI, który może być okresowo aktualizowany w celu zapewnienia dokładności. Algorytmy oparte na AI mogą generować niekompletne lub nieprawidłowe informacje.

[4] Funkcja Sense Inside musi być włączona z poziomu panelu sterowania piekarnikiem

[5] Aby skorzystać z aplikacji SmartThings, pobierz ją z Galaxy Store, Play Store lub App Store. Aplikacja do działania wymaga systemu Android OS 9↑ i co najmniej 3 GB RAM lub iOS 14↑. Wymagany jest dostępy do Internetu i posiadanie konta Samsung na urządzeniu. Pełna lista kompatybilnych urządzeń z aplikacją SmartThings dostępna na stronie: https://www.samsung.com/pl/support/mobile-devices/jakie-urzadzenia-sa-kompatybilne-ze-smartthings/.

[6] Testy wg normy IEC 60456-2010 dla wsadu o wadze 4 kg: program Pranie Super Eco (model WF80F5E5U4W) vs. bawełna 40°C bez EcoBubble™ (model WF0702WKU). Wyniki mogą się różnić.

[7] Na podstawie testów wewnętrznych dla modelu WW11BB944AGB w normalnych warunkach użytkowania. Zużycie energii bez trybu AI Energy Mode = 0.539 kWh, natomiast po jego aktywacji = 0.145 kWh. Tryb AI Energy Mode może zostać aktywowany w aplikacji SmartThings, gdy temperatura prania wynosi 20-40°C. Wyniki mogą się różnić. Testowano dla 5 kg wsadu na programie Bawełna. Dotyczy wybranych urządzeń.

[8] Możliwości wykrywania i identyfikacji AI EcoBubble™ są dostępne wyłącznie w cyklach AI Wash & Dry™. Opierają się na modelu głębokiego uczenia budowanego z użyciem wcześniej zdefiniowanego zbioru danych i mogą dostarczać niekompletne lub nieprawidłowe informacje. Modele uczenia mogą być okresowo uzupełniane o nowe dane, by poprawić ich dokładność.

[9] Produkt jeszcze nie jest dostępny w Polsce.

[10] Wyniki testu są oparte na porównaniu zużycia energii przez urządzenie przy użyciu Trybu AI Energy i bez korzystania z Trybu AI Energy; uruchamianego przez aplikację SmartThings. Wyniki mogą się różnić w zależności od warunków i sposobów użytkowania. Dotyczy wybranych urządzeń

[11] Oszczędność energii może się różnić w zależności od regionu, modelu, rozmiaru, warunków oglądania lub rodzaju treści. Dotyczy modeli z 2023 roku (CU700 lub wyższych) oraz lifestyle TV (L503C). Należy pamiętać, że tryb AI Energy nie obsługuje Trybów: Gry, Inteligentny, Sztuka, Udostępnianie Obrazu, Ambient ani Sklepowy. W środowiskach, w których oświetlenie otoczenia przekracza 80 luksów, niektóre aspekty funkcji oszczędzania energii AI mogą nie działać, powodując zmniejszenie oszczędności energii. Domyślnym ustawieniem telewizora jest tryb Eco, który zawiera już niektóre funkcje oszczędzania energii tj. funkcję jasności adaptacyjnej, dlatego poziom oszczędności energii będzie niższy w porównaniu ze zmianą w poziomie oszczędności energii przy przełączeniu urządzenia z Trybu Standardowego do Trybu Eco.

[12] Jakość oglądania może się różnić w zależności od rodzaju treści i formatu. Skalowanie może nie mieć zastosowania do połączenia z komputerem oraz Trybu Gry.

[13] Funkcja Automatyczny Tryb Gry AI jest dostępna jedynie dla niektórych gier na konsolę.

Źródło informacji: Samsung

Źródło informacji: Samsung

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 19 czerwca 2024

Krótko i często. Polacy planują wakacyjne wyjazdy

Czy z rodziną, czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów. Wyjazdowe preferencje rodaków decydujących się na urlop w kraju, w przeddzień ostatniego dzwonka, sprawdził największy polski portal rezerwacyjny Nocowanie.pl.

Od tegorocznych wakacji dzielą nas już tylko godziny. Jak wyglądają wakacyjne plany Polaków, postanowił sprawdzić serwis Nocowanie.pl. Jak wynika z jego ankiety przeprowadzonej wśród tysiąca turystów, 45,2% z nas wyjedzie rodzinnie, a 37,5% we dwoje. Pozostałe 17,3% wyruszy na wakacje w gronie większej grupy znajomych.

„Przy czym mówimy tu o rezerwacjach indywidualnych, które nie obejmują zorganizowanego wypoczynku dzieci w ośrodkach wypoczynkowych czy obiektach kolonijnych” – podkreśla Agnieszka Rzeszutek, ekspert Nocowanie.pl.

„Bez względu na to, w jakiej konfiguracji wybieramy się na wakacje, jedno jest pewne: dwutygodniowe rodzinne urlopy w kraju przeszły do historii. Utrzymuje się trend krótkich, ale częstszych wyjazdów” – przedstawia wnioski z badania.

Ponad połowa, bo 54% planujących wypoczynek familijny, wyjedzie na tydzień i jest to wynik zbliżony do zeszłorocznego, gdy Nocowanie.pl przeprowadziło identyczną ankietę. O 10% wzrosła natomiast grupa rodzin skracających pobyt do 4 dni. Teraz to 31% podróżujących rodzinie. Dwutygodniowy lub dłuższy pobyt w kraju zamierza zarezerwować zaledwie 5,7% ankietowanych z tej grupy.

Nieco inaczej rozkładają się odpowiedzi par. Co prawda częściej wybierają one wyjazdy weekendowe – taką odpowiedź zaznaczyło aż 29% par i tylko 9% rodzin – ale też częściej mogą pozwolić sobie na dwa tygodnie, a nawet więcej, urlopu (8,5%).

„Rezerwacje są krótkie, ale dobra wiadomość dla gospodarzy jest taka, że 45% rodzin i 41% par planuje więcej niż jeden urlop. Poza tym wszystko wskazuje na to, że wydamy nieco więcej, bo mniej osób liczy na to, że zmieści się w kwocie do 100 złotych – 44% par i 39% rodzin. W zeszłym roku było to odpowiednio: 49% i 44%” – podaje Rzeszutek.

Na wydatek powyżej 300 złotych za osobę za noc pozwolić sobie może 12% ankietowanych rodzin i 7,8% par. Budżet do 2 tysięcy złotych na noclegi przeznaczyć chce ponad połowa par (52%), kolejne 31% zamierza wydać między 2 a 4 tysiące. Ze względu na większą liczbę osób w tym drugim przedziale chce zmieścić się 42% wyjeżdzających z rodziną.

Ankietowani odpowiedzieli też na tradycyjne wakacyjne pytanie: nad morze czy w góry? Wygrywa Bałtyk, nad który wybiera się aż 64% podróżujących z dziećmi i 58% urlopujących w parach. Górskie wędrówki przewiduje 30% rodzin i 28% par. Rodziny rzadziej niż pary wybiorą Mazury. Krainę Wielkich Jezior zamierza odwiedzić 14% podróżujących we dwoje.

Po wyborze kierunku i zaplanowaniu budżetu przychodzi moment wyboru konkretnego obiektu, który najlepiej wpisze się w wyobrażenie o udanym wypoczynku.

„Jak wynika z odpowiedzi ankietowanych, na decyzję o wyborze wpływ mają przede wszystkim ostateczna cena bez ukrytych opłat dodatkowych, dobra relacja ceny do jakości, rzetelny opis obiektu, atrakcyjne promocje, parking, dostępne udogodnienia, a także atrakcje na miejscu i w najbliższej okolicy, dostosowane do potrzeb rodzin lub osób spędzających wolny czas we dwoje” – mówi Agnieszka Rzeszutek.

„Duże znaczenie ma też opinia innych. Uważnie śledzimy wpisy i komentarze dostępne w internecie, zwracając uwagę na to czy wyglądają na wiarygodne” – podkreśla.

Przy wyborze szczególnie ostrożni są podróżujący całymi rodzinami. Aż 52% z nich, zanim dokona wyboru tego właściwego, porównuje propozycje więcej niż dziesięciu obiektów. Kolejne 27% szczegółowo przygląda się informacjom o 4-10 obiektach, a 7% przyznaje, że nie porównuje ofert wcale. Nieco mniej czasu na wybór poświęcają osoby podróżujące w parach – 40% sprawdza ofertę od 4-10 obiektów, a 12% nie podejmuje analizy ofert.

Przy zestawianiu propozycji ankietowani zwracają uwagę nie tylko na ceny i opinie, ale też na zdjęcia, szczegółowość opisów udogodnień i wskazania możliwości spędzenia wolnego czasu w okolicy.

„Porównywanie ofert na własną rękę może być czasochłonne, dlatego warto skorzystać z zaawansowanych funkcji wyszukiwania w naszym serwisie, dzięki którym użytkownicy mogą filtrować oferty noclegów pod kątem swoich potrzeb, bez względu na to, czy wakacje planuje duża rodzina, para ceniąca wygodę czy singiel poszukujący aktywnych form wypoczynku. Pomocne są też opinie innych użytkowników dostępne w naszym portalu” – podpowiada Rzeszutek.

A co turystów zniechęca do wyboru danego miejsca? Brak informacji o wyposażeniu obiektu, niezadowalający stan samego obiektu i jego najbliższej okolicy, a przede wszystkim brak parkingu na miejscu.

 

Źródło informacji: Nocowanie.pl

Obraz Steve Bidmead z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close