Zdrowie 22 marca 2023

To jeszcze ból menstruacyjny czy już endometrioza?

Silne bóle w trakcie menstruacji i bardzo obfite krwawienia to dla wielu kobiet stan, z którym już się pogodziły. Matki z pokolenia na pokolenie przekazują córkom, że ból w „te dni” to coś zupełnie normalnego. Problem często zaczyna się już w szkole podstawowej i pozostaje z dorastającymi dziewczynkami także w życiu dorosłym – „przecież do tego można się przyzwyczaić”. Dolegliwości nie powinno się jednak deprecjonować, ani bagatelizować. Przeciwnie – należy zastanowić się, gdzie jest rozróżnienie między bolesnym miesiączkowaniem a początkiem przewlekłej choroby – endometriozy? Marzec jest miesiącem świadomości endometriozy i z tej okazji o diagnostyce i leczeniu rozmawiamy z ginekologiem, lek. Piotrem Stecem.

Ponad 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym, czyli nawet milion Polek, może zmagać się z endometriozą. Dane te mogą być niedoszacowane, ponieważ diagnostyka często trwa kilka, a nawet kilkanaście lat. Jest to przewlekła choroba, wciąż o nieznanej etiologii, polegająca na zagnieżdżeniu się błony śluzowej (endometrium) poza jamą macicy. – Mogą towarzyszyć jej silne bóle menstruacyjne, biegunki, zaparcia, przewlekłe zmęczenie czy problemy z zajściem w ciążę tłumaczy lek. Piotr Stec, ginekolog w Szpitalu św. Elżbiety, Grupy LUX MED. Przez lata była dolegliwością bagatelizowaną, a cierpiącym na nią kobietom mówiono, że „przesadzają”. Teraz to się zmienia, ale ze strony ochrony zdrowia kluczowa jest edukacja i otwartość na potrzeby pacjentek.

Endometrioza – różne oblicza i objawy

Endometriozę mogą cechować silne bóle miesiączkowe, ale część powodowanych przez nią objawów jest mniej oczywista i obejmuje problemy jelitowe, bóle promieniujące do kręgosłupa, dyskomfort podczas wypróżnień i oddawania moczu. Do tego dochodzą dolegliwości bólowe przed miesiączką, w trakcie owulacji oraz podczas współżycia. Endometrioza może też utrudniać zajście w ciążę i często to dopiero jest moment, w którym pada diagnoza. Dlaczego tak późno?

– Pacjentki często przez wiele lat nie wiedzą, że chorują na endometriozę, a przez to choroba może się rozwijać i postępować. Szukanie przyczyn dolegliwości trwa długo, głównie ze względu na złożoność objawów, ale też poprzez bagatelizowanie objawów przez pacjentki, lekarzy, nieznaną etiologię, a w niektórych wypadkach utrudnioną diagnostykę. Podstawowym symptomem choroby jest przewlekły ból, ale każdy inny wymieniony wcześniej objaw powinien być podstawą do wdrożenia diagnostyki w kierunku endometriozy. Podstawowym krokiem jest zebranie szczegółowego wywiadu, wykonanie przez lekarza dokładnego badania fizykalnego, następnie wykonania badań obrazowych – USG lub rezonansu magnetycznego, które pozwolą uwidocznić zmiany w obszarze narządów wewnętrznych, czyli np. powstałe torbiele, zrosty czy nacieki – wyjaśnia ekspert Grupy LUX MED.

Endometrioza – leczenie i zapobieganie kluczem do podniesienia komfortu życia

– Zacznijmy od tego, jak powstaje choroba. Tkanka, która normalnie występuje w jamie macicy, zagnieżdża się w nieznany nam jeszcze sposób poza jej pierwotnym miejscem występowania. Przebieg i objawy endometriozy zależą przede wszystkim od tego, gdzie znajdują się jej ogniska – np. wewnątrz jajników czy na powierzchni otrzewnej, pęcherza moczowego lub jelita. Opisane są także bardzo rzadkie przypadki endometriozy poza jamą brzuszną np. w klatce piersiowej. Choć etiologia choroby nie jest jeszcze do końca znana, wiemy, jak ją leczyć, a głównym celem leczenia jest minimalizowanie lub eliminacja dolegliwości dodaje lek. Piotr Stec.

Endometriozę można leczyć z pomocą środków hormonalnych, mających za zadanie hamowanie rozwoju choroby i jej częściową regresję. Stosuje się także leczenie chirurgiczne – najczęściej laparoskopowe, polegające na usunięciu ognisk endometriozy. Nie bez znaczenia jest też styl życia prowadzony przez pacjentkę, a stosowanie odpowiedniej diety – lekkostrawnej i przeciwzapalnej, może przynieść wymierną korzyść.

Winowajca – stan zapalny

Objawy bólowe wiążą się z nasilonym stanem zapalnym, jaki wywołuje endometrioza. Jednym ze sposobów łagodzenia choroby jest więc minimalizowanie odpowiedzi zapalnej organizmu i unikanie czynników drażniących. Do najważniejszych zaleceń dla kobiet zmagających się z chorobą należą:

  • Stosowanie diety przeciwzapalnej – np. śródziemnomorskiej, bogatej w antyoksydanty, warzywa, owoce i nasiona,
  • Unikanie spożywania czerwonego mięsa,
  • Unikanie używek takich jak alkohol czy papierosy oraz nadmiernego obciążania wątroby ciężkostrawnym jedzeniem, np. potrawami typu fast food.
  • Redukcja stresu oksydacyjnego, wpływającego na odpowiedź zapalną organizmu,
  • Odpowiednia suplementacja – szczególnie bogata w witaminę D3 oraz kwasy omega EPA/DHA, magnez czy kurkuminę,
  • Umiarkowana aktywność fizyczna, w tym praktykowanie ćwiczeń oddechowych lub jogi.

Endometrioza to przewlekła choroba wielonarządowa, natomiast istnieją sposoby na zahamowanie jej rozwoju, a w razie potrzeby chirurgicznego usunięcia zmian ogniskowych. Kluczowa jest jednak świadomość diagnostyczna zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentek. Im szybciej wdrożone zostaną odpowiednia diagnostyka i leczenie, tym większa szansa na eliminację lub zmniejszenie dolegliwości powodowanych przez endometriozę.

 

 

Źródło wpisu: Informacje prasowe – Agencja 38 Content Communication
Obraz unknownuserpanama z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 21 marca 2023

Czy przedszkole wpływa na późniejsze osiągnięcia dziecka?

Myśląc o edukacji naszego dziecka, najczęściej zastanawiamy się, na jakie studia pójdzie, czy jak potoczy się jego kariera zawodowa. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę z tego, jaki wpływ na edukację naszej pociechy ma wybór samego… przedszkola. Jak więc wybrać odpowiednie przedszkole? Zobaczcie, co na ten temat uważają eksperci.

Wielu psychologów dziecięcych jest zdania, że etap przedszkolny jest najważniejszym momentem w rozwoju młodego człowieka. Właśnie na czas między 3 a 7 rokiem życia przypada najintensywniejszy postęp w kształtowaniu mowy dziecka, a także jego umiejętności interpersonalnych.

Dla malucha, który ukończył edukację przedszkolną, niezwykle ważne jest, aby dziecko miało podstawową wiedzę z zakresu własnych emocji oraz szeroko pojętej inteligencji emocjonalnej, empatii do drugiej osoby, czy zdolności współpracy z otoczeniem. Umiejętność działania w społeczeństwie zostanie bardzo szybko zweryfikowana już w pierwszych dniach edukacji szkolnej – nieznane wcześniej środowisko, nowi koledzy, nauczyciele. Zmiana planu dnia, z zabawy na naukę, będzie dużym wyzwaniem dla dziecka. Umiejętność poradzenia sobie z emocjami będzie więc kluczowa.
Anna Osiecka, Dyrektor Regionalny dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co.

Nie każde dziecko jest takie samo

Maluchy często bywają na siłę stawiane w sytuacjach, które nie są dla nich komfortowe – „Nie wstydź się! Zapytaj się, czy możesz cukierka”„No podejdź i przytul ciocię”. W ten sposób dajemy znać dziecku, że zawsze musi być odważne i śmiało wychodzić na pierwszy plan. Jak podkreśla Anna Osiecka – powinniśmy zrozumieć charakter pociechy.

W przedszkolu zwracamy uwagę na to, jakimi cechami charakteryzuje się każde dziecko. Jedne od urodzenia potrafią przyjmować pozycję lidera – otwarte i przebojowe, inne natomiast chętnie współuczestniczą w projektach, jednak nie zawsze chcą się wyróżniać. Naszą rolą jest pokazanie, że taka postawa też jest dobra, kształtuje ludzi ważnych i potrzebnych w społeczeństwie. Pracując w przedszkolu z dziećmi, dbamy o to, żeby rozwijać kompetencje i predyspozycje zgodnie z ich możliwościami i uwarunkowaniami.
Anna Osiecka, Dyrektor Regionalny dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co.

Edukacja przedszkolna pozwala dzieciom na poznanie rozmaitych dziedzin poprzez udział w różnych zajęciach (sportowych, plastycznych, poznawczych, zabawy logiczne itp.) i rozwinięcie skrzydeł w swojej ulubionej. Zadaniem kadry wychowawczej jest obserwacja każdego malucha, aby zwrócić uwagę na to, z jakimi brakami się boryka i w jakim zakresie należy wesprzeć jego rozwój. Dzięki temu rodzice są informowani, w jakich obszarach dziecko rozwija się nieharmonijnie czy wymaga doskonalenia. W ten sposób wyłapywane są również szczególne uzdolnienia, co pozwala na ukierunkowanie dalszej pracy rodzica z dzieckiem.

Jak więc wybrać odpowiednie przedszkole?

Skoro tak wiele aspektów wpływa na rozwój dziecka w przedszkolu, to na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając odpowiednią placówkę?

Jak wybrać odpowiednie przedszkole? Wyżywienie
Nauka zdrowych nawyków żywieniowych zaczyna się już od najmłodszych lat. Warto więc zwrócić uwagę na to, co będzie podawane dziecku w miejscu, gdzie będzie zjadało dwa lub trzy posiłki dziennie. Jak to sprawdzić?

W naszych przedszkolach rozmawiamy wcześniej z rodzicami o kwestiach żywienia dzieci. Rodzice bardzo często obawiają się, że maluch nie będzie chciał jeść, bo np. posiłki nie będą mu smakować. Zawsze wtedy prezentujemy przykładowe menu, opowiadamy o filozofii żywienia i o składnikach, które najczęściej pojawiają się w posiłkach. Dzięki temu rodzic w domu może zacząć powoli adaptować malucha do smaków, które mogły być dla niego do tej pory nieznane. Stawiamy także na samodzielność dzieci. Oznacza to, że w pierwszej kolejności podajemy dzieciom  posiłek, który starają się zjeść same, dopiero później zachęcamy malucha czy próbujemy dokarmić. Ważne jest jednak to, że jeśli dziecko kategorycznie odmawia posiłku, to nie robimy nic na siłę, aby go nie zniechęcić.
Anna Osiecka, Dyrektor Regionalny dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co.

Jak wybrać odpowiednie przedszkole? Podejście kadry wychowawczej
Kolejnym ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest sama kadra wychowawcza. A szczególnie jej podejście do dzieci. Jak to sprawdzić?

Tutaj z pomocą przychodzą nam dni otwarte czy dni adaptacyjne w przedszkolu. Możemy wtedy zaobserwować, jak opiekunowie podchodzą do malucha, jak pracują z grupą dzieci, czy dziecko odnajduje się w środowisku przedszkolnym, ale także oswoić malucha z nowym otoczeniem. Doskonale jednak wiemy, że w obecnej sytuacji organizacja takiego spotkania jest niemożliwa. Dlatego proponujemy dzieciom i opiekunom wirtualne drzwi otwarte – jest to czas, kiedy nauczyciel „oprowadza” po przedszkolu, pokazuje miejsce gdzie maluch będzie jadł, bawił się, czy odpoczywał. Jest to też pierwszy kontakt dziecka z jego przyszłym opiekunem. Warto podkreślić, że takie spotkania odbywają się indywidualnie, więc opiekun może porozmawiać z maluchem, a także odpowiedzieć na pytania rodziców. Po takim spotkaniu warto porozmawiać z dzieckiem na temat jego odczuć.
Anna Osiecka, Dyrektor Regionalny dwujęzycznych przedszkoli KIDS&Co.

Jak wybrać odpowiednie przedszkole? Program przedszkola
Szczególnie w obecnej sytuacji jest to niezwykle trudny temat – jak jednocześnie zapewnić atrakcyjny program dla dzieci, a przy tym zachować bezpieczeństwo? Warto zapytać kadrę wychowawczą jak wygląda dzień w placówce – czy np. planują zdalne spotkania z ciekawymi ludźmi, mają odpowiednio przygotowany plac zabaw, który pozwoli na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, czy inne zajęcia, które urozmaicą maluchom dzień i pozwolą poznać świat przez zabawę.
Wybierając odpowiednie przedszkole, warto więc poszukać placówki, która zapewni maluchowi nie tylko bezpieczeństwo i fachową opiekę, ale również pozwoli rozwijać jego ciekawość świata i umiejętności. Nie zapominajmy również, jak ważny jest to etap dla późniejszej edukacji dziecka. Atrakcyjny program, zajęcia językowe, ruchowe i poznawanie świata pomoże dziecku lepiej funkcjonować w późniejszym życiu.

KIDS&Co. od 15 lat wyznacza najwyższe standardy w edukacji przedszkolnej, tworząc nowoczesne, dwujęzyczne przedszkola i żłobki firmowe oraz przybiurowcowe. KIDS&Co. odpowiada za kompleksową obsługę procesu związanego z założeniem i prowadzeniem placówek: od przygotowania biznesplanu, projektu i koordynacji budowy, przez rekrutację kadry i prowadzenie zapisów do przedszkoli, po zarządzanie placówką i wdrożenie autorskiego programu nauczania i żywienia.

Misją marki jest pomoc rodzicom w pogodzeniu dwóch niezwykle ważnych ról życiowych – roli rodzica i pracownika. Placówki otwierane są w najdogodniejszych lokalizacjach, w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miejsc pracy. Unikalność placówek KIDS&Co. opiera się na trzech filarach: dwujęzyczności, diecie makrobiotycznej oraz autorskim programie rozwoju umiejętności społecznych i inteligencji emocjonalnej.

W Polsce pod marką KIDS&Co. działa 15 placówek: żłobków i przedszkoli przybiurowcowych oraz firmowych, m.in. w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu czy Warszawie.

Więcej informacji: www.kids-co.pl

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 21 marca 2023

Dwujęzyczny przedszkolak. Moda czy realne wsparcie, które zaprocentuje w przyszłości?

Dwujęzyczny przedszkolak nie dziwi, a znajomość języków obcych to w dzisiejszym zglobalizowanym świecie standard. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się więc przedszkola oferujące w swoim programie między innymi nauczanie języka angielskiego lub hiszpańskiego. Rodzice, stawiając na edukację obcojęzyczną swoich pociech, dostrzegają realne korzyści, jakie ze sobą niesie. O naturalnej dwujęzyczności przedszkolaków i jej zaletach opowiada ekspertka Anna Osiecka, pedagog KIDS&Co.

Zaraz po ojczystym to właśnie język angielski stał się drugim, którego znajomość uchodzi za coś oczywistego, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Kontakt z nim „od dziecka” wydaje się doskonałym rozwiązaniem. To czas, kiedy umysł małego człowieka jest najbardziej chłonny, a aparat mowy wykazuje najwyższą plastyczność, dając możliwość wyartykułowania praktycznie każdego dźwięku, a to z kolei ułatwia wymowę z odpowiednim akcentem. Nie bez przyczyny zasada: im wcześniej, tym lepiej znajduje zastosowane w przypadku nauki języków obcych. Dwujęzyczny przedszkolak.
Pierwsze lata życia dziecka, to czas najwyższej efektywności w procesie jego rozwoju. Nabywanie zdolności językowych jak: mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie to jeden z nich. To również w tym okresie nauka języka obcego pozwala osiągnąć wymierne korzyści. Kładąc nacisk na rozwój tych kompetencji, warto postawić na dwujęzyczność naturalną, która nie jest tożsama z nauką języka, jaką znamy ze szkoły. Możliwa jest poprzez działanie immersyjne, pozwalające dziecku na poznawanie języka obcego dokładnie w taki sam sposób, jak i ojczystego. Dwujęzyczność już od najmłodszych lat może w zdecydowany sposób wpłynąć na przyszłe życie naszych pociech w wielu aspektach jego życia – mówi Anna Osiecka, dyrektor regionalna oraz pedagog sieci dwujęzycznych przedszkoli i żłobków KIDS&Co.

Dwujęzyczny przedszkolak, mały poliglota

Naturalna dwujęzyczność to nie tylko zdolność posługiwania się dwoma językami, jej zalety sięgają zdecydowanie poza sam obszar lingwistyczny. Warto poznać jej pozostałe korzyści:
 – Dwujęzyczne maluchy od wczesnych lat mają zdolności do przyswajania dwóch lub trzech języków obcych.
· Bilingwalny mózg charakteryzuje się wieloma ulepszeniami poznawczymi.
· Zwiększa się potencjał intelektualny dziecka, wzrasta jego kreatywność
i nieszablonowość myślenia.
· Dzieci wykazują doskonałe zdolności edukacyjne takie jak czytanie
i pisanie.
· Dwujęzyczność rozwija kreatywność i myślenie twórcze.
· Pozytywnie wpływa na aspekty zdrowia emocjonalnego dzieci, ich postawy i rozwój społeczny.
· Uczy otwartości i tolerancji wobec różnych społeczności. Daje możliwość poznania ich historii, kultury i zwyczajów.

Dobre przedszkole gwarancją sukcesu

Gwarancją naturalnej dwujęzyczności jest odpowiednio dobrana placówka edukacyjna. To na co należy zwrócić szczególną uwagę przy jej wyborze, to przede wszystkim:
· Odpowiednio dobrana kadra, w tym obecność native speakerów, którzy oprócz nauczycieli polskojęzycznych będą towarzyszyć dziecku podczas całego pobytu w przedszkolu.
· Ilość godzin przeznaczonych na naukę języka.
·Dodatkowym atutem jest współpraca placówki z innymi międzynarodowymi przedszkolami, pozwala to na wymianę najlepszych praktyk w kwestii metod i technik nauczania oraz wychowania dzieci.

Takie rozwiązania znaleźć można w placówkach przedszkolnych KIDS&Co, gdzie nauczanie języka odbywa się poprzez rozwijanie dziecięcych zainteresowań i kompetencji, jednocześnie powodując szybsze zapamiętywanie. W „zerówce” program realizowany jest brytyjską metodą phonics, która zakłada naukę łączenia sylab, a następnie poprawnego czytania.

Odpowiedni dobór poszczególnych narzędzi i pomocy edukacyjnych, skupionych wokół tematów pozostających w kręgu zainteresowań przedszkolaków przekłada się na szybkie i efektywne wyniki nauczania. Przedszkola KIDS&Co zlokalizowane są m.in. w Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.

Rodzicu, Ty też możesz pomóc dziecku w rozwoju dwujęzyczności

Kształtowanie dwujęzyczności zaczyna się od urodzenia. To szczególny czas w życiu dziecka, kiedy rodzice i najbliższa rodzina poświęca mu najwięcej uwagi i spędza z nim najwięcej czasu. To doskonała okazja do czynnego udziału i wsparcia swojej pociechy w tym procesie, a można to zrobić obserwując, zwracając uwagę na styl wysławiania się, a w przypadku błędów – wskazać właściwy sposób wymowy. Warto też komunikować się z dzieckiem w danym języku podczas prostych czynności w domu, a przede wszystkim chwalić jego osiągnięcia.
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close