W czym kąpać noworodka?
Pierwsze dni w domu z noworodkiem bywają niezmiernie stresujące dla rodziców, którzy dopiero uczą się zasad poprawnej pielęgnacji nowego członka rodziny. Szczególnie dużo obaw pojawia się przy kwestii kąpieli malucha, zwłaszcza zanim opiekunowie nabiorą w tej czynności wprawy. Wówczas może stać się ona ulubionym codziennym rytuałem dla małych i dużych. Aby tak się jednak stało, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria oraz nauczyć się kilku prostych zasad postępowania. Jak kąpać noworodka? Sporo wskazówek przedstawimy w dalszej części tekstu.
Kiedy powinna się odbyć pierwsza kąpiel?
Z pierwszą kąpielą po przyjściu na świat dziecka trzeba się wstrzymać przynajmniej dwa, trzy dni. To czas, aby maluch przystosował się do zupełnie odmiennych warunków niż te, do których był przyzwyczajony przez ostatnich 9 miesięcy.
Dodatkowo warto pamiętać o tym, że noworodek tuż po narodzinach jest pokryty tak zwaną mazią płodową, która zabezpiecza i nawilża skórę. Dlatego też bynajmniej nie trzeba się bardzo spieszyć z pierwszą kąpielą. Lepiej poczekać aż maź dokładnie się wchłonie.
Przed pierwszą kąpielą – garść praktycznych wskazówek
Zanim przystąpi się do pierwszej kąpieli w domu, warto się do niej dobrze przygotować, by zminimalizować stres dla jeszcze nie do końca pewnych swych działań rodziców oraz noworodka, dla którego również będzie to nowe doświadczenie.
Co zatem trzeba zrobić? Oczywiście warto zacząć od przygotowania otoczenia. Maluch musi czuć się cały czas bezpieczny i spokojny. Lepiej kąpać go, gdy nie jest skrajnie zmęczony, rozdrażniony lub głodny.
Podstawą jest oczywiście obserwowanie potrzeb dziecka. Z czasem nabiera się w tym wprawy, a kąpiele stają się przyjemnym rytuałem, który przynosi wiele radości maluchom i ich opiekunom.
Akcesoria do kąpieli
Do kąpieli dziecka niezbędne są odpowiednie akcesoria, w które warto się zaopatrzyć już podczas kupowania wyprawki.
Noworodki można kąpać w wygodnych wanienkach (całościowych lub rozkładanych). Niektórzy rodzice w pierwszych miesiącach życia dziecka wolą używać praktycznych wiaderek. W nich maluch przyjmuje pozycję zbliżoną do tej, którą miał jeszcze w brzuchu mamy, dzięki czemu czuje się znacznie bezpieczniej. Wyboru odpowiedniego akcesorium dokonuje się zawsze w oparciu o indywidualne upodobania i potrzeby.
Do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka trzeba postawić bardzo delikatne kosmetyki o naturalnym składzie, pozbawionym substancji mogących powodować uczulenia. Powinny to być dedykowane produkty dla najmłodszych. Jeśli maluch nie ma problemów skórnych, wystarcza wyłącznie prosty środek do mycia, na przykład płyn lub mydło. Nie ma potrzeby stosowania rozmaitych preparatów głęboko nawilżających.
Pierwsza kąpiel malucha
Kąpiel noworodka powinna przebiegać w ciepłym wnętrzu. Temperatura w łazience musi być zatem nieco wyższa niż standardowo (najlepiej ok. 27 stopni Celsjusza). Woda natomiast ma mieć temperaturę jak najbardziej zbliżoną do temperatury ciała dziecka, co oszczędza mu szoku termicznego i dyskomfortu.
Malucha zanurza się stopniowo w wodzie, zaczynając od stópek, podtrzymując ramieniem główkę, by znajdowała się nad poziomem wody. Później przez cały czas jedną ręką trzyma się mocno dziecko, a drugą dokładnie myje całe ciało, pamiętając zwłaszcza o zagięciach i miejscach, w których tworzą się fałdki skóry. Podczas pierwszych kąpieli należy uważać na kikut pępowinowy. Nie trzeba go specjalnie myć, a jeśli się zamoczy, należy go później dokładnie osuszyć.
Po wyjęciu z wanienki lub wiaderka dokładnie osusza się całe ciało dziecka i zawija się go w ciepły, miękki kocyk. Może to być model z wygodnym kapturkiem, dzięki czemu chroni się główkę dziecka przed wychłodzeniem. Na koniec warto jeszcze oczyścić oczy wacikiem nasączonym roztworem soli fizjologicznej.
Kąpiel noworodka – przyjemny rytuał dla dzieci i rodziców
Pierwsza kąpiel bywa przyczyną wielu stresów u rodziców i dzieci. Z czasem jednak, gdy opiekunowie nabierają wprawy, staje się przyjemnym rytuałem, który przynosi obu stronom wiele radości. Dla wielu maluchów kąpiel jest wyczekiwanym etapem dnia, pozwalającym się wyciszyć i przygotować do spokojnych snów. Warto zatem zadbać o to, by już od pierwszych dni życia kąpiel kojarzyła się najmłodszym z czymś naprawdę przyjemnym.
***
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasad pielęgnacji oraz akcesoriów potrzebnych dla niemowląt? Sporo informacji znajdziesz na stronie Wozki-Foteliki.pl, na której doświadczeni eksperci chętnie dzielą się swoją wiedzą z zakresu opieki nad najmłodszymi członkami rodziny.
- Jak myć dziecku uszy. Sprawdź, czy robisz to dobrze
- Kiedy pierwszy raz obciąć dziecku paznokcie
- Ząbkowanie – jak przetrwać ten czas i nie zwariować?
- Pleśniawki u niemowlaka. Czym są i jak się ich pozbyć?
- Kosmetyki dla niemowlaków, czyli jak nie zwariować. Wywiad z Katarzyną Bosacką
- 11 błędów popełnianych podczas przewijania niemowlęcia
- Czy wiesz, że kąpiel ma ogromne znaczenie dla rozwoju Twojego dziecka?
- 19 sposobów na kolkę niemowlęcą