Wulwodynia — chroniczny ból okolic intymnych. Jak można ją leczyć?

Wulwodynia jest to określenie dyskomfortu lub bólu odczuwanego przez kobiety w okolicy intymnej, który utrzymuje się co najmniej przez trzy miesiące. Ta przypadłość może powodować także inne, mało przyjemne dolegliwości. Na szczęście istnieją sposoby, które mogą przynieść ulgę w walce z wulwodynią.
Czym jest wulwodynia?
Wulwodynia to dolegliwość dotycząca sromu oraz jego okolic. Szacunkowo przypadłość ta dotyka od 5 do 13 proc. kobiet, najczęściej młodych. Aby mówić o tym problemie, dolegliwości muszą trwać od 3 do 6 miesięcy. U pewnych kobiet ból związany z wulwodynią utrzymywał się nawet kilkanaście lat.
Wulwodynia — przyczyny problemów
Nie wiadomo do końca, dlaczego ten problem się u kobiet pojawia. Lekarze wiążą z jego pojawieniem się czynniki, które uważane są za najczęstsze “aktywatory” wulwodynii.
Zaliczamy do nich m.in.:
- niestabilność i wzmożone napięcie mięśni dna miednicy (aż 80 proc. przypadków);
- stres i długotrwałe napięcie;
- niedotlenienie tkanek mięśni;
- czynniki genetyczne oraz immunologiczne;
Jakie objawy powoduje wulwodynia?
Schorzenie to powoduje objawy, które często bywają mylone z wieloma innymi chorobami. U kobiet cierpiących z jej powodu pojawia się dyskomfort, nadwrażliwość, ból (także podczas stosunku seksualnego), pieczenie, świąd, suchość pochwy. Wulwodynia jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ nadmiernemu napięciu mięśni dna miednicy może towarzyszyć częstomocz, nawracające infekcje pęcherza, świąd lub ból odbytu, krwawienia z odbytu, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki czy zaparcia. Kobiety, zanim zostaną zdiagnozowane, odwiedzają różnych specjalistów, którzy nie wiedzą, jak im pomóc.
Dolegliwości mogą mieć różne nasilenie. Gdy dodatkowo ich dokładna lokalizacja jest trudna do ustalenia, mówimy o tzw. wulwodynii nieprowokowanej. Z kolei wulwodymia prowokowana pojawia się pod wpływem dotyku.
Biorąc pod uwagę lokalizacji dolegliwości, wulwodynia może być uogólniona lub częściowa (np. ból przedsionka pochwy czy okolicy łechtaczki).
W jaki sposób leczy się wulwodynię?
Specjalistyczne podejście do leczenia tego problemu obejmuje trzy kroki:
- Pierwszym krokiem, jaki lekarze mogą zaproponować pacjentce cierpiącej z powodu wulwodynii, jest pielęgnacja sromu. Specjaliści polecają, aby unikać podrażniania okolic intymnych, m.in. poprzez zaniechanie golenia sromu, noszenia wkładek, korzystania z płynów do higieny intymnej. Zalecają stosowanie środków znieczulających, działających miejscowo, oraz lubrykantów przed stosunkiem. Mogą również przepisać leki poprawiające nastrój. Duże znaczenie ma też fizjoterapia, a także terapia poznawczo-behawioralna.
- Drugi krok, czyli leczenie opioidami, stosowany jest, gdy zwykłe leki przeciwbólowe zawiodą.
- Trzeci krok polega na chirurgicznym usunięciu przedsionka pochwy. W rzadkich przypadkach lekarz może zaproponować chirurgiczne uwolnienie uwięźniętego nerwu sromowego.
Źródło wiedzy: mp.pl, enel.pl
Źródło zdjęcia: Jan Padilla/Unsplash
- Intymny problem
- Bolesne miesiączki – domowe sposoby na przykre dolegliwości
- Jak po ciąży przywrócić ciału dawną świetność?
- Ginekologia estetyczna – coraz częściej poruszany temat tabu
- Nietrzymanie moczu to problem wielu kobiet. Przestań się wstydzić i działaj jak najszybciej
- Pochwica – przyczyny, objawy, leczenie