Emocje 11 listopada 2020

Z okazji Święta Niepodległości życzę sobie i Wam…

Święto Niepodległości, kolejna (sto druga już) rocznica odzyskania przez Polskę wolności i powrotu na mapy Europy, to niewątpliwie dzień będący ukłonem w stronę historii oraz ludzi poległych w walce o Ojczyznę. Jest to też dzień, w którym być może nieco mimowolnie, oddajemy się pewnym refleksjom. Mnie skłoniły do tego, by spisać sobie życzenia i poniekąd marzenia – w jakim kraju chcę mieszkać i jakiego miejsca pragnę dla swoich dzieci. 

Tak więc…

Chcę żyć w kraju pozbawionym nienawiści, przemocy, cierpienia, wszelkich podziałów i działań dyktowanych szeroko pojętym hejtem.

Chcę, aby na czele naszego państwa stanęli wreszcie mądrzy, empatyczni, odpowiedzialni i poniekąd szlachetni przywódcy, którzy będą dbali nie tylko o siebie, ale i (przede wszystkim) o innych, o swoich rodaków.

Chcę żyć w kraju, w którym każdy odgrywa istotną rolę, od dzieci stanowiących przyszłość, po seniorów, którzy zasługują na spokojną, a przy tym aktywną starość, nie wykluczającą ich ze społeczeństwa.

Chcę, by system edukacji był przyjazny uczniom i nauczycielom. By belfrzy, we współpracy z rodzicami, wychowywali mądrych, ambitnych, odpowiednio wykształconych i pewnych siebie ludzi, na których będą czekać liczne miejsca pracy, gwarantujące godne życie.  

Chcę żyć w kraju, w którym szanuje się bliźnich, niezależnie od ich poglądów, orientacji seksualnej, wyznawanej religii, czy statusu społecznego.

Chcę żyć w kraju, w którym otwarcie mogę wyrażać własną, odmienną od ogółu opinię oraz wybierać i decydować – co dla mnie dobre.

Chcę żyć w kraju, w którym wspiera się i inwestuje w naszą rodzimą gospodarkę, a nie zastępuje ją obcą.

Chcę żyć w kraju, w którym system opieki zdrowotnej jest nie tylko na wysokim poziomie, ale też w zasięgu ręki każdego człowieka, szukającego porady i/lub pomocy lekarskiej.

Chcę żyć w kraju, który żyje w zgodzie z naturą, z poszanowaniem wszelkich istnień, dbając przy tym o środowisko i naszą wspólną przyszłość.

Chcę, byśmy żyli wśród ludzi, którzy kochają i szanują nasz skrawek (jakże pięknej!) ziemi, a także wspólnie dbają o jej dobro i rozwój.  

Chcę, byśmy czuli się tu bezpiecznie.

Chcę, byśmy żyli w kraju wolnym, sprawiedliwym i niepodległym. Pięknym, barwnym, radosnym i silnym.

Chcę żyć w kraju pełnym miłości, przyjaźni i wzajemnego szacunku.

Z całego serce życzę nam tego wszystkiego. Życzę, abyśmy nigdy nie doprowadzili do tego, by historia zatoczyła koło i byśmy nie zapomnieli o tych, którzy walczyli za Polskę i polegli w jej obronie.

Życzę sobie i Wam – moim dzieciom, rodzinie, przyjaciołom, wszystkim Polakom – kolejnych stu lat wolności. Wolności nie tylko narodu, ale i każdego człowieka!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 9 listopada 2020

9 przedmiotów, które przyciągną szczęście do Twojego domu

Kto nie słyszał o tym, że szczęście czasem wymaga wsparcia? Można w to wierzyć albo i nie, ale jest wiele przedmiotów, którym przypisuje się magiczną moc przyciągania szczęścia do domu. Zazwyczaj mamy je w swoim otoczeniu bez świadomości ich szczególnego znaczenia. A co to za przedmioty? Warto je wykorzystać, by szczęście rozgościło się w domu.

9 przedmiotów, które przyciągną szczęście do Twojego domu

Podkowa

To znany od dawna symbol szczęścia, który niegdyś powszechnie można było spotkać w domach lub na drzwiach i ścianach budynków gospodarczych na wsiach. Teraz są bardziej traktowane jako ozdoba, np. w formie wieszaka na klucze. A warto wiedzieć, że w zależności od tego, w jaką stronę zwróci się ramiona podkowy, amulet spełni inną funkcję. Jeżeli żelazna podkowa zostanie zawieszona ramionami do góry, przyciągnie szczęśliwe zdarzenia, jeżeli zawiesi się ją odwrotnie, będzie pełniła rolę talizmanu chroniącego przed zawiścią zazdrością i niechcianymi gośćmi.

9 przedmiotów, które przyciągną szczęście

Podkowa na szczęście

Dzwonki

Dzwonki, które wydają dźwięk przy poruszeniu, najlepiej zawiesić przy drzwiach wyjściowych. Przypisuje się im moc przyciągania szczęścia i pieniędzy. Ich dodatkowym atutem jest to, że bez kłopotu można je dopasować do wystroju wnętrza.

Łapacz snów

Łapacz snów ma nie tyle przyciągnąć szczęście, ile chronić posiadaczy tego pięknego amuletu przed złymi snami. Wierzenie to wywodzi się z tradycji Indian z Ameryki Północnej, którzy uważali, że łapacze snów gwarantują jedynie dobre i pomyślnie rokujące sny.

Kolor drzwi wejściowych

Wg miłośników feng shui ten detal może mieć duże znaczenie dla przyciągnięcia pozytywnej energii do domu. Zaleca się, by drzwi od strony północnej miały kolor niebieski lub czarny, od strony południowej czerwony lub pomarańczowy, od wschodu brązowy lub zielony, a od zachodniej szarości lub bieli.

9 przedmiotów, które przyciągną szczęście

Czerwone drzwi na szczęście

Kwiaty na szczęście

Kwiaty to nie tylko piękna dekoracja, ale także wizualizacja dobrej atmosfery, świeżości i dobrego nastroju — o ile nie mają cierni na łodygach. Nie mogą to być także kwiaty sztuczne lub zwiędnięte/ususzone. One z kolei przyciągają pecha i lepiej pozbyć się ich z domu. Jeśli posiadasz, pozbądź się również pustych muszli i martwych, wypchanych lub preparowanych zwierząt.

Bambus

Bambus to jeden z najstarszych symboli zapraszających szczęście do domu. Najlepiej, by był to żywy bambus w doniczce, ale może to być równie dobrze dekoracja z tej rośliny. Podobne znaczenie ma aloes i grubosz drzewiasty (tzw. drzewko szczęścia).

Słonie 

Ustawienie figurki słonia uważane jest za swoiste zaproszenie szczęścia w cztery ściany. Słoń jest także symbolem lojalności, mądrości i cierpliwości, więc dla wielu osób ma on szczególne znaczenie. Figurka ze słoniem może być piękną dekoracją danego pomieszczenia.

szczęście

Słonie na szczęście

Woda

Czy to staw wokół domu, czy akwarium wewnątrz, woda ma szczególną moc przyciągania pozytywnej energii, a także pieniędzy. Najlepiej by w wodzie żyły ryby i rozwijały się rośliny. Podobne działanie może mieć obraz lub zawieszone zdjęcie płynącej wody. Uważaj jednak na cieknące krany — uciekająca woda „wyprowadzi” dostatek poza dom. 

Kadzidła i świece  

Te dekoracyjne elementy pięknie się prezentują w każdym wnętrzu. Dodatkowo mogą pełnić funkcję “oczyszczacza” energetycznego. Szczególne działanie przypisuje się kadzidłom, które usuwają brzydki zapach i oczyszczają atmosferę w domu. Białe świece chronią przed negatywną energią i pomagają oczyścić z niej dom, szare i srebrne odpychają uroki, a złote poprawią nastrój i przyciągną pieniądze.

Kadzidła na szczęście

Co robić, by szczęście nie uciekło?

O czym warto pamiętać, by szczęście nie uciekło? O porządku i pozbyciu się starych, niepotrzebnych rzeczy. Stare przedmioty, szczególnie te powiązane z jakimiś nieprzyjemnymi emocjami czy przeżyciami, blokują przepływ energii. Im mniej „gratów”, tym więcej miejsca do tego, by dobra energia krążyła bez przeszkód. Ponadto nie trzymajcie zegarów, które nie działają, zadbajcie o czyste okna i porządek w domu.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gry planszowe i nie tylko 8 listopada 2020

Z kwiatka na kwiatek – wciel się w rolę ogrodnika, sadź rabatki i wab motyle

Z kwiatka na kwiatek” to gra, która przywołuje na myśl wiosnę. Zachwyca kolorami, kwiatami i barwnymi motylami. Aż człowiek ma ochotę wyjść na dwór, pobiegać po zielonej łące, wygrzać się w słońcu i pogrzebać trochę w ogródku. Sęk w tym, że teraz mamy jesień i ta wizja nijak ma się do aury za oknem, ale to nic, bo z pomocą nowej planszówki od Naszej Księgarni możemy stworzyć wiosenny klimat w domowym zaciszu ?

Cel gry Z kwiatka na kwiatek

Celem gry jest worzenie pięknych i dużych rabatek, które przyciągną jak najwięcej motyli. Na potrzeby tej zabawy wcielamy się więc w rolę ogrodników, wyobrażamy sobie, że jesteśmy właścicielami działki, drewnianej altany i próbujemy wokół niej zasadzić kwieciste grządki.  

Za stworzenie rabaty i zwabienie do niej motyli, dostajemy punkty – im więcej ich przyleci, tym więcej punktów zdobędziemy.

Przebieg gry Z kwiatka na kwiatek

Generalnie zasady są proste: na straganie kupujemy kwiaty (wybieramy jeden dowolny żeton), obsadzamy nimi swoją działkę i wybieramy motyla, który poleci z nami na naszą grządkę. Tworzenie rabat jednak nie polega na bezmyślnym układaniu tekturowych roślinek, gdzie popadnie. Trzeba to robić z głową, tak aby stykało się ze sobą jak najwięcej kwiatów w tym samym kolorze, bo to stwarza możliwości do posiadania wielu motyli na jednej rabacie.

Co ciekawe gra posiada dwa warianty przebiegu rozgrywki: w jednym wykorzystujemy tylko kafelki (żetony) pojedynczych kwiatów, pęki kwiatów i motyle, w drugim zaś mamy jeszcze karty z różnymi działaniami, jakie musimy wykonać – np. przesunąć we wskazane miejsce motyla, czy umieścić jakieś kwiaty na swojej działce.  

Dla kogo przeznaczona jest gra Z kwiatka na kwiatek?

Obydwa warianty mają jasne zasady, łatwe do zapamiętania. Dzięki czemu cała gra jest prosta i można do niej zwerbować młodsze dzieciaki, niż sugerują to autorzy (wiek 10+).

Do rywalizacji może przystąpić od dwóch do czterech osób, a orientacyjny czas rozgrywki zajmuje mniej więcej pół godziny. Myślę, że to idealna opcja dla zabieganych i dla tych, którzy nie potrafią długo wysiedzieć w miejscu ?

Elementy gry Z kwiatka na kwiatek

Średniej wielkości pudełko skrywa w sobie:

40 kafelków (żetonów) kwiatów – na każdym dwa pojedyncze (w różnych kolorach),

10 pęków kwiatów,

4 altany,

40 drewnianych i kolorowych motyli,

4 kapelusze,

21 kart z działaniami do wykonania,

a także wiązany woreczek do przechowywania motyli.

Całość prezentuje się pięknie, iście wiosennie! Wszystkie elementy są kolorowe i wykonane bardzo starannie. Przyznam szczerze, że gdy dotarła do mnie przesyłka z ową grą, w pierwszej chwili oniemiałam z wrażenia i jeszcze bardziej ucieszyłam się, że stałam się jej posiadaczką.

Poza tym kolejny raz nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Nasza Księgarnia serwuje nam zachwycające produkty (książki, gry, puzzle), z niebywale piękną szatą graficzną i dbałością o wszelkie szczegóły. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że to jedno z moich ulubionych wydawnictw i zawsze z pewną dozą niecierpliwości czekam na kolejne nowości.

Gra „Z kwiatka na kwiatek” niewątpliwie mnie oczarowała, zarówno wizualnie, jak i pod kątem pomysłu na planszówkę. Pisałam już o tym przy okazji recenzji „Idzie fala”, że sekret tkwi w prostocie i to lubię. Co ważne nie tylko ja stałam się sympatykiem tworzenia kolorowych rabat, bo planszówka ta bardzo spodobała się też moim dzieciom. Odkąd znalazła się w naszym domu, nie ma dnia, by któreś nie pytało – czy zagramy? ?

 

Autorzy:  Ekaterina Gorn, Igor Sklyuev
Ilustracje: Ekaterina Gorn
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wiek: 10-110 lat
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 30 min

Dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie recenzenckiego egzemplarza gry.

Fot. Archiwum prywatne J.Fizia

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close