Osiem zmian w wyglądzie, które zachodzą u ciężarnych kobiet
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym przyszła mama zauważa u siebie poważne zmiany. Dotyczą one zarówno wyglądu zewnętrznego, pracy organów wewnętrznych, jak i samopoczucia. O tym, w jaki sposób fizjologicznie zmienia się ciało, pisałam tutaj, natomiast dziś chciałabym się skupić na tym, w jaki sposób ciąża wpływa na kobiecy wygląd.
Nie licząc rosnącego brzuszka i powiększających się piersi oraz towarzyszących im rozstępów, w kobiecym ciele zachodzą zmiany, które odbijają się na urodzie ciężarnej.
Osiem zmian w wyglądzie, które zachodzą u ciężarnych kobiet
Ciemniejące brodawki
Ciemniejące brodawki w ciąży są skutkiem wzrostu stężenia hormonów płciowych. Nasilają one proces produkcji melaniny, w efekcie czego otoczka sutkowa powiększa się i ulega przyciemnieniu. Uwidaczniają się na niej także niewielkie grudki, czyli ujścia gruczołów Montgomery’ego (gruczołów łojowych) obecnych pod skórą.
Żyłki stają się widoczne na skórze
Na skórze piersi, dekolcie, a także na brzuchu i udach pojawiają się widoczne żyłki. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie ciąży naczynia krwionośne poszerzają się, aby lepiej zaopatrywać organizm matki i dziecka w krew.
Pojawia się linea negra na brzuchu
U wielu kobiet pojawia się widoczna ciemna linia, mniej więcej od pępka do spojenia łonowego. Może ona być mniej lub bardziej wyraźna, przybierać barwę od lekko brązowej po ciemnobrązową, wręcz czarną. Z reguły pojawia się ona w drugim trymestrze, w efekcie wpływu estrogenów na produkcję melaniny. Linea negra znika do kilku miesięcy po narodzinach dziecka.
Pępek zaczyna odstawać
Gdy macica dorasta do słusznych rozmiarów, zaczyna wypychać pępek na zewnątrz. Ta zmiana jest również chwilowa, ponieważ po porodzie, gdy macica się obkurczy i w jamie brzusznej robi się znów przestrzeń, pępek wróci na swoje miejsce. Jeśli kobieta miała wklęsły pępek przed ciążą, taki też stanie się po niej.
Cera promienieje
Przyszłe mamy często słyszą, że ciąża im służy, ponieważ wyglądają pięknie i promiennie. Kondycja skóry twarzy jest zasługą wpływu hormonów wydzielanych w wyniku ciąży. Niestety sytuacja może też pójść w drugą stronę, bo ciężarne doświadczają również problemu nasilonych wyprysków, zaskórników i przebarwień. Stary przesąd mówi, że to dziewczynki w łonie matek kradną im urodę, a chłopcy jej dodają.
Nos rośnie
Tzw. ciążowy nos zauważa u siebie co piąta ciężarna. Nos powiększa się, może też stać się bolesny i nadwrażliwy. Za to odpowiada wzrost poziomu estrogenów, które wpływają między innymi na gospodarkę wodną organizmu i powstawanie obrzęków. Szczęśliwie ciążowy nos powinien do czasu zakończenia połogu wrócić do dawnego rozmiaru.
Ciemnieją piegi i pieprzyki
W trakcie ciąży dochodzi także do przyciemnienia zmian barwnikowych na skórze, czyli piegów i pieprzyków. Stają się one ciemniejsze i o wiele bardziej widoczne. Jest to proces naturalny i wynika ze zwiększonej produkcji melaniny.
Pojawia się ostuda
Ostuda jest efektem zwiększonej pigmentacji na skórze twarzy i uwidacznia się pod wpływem promieni słonecznych. Przybiera postać plam, najczęściej na czole, policzkach, nosie i podbródku. Warto im zapobiegać stosując kremy z wysokimi filtrami UV. Jeśli się pojawią, zazwyczaj znikają w ciągu kilku miesięcy po porodzie, choć nie jest to regułą. Dlatego lepiej minimalizować ryzyko pojawienia się ostudy.
Zdrowe włosy i paznokcie
Podczas ciąży rosną jak szalone. Jest to efekt zwiększonego przepływu krwi przez organizm, a krew niesie ze sobą tlen i składniki odżywcze, które odżywiają paznokcie i włosy. Szczególnie widać to po włosach, które się stają gęste, piękne i nie wypadają. Gdy dziecko przyjdzie już na świat, sytuacja zmienia się i wtedy kobieta zauważa u siebie zwiększone wychodzenie włosów, ich osłabioną kondycję i gorszy wygląd.
Źródło: www.doz.pl
Źródło zdjęcia: Anthony Tran/Unsplash
- Chcesz się czuć pięknie w ciąży? Naucz się czerpać radość z tego wyjątkowego czasu
- Aktywność fizyczna w ciąży
- Bieganie w ciąży w czapce niewidce
- Jak ułatwić sobie poród?
- Bezsenność w ciąży – skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić
- Brzuszek w miejskiej dżungli – „Autobus”
- Chora na ostrą białaczkę szpikową Maja urodziła córeczkę