Jak się zmienia ciało kobiety podczas ciąży? Najważniejsze procesy
Jak się zmienia ciało kobiety podczas ciąży? Każda kobieta spodziewająca się dziecka zauważyła u siebie wiele przemian w ciele jak i kwestii samopoczucia. Niektóre z nich pozostawały dla niej niewidoczne, gdyż dotyczyły np. pracy organów wewnętrznych, a były konieczne, by ciąża mogła się rozwijać. Oto kilka najważniejszych zmian, które mogą wystąpić u przyszłej mamy.
Jak się zmienia ciało kobiety podczas ciąży?
Rozciąganie macicy/rośnięcie brzucha
Jedną z najbardziej oczywistych zmian jest powiększenie się brzucha wraz z rosnącym dzieckiem. Tuż po zapłodnieniu macica zaczyna systematycznie się powiększać. Najpierw przypomina małą gruszkę o masie 70 g i pojemności jamy kilku mililitrów. Pod koniec ciąży waży około 1000 g i zyskuje średnią pojemność 5 litrów. Gdy rośnie, narządy wewnętrzne, takie jak jelita i pęcherz, przesuwają się, aby ustąpić jej miejsca. W czasie pierwszych miesięcy jej ściany ulegają pogrubieniu, ale później stają się cieńsze. Zwiększa się liczba i wielkość naczyń krwionośnych oraz limfatycznych w jej obrębie. W drugim trymestrze w pełni rozwija się łożysko, a w trzecim mięśnie macicy zaczynają intensywnie się kurczyć i rozkurczać w ramach przygotowań do porodu. W jego trakcie silne skurcze pomogą wypchnąć dziecko na świat. Z kolei po porodzie macica zagoi się i stopniowo powróci do swojego pierwotnego rozmiaru i kształtu.
Zmiany w wyglądzie skóry/włosów
W ciągu całej ciąży organizm kobiety doświadcza dużych zmian hormonalnych, które mogą wpływać na wygląd skóry, włosów i paznokci. Skóra brzucha i piersi się rozciąga, więc mogą się pojawić czerwonawe rozstępy. W efekcie pigmentacji, czyli gromadzenia się barwnika – melaniny, pojawia się między pępkiem a spojeniem łonowym – kresa brunatna (linea negra), na twarzy mogą się pojawić brązowawe plamy (tzw. ostuda). Zmiany pigmentacyjne ustępują po wydaniu dziecka na świat. Z kolei w wyniku poszerzenia naczyń krwionośnych na ciele mogą się pojawiać tzw. pajączki naczyniowe.
Powiększenie piersi
W trakcie ciąży, pod wpływem dużych ilości estrogenów i progesteronu, piersi ulegają powiększeniu, stając się bardziej wrażliwe i pełniejsze w przygotowaniu do karmienia dziecka. Na ich powierzchni uwidaczniają się delikatne naczynia żylne, brodawki oraz ich otoczki stają się większe i ciemniejsze. Jeśli skóra rozciąga się bardzo, pojawiają się rozstępy skórne. Mniej więcej od 16. tygodnia ciąży pojawia się wydzielina, tzw. siara.
Najważniejsze zmiany w układzie sercowo-naczyniowym
Od początku ciąży zwiększa się pojemność minutowa serca (czyli objętość krwi, jaką przepompowuje jedna z komór serca w ciągu minuty). Dochodzi do przerostu włókien mięśnia sercowego i zwiększenia objętości komór. Objętość krwi zwiększa się od I trymestru ciąży, pod koniec ciąży w organizmie krąży do 50% więcej krwi niż przed nią. Rosnąca macica uciska na duże naczynia krwionośne, dlatego spanie na wznak od drugiej połowy ciąży nie jest wskazane. W efekcie takiej pozycji odpływ krwi jest utrudniony, co może obniżać ciśnienie.
Najważniejsze zmiany w układzie oddechowym
Rosnąca macica powoduje uniesienie przepony o 4 cm, zwiększenie wymiaru poprzecznego klatki piersiowej o 2 cm, a jej obwodu o 6 cm. Już od I trymestru zwiększa się pojemność oddechowa i minutowa, aby pokryć większe zapotrzebowanie na tlen. Wiele kobiet skarży się na duszności, które określane są jako fizjologiczne i wynikają z większego stężenia progesteronu w tym czasie.
Najważniejsze zmiany w układzie pokarmowym
Powiększająca się macica zmienia położenie żołądka i jelit. Dochodzi do zmniejszenia czynności motorycznej żołądka, zmniejszenia kwasowości soku żołądkowego oraz osłabienia perystaltyki jelit, przez co ciężarnej mogą dokuczać zaparcia. W wyniku mniejszej wydolności zwieracza przełyku pojawia się zgaga. Na skutek dużego stężenia estrogenów i progesteronu zmniejsza się aktywność skurczowa pęcherzyka żółciowego, co sprzyja tworzeniu się kamieni.
Najważniejsze zmiany w układzie moczowym
Objętość nerek u ciężarnych zwiększa się o ponad 30%, w III trymestrze ciąży pojemność pęcherza moczowego zwiększa się do 1000 ml. Ucisk macicy na pęcherz powoduje uczucie parcia oraz zaleganie moczu. Kopniaki zadawane przez rosnące dziecko mogą być bardzo bolesne dla przyszłej mamy.
Najważniejsze zmiany w układzie narządów ruchu
Podczas ciąży dochodzi do zwiększenia ciężaru piersi i macicy, przez co środek ciężkości ciała się zmienia. Kręgosłup jest obciążony, może pojawić się dyskomfort i ból w jego dolnym odcinku, szczególnie w zaawansowanej ciąży.
Każda ciąża jest inna, więc kobiety mogą doświadczać różnic w funkcjonowaniu ciała podczas jej trwania. Ważne są natomiast regularne wizyty u ginekologa oraz prowadzenie zdrowego trybu życia, by zadbać o siebie i rozwijające się dziecko.
Źródło: mp.pl
Źródło zdjęcia: Christin Noelle/Unsplash, scr.@DailyGolden.JSC/Facebook.com
- „Ciążowy nos” to nie bajka. Skąd bierze się taka zmiana?
- Aktywność fizyczna w ciąży
- „MY” się zimy nie boimy! Przeziębienie w ciąży – co robić?
- Cholestaza ciążowa – niegroźna dla ciężarnej, wysoce niebezpieczna dla płodu. Co należy o niej wiedzieć?
- Anemia w III trymestrze ciąży – jak jej zaradzić? Podpowiadamy
- Ciąża pozamaciczna – sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka
- Drugi miesiąc ciąży – jakie zmiany następują u mamy i dziecka?
- Czym się kierować wybierając ginekologa do prowadzenia ciąży?