Kultura 6 stycznia 2021

Alicja w Krainie Czarów – Ogród Świateł

Alicja w Krainie Czarów – Ogród Świateł to niewątpliwie piękne miejsce. Robi duże wrażenie, jeszcze zanim się do niego wejdzie, a w środku niejednokrotnie wywołuje efekt – Wow! Ale czy rzeczywiście warto je odwiedzić?

W pierwszym odruchu chciałabym odpowiedzieć – tak. Ale zaraz potem nachodzi mnie myśl, że – warto, jeśli mieszka się w Krakowie lub jego okolicach. Jeśli mamy więcej kilometrów do przebycia, tak jak ja jadąc ze Śląska, trzeba poszukać sobie też innych atrakcji lub mieć kogoś na miejscu do odwiedzenia – rodzinę bądź znajomych.   

Dlaczego? Otóż Ogród Świateł – Alicja w Krainie Czarów nie jest duży, jego przejście, na spokojnie z dzieciakami, zatrzymując się to tu, to tam, robiąc zdjęcia, etc. zajmuje około trzydziestu, może czterdziestu minut. Biorąc pod uwagę fakt, że nasza podróż w jedną stronę trwa(ła) prawie dwie godziny, to niektórzy mogliby stwierdzić, że szkoda fatygi. Poza tym, za ten półgodzinny spacer w bądź co bądź pięknych okolicznościach, trzeba zapłacić i to wcale niemało, ponieważ bilet normalny kosztuje 24,00 zł, ulgowy 19,00 zł, a rodzinny (dwa plus dwa) 75,00 zł.

Inaczej może patrzyłoby się na koszt biletów, gdyby nie ta cała pandemia, przez którą wszystkie inne atrakcje i lokale zostały w grudniu pozamykane na cztery spusty. Ideałem bowiem byłoby, gdybyśmy mogli przyjechać do Krakowa na całodniową wycieczkę i Ogród Świateł stanowiłby jeden z kilku punktów do odwiedzenia. Tym bardziej że ogród czynny jest dopiero od godziny 16.00 – kiedy jest już ciemno.

Niemniej muszę przyznać, że wyszłam stamtąd zadowolona, moje dzieciaki również, bardzo podobały im się stworzone tam figury świetlne, instalacje multimedialne, labirynt świateł i ogólnie ogrom kolorowych lampek 😊

Nie miałam dotąd okazji być w innym tego typu ogrodzie, nie mam więc porównania, natomiast kilka osób z mojej rodziny, które były kiedyś w Warszawskim Ogrodzie Świateł, stwierdziły, że tamten zrobił na nich większe wrażenie.

Do tej opinii nie mogę się ustosunkować, ale, tak czy siak, uważam, że będąc w okolicach Krakowa, warto zabrać dzieciaki do Alicji w Krainie Czarów, tym bardziej że jest to jedna z nielicznych czynnych atrakcji w dobie narodowej kwarantanny, a każdy rodzic doskonale wie, że COŚ trzeba z tymi dzieciakami robić…

Na marginesie dodam, że Ogród Świateł Alicja w Krainie Czarów znajduje się w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Czynny jest codziennie od 16.00 do 21.00, przy czym ostatnie wejście  możliwe jest o 20.00. Z powodu pandemii zaleca się zakup biletów online na konkretną godzinę – wchodzić teoretycznie można co pół godziny, aczkolwiek nam nikt tego nie sprawdzał. Parkingi, na których można zostawić auto, są dwa: jeden naprzeciwko ogrodu przy centrum handlowym, drugi jest tuż obok, przed Tauron Atlas Areną, ale ten jest płatny 5,00 zł. 

Poniżej podrzucam Wam kilka moich zdjęć, które udało mi się zrobić – większość fotek, na których były dzieciaki niestety nie wyszła, bo mój aparat nie poradził sobie z panującą dookoła ciemnością 😉

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 31 grudnia 2020

Przesądy noworoczne i sylwestrowe — o co warto zadbać, by kolejny rok był lepszy?

Przesądy noworoczne to taka kwestia, na którą patrzymy z przymrużeniem oka, ale i tak nas ciekawi. Niektóre z nich korzenie mają w dawnych czasach i przetrwały w ludzkiej pamięci. Ponieważ czas temu sprzyja, warto sobie przypomnieć, co wg przesądów można zrobić, by nadchodzący rok był lepszy.

Nie da się ukryć, że rok 2020 dał nam wyjątkowo do wiwatu i najzwyczajniej w świecie marzymy o tym, by kolejny rok niósł lepszą energię. Od wielu wieków w świadomości ludzkiej funkcjonują przesądy noworoczne, które mają zapewnić szczęście i powodzenie w nadchodzącym roku. A jest ich wiele — zarówno tych, które „obowiązują” podczas Sylwestra, jak i do wdrożenia w pierwszy dzień roku. Jakie przesądy noworoczne warto wziąć pod uwagę planując kolejny rok?

Przesądy sylwestrowe i noworoczne

Nowa bielizna

Koniecznie załóż nową bieliznę na zabawę sylwestrową. W tym roku co prawda o huczną zabawę sylwestrową niełatwo, ale bieliznę możesz śmiało założyć. Ma to na celu zapewnienie powodzenia w miłości w nadchodzącym roku, zarówno u singielek, jak i pań w związku. Ważne, by bielizna była w kolorze czerwonym, ponieważ czerwień dodaje energii i pozwala zregenerować utracone siły, oraz symbolizuje właśnie miłość.

Włóż banknot do prawego buta

Wybierz przy tym najwyższy nominał, co ma zagwarantować stały dopływ gotówki na cały rok. Im wyższy nominał, tym większe bogactwo. A poza tym łatwiej jest tańczyć z banknotem papierowym, niż z miedziakami w bucie :).

Zrób porządek z finansami

Postaraj się przed Sylwestrem oddać pożyczki, spłacić długi oraz uregulować rachunki. Przesąd mówi, że niepozamykane finansowe zaległości z roku mijającego będą ciągnęły się bez litości w nowym roku. 

Jedz i pij do syta

Zapomnij o diecie, którą trzymasz na co dzień. W Sylwestra zabaw się porządnie, jedz i pij tak dużo, jak tylko masz ochotę. Syty posiłek w sylwestrową noc zapewnia dobrobyt w nadchodzącym roku. Pamiętaj, tylko aby za szybko nie uprzątnąć naczyń, ponieważ wraz z nimi wyniesiesz powodzenie.

Przesądy noworoczne — zrób zapasy

W przeddzień Nowego Roku postaraj się o to, aby twoja lodówka nie świeciła pustkami. Zapełnienie miejsca w lodówce ma na celu zapewnienie dobrobytu i pomyślności w nowym roku.

Nie sprzątaj

Zapomnij o konieczności sprzątania w Sylwestra i w pierwszy dzień nowego roku. Nie wolno tego robić ani w ostatni dzień, aby nie usunąć szczęścia z domu, ani w Nowy Rok, by w kolejnych miesiącach za bardzo się nie przepracowywać. Koniecznie za to zrób porządek przed końcem grudnia i usuń oraz oddaj to, co jest zbędne, zniszczone lub pożyczone. Tym samym zrobisz miejsce na dobrą energię w nowym roku. 

Nie nakręcaj zegara

Uwielbiamy odliczać sylwestrową noc sekundy do powitania nowego roku. Ale jeśli chcesz zapewnić pomyślność na nadchodzący czas, zegar nakręć dopiero po północy. 

Przesądy noworoczne — otwórz okno

Warto też z wybiciem północy otworzyć, choć na chwilę, okno. Ten stary zwyczaj na pruskich ziemiach miał na celu ułatwienie ucieczki ludzkiej duszy po śmierci, natomiast w noc sylwestrową pełni odwrotną rolę. Szerokie otwarcie okna (ewentualnie drzwi) pozwoli wpłynąć dobrym duchom do domu i zapewnić powodzenie na nowy rok. Ważne jest natomiast, by okno uchyliła osoba najstarsza w rodzinie.

Pożegnaj się ze złymi wspomnieniami

Na kartce wypisz wszystko to, co było złe i spotkało cię w mijającym roku. W sylwestrową noc spal karteczkę, dzięki temu ulecą wszystkie nieszczęścia i troski, które towarzyszyły ci w mijającym roku. Spisz też życzenia na nowy rok na czerwonej kartce i schowaj ją tak, aby nie zginęła przez kolejne 12 miesięcy. Ona zapewni wsparcie i pomyślność w realizacji marzeń.

Które przesądy sylwestrowe i noworoczne są Wam znane lub bliskie?

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Uroda 27 grudnia 2020

Jak wygrać walkę z niedoskonałościami?

Idealnie gładka cera to marzenie każdej kobiety. Niestety dziś z niedoskonałościami skóry musi mierzyć się niemal każda z nich. Głównymi przyczynami formowania się zmian na skórze są niekorzystne czynniki atmosferyczne, niewłaściwa pielęgnacja i niezdrowy tryb życia. Jak postępować i jakich kosmetyków używać, by pokonać niedoskonałości skóry i znów cieszyć się piękną cerą?

W walce z pospolitymi niedoskonałościami skóry podstawą jest właściwa pielęgnacja skóry i odpowiednio dobrane kosmetyki. Kosmetyki dla cery trądzikowej działają w różny sposób. Jedne zwalczają skórne zakażenia bakteryjne, a inne tylko ograniczają rozmiary ewentualnego stanu zapalnego. Niektóre preparaty wpływają na pracę gruczołów łojowych, zmniejszając ilość wydzielanego sebum. Jeszcze inne kosmetyki przyspieszają złuszczanie naskórka, co zmniejsza skłonność do tworzenia się zaskórników. Na uwagę zasługują też preparaty takie jak clinique anti-blemish, które działają dwutorowo. Z jednej strony niwelują zmiany trądzikowe i zapobiegają powstawaniu kolejnych, a z drugiej strony spełniają funkcję płynnego podkładu kryjącego, nadając skórze świeży, naturalny wygląd.

Cera z niedoskonałościami – prawidłowa pielęgnacja

Fundamentem prawidłowej i skutecznej pielęgnacji skóry jest jej oczyszczenie. Regularne usuwanie kurzu, brudu i resztek makijażu trzeba przeprowadzać bardzo uważnie, by nie przesuszyć skóry. Zwykle nie należy oczyszczać twarzy częściej niż 2 razy dziennie.

W skórze z niedoskonałościami najczęściej spowolnione są naturalne procesy złuszczania martwych komórek naskórka. Te, pozostając zbyt długo na jej powierzchni, mogą powodować wydzielanie nadmiernej ilości sebum oraz zatykanie porów skóry. To właśnie jest bezpośrednią przyczyną formowania się zaskórników i krost. Koniecznie trzeba zatem regularnie stosować peelingi. Dzięki nim usuwana jest zrogowaciała warstwa naskórka, co zapobiega rozprzestrzenianiu się niedoskonałości.

Ciągle często uważa się, że cera trądzikowa nie wymaga nawilżania, a w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Przesuszenie skóry z niedoskonałościami spowoduje nasilenie się nieestetycznych zmian, bowiem gruczoły łojowe zwiększają wówczas produkcję sebum, by zapobiec odwodnieniu skóry. Cera trądzikowa wymaga więc systematycznego nawilżania lekkimi preparatami kosmetycznymi, które będą wchłaniane z łatwością.

Pielęgnując skórę trądzikową, trzeba też wiedzieć, że nie warto wyciskać krostek i innych zaskórników, bo zwykle skutkuje to nasileniem się zmian trądzikowych.  Takie działanie jest także przyczyną powstawania blizn i przebarwień, które mogą pozostać widoczne już na zawsze.

Clinique anti-blemish i inne kosmetyki

Pielęgnując cerę z niedoskonałościami, zawsze należy używać kosmetyków dedykowanych takiej cerze. Bardzo dobre są preparaty z wyraźną informacją, że są niekomedogenne, bo to oznacza, że nie powodują zapychania porów. Koniecznie trzeba zwracać uwagę na to, by w preparatach do oczyszczania skóry nie występował alkohol, bo wówczas nie będą jej wysuszać. Z tłustych kremów lepiej od razu zrezygnować. Warto sięgać po specjalnie opracowane linie kosmetyków do cery trądzikowej, takie jak chociażby Clinique anti-blemish.

W kosmetykach do cery trądzikowej szczególnie cenne są takie składniki jak tlenek cynku, nadtlenek benzoilu, siarka i retinol. Tlenek cynku skutecznie neutralizuje pojawiający się na skórze nadmiar sebum, działa też antybakteryjnie, podobnie jak siarka. Z kolei nadtlenek benzoilu delikatnie złuszcza naskórek. Potrafi także redukować pozapalne przebarwienia, które często są długo widoczne na skórze. Z kolei retinol najczęściej kojarzony jest z kosmetykami dla cery dojrzałej. Jednak związek ten skutecznie zmniejsza stany zapalne skóry, a nawilżając ją, ogranicza także ilość wydzielanego sebum.

Tekst jest materiałem zewnętrznym, pochodzącym od partnera.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close