Po czosnóżkę coraz chętniej sięgają rodzice. Ma leczyć przeziębienie, ale pediatrzy przestrzegają przed nią
Czosnóżka to jeden z podbijających ostatnio sieć domowych sposobów leczenia przeziębień u dzieci. Rodzice coraz chętniej po nią sięgają, choć pediatrzy są sceptyczni, a nawet ostrzegają przed wyrządzeniem dziecku krzywdy. Czym jest czosnóżka i co warto o niej wiedzieć?
Jesień, choć względnie ciepła w tym roku, daje się nam jednak we znaki. Szczególnie odczuli ją rodzice maluchów uczęszczających do żłóbków, przedszkoli i klas nauczania początkowego. Przeziębienia różnego typu znów nawiedzają dzieciaki, które najczęściej zarażają się jeden od drugiego. Rodzice próbują zapobiegać temu poprzez profilaktykę, ale w grupie dzieci trudno jest uchronić jednostkę przed kontaktem ze szkodliwymi drobnoustrojami.
Gdy już wiadomo, że dziecko coś zaczyna rozbierać, wtedy najpierw często sięgają po domowe, babcine sposoby, by przepędzić chorobę, zanim się rozwinie. Stosują wtedy tradycyjne metody takie jak gałganek aliny, herbatki z malin, róży czy dzikiego bzu, korzystają z działania antybakteryjnego i antywirusowego miodu, przygotowują domowe syropy z cebuli i czosnku. Wykorzystują również coraz częściej patent, który wzbudza wątpliwości u pediatrów. Chodzi o wspomnianą wcześniej czosnóżkę.
Co to jest czosnóżka?
Metoda polega na przygotowaniu specyfiku z łyżeczki olejku rycynowego lub oliwy z oliwek wymieszanych z rozgniecionym ząbkiem czosnku. Tym trzeba nasączyć kawałek materiału, po czym zawinąć stopę, aby zadziałał na skórę. Poleca się złożenie go tak, by czosnek bezpośrednio nie dotykał ciała dziecka. Niektórzy rodzice przykładają do skóry samo warzywo, pomijając oleje. To ma oczyścić organizm z toksyn, zabić bakterie i przyspieszyć leczenie, jako że czosnek jest silnie działającym naturalnym antybiotykiem.
@icholinka #kaszel #antybiotyk #czosnozka Zainspirowana @Clarke_dozen Dziękuję, pomogło. ❤️❤️
Jednak czy ta metoda rzeczywiście działa i jest bezpieczna? Zwolennicy czosnóżki uważają, że tak, zaświadczając przykładami własnych dzieci. Można także znaleźć wiele komentarzy rodziców, którzy owijali rozgniecione ząbki wokół nóżek swoich pociech, ale nie zauważyli żadnego wpływu na ich zdrowienie. Znacznie bardziej kategorycznie wypowiadają się na jej temat specjaliści.
Czosnóżka nie jest polecanym przez pediatrów rozwiązaniem na przeziębienie u dzieci
Jak podaje radiozet.pl, medycy uważają czosnóżkę za metodę nieskuteczną i ryzykowną. Zbyt długie przykładanie czosnku do delikatnej skóry dziecka może przyczynić się do powstania stanu zapalnego, a nawet oparzeń. Co dokładnie sądzi na ten temat specjalistka?
„To trochę tak, jakby ten bandaż zamoczyć w antybiotyku, zamiast podać doustnie. Myślicie, że zadziała? Już pomijam, że wirusówek nie leczymy antybiotykiem. Czosnek doustny ma korzystne działanie w różnych infekcjach, ale nie sądzę, by miał jakiekolwiek działanie w takiej „bandażowej” formie” – powiedziała pediatra, Monika Działowska w rozmowie z redaktorem radiozet.pl.
Wychodzi na to, że czosnek lepiej podać dziecku w inny sposób, np. włączając do diety. Najlepiej zrobić to po ukończeniu przez dziecko drugiego roku życia, gdy jego układ pokarmowy będzie lepiej radził sobie z trawieniem go. Dawkować należy go ostrożnie, gdyż to zdrowe warzywo nie tylko ma specyficzny smak, ale może powodować bóle brzucha.
Źródło:zdrowie.radiozet.pl, tiktok.com/@icholinka
Źródło zdjęcia: Surya Prakash/Unsplash, Omar Lopez/Unsplash
- Antygrypina – prosty domowy sposób na grypę i przeziębienie
- 8 przyczyn kaszlu u dzieci, które mogą was naprawdę zaskoczyć
- Domowe sposoby na kaszel. Znasz te produkty i na pewno masz w kuchni – wykorzystaj je!
- Syrop z imbiru, cytryny i miodu — sposób na przeziębienie dla starszych i młodszych
- Ból ucha u dziecka – przyczyny, objawy, domowe sposoby
- Angina u dzieci – objawy, leczenie
- Geranium (anginka) – dlaczego warto mieć ten “babciny” kwiat na parapecie?