Dlaczego nastolatki zmieniają zdanie?
Ponoć kobieta zmienną jest, ale chyba nie ma bardziej chwiejnej osoby, niż nastolatek. Nastolatki zmieniają zdanie z prędkością światła, a nadążyć za tymi zmianami jest ciężko. Dlaczego nastolatki często zmieniają zdanie? Jak się okazuje, powody są bardzo racjonalne, chociaż chwilami irytujące.
Dlaczego nastolatki zmieniają zdanie? Bo ich mózg jest w fazie rozwoju
To najczęstszy i najbardziej „naukowy” powód zmiany zdania bądź decyzji przez nastolatki. Chociaż może się wydawać, że najintensywniejszy rozwój mózgu przypada na okres tuż po narodzinach, to wiek dojrzewania przynosi prawdziwą rewolucję. Największe przemiany zachodzą w obszarach odpowiedzialnych za kontrolowanie impulsów i podejmowanie ryzyka. To, co dorośli często biorą za bezmyślność i chwiejność, jest efektem gwałtownych zmian w płacie przedczołowym mózgu.
Nastolatki zmieniają zdanie pod wpływem rówieśników
Żaden etap rozwoju nie kładzie tak dużego nacisku na kontakty społeczne, jak właśnie wiek nastoletni. To wtedy nawiązują się przyjaźnie „na całe życie”, a zdanie drugiej osoby może całkowicie zrewolucjonizować wydawałoby się ugruntowany punkt widzenia. I chociaż rodziców może taka sytuacja irytować, bo woleliby, żeby ich dziecko nie ulegało wpływom, nie ma na to sposobu. Można się tylko pocieszać myślą, że czasem nasze dziecko ulegnie wpływowi, a czasem go wywrze.
Hormony także odpowiadają za częste zmiany zdania przez nastolatków
Nie na darmo mówi się o burzy hormonalnej w okresie dojrzewania. I dość łatwo zrozumieć, dlaczego matki są w tym czasie bardziej wyrozumiałe, niż ojcowie. One przeżyły podobne huśtawki nastrojów w ciąży 😉
Wahania poziomu hormonów i napięcia emocjonalne mogą powodować całkowite zmiany nastroju od euforii do rozpaczy. W każdym z tych stanów nastolatek podejmie inną decyzję, a być może nawet nie raz ją przemyśli i zmodyfikuje. Nie ma sensu podkreślać, że coś już zostało postanowione. Raczej trzeba poczekać na odpowiedni humor młodego człowieka, jeśli chce się coś przeforsować.
Dojrzewanie także sprzyja zmianom zdania
Okres dojrzewania to czas intensywnej nauki o życiu i otaczającym świecie. W życiu nastolatka pojawia się dużo doświadczeń społecznych, rodzice powoli przestają traktować go jak dziecko, dopuszczając, oczywiście w ograniczonym zakresie, do spraw dorosłych. Nic dziwnego, że zmienia się światopogląd nastolatka, a co za tym idzie, podjęte wcześniej decyzje mogą zostać zanegowane i całkowicie zmienione. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu dorośli robią to samo, tylko nieco rzadziej.
Zmiany zdania mogą być też podyktowane nabywanym na bieżąco doświadczeniem. To, co dla trzynastolatka jest wiedzą tajemną, czternastolatek potraktuje jako rzecz najoczywistszą na świecie. Naturalne jest, że nabywanie nowych doświadczeń także wpłynie na modyfikację poglądów.
Nastolatki zmieniają zdanie pod wpływem… polityki
Może nie do końca samej polityki jako takiej, ale przychodzi moment, w którym zaczynają się nią interesować. Nawet jeśli w domu mało się na ten temat rozmawia, to od pewnych rzeczy nie da się uciec. Nastolatek, który dotąd oglądał w internecie tylko memy i słodkie kotki, teraz zerka na wiadomości z kraju i ze świata. Takie zachowanie może całkowicie zburzyć i zbudować na nowo jego światopogląd, a co za tym idzie – sprawić, że po raz kolejny zmieni zdanie w jakiejś kwestii lub podejmie decyzję całkowicie różną od poprzedniej.
Presja ze strony otoczenia także wymusza na nastolatkach zmianę zdania
Nastolatki mają swoje zdanie, ale nie zawsze mają szansę się go trzymać. Młody człowiek nie jest w pełni ukształtowany, dlatego łatwo ulega presji ze strony rodziny, szkoły, trenerów, instruktorów, a nawet „pani z warzywniaka”. Oczywiście warto wchodzić w dyskusje z nastolatkiem, przedstawiać argumenty, zachęcać do spojrzenia z innej perspektywy, ale wymuszanie zmiany zdania nie jest dobrym rozwiązaniem. Na razie to dziecko, ale wyrośnie na dorosłego przekonanego, że jego opinia się nie liczy.
Poszukiwanie niezależności i zmiana wartości to kolejne przyczyny zmiany zdania przez nastolatki
W życiu młodego człowieka przychodzi moment, w którym chce się oderwać od rodziców. Ich zdanie przestaje być najważniejsze, a jeśli jego było tożsame, może je zmienić choćby na przekór. To też czas definiowania na nowo wartości życiowych. To, co do tej pory było ważne, teraz może być nieistotne i odwrotnie. Ktoś, kto dotychczas nie był szanowany za poglądy, nagle jest postrzegany w innym świetle. Nastolatki negują wiele rzeczy tylko dlatego, że mogą, albo wydaje im się, że mogą.
Twój nastolatek zmienia zdanie z prędkością światła? Załamujesz ręce, gdy słuchasz jego wynurzeń? Spokojnie! Proces dojrzewania ciągle trwa i to, co usłyszysz dziś, jutro może być pieśnią przeszłości.
- Dlaczego nastolatki kłamią? Wcale nie dlatego, że mogą
- Dlaczego nastolatki nie chcą brać udziału w spotkaniach rodzinnych?
- Dlaczego nastolatki nie chcą spędzać czasu z rodzicami?
- Dlaczego nastolatki się malują? Kiedy pozwolić córce na makijaż?
- Dlaczego nastolatki się tną
- Dlaczego nastolatki uciekają z domu?
- Dlaczego nastolatki wagarują i co z tym zrobić?
- Dlaczego nastolatki śpią do południa?