Maui – idealna gra rodzinna na leniwe dni

Przybywam do Was z grą, której wprost nie mogłam się doczekać, i która spełniła moje oczekiwania co do jednego. Maui

Maui to idealna gra rodzinna na leniwe dni, szczególnie te szaro-bure, z deszczem za oknem. Jest cudownie kolorowa i od razu przywodzi na myśl relaks na rozgrzanym letnim słońcem piasku. Ale jej piękny wygląd, o którym wspomnę jeszcze, to jedno. Druga rzecz, pewnie dla wielu osób znacznie ważniejsza od szaty graficznej, to proste zasady, które dzieciaki łapią w mig, i które pozwalają na fantastyczną zabawę. My po prostu pokochaliśmy tę grę. 

Maui — co znajdziemy w pudełku?

Już samo opakowanie gry wzbudziło mój entuzjazm, ze względu na wspomniane powyżej wspaniałe kolory i grafikę wykorzystaną do jego ozdobienia. Aż czuć od niego klimat plaży, za którym, po wielu miesiącach szarzyzny na dworze, po prostu się stęskniłam. 

W pudełku znalazłam następujące elementy:

  • 60 kafelków ręczników
  • woreczek
  • 4 dwustronne plaże
  • planszę rynku
  • planszę punktacji
  • planszę dodatku
  • 20 znaczników punktacji
  • 6 piaskowych monet.

Elementy tekturowe należało wycisnąć z „prasowanki”, by móc z nich skorzystać. Od razu zauważyłam, że są one wykonane z porządnej tektury powleczonej warstwą zabezpieczającą przed szybkim zniszczeniem. Naprawdę trzeba bardzo chcieć je uszkodzić, by to zrobić. Elementy są wystarczająco duże i kolorowe, by móc je namierzyć wzrokiem, co jest istotne, bo jest ich naprawdę sporo. 

Jeśli chodzi o wykonanie poszczególnych części gry, nie mam się do czego przyczepić, są piękne, poręczne i wytrzymałe. W dodatku obecność materiałowego woreczka ułatwia zachowanie porządku. W pudełku umieszczono wyprofilowaną plastikową wkładkę, która posiada odpowiednie miejsca na uporządkowanie poszczególnych elementów. Po grze elegancko wracają na swoje miejsce. Nie ma bałaganu, a to cenię bardzo.

 

Maui — zasady gry

Maui to gra o dwóch wariantach rozgrywki — łatwiejszej i ciut bardziej skomplikowanej, choć nadal prostej. Mogą w nią zagrać ochotnicy (2,3 lub 4 osoby) od 8 roku życia wzwyż. 

W grze chodzi o to, by zdobyć dla siebie najlepsze miejsce na plaży i zgarnąć za to punkty. Aby tego dokonać, należy rozkładać ręczniki na wybranych przez siebie miejscach na planszy gry (do dyspozycji jest siedem rzędów). 

Postaram się pokrótce przybliżyć zasady, które w pełni przedstawione znajdziecie pod tym linkiem: https://files.rebel.pl/files/instrukcje/Instrukcja_Maui.pdf

Przygotowanie do gry:

  1. Należy zacząć od włożenia 60 kafelków ręczników do woreczka. Powinien leżeć w zasięgu wszystkich graczy. 
  2. Na planszy rynku, w dwóch rzędach, umieszcza się losowo ręczniki. Należy je położyć kamykami skierowanymi do góry lub dołu zgodnie z planszą rynku. Dodatkowo na wskazanych obszarach należy dodać piaskowe monety. 
  3. Każdy gracz bierze 5 znaczników punktacji w swoim kolorze i po 1 piaskowej monecie, kładzie je obok planszy plaży. 
  4. Na planszy punktacji należy wyłożyć we wskazanych miejscach żetony błękitnego i pomarańczowego ręcznika (ich liczba zależy od liczby graczy).
  5. Następnie każda osoba układa przed sobą planszę plaży (stroną do góry z wybranym wariantem rozgrywki). Na swoich planszach gracze umieszczają osiem parasoli w wyznaczonych do tego miejscach. Po lewej stronie planszy układają piaskowe momenty, które mogą służyć do wykupu ręczników lub zostać zmienione na dodatkowe punkty na końcu gry. Każdy gracz umieszcza wybrany ręcznik w pierwszej kolumnie od lewej strony. Rozgrywkę rozpoczyna osoba ze specjalnym znacznikiem, dokładając na swojej plaży kafelek ręcznika z planszy rynku (puste miejsce za każdym razem uzupełnia się wylosowanym z woreczka ręcznikiem). 

maui rebel

Jak grać w Maui?

Każdy ręcznik ma trzy różne części, czyli wzory, które służą dopasowaniu. Kolejnych ręczników nie można kłaść gdziekolwiek, tylko trzeba je dokładać tak, aby wzory na obu się ze sobą łączyły przynajmniej w jednym miejscu. Im więcej wspólnych wzorów, tym więcej punktów do zgarnięcia za jednym zamachem (od 1 do 3). Za każde dopasowanie na planszy punktacji przesuwany jest znacznik punktacji każdego z graczy (przypominam: dokładne zasady punktacji znajdziecie pod linkiem umieszczonym wyżej). 

Każdy gracz ma jeden ruch w każdej kolejce. Jeśli ręcznikiem uda się zakryć miejsce parasola, przysługuje premia. Może być nią przesunięcie znacznika na planszy punktacji lub otrzymanie pereł, które są punktowane. 

Runda kończy się, kiedy jeden z graczy umieszcza ręcznik w ostatniej kolumnie swojej planszy gry (powinien umieścić 12 kafelków ręczników na plaży). Rozgrywkę przerywa się, po czym dochodzi do sprawdzenia, kto ile zdobył punktów na planszy punktacji, oraz dolicza się ewentualne punkty za perły i piaskowe monety. Wygrywa osoba z największą liczbą punktów. 

maui rebel

Kraby zamiast parasoli

Jeśli wersja z parasolami Wam się ogra lub będziecie chcieli dołożyć nieco więcej emocji, odwróćcie planszę gry i zabawcie się wersją z krabami piaskowymi. Zasady się powielają, przy czym, o ile parasole były pożądane w poprzednim wariancie, tak w tym krabów należy unikać za wszelką cenę. Gdy położycie na kraba ręcznik, złapiecie od 1 do 3 ujemnych punktów, w dodatku ewentualny wzór, który chcieliście ułożyć, nie będzie się liczył do punktacji. Serio, czasem bardziej opłaca się wyjść poza plansze i zebrać minus za taki ruch, niż wyciągnąć kraba z 3 ujemnymi punktami 🙂 

Maui — nasze wrażenia z gry

Wspominałam o tym na początku, ale nie zaszkodzi wspomnieć raz jeszcze — gra nas w sobie rozkochała. Jest piękna, ma proste i fajnie pomyślane zasady, w dodatku dostarcza wielu emocji. To gra, w której istotna jest rywalizacja, ale szanse są równe dla starszych i młodszych graczy, o ile ci rozumieją zasady. Duże znaczenie ma tu logiczne myślenie i planowanie, ponieważ zła decyzja może sprawić, że nie zdobędziemy punktu, a nawet możemy kilka stracić.

Mój dziesięciolatek czuje się podczas rozgrywek w Maui jak ryba w wodzie, zapewne przez swój ściśle matematyczny umysł. Skubaniutki zwrócił mi nawet kilka razy uwagę, że dany ruch mogłam wykonać inaczej lub wykupić inny ręcznik. Niestety zdradzał mi to po fakcie, gdy miał satysfakcję, że jakiś punkcik mi przepadł. Na szczęście wspólnie spędzony czas przy grze oraz cała jej otoczka za każdym razem powodują, że zasiadamy do niej nie dla wygranej, ale dla przyjemności. Maui jest fantastyczną grą planszową, którą polubią starsi i młodsi, wytrawni gracze i laicy, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z planszówkami. 

My ją z serca polecamy, bo przy niej nie da się nudzić i smucić. To chyba najlepsza gra, jaka wpadła z nasze ręce. Kochamy, po prostu ją kochamy 🙂 

Autor: Frank Crittin, Grégoire Largey, Sébastien Pauchon
Ilustracje: Chris Quilliams
Wydawca: Rebel
Liczba graczy: 2 – 4 osoby
Wiek: od 8 lat
Czas rozgrywki: ok. 30 minut

Recenzja powstała w ramach współpracy z Wydawnictwem Rebel

Zobacz też inne gry Wydawnictwa Rebel:

Star Wars: Pałac Jabby. Gra karciana dla miłośników Gwiezdnych wojen

Gra Star Wars: Wojny Klonów – kooperacyjna rozrywka dla całej rodziny!

Mordercze krewetki – szybka karcianka, która pozamiatała

Pachnący ogród – iście wiosenna karcianka

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wiedźmia Skała: Czas pełni – czas znów spotkać się w miejscu mocy! Dodatek do gry

Wiedźmia Skała: Czas pełni to rozszerzenie wprowadzające kilka elementów, które możecie dowolnie ze sobą łączyć, by wzbogacić grę podstawową. Obejmuje ono wieże arcymistrzów, oraz dwa moduły: ukryte moce pełni księżyca i wzmocnione składniki, czyli nowe, silniejsze płytki akcji.

Minęło kolejne stulecie, po którym wiedźmy i czarodzieje znów gromadzą się przy magicznej Wiedźmiej Skale, aby odnowić wytwarzaną przez nią sieć energii i wzmocnić własną pozycję w czarodziejskim świecie. Tym razem zgromadzenie odbywa się podczas pełni księżyca, którego światło sprawia, że moce arcymistrzów stają się jeszcze potężniejsze… 

Czym jest Wiedźmia Skała?

To strategiczna gra planszowa, w której wcielamy się w uczonych mistrzów gildii zebranych wokół pradawnego świętego kamienia. Każde z nas dysponuje własnym zestawem płytek akcji – w swojej turze wybieramy jedną z nich i umieszczamy w kociołku według własnego uznania, tak, by zakryć 2 puste pola. Następnie wykonujemy akcje związane z zagranymi symbolami: budowanie sieci energii na kryształowej kuli, przemieszczanie naszych wiedźm, czy gromadzenie zaklęć i rozmaitych bonusów. Na uczestników czeka wiele ważnych decyzji. Od tego, jaki kafelek wybrać, poprzez to, jakie symbole będziemy chcieli ze sobą grupować, aż do kolejności wykonywanych akcji – wszystko zależy od gracza i taktyki, jaką obierze, a każdy ruch będzie miał znaczenie.

Co wprowadza dodatek „Czas pełni”?

  • Arcymistrzów, którzy zastępują duże figurki wiedźm z gry podstawowej. Duże wiedźmy możemy usunąć lub przyjąć dla ich użycia nową, specjalną zasadę opisaną w instrukcji.
  • Moduł wzmocnionych składników, który symbolizuje coraz większą biegłość magów. Zawiera 6 płytek mocy z identycznymi symbolami, ułatwiającymi tworzenie skupisk. Można je pozyskać tylko w kilku konkretnych miejscach na planszy.
  • Moduł magii pełni księżyca, w ramach którego nowi zwierzęcy towarzysze pozwolą nam zyskać dostęp do ukrytych mocy i wyjątkowych zdolności.

 

Podstawowe informacje o:

Liczba graczy: 2-4
Wiek graczy: 12+
Czas gry: 60-90 min.
Kategoria: dodatki
Mechanika: wybór akcji, kaskadowe efekty, budowanie obszarów
Zawartość pudełka:
4 arcymistrzów
4 wieże
6 płytek akcji
4 kafelki dostępu do płytek mocy
3 zwoje
6 pełni księżyca
4 żetony zwierząt
Planowana data premiery: 2 czerwca 2023
   Wiedźmia Skała: Czas pełni     
Źródło wpisu: informacja prasowa wydawnictwa Rebel
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 11 maja 2023

Ile godzin powinno spać dziecko w ciągu doby?

”Ile powinno spać dziecko w ciągu doby?” jest pytaniem, które bardzo często zadają sobie mniej i bardziej doświadczeni rodzice. Ich nadzieje i oczekiwania często biegną jednym torem, a możliwości i potrzeby dziecka drugim. Specjaliści określili jednak precyzyjnie, ile snu potrzebuje dziecko na różnych etapach życia. 

Jak długo powinno spać dziecko w ciągu doby?

To nie tylko zależy od indywidualnych predyspozycji dziecięcego organizmu, ale, przynajmniej na początku, ogromne znaczenie ma wiek dziecka. W przypadku noworodków, które statystycznie przesypiają nawet 17 godzin, co brzmi świetnie, drzemki mogą być na tyle krótkie, że w ich trakcie rodzic nie jest w stanie wygodnie usiąść i napić się ciepłej kawy. Inne maluchy dla odmiany prześpią w tej samej sytuacji dwie — trzy godziny, dopóki nie obudzi ich głód czy pełna pielucha. Noworodki i małe niemowlęta nie odróżniają dnia od nocy, więc pobudki mogą zdarzać o różnych porach w ciągu doby. 

Mniej więcej po ukończeniu 3. miesiąca życia maluchy zaczynają spać nieco krócej, za to ich nieprzerwany sen zaczyna się wydłużać. Z czasem maluchy wypracują sobie 2-3 pory w ciągu dnia, gdy będą potrzebowały uciąć sobie regenerującą drzemkę. Gdy zacznie stabilizować się rytm dobowy, łatwiej będzie układać dzień z maluchem. Zazwyczaj po ukończeniu pierwszego roku życia dzieci odrzucają jedną drzemkę w ciągu dnia, a następnie kolejne, aż do momentu, gdy nie będą ich potrzebowały. Tutaj górnej granicy nie ma, bo często nawet sześciolatki potrzebują raz dziennie zmrużyć oko dla lepszego samopoczucia.  

Ile powinno spać dziecko w ciągu doby według specjalistów? 

Jeśli zastanawiasz się, czy twoje sypia tyle, ile powinno, sprawdź to na poniższej grafice. Informacje opracowali naukowcy z amerykańskiej organizacji National Sleep Foundation (NSF). 

ile powinno spać dziecko

Fot. Dakota Corbin, Unsplash / wrolimamy.pl

Pamiętaj jednak, że każde dziecko może rozwijać się inaczej. Jedno będzie więcej czasu spędzało na aktywności, a drugie będzie śpiochem, który wysoko ceni sobie ciepłe łóżeczko. Nie ma dwóch takich samych maluchów, stąd też mówiąc o ilości snu potrzebnego dziecku, specjaliści zakładają pewne widełki. To jednak nie oznacza, że każdy malec musi “trzymać się” schematu. Jednak jeśli coś zaniepokoi cię w kwestii długości (zbyt krótki lub długi nieprzerwany sen) czy jakości snu dziecka, zapytaj o to pediatrę. 

Dlaczego odpowiednio długi sen jest ważny dla dziecka?

Sen jest niezwykle ważny dla rozwoju dziecka. Dzięki niemu układ nerwowy odpoczywa, organizm się regeneruje. Choć to czas relaksu, mózg nieprzerwanie pracuje, porządkując informacje pozyskane w ciągu aktywności i “ucząc się” nowych rzeczy. Poza tym podczas snu przysadka mózgowa wydziela hormon wzrostu, który wspiera rozwój narządów oraz wzrost kości długich. Odpowiednio długi i zdrowy sen zapewnia to wszystko maluchowi. 


Źródło informacji: opiekaokoloporodowa.pl, szumisie.pl
Źródło zdjęcia: Dakota Corbin/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close