Strefa gier i zabaw 18 sierpnia 2023

Misja kosmiczna ze Zwalcz Nudę – projekt Kapitan Warszawa

W 2023 roku do wszystkich dotarła informacja o Polaku, który znajdzie się w przestrzeni kosmicznej! Fundacja Zwalcz Nudę również rozpoczęła przygotowania do własnej misji kosmicznej, aby obudzić w dzieciach duszę odkrywcy i wyszkolić ich na przyszłych kosmonautów. Nauka musi iść w parze z zabawą, tylko w taki sposób możemy sprawić, by obok Mirosława Hermaszewskiego i Sławosza Uznańskiego znaleźli się rodacy młodszego pokolenia. 

Misja kosmiczna ze Zwalcz Nudę

Zastanawialiście się kiedyś, co trzeba zrobić, aby zostać prawdziwym astronautą? Już 26 sierpnia przeprowadzimy nabór kosmonautów, którzy wezmą udział w  „Misji kosmicznej ze Zwalcz Nudę”. Podczas gry miejskiej będziecie mieli okazję przygotować się do ekspedycji jak prawdziwi odkrywcy kosmosu. Dzięki zadaniom nie z tej ziemi dowiecie się jakie gwiazdozbiory można oglądać nocą na niebie, a także poznacie nadzwyczajne warunki, jakie panują na innych planetach, by wiedzieć, w którym miejscu kosmosu dokładnie wylądowaliście.

Najważniejsze informacje o grze miejskiej „Misja kosmiczna ze Zwalcz Nudę”:

  • Data: 26 sierpnia, godz. 11.00-15.00
  • Miejsce: Galeria Okęcie Park
  • Start gry: Galeria Okęcie Park

Zapisy na udział w grze rozpoczną się 9 sierpnia o godz. 18.00. Liczba miejsc jest ograniczona. Pamiętajcie, że zapisujecie się całymi drużynami!

 

Projekt „KAPITAN WARSZAWA” to projekt, którego głównym założeniem jest umocnienie więzi rodzinnych poprzez wspólną zabawę i rodzinne, aktywne spędzenie czasu.

W ramach projektu:

  • organizujemy Warszawskie Dni Rodzinne 15-17 września 2023 roku – wielkie święto, w ramach którego można wziąć udział w bezpłatnych wydarzeniach w całej Warszawie oraz pikniku sportowo-rodzinnym na błoniach PGE Narodowego. Więcej informacji na stronie www.warszawskiednirodzinne.pl;
  • gry miejskie;
  • Niewidzialne miasto – SPACERY po nieistniejącej stolicy, które organizujemy wspólnie z Fundacją Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii.
Więcej informacji znajdziecie na stronach:
Fundacja Zwalcz Nudę
www.zwalcznude.pl
Narodowy Dzień Sportu
www.narodowydziensportu.pl
Warszawskie Dni Rodzinne
www.warszawskiednirodzinne.pl
Zwalcz Nudę treningi w całej Polsce
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 17 sierpnia 2023

Zielone wody płodowe – co oznaczają, jakie mogą mieć przyczyny i konsekwencje?

Choć płyn owodniowy powinien być przezroczysty, czasem pod koniec ciąży można zaobserwować zielone wody płodowe. Stanowią one powód do niepokoju i mogą świadczyć o pewnym niebezpieczeństwie, które zagraża dziecku. Skąd się biorą zielone wody płodowe i czym mogą skutkować?

Czym jest i jak wygląda prawidłowy płyn owodniowy (wody płodowe)?

Płyn owodniowy składa się w 99% z wody i odgrywa istotną rolę dla rozwoju oraz bezpieczeństwa dziecka. Stanowi naturalne zabezpieczenie przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, chroni przed urazami i zakażeniami. Ulega on stałej wymianie, dzięki czemu tworzy idealne środowisko rozwoju dla malucha. Prawidłowe wody płodowe powinny być przezroczyste, ewentualnie nieco białawe lub słomkowe.  

Zielone wody płodowe — przyczyny 

Zielone wody płodowe są konsekwencją wydalenia smółki (pierwszej kupy) do płynu owodniowego, w którym dziecko przebywa. Smółka ma kolor ciemnozielony lub czarny, przez co płyn owodniowy przyjmuje kolor zielony. Statystyki podają, że stwierdza się go przy około 10–15% porodach. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi w ciążach przenoszonych. Po 42. tygodniu ciąży problem dotyczy ok. 30% przypadków. Prawidłowo smółka powinna zostać wydalona przez noworodka w ciągu 24 godzin po narodzinach. Czasem jednak dzieje się to szybciej, jeszcze w łonie matki, co związane jest z pewnym zagrożeniem dla dziecka.

Dlaczego dochodzi do takiej sytuacji?

Powodów można wymienić kilka. W przenoszonych ciążach może być to kwestia dojrzałości układu pokarmowego dziecka oraz pojawiających się ruchów perystaltycznych jelit. Powodem wystąpienia zielonych wód płodowych może być również niedotlenienie dziecka związane m.in. z małowodziem i uciskiem pępowiny czy niewydolnością łożyska. Ryzyko pojawienia się zielonych wód płodowych przed porodem zwiększają takie czynniki jak:

  • wypadnięcie pępowiny;
  • cholestaza ciążowa
  • przedwczesne oddzielanie się łożyska; 
  • zapalenie błon płodowych.

Również w trakcie porodu może dojść do wydalenia smółki, gdy zstępująca główka uciska na nerw błędny. 

Konsekwencje zielonych wód płodowych

Zielone wody płodowe niosą zagrożenie zarówno dla dziecka jak i matki. Z ich obecnością może wiązać się niedotlenienie okołoporodowe, zamartwica urodzeniowa lub zespół aspiracji smółki. W przypadku matki może dojść do zatoru płynem owodniowym, zakażenia rany lub śródporodowego zapalenia błon płodowych i łożyska.

Nie zawsze za pojawieniem się zielonego płynu owodniowego muszą iść konsekwencje dla zdrowia. W przypadku gdy KTG nie wykaże oznak niedotlenienia dziecka, a w pobranej krwi pępowinowej nie widać zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej, możliwe, że taka sytuacja nie wywoła niepożądanych skutków. 

Co robić, gdy pojawią się zielone wody płodowe?

Jeśli ciężarna zauważyła wyciek płynu owodniowego o niepokojącym zabarwieniu, powinna jak najszybciej zgłosić się do szpitala. 


Źródło: mp.pl, pbkm.pl 
Źródło zdjęcia: Jimmy Conover/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 17 sierpnia 2023

Dlaczego nastolatki zmieniają zdanie?

Ponoć kobieta zmienną jest, ale chyba nie ma bardziej chwiejnej osoby, niż nastolatek. Nastolatki zmieniają zdanie z prędkością światła, a nadążyć za tymi zmianami jest ciężko. Dlaczego nastolatki często zmieniają zdanie? Jak się okazuje, powody są bardzo racjonalne, chociaż chwilami irytujące. 

Dlaczego nastolatki zmieniają zdanie? Bo ich mózg jest w fazie rozwoju

To najczęstszy i najbardziej „naukowy” powód zmiany zdania bądź decyzji przez nastolatki. Chociaż może się wydawać, że najintensywniejszy rozwój mózgu przypada na okres tuż po narodzinach, to wiek dojrzewania przynosi prawdziwą rewolucję. Największe przemiany zachodzą w obszarach odpowiedzialnych za kontrolowanie impulsów i podejmowanie ryzyka. To, co dorośli często biorą za bezmyślność i chwiejność, jest efektem gwałtownych zmian w płacie przedczołowym mózgu. 

 

Nastolatki zmieniają zdanie pod wpływem rówieśników 

Żaden etap rozwoju nie kładzie tak dużego nacisku na kontakty społeczne, jak właśnie wiek nastoletni. To wtedy nawiązują się przyjaźnie „na całe życie”, a zdanie drugiej osoby może całkowicie zrewolucjonizować wydawałoby się ugruntowany punkt widzenia. I chociaż rodziców może taka sytuacja irytować, bo woleliby, żeby ich dziecko nie ulegało wpływom,  nie ma na to sposobu. Można się tylko pocieszać myślą, że czasem nasze dziecko ulegnie wpływowi, a czasem go wywrze. 

 

Hormony także odpowiadają za częste zmiany zdania przez nastolatków 

Nie na darmo mówi się o burzy hormonalnej w okresie dojrzewania. I dość łatwo zrozumieć, dlaczego matki są w tym czasie bardziej wyrozumiałe, niż ojcowie. One przeżyły podobne huśtawki nastrojów w ciąży 😉 

Wahania poziomu hormonów i napięcia emocjonalne mogą powodować całkowite zmiany nastroju od euforii do rozpaczy. W każdym z tych stanów nastolatek podejmie inną decyzję, a być może nawet nie raz ją przemyśli i zmodyfikuje. Nie ma sensu podkreślać, że coś już zostało postanowione. Raczej trzeba poczekać na odpowiedni humor młodego człowieka, jeśli chce się coś przeforsować. 

 

Dojrzewanie także sprzyja zmianom zdania 

Okres dojrzewania to czas intensywnej nauki o życiu i otaczającym świecie. W życiu nastolatka pojawia się dużo doświadczeń społecznych, rodzice powoli przestają traktować go jak dziecko, dopuszczając, oczywiście w ograniczonym zakresie, do spraw dorosłych. Nic dziwnego, że zmienia się światopogląd nastolatka, a co za tym idzie, podjęte wcześniej decyzje mogą zostać zanegowane i całkowicie zmienione. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu dorośli robią to samo, tylko nieco rzadziej. 

Zmiany zdania mogą być też podyktowane nabywanym na bieżąco doświadczeniem. To, co dla trzynastolatka jest wiedzą tajemną, czternastolatek potraktuje jako rzecz najoczywistszą na świecie. Naturalne jest, że nabywanie nowych doświadczeń także wpłynie na modyfikację poglądów.

 

Nastolatki zmieniają zdanie pod wpływem… polityki 

Może nie do końca samej polityki jako takiej, ale przychodzi moment, w którym zaczynają się nią interesować. Nawet jeśli w domu mało się na ten temat rozmawia, to od pewnych rzeczy nie da się uciec. Nastolatek, który dotąd oglądał w internecie tylko memy i słodkie kotki, teraz zerka na wiadomości z kraju i ze świata. Takie zachowanie może całkowicie zburzyć i zbudować na nowo jego światopogląd, a co za tym idzie – sprawić, że po raz kolejny zmieni zdanie w jakiejś kwestii lub podejmie decyzję całkowicie różną od poprzedniej. 

 

Presja ze strony otoczenia także wymusza na nastolatkach zmianę zdania 

Nastolatki mają swoje zdanie, ale nie zawsze mają szansę się go trzymać. Młody człowiek nie jest w pełni ukształtowany, dlatego łatwo ulega presji ze strony rodziny, szkoły, trenerów, instruktorów, a nawet „pani z warzywniaka”. Oczywiście warto wchodzić w dyskusje z nastolatkiem, przedstawiać argumenty, zachęcać do spojrzenia z innej perspektywy, ale wymuszanie zmiany zdania nie jest dobrym rozwiązaniem. Na razie to dziecko, ale wyrośnie na dorosłego przekonanego, że jego opinia się nie liczy. 

 

Poszukiwanie niezależności i zmiana wartości to kolejne przyczyny zmiany zdania przez nastolatki

W życiu młodego człowieka przychodzi moment, w którym chce się oderwać od rodziców. Ich zdanie przestaje być najważniejsze, a jeśli jego było tożsame, może je zmienić choćby na przekór. To też czas definiowania na nowo wartości życiowych. To, co do tej pory było ważne, teraz może być nieistotne i odwrotnie. Ktoś, kto dotychczas nie był szanowany za poglądy, nagle jest postrzegany w innym świetle. Nastolatki negują wiele rzeczy tylko dlatego, że mogą, albo wydaje im się, że mogą. 

 

Twój nastolatek zmienia zdanie z prędkością światła? Załamujesz ręce, gdy słuchasz jego wynurzeń? Spokojnie! Proces dojrzewania ciągle trwa i to, co usłyszysz dziś, jutro może być pieśnią przeszłości. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close