Zdrowie 13 grudnia 2023

Nadciśnienie w młodym wieku jest groźne, a zwykle nie daje objawów

Nadciśnienie to zazwyczaj problem powiązany z wiekiem, ale borykać się z nim mogą także ludzie młodzi. To zły prognostyk dla ich zdrowia w przyszłości, także w kontekście mózgu. Nadciśnienie nie boli, w związku z tym jedynym sposobem jego wykrycia są regularne pomiary. Warto je wykonywać, nawet jeśli jest się młodym człowiekiem ze szczupłą sylwetką. Dowiedz się dlaczego.

Młodzi ludzie są szczególnie podatni na szkodliwe działanie nadciśnienia i nieprawidłowego stężenia cholesterolu – wskazuje badanie opublikowane na łamach „Journal of the American College of Cardiology”. Jak zwracają uwagę naukowcy, niewiele badań sprawdzało dotąd rozwój ukrytej, niedającej objawów miażdżycy u zdrowych osób młodych i w średnim wieku.
W nowym projekcie 3,5 tys. pracowników banku Santander w wieku od 40 do 55 lat poddało się, na ochotnika, testom sprawdzającym stan ich układu krążenia i metabolizmu. W czasie sześcioletniej obserwacji u prawie 33 proc. osób nastąpił rozwój miażdżycy – pozbawionej jeszcze symptomów choroby.
Kluczowymi czynnikami rozwoju schorzenia było stężenie cholesterolu LDL oraz ciśnienie krwi.
„W badaniu tym pokazaliśmy, że umiarkowany wzrost ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu mają szczególne znaczenie dla rozwoju miażdżycy u młodych osób” – mówi dr Borja Ibáñez, jeden z autorów badania.
„Wyniki te pochodzą z obszernego zbioru obrazowych i biochemicznych danych zgromadzonych przez 6 lat, połączonych z innowacyjną analizą statystyczną” – podkreśla pierwsza autorka, dr Guiomar Mendieta.
Te ustalenia według naukowców powinny wpłynąć na to, jak podchodzić klinicznie do młodych osób w kontekście chorób sercowo-naczyniowych.
„Badania przesiewowe pod kątem subkliniczej postaci miażdżycy prowadzone od wczesnego wieku, połączone z agresywną kontrolą czynników ryzyka, mogą pomóc w zmniejszeniu globalnego obciążenia chorobami sercowo-naczyniowymi” – zwraca uwagę jeden z głównych autorów pracy, dr Valentín Fuster.
A czynniki ryzyka są znane od lat:
  • występowanie chorób układu krążenia w rodzinie, zwłaszcza jeśli pojawiły się w młodym wieku;
  • siedzący tryb życia;
  • nieprawidłowa dieta;
  • nadwaga i otyłość;
  • tytoń;
  • nadużywanie alkoholu.

Nadciśnienie i wysoki cholesterol: trzeba badać już nastolatków

Nieco wcześniej, bo jesienią tego roku badacze z Uniwersytetu w Umeå w badaniu z udziałem ponad 1,3 mln mężczyzn (żołnierzy w szwedzkiej armii służących w latach 1969-1997) obserwowanych przez pół wieku odkryli, że wysokie ciśnienie w późnym okresie nastoletnim zwiększało ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych (takich jak zawał, niewydolność serca, udar, zgon) na późniejszych etapach życia.
Ryzyko stopniowo rosło już po przekroczeniu wartości 120/80 mm Hg (czyli górnej prawidłowej wartości ciśnienia). Na początku badania niecałe 29 proc. uczestników miało ciśnienie określone jako podwyższone (ciśnienie skurczowe w zakresie od 120 do 129 mm Hg i rozkurczowe powyżej 80 mm Hg), a ponad 53 proc. miało nadciśnienie.
„Nadciśnienie jest główną przyczyną chorób sercowo-naczyniowych oraz przedwczesnej śmierci na świecie. Związek między wartością ciśnienia krwi a wynikami sercowo-naczyniowymi został szeroko zbadany wśród osób w wieku średnim i starszych, ale niewiele wiadomo na temat związku między ciśnieniem tętniczym w okresie nastoletnim i przyszłymi zdarzeniami sercowo-naczyniowymi” – zwracają uwagę opisujący badanie eksperci z American College of Physicians.
Według nich wyniki tego badania wskazują na możliwość identyfikowania osób ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym już w późnym okresie nastoletnim. Pozwoliłoby to lepiej zapobiegać chorobom układu krążenia.
„Możliwość ta powinna zachęcić personel medyczny do sprawdzania ciśnienia krwi u nastolatków, czego rutynowo się nie robi” – stwierdzają specjaliści.

Kto dba o ciśnienie, ten troszczy się o mózg

Jak pokazały już różnorodne badania, ze zdrowiem układu krążenia ściśle wiąże się stan mózgu. Teraz badacze z University of California, Davis, pokazali, że wysokie ciśnienie tętnicze w wieku lat 30-40 oznacza statystycznie gorsze zdrowie mózgu w wieku podeszłym. Uczestnicy projektu badawczego opisanego na łamach „JAMA Network Open” mieli wyraźnie mniejszą objętość różnych rejonów mózgu oraz zaburzoną strukturę istoty białej, jeśli ich ciśnienie w młodszym wieku było wyższe. Oba wymienione zaburzenia tkanki mózgu wiążą się tymczasem z podwyższonym ryzykiem rozwoju demencji. Szczególnie narażeni na niekorzystne zmiany byli mężczyźni, u których można było zauważyć większą redukcję istoty szarej i zmniejszenie objętości kory przedczołowej.
„Opcje leczenia demencji są bardzo ograniczone, więc identyfikacja modyfikowalnych czynników ryzyka oraz sposobów ochrony działających w przeciągu całego życia to klucz do redukcji obciążenia tą chorobą” – mówi Kristen M. George, pierwsza autorka publikacji. „Wysokie ciśnienie tętnicze jest niesłychanie częstym, a jednocześnie poddającym się leczeniu czynnikiem ryzyka powiązanym z demencją. Badanie to wskazuje, że ciśnienie we wczesnej dorosłości jest ważne dla zdrowia mózgu kilka dekad później” – podkreśla.
Ona i jej zespół przeanalizowali dane na temat 427 osób uczestniczących w dwóch długofalowych projektach i należących do różnych ras.

Jak walczyć z nadciśnieniem i miażdżycą

Na szczęście można działać i warto robić to już zawczasu. Na pytanie o sposoby przynajmniej częściowo odpowiedzi może udzielić analiza poświęconych temu badań opublikowana w tym roku przez zespół z indyjskiego Uniwersytetu Siksha 'O’ Anusandhan. Naukowcy, po przejrzeniu 150 publikacji, wybrali 10, na podstawie których określili kilka istotnych zależności.
Po pierwsze, główne czynniki ryzyka nadciśnienia u młodych dorosłych to palenie, żucie tytoniu, picie alkoholu, otyłość, spędzanie dużych ilości czasu w pozycji siedzącej, nadmiar soli w diecie i ogólnie tzw. niezdrowy tryb życia. Oprócz tego badacze informują o niemałym znaczeniu mniej oczywistych czynników. W tym miejscu wymieniają analfabetyzm, niewiedzę o chorobach, niezważanie na stan zdrowia, a także życie w społeczności, która faworyzuje mężczyzn. Indyjscy eksperci także wskazują na potrzebę większej czujności.
„Nadciśnienie wśród młodych dorosłych to często pomijany problem. Młode osoby miewają je niezdiagnozowane” – piszą. „Oprócz przyjmowania leków zajęcie się wymienionymi czynnikami ryzyka stanowi podstawę zapobiegania i efektywnego radzenia sobie z nadciśnieniem. Wyniki te są zachęcające, ponieważ wskazują na metody terapii nadciśnienia i ograniczenia ryzyka jego rozwoju” – podkreślają naukowcy.
Warto też pamiętać, że jedną z najczęstszych chorób dziedzicznych jest rodzinna hipercholesterolemia, czyli skłonność do miażdżycy w bardzo młodym wieku. W skrajnych przypadkach może skończyć się zawałem lub udarem nawet w nastoletnim wieku. Dziecko dziedziczy wadliwą mutację od rodziców – jednego lub obojga. Mężczyźni, którzy są nosicielami jednej kopii uszkodzonego genu warunkującego hipercholesterolemię, jeśli nie są leczeni, doznają najczęściej pierwszego zawału między 30. a 50. rokiem życia, a kobiety – około 10-20 lat później.
Aby uniknąć kłopotów, oprócz wdrożenia zdrowego trybu życia niezbędne jest zatem regularne wykonywanie badań diagnostycznych – pomiaru ciśnienia i oznaczenia cholesterolu we krwi. Warto też znać historię chorób swoich najbliższych krewnych i poinformować o tym swojego lekarza.
Źródła:
Doniesienie na temat wrażliwości młody osób na nadciśnienie i nadmiar cholesterolu https://www.eurekalert.org/news-releases/1008383
Doniesienie na temat wpływu nadciśnienia na zdrowie mózgu https://www.eurekalert.org/news-releases/985431
Doniesienie i praca naukowa na temat nadciśnienia u młodych mężczyzn https://www.eurekalert.org/news-releases/1002025; https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M23-0112
Metaanaliza na temat czynników ryzyka nadciśnienia u młodych osób https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10181897/
Źródło informacji: Serwis Zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Na zakupach 12 grudnia 2023

Podaruj bliskim magię kina

Czy można podarować bliskim emocje i wspólny czas? Oczywiście, wystarczy wręczyć im kartę podarunkową Multikina. To wspaniały prezent dla młodszych i starszych, dla przyjaciół i rodziny. Z kartą podarunkową można zobaczyć w kinie wiele ciekawych premier, między innymi: film „Wonka”, produkcję ze świata DC „Aquaman i zaginione królestwo”, „Ferrari” z Adamem Driverem, „Akademię Pana Kleksa” z Tomaszem Kotem oraz animację „Wyfrunięci”.

Jeśli zastanawiasz się nad prezentem dla najbliższych, nie wiesz, co ucieszy Twoją dziewczynę lub co podarować przyjacielowi, kino to zawsze trafiony prezent. Zwłaszcza że kupując kartę podarunkową Multikina, dajesz możliwość wyboru filmu. Obdarowana osoba sama zdecyduje, czy ma ochotę zobaczyć na wielkim ekranie komedię i śmiać się do łez, dramat, który wzrusza, film polski czy zagraniczną superprodukcję.

Karta podarunkowa Multikina – produkcje…

14 grudnia premierę ma „Wonka” – film, którego inspiracją jest niezwykły bohater Charliego i fabryki czekolady, najbardziej znanej książki dla dzieci autorstwa Roalda Dahla. To niezaprzeczalnie żywiołowe i pomysłowe wielkoekranowe widowisko z Timothée Chalametem w roli tytułowej pokazuje widzom młodego Willy’ego Wonkę, pełnego pomysłów i zdeterminowanego, by zmienić świat dzięki swoim smakowitym wynalazkom. Ponadto reżyser James Wan i sam Aquaman – Jason Momoa – oraz Patrick Wilson, Amber Heard, Yahya Abdul-Mateen II i Nicole Kidman powracają 21 grudnia w sequelu najbardziej kasowego filmu DC wszech czasów pt. „Aquaman i zaginione królestwo”. Natomiast 29 grudnia do kin wejdzie „Ferrari” ze zmienionym nie do poznania Adamem Driverem jako wielkim Enzo Ferrari i piękną Penelope Cruz w roli jego żony. W filmie były kierowca rajdowy Enzo Ferrari jest w najtrudniejszym momencie swojego życia. Firma, którą od 10 lat buduje wraz z piękną żoną, Laurą stoi u progu bankructwa. Na szczęśliwym dotąd życiu rodzinnym tragicznym cieniem kładzie się śmierć syna. W tej sytuacji Enzo decyduje się postawić wszystko na jedną kartę i wziąć udział w jednym z najtrudniejszych wyścigów na świecie. Liczącym ponad 1500 kilometrów rajdzie przez całe Włochy, znanym jako Mille Miglia. Zwycięstwo to szansa na ocalenie firmy. Przegrana oznacza stratę wszystkiego.

Od 25 grudnia w kinach sieci Multikino będzie można zobaczyć wiele filmów przedpremierowo. W repertuarze wybranych kin widzowie znajdą między innymi „Akademię Pana Kleksa” i animację „Wyfrunięci”, które wejdą do kin 5 stycznia 2024 r. oraz komedię „Fuks 2”, która na stałe zagości w repertuarze 12 stycznia 2024 r.

W 2024 roku każdy z widzów również znajdzie dla siebie ciekawy tytuł. W repertuarze znajdą się między innymi: kolejna części animacji „Minionki”, produkcja „Mufasa: Król Lew”, „Garfield”, „W głowie się nie mieści 2”, „Kung Fu Panda 4” oraz „Sonic 3”. Premierę będzie miało również wiele polskich filmów, jak: „Baby Boom, czyli Kogel Mogel 5”, „Sami swoi. Początek”, „Kos”, „Listy do M. 6” oraz „Czerwone Maki”. Nie można pominąć również wielkich hitów, które są najbardziej wyczekiwanymi premierami nadchodzącego roku: „Joker: Folie à deux” z Joaquinem Phoenixem i Lady Gagą w rolach głównych, „Diuna: Część druga”, „Godzilla x Kong: The New Empire” oraz „Gladiator 2”.

Karta podarunkowa Multikina jest dostępna w kasach wszystkich kin sieci Multikino i można ją doładować dowolną kwotą od 30 do 500 zł. Zakupiona karta jest ważna 12 miesięcy od daty jej nabycia. Posiadacz karty może za jej pomocą kupić: bilety na dowolny seans filmowy w każdym Multikinie oraz przekąski dostępne w popcornbarze. Jest również możliwość zakupu karty online: https://prezentidealny.com/brand/48-multikino. Szczegółowe informacje na temat karty są dostępne w regulaminie na stronie www.multikino.pl.

Informacje o spółce Multikino:

Multikino, należące do Grupy Vue International – lidera na europejskim rynku kinowym, to pierwszy operator, który w 1998 roku uruchomił w Polsce multipleks. Od tego czasu wyznacza najwyższe standardy w budowie i prowadzeniu kin w Europie i na świecie. Obecnie pod szyldem Multikino działa 45 kin w 37 miastach Polski z łączną liczbą 323 ekranów.

Flagowe kino sieci zlokalizowane jest w centrum handlowym Złote Tarasy w Warszawie. Obiekt składa się z 8 nowoczesnych sal, w tym Sali Premierowej na 788 osób. W marcu 2022r. uruchomione zostało wyjątkowe kino w Galerii Gemini Park w Tychach. Obiekt składa się z 7 sal wyposażonych w projektory laserowe oraz skórzane, elektrycznie rozkładane fotele, dzięki którym widz ogląda filmy w pozycji półleżącej. W rozkładane fotele tego typu w pełni wyposażone są także warszawskie Multikino w Galerii Młociny oraz poznańskie Multikina: Stary Browar i Malta.

Multikino to zdecydowanie więcej niż kino. Oferuje zarówno największe i najbardziej oczekiwane premiery filmowe, jak i koncerty światowych gwiazd, nocne maratony filmowe, transmisje najważniejszych wydarzeń sportowych, transmisje oper, baletu oraz retransmisje spektakli z brytyjskiego National Theatre.

Multikino za swoją działalność wielokrotnie było dostrzegane podczas prestiżowych konkursów. Jest zdobywcą nagród Superbrands oraz Superbrands Created in Poland. Od wielu lat zajmuje pozycję lidera w obszarze „Event Cinema” zarówno na rynku polskim, jak i europejskim (laureat europejskiej nagrody ECA Awards w 2014 roku).

KONTAKT:

Natalia Kaleta-Nguyen

PR Manager

Multikino SA

tel. +48 513 111 924

e-mail: natalia.kaleta@multikino.pl

 

Źródło informacji: Multikino

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 11 grudnia 2023

Zbuduj odporność z czosnkiem. Sprawdzone przepisy na syropy czosnkowe

Czosnek, znany od wieków jako naturalny antybiotyk, jest prawdziwym skarbem jesienno-zimowej kuchni. Jego lecznicze właściwości mogą pomóc w budowaniu odporności, zwłaszcza w sezonie przeziębień. A co może być lepszym sposobem na włączenie go do codziennej diety niż domowy syrop czosnkowy? Poniżej przedstawiono sprawdzone przepisy na syropy, które łączą leczniczą moc czosnku z przyjemnym smakiem.

Syrop czosnkowy – klasyka w nowoczesnej odsłonie

1. Syrop czosnkowy z miodem

Ten prosty syrop wykorzystuje naturalne właściwości antybakteryjne miodu i czosnku. Idealny na początkowe symptomy przeziębienia.
Składniki:
1 główka czosnku
1 szklanka miodu (najlepiej surowego)
Przygotowanie:
Czosnek obrać i zmiażdżyć.
Zalać czosnek miodem i odstawić w ciemne miejsce na około tydzień.
Po tym czasie przecedzić syrop i przechowywać w lodówce.

2. Syrop czosnkowy z octem jabłkowym

Ocet jabłkowy dodaje syropowi czosnkowemu dodatkowych wartości odżywczych i wspomaga trawienie.
Składniki:
1 główka czosnku
1 szklanka octu jabłkowego
Przygotowanie:
Czosnek obrać, pokroić na drobne kawałki i zalać octem.
Mieszankę odstawić na 3-4 dni, następnie przecedzić.
Syrop stosować łyżeczkę dziennie, rozcieńczoną w wodzie.

3. Syrop czosnkowy z cytryną i imbirem

Dodatkowy zastrzyk witaminy C z cytryny oraz właściwości rozgrzewające imbiru to idealna kombinacja na zimowe dni.
Składniki:
1 główka czosnku
Sok z 2 cytryn
1 szklanka miodu
1 kawałek imbiru (około 5 cm)
Przygotowanie:
Czosnek i imbir obierać i zmiażdżyć.
Wymieszać czosnek i imbir z sokiem z cytryn i miodem.
Odstawić w ciemne miejsce na około tydzień, następnie przecedzić.
Regularne włączanie czosnku do diety to jeden z najlepszych sposobów na wzmocnienie odporności. Syropy czosnkowe to łatwa i smakowita forma, aby czerpać z jego dobroczynnych właściwości. Warto pamiętać, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek domowej kuracji skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli posiada się jakiekolwiek choroby przewlekłe czy jest się w ciąży.
Moc Polskich Warzyw
Kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w projekcie biorą również: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kampania jest finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
W maju br. zainaugurowano już czwartą z kolei odsłonę kampanii, która z roku na rok przybiera na sile dzięki stosowaniu innowacyjnych metod i docieraniu do coraz większego grona konsumentów.
KONTAKT:
Maciej Ogonowski, Brandmates
e-mail: maciej@brandmates.pl
tel.: +48 608 680 562
Źródło informacji: Brandmates
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close