Lifestyle 21 czerwca 2024

Pomorze na czele z Gdańskiem dołącza do elitarnego grona polskich miast wyróżnionych w przewodniku Michelin

Na mocy umowy podpisanej przez Polską Organizację Turystyczną ze słynnym przewodnikiem Michelin do obecnych już w tej prestiżowej publikacji polskich regionów, reprezentowanych przez miasta wojewódzkie – Warszawę, Kraków i Poznań, dołącza Gdańsk z województwem pomorskim. Jest to kolejny dowód na niezwykle wysoki poziom polskiej oferty kulinarnej, co stwarza nowe wspaniałe możliwości dla promocji naszego kraju. Turystyka kulinarna jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się trendów w turystyce, co jest pokłosiem coraz większej popularności turystyki miejskiej i kulturowej.

Materiał wideo: https://youtube.com/shorts/SbxgW86bcBg?feature=share

Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie przewodnik Michelin. Na podstawie weryfikacji i ocen inspektorów 6 restauracji zostało nagrodzone prestiżowymi „gwiazdkami”, 16 otrzymało tytuł Bib Gourmand, a aż 54 znalazło się w rekomendacjach. Po raz pierwszy w historii do grona miast dołącza Pomorze ze stolicą w Gdańsku!

„Z wielką radością i satysfakcją przyjąłem wiadomość, że Pomorze wraz z Gdańskiem to kolejny – czwarty już – polski region, który uzyskał pozytywną opinię inspektorów słynnego przewodnika Michelin i tym samym dołączył do elitarnego grona najlepszych światowych destynacji kulinarnych. Polska słynie ze swojej gościnności, a kulinaria stanowią bardzo ważny element naszej kultury narodowej. Tym bardziej cieszy mnie, że wysoki poziom oferty polskich smaków został doceniony i uzyskał rekomendację tej prestiżowej kapituły. Do tej pory wyróżnionych zostało 49 polskich restauracji z Warszawy, Krakowa i Poznania. Dzisiaj lista restauracji liczy prawie 80. Serdecznie gratuluję restauratorom i jednocześnie, jako prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, jestem ogromnie dumny z tego osiągniecia. Oznacza ono bowiem, że Polska wpisuje się doskonale w najnowsze światowe trendy kulinarne i potwierdza, że nasz kraj jest wspaniałym kierunkiem podróży” – Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Przewodnik Michelin pojawia się na rynku od 1900 roku i jest uznawany za najważniejszy przewodnik kulinarny na świecie. Stanowi numer jeden zarówno pod względem wysokości sprzedaży, jak i historii oraz reputacji. Dołączenie Pomorza potwierdza silną markę Polski na kulinarnej mapie Europy. Turyści coraz częściej wybierają Polskę jako swój cel podróży właśnie ze względu na bogatą ofertę gastronomiczną. Jak podkreśla Michelin Guide w swojej informacji prasowej: inspektorzy, eksplorując kulinarne oblicza Gdańska, zachwycili się także zabytkową architekturą Gdańska, która łączy się z nowoczesną zabudową nabrzeży Motławy.

Restauracje wyróżnione przez przewodnik Michelin:

Dwie gwiazdki: Bottiglieria 1881 (Kraków)

Jedna gwiazdka: Muga (Poznań), NUTA (Warszawa), Arco by Paco Pérez (Gdańsk),Giewont (Kościelisko)< Rozbrat 2 0(Warszawa)

Zielona Gwiazdka: Eliksir (Gdańsk)

Bib Gourmand:

Warszawa: alewino, Kieliszki na Próżnej, Koneser Grill, Le Braci, Ceviche Bar, Kontakt

Poznań: Fromażeria, TU.REStAURANT

Kraków: MOLÁM, Folga

Ciekocinko: Luneta & Lorneta Bistro Club

Gdańsk: Hewelke, Treinta y Très

Sopot: 1911 Restaurant, Vinissimo

Rekomendacje:

Fino Gdańsk

Mercato Gdańsk

Niesztuka Gdańsk

Piwna47 Gdańsk

Ritz Gdańsk

True Gdańsk

Tygle Gdańsk

Butchery & Wine Gdynia

Oberża 86 Gdynia

Albertina Kraków

Amarylis Kraków

Artesse Kraków

Copernicus Kraków

Farina Kraków

Filipa 18 Kraków

Fiorentina Kraków

Hana Sushi Kraków

Karakter Kraków

Kogel Mogel Kraków

NOTA_RESTO by Tomasz Leśniak Kraków

Pod Nosem Kraków

Pod Różą Kraków

Szara Kraków

ZaKładka Kraków

Zazie Kraków

Kropka. Kraków

Mazi Kraków

Nami Beef and Reef Kraków

62 Bar & Restaurant Poznań

A nóż widelec Poznań

Cucina Poznań

Delicja Poznań

Marino Bistrot Poznań

NOOKS Poznań

Papavero Poznań

PASODOBRE Poznań

Port Sołacz Poznań

The Time Poznań

Zen On Poznań

Café Xander Sopot

Fisherman Sopot

L’Entre Villes Sopot

Bez Gwiazdek Warszawa

Butchery & Wine Warszawa

Dyletanci Warszawa

elixir by Dom Wódki Warszawa

Epoka Warszawa

Europejski Grill Warszawa

hub.praga Warszawa

Muzealna Warszawa

Nolita Warszawa

Noriko Omakase Warszawa

The Farm Warszawa

Tuna Warszawa

 

 

Źródło informacji: Polska Organizacja Turystyczna

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podróże 20 czerwca 2024

Nie lubię Warszawy, ale te miejsca mi się podobają. Moje top 5 atrakcji warszawskich

Nie lubię stolicy i nawet tego nie ukrywam. Jak dla mnie jest za szybka, za głośna i zbyt nieokrzesana. Jest w niej jednak kilka miejsc, które zaliczam do wyjątków. Ponieważ zbliżają się wakacje, podzielę się z Wami moimi patentami na stolicę. W takiej wersji spodoba się wszystkim.

 

Muzeum Pinballa

To takie miejsce, które rozbija system po całości. Droga wiedzie przez ulice zapomniane przez Boga i ludzi, po drodze mija się opuszczone magazyny kolejowe i dochodzi do miejsca, które wygląda na zamknięte na co najmniej cztery spusty, a może i więcej. No ale jest kartka na drzwiach, więc ryzyk-fizyk.

A w środku? Witamy w Ameryce lat pięćdziesiątych, bo to wtedy zaczęło się flipperowe szaleństwo. Dla niewtajemniczonych – flipper to ten automat z kulką co się obija o różne świecące rzeczy i której nie można pozwolić spaść. Kocham to!

W Pinball Station są starsze i nowsze modele flipperów, a także cała masa innych gier, które na pewno znacie, choćby z nadmorskich gralni, bo tam tego typu rozrywka utrzymała się najdłużej.

Co mi się podobało? Poza grami dwie rzeczy. Mega fajna atmosfera, taka imprezowa, wręcz domówkowa. Godzina 20.00 w środku pełno dzieci i nawet nikt ich za specjalnie nie pilnuje. Druga rzecz to papierowe bransoletki, które upoważniają do wchodzenia i wychodzenia ile dusza zapragnie w ramach jednego dnia. Domyślam się, że stosuje się je z myślą o palaczach, ale jakby ktoś zgłodniał, to bez problemu może wyjść coś zjeść i wrócić.

 

Łazienki

Można powiedzieć, że park jak park, ale jednak nie do końca. Łazienki lubię za stare i okazałe drzewa, ich majestat naprawdę robi wrażenie. Szczególnie kocham tutejsze kasztanowce, ale to moja prywatna miłość, kocham je wszędzie.

Łazienki są pozostałością po puszczy, która kiedyś sobie rosła w tym regionie. Dacie wiarę, że w tym miejscu nie było Warszawy? Teraz to niemal centrum miasta, aż trudno uwierzyć.

Latem w każdą niedzielę odbywają się koncerty fortepianowe pod pomnikiem Chopina. Czego by o naszym kompozytorze nie mówić, to plenerowe wykonania jego utworów zawsze są na wysokim poziomie. A i słucha się tego zdecydowanie lepiej niż w domu.

 

Ogrody Zamkowe

Ogrody Zamkowe mieszczą się przy Zamku Królewskim i w głowę zachodzę, jakim cudem odkryłam je tak późno, przecież Starówkę zdeptałam wzdłuż i wszerz nie raz i nie dwa.

Macie ochotę na piknik w centrum miasta? No to chodźcie do ogrodu! W jego centrum jest wielki trawnik, po którym można chodzić, ile dusza zapragnie. Jednak najlepszą robotę robią labirynty. Nie są bardzo skomplikowane i zabłądzić się w nich nie da, za to frajda dla dzieciaków gwarantowana.

Ogrody są ogrodzone, ale jest z nich kilka wyjść, więc jednak trzeba dzieci pilnować. Polecam to miejsce wszystkim, którzy po prostu chcą odpocząć. Znam kilka innych parków w centrum Warszawy, ale ten naprawdę jest wyjątkowy. Za plecami ma Wisłostradę i w ogóle się tego nie czuje. Za to rosną tam banany. Pójdę na jesieni sprawdzić, czy wydadzą owoce 😉

Aha, nie widziałam tam żadnego psa, a ludzi było sporo, więc nie wykluczam, że jest zakaz wprowadzania czworonogów.

 

Multimedialny Park Fontann

Pokochacie to miejsce! Znajduje się na warszawskim Podzamczu i jest dokładnie tym, na co wskazuje nazwa. To po prostu podświetlane fontanny, ale jakie! W weekendy wieczorem odbywają się pokazy multimedialne. W skrócie można powiedzieć: „światło i dźwięk”, ale to bardzo duży skrót myślowy. Jeśli to przeżyjecie, już nigdy nie powiecie, że woda nie ma uczuć. Nie wiem, jak to zostało zrobione, ale dosłownie tańczyła i wyginała się w rytm muzyki. A potem postanowiła sobie zażartować z publiczności i… pomidor! Nie będę spojlerować i psuć Wam zabawy.

Do Parku Fontann trafiłam zupełnym przypadkiem. Oczywiście słyszałam o nim wcześniej, bo po otwarciu był szeroko reklamowany, ale jakoś nie było mi po drodze. Zresztą w ogóle myślałam, że jest gdzie indziej. Tym większe było moje zaskoczenie i jeszcze większa frajda. Polecam. To się podoba wszystkim, bez względu na wiek i poglądy.

 

Fotoplastikon

No dobra, przyznam się. W Fotoplastikonie jeszcze nie byłam, ale w wakacje na pewno nadrobię, bo bardzo jestem ciekawa tego miejsca.

O Fotoplastikonach oczywiście słyszałam, ale myślałam, że to pieśń zamierzchłej przeszłości, rozrywka stricte przedwojenna. Okazuje się, że nie. Nadal nie brak chętnych do oglądania zdjęć trójwymiarowych i fakt, że mamy już wirtualną rzeczywistość, nie ma tu nic do rzeczy. Obstawiam, że w tym wypadku robotę robi muzyka z lat czterdziestych i pięćdziesiątych. W tamtych czasach w modzie były fortepian i instrumenty dęte. Dam znać, jak się przekonam.

Oczywiście nie kwestionuję sensu zwiedzania Zamku Królewskiego, Muzeum Narodowego i kilku innych sztandarowych atrakcji stolicy. Jednak uważam, że to sztuka na jeden raz. Byłam, owszem, ale prędko nie wrócę, nie czuję potrzeby. Natomiast w wyżej wymienionych miejscach mogłabym bywać co tydzień.

 

Zobacz inne wpisy o tej tematyce:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 20 czerwca 2024

Świnka — choroba wieku dziecięcego. Czy jest groźna?

Świnka to jedna z tych chorób, której obawiają się rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W jaki sposób można się zarazić świnką, jakie są jej objawy i metody leczenia?

Świnka to jedna z chorób zakaźnych, na które chorują głównie dzieci, ale mogą też zachorować dorośli. Przebieg choroby najczęściej nie stwarza wielkiego zagrożenia dla osoby cierpiącej z jej powodu, ale czasem pojawiają się poważne powikłania. Za kłopoty odpowiada wirus świnki (paramykowirus). Zarazić się nim można drogą kropelkową, poprzez kichanie, kasłanie czy rozmowę lub przez używanie przedmiotów należących do chorego, np. sztućców czy kubka. Od momentu zakażenia do chwili wylęgnięcia się choroby przeciętnie upływa 17 dni. Według statystyk nawet 30-40% osób zakażonych nie wie, że ją przechodzi. Pacjenci mogą zarażać mniej więcej do 14 dni od rozpoczęcia chorowania. Dzięki szczepionkom (w Polsce od 2004 r.) dzieci przedszkolne i szkolne zapadają na nią rzadziej, a jeśli zachoruje osoba wcześniej zaszczepiona, przechodzi infekcję łagodnie i zazwyczaj bez powikłań.

Świnka — objawy

Świnka to choroba, która może dawać nie zawsze charakterystyczne objawy. W jej przypadku dochodzi do zajęcia narządów gruczołowych takich jak ślinianki, czasem trzustka. Może pojawić się gorączka sięgająca 38-39,5 stopni, która utrzymuje się do czterech dni. Często towarzyszy jej obrzęk w okolicy ślinianek przyusznych, powodując charakterystyczny wygląd twarzy. Najpierw obrzęk zajmuje jedną stronę, a po maksymalnie trzech dniach staje się obustronny. Mogą pojawiać się bóle uszu, dyskomfort podczas żucia i poruszania ustami, zaczerwienienie i obrzęk ujść przewodów ślinowych w jamie ustnej, suchość w jamie ustnej. Chorym towarzyszy ogólne złe samopoczucie i brak apetytu.

W zakażeniu wirusem świnki może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia trzustki czy jąder oraz gruczołu piersiowego. Gdy pojawią się pierwsze objawy choroby, warto odwiedzić lekarza, który oceni kondycję pacjenta. Jeśli wystąpią oznaki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, taka sytuacja wymaga pobytu w szpitalu. W przypadkach o zwykłym, łagodnym przebiegu, chory powinien po prostu pozostać w domu.

Świnka — leczenie

Leczenie świnki polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, a jeśli trzeba, to także przeciwzapalnych. Istotne jest także stosowanie diety lekkostrawnej i picie odpowiedniej ilości płynów podczas gorączki. W przypadku świnki nie podaje się antybiotyku ze względu na to, że tego typu leki nie zwalczają wirusów. 

Zazwyczaj choroba mija samoistnie i bez powikłań, a jej przebycie daje odporność na resztę życia. Gdy świnka minie bez komplikacji, można wrócić do zwykłej aktywności. W przypadku gdy powikłania wystąpią, może być potrzebna hospitalizacja. Zdarza się, że po chorobie dochodzi do upośledzenia słuchu, a u chłopców, choć bardzo rzadko, zapalenie jąder prowadzi do niepłodności. Przypadki śmiertelne są niezwykle rzadkie.


Źródło: mp.pl, medicover.pl
Fot. Kelly Sikkema/Unsplash
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close