Prawo.pl: wzrost cen żywności po przywróceniu podatku VAT przesunie się w czasie
Wzrost cen żywności po przywróceniu 5 proc. stawki VAT od 1 kwietnia br. raczej nie nastąpi od razu – wskazuje Prawo.pl. Według serwisu nie oznacza to, że sklepy nie podniosą cen miesiąc później, m.in. ze względu na przepisy dyrektywy Omnibus o obowiązku transparentnego oznaczania cen z 30 dni, choć dotyczy to wyprzedaży.
Serwis przypomina, że tuż przed Wielkanocą resort finansów zadecydował, że w związku ze spadkiem inflacji od 1 kwietnia br. wraca 5-procentowa stawka VAT na żywność (stawka zerowa została wprowadzona w lutym 2022 r., gdy inflacja wynosiła ponad 9 proc.).
Prawo.pl podaje, że wzbudziło to obawy o podwyżki cen żywności. Tym bardziej że 5-procentowa stawka VAT obejmuje produkty, które kupujemy często, m.in. pieczywo, mięso, ryby, jaja, warzywa i owoce. Według ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, cytowanych przez serwis, wzrost inflacji z tego tytułu może wynieś ok. 0,8 proc., jednak będzie on przejściowym zjawiskiem.
Jak pisze Prawo.pl, podwyżka cen żywności nie wszędzie może być widoczna od razu w kwietniu, co nie oznacza, że ceny nie zostaną podniesione miesiąc później.
„Warto zatem samemu weryfikować obietnice sklepów, bo ustawa implementująca dyrektywę Omnibus do polskiego porządku prawnego, która nakłada na handlowców obowiązek informowania o najniższej cenie z ostatnich 30 dni, nie nakłada obowiązku informowania o cenach sprzed ostatniej podwyżki” – zauważają eksperci na łamach Prawo.pl.
Anna Gołębiowska, radca prawna i partner w GKR Legal, cytowana przez Prawo.pl, wskazuje, że choć przepisy, które implementują dyrektywę Omnibus, są pomocne w zapewnieniu transparentności, bo przy okazji obniżek mają być podawane ceny w sposób niebudzący wątpliwości i umożliwiający ich porównanie, to w przypadku wzrostu cen te same przepisy nie nakładają na sprzedawcę obowiązku podawania ceny sprzed podwyżki.
„To sam klient musi więc zadecydować i policzyć, czy opłaca mu się kupić dany produkt w danym miejscu” – zaznacza ekspertka.
Czytaj więcej na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/biznes/dyrektywa-omnibus-a-podwyzki-cen-zywnosci-po-1-kwietnia,526285.html
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Obraz Steve Buissinne z Pixabay
- Czy warto robić zakupy spożywcze przez internet?
- Jak oszczędzać pieniądze bez odejmowania sobie od ust? Moje sprawdzone patenty
- Czy dziecko może samo robić zakupy?
- Jak nie dać się oszukać na zakupach w internecie
- Czy warto założyć nastolatkowi konto w banku?
- Zakupy spożywcze z InPost Fresh – dlaczego warto je robić z tą aplikacją?