Przedwczesna menopauza – problem, który dotyczy młodych kobiet
Przedwczesna menopauza to problem, który dotyka kobiety jeszcze przed ukończeniem 40 roku życia. Co prawda menopauza jest naturalnym procesem, który toczy się w kobiecym organizmie, ale powinna nadejść w odpowiednim dla niej czasie. Czym dokładnie jest przedwczesna menopauza, jakie objawy powoduje i jak wygląda leczenie w tym przypadku?
Menopauza a przedwczesna menopauza
Zazwyczaj menopauza rozpoczyna się po ukończeniu 45. roku życia i trwa kilka lat (nawet 10 i więcej). W efekcie wygaszenia czynności jajników z czasem dochodzi do zatrzymania menstruacji oraz utracenia zdolności prokreacyjnych. Szacuje się, że ostatnia miesiączka u statystycznej Polki pojawia się ok. 52 roku życia.
Zdarza się jednak, że menopauza pojawia się u kobiety znacznie wcześniej, niż w czwartej dekadzie życia. Medycynie znane są nie tak rzadkie przypadki 30-latek, a nawet 20-latek, u których pojawiła się przedwczesna menopauza. Taki stan nie jest naturalny i prowadzi do skrócenia nawet o kilkanaście lat okresu płodności. Wystąpienie objawów zbyt wczesnego przekwitania zawsze wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem.
Przedwczesna menopauza przyczyny
Nic nie dzieje się bez przyczyny. Również przedwczesna menopauza może zostać wywołana przez różne czynniki. Do najczęstszych należą:
- predyspozycje genetyczne – jeśli mama lub babcia kobiety przeszła przedwczesną menopauzę, ryzyko wzrasta;
- choroby autoimmunologiczne, które zaburzają funkcjonowanie układu odpornościwego;
- nowotwory jajników – stosowana w ich leczeniu radio- i chemioterapia niszczy bezpowrotnie tkanki, zmienia także ich DNA;
- usunięcie jajników i usunięcie macicy – w ich przypadku następuje brak możliwości produkcji hormonów płciowych.
Przedwczesna menopauza – objawy
Przedwczesna menopauza powoduje objawy takie, jak menopauza o czasie. Zaobserwowanie ich przed 40 rokiem życia powinno skłonić kobietę do konsultacji z lekarzem ginekologiem.
Zaburzenia miesiączkowania
Przedwczesna menopauza powoduje różne objawy, w tym prowadzi do zaburzeń w częstotliwości, długości i obfitości krwawień miesięcznych. Nieuzasadnione wydłużenie lub skrócenie cykli miesiączkowych, wymaga konsultacji ginekologicznej, by wykryć ewentualne podłoże chorobowe tych zaburzeń.
Problemy z płodnością
Zbyt wczesna menopauza powoduje zmniejszanie się ilości progesteronu i estrogenów w organizmie, co jest przyczyną częstszych cykli bezowulacyjnych, przy zachowaniu krwawień miesięcznych. A to zmniejsza szansę na poczęcie dziecka.
Suchość pochwy
Przedwczesna menopauza wpływa na zmniejszenie grubości błony śluzowej pochwy oraz powoduje problemy z jej suchością. To z kolei może sprawiać kobiecie ból podczas zbliżenia, a to nie wpływa dobrze na libido.
Nadmierna potliwość i uderzenia gorąca
Coraz niższy poziom estrogenów wpływa na zaburzenie kontroli temperatury ciała, co powoduje nadpotliwość i owiane złą sławą uderzenia gorąca (uderzenia krwi do głowy).
Kołatanie serca
Zbyt wczesna menopauza, podobnie jak menopauza o czasie, powoduje zmniejszenie produkcji estradiolu (hormonu) który kojarzony jest z działaniem ochronnym na serce. Z tego względu kobieta może skarżyć się na częste odczuwanie kołatania serca i wyższe ciśnienie tętnicze.
Tycie
Przedwczesna menopauza bywa bezlitosna dla sylwetki. Gdy na skutek mniejszej aktywności jajników zmniejsza się ilość estrogenów i progesteronu, rośnie poziom androgenów w kobiecym organizmie. Androgeny, czyli męskie hormony sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej pod skórą oraz wokół narządów (otyłość brzuszna). Organizm zaczyna na zapas gromadzić tkankę tłuszczową, ponieważ ona, poza jajnikami, potrafi wytwarzać estrogeny.
Suchość skóry
Suchość skóry to kolejny problem, który może powodować przedwczesna menopauza. Gdy spada poziom estrogenów, spada także szybkość podziałów komórkowych w skórze. Niedobór estrogenów zaburza także syntezę elastyny, kolagenu, elastyny, lipidów, czy kwasu hialuronowego. A to powoduje, że skóra staje się sucha, następnie też cieńsza, podatna na szybsze powstawanie zmarszczek.
Wahania nastrojów i problem z pamięcią
Wahania hormonalne, jakie powoduje przedwczesna menopauza, fatalnie wpływają na kobiece samopoczucie. Dodatkowo pojawia się problem z pamięcią, koncentracją i nauką nowych rzeczy, za co odpowiada spadek poziomu estrogenów.
Problemy ze snem
Niedobór progesteronu, który wykazuje działanie uspokajające i przeciwlękowe, ma wpływ na obniżone samopoczucie i gorszą jakość snu. Poza tym dokuczliwe nocne poty, które wybudzają kobiety, fatalnie odbijają się samopoczuciu rano.
Przedwczesna menopauza – leczenie
W przypadku pojawienia się kilku z powyższych objawów, należy udać się specjalisty. Ginekolog, poza wykonaniem USG jamy brzusznej, USG przezpochowowego i cytologii, zleci badania hormonalne: poziom estrogenów, progesteronu i hormonu FSH (folikulotropowego).
Po potwierdzeniu diagnozy, specjalista powinien dobrać odpowiednie leczenie, aby pomóc zachować płodność i zwiększyć szansę na posiadanie dzieci, jeśli o takich kobieta marzy. Jest to ważne, ponieważ przedwczesna menopauza – nie licząc niepłodności – zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy, zakrzepicy, skłonności do żylaków, chorób układu krążenia oraz infekcji układu moczowo-płciowego.
Leczenie opiera się na terapii hormonalnej, która uzupełnia niedobory hormonów. Ponieważ terapia hormonalna może nieść pewne ryzyko powikłań, decyzja powinna być podjęta w oparciu o indywidualny przypadek pacjentki.
źródło: zdrowie.wprost.pl ,www.gyncentrum.pl