Przesądy o obrączkach
Przesądy o obrączkach są mocno zakorzenione w naszej kulturze, podobnie zresztą jak ślubne. Nawet jeśli nie wierzymy w zabobony, warto je znać, choćby po to, by wiedzieć, o czym szepczą rodzinne kumoszki w czasie zaślubin.
Kto kupuje obrączki?
Sprawa jest prosta. To na panu młodym leży obowiązek ich sfinansowania i odebrania. Jeśli podoła temu zadaniu, udowodni swoją odpowiedzialność, także finansową.
Natomiast wybór i przymierzenie obrączek leży w gestii obojga narzeczonych i powinni do tego podejść poważnie. Jeśli okaże się, że obrączka jest za ciasna, jeden z małżonków okaże się zazdrośnikiem. Jeśli jest za luźna – małżeństwo się rozpadnie.
Z czego powinny być obrączki ślubne?
Przyjęło się, że obrączka ślubna powinna być ze złota, najlepiej żółtego. Na szczęście przesądy są w tej materii dość liberalne. Obrączka nie musi być złota, natomiast powinna być zrobiona z trwałego, mocnego kruszcu odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Srebro raczej nie wchodzi w grę, za to coraz częściej widuje się obrączki z tytanu.
Przesąd głosi, że im trwalsza obrączka, tym trwalsze będzie małżeństwo.
Jak powinna wyglądać obrączka?
Projektanci biżuterii prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej wymyślnych wzorów obrączek, niekiedy przypominających wręcz pierścionki lub sygnety. Tymczasem mądrość ludowa twierdzi, że im gładsza obrączka, tym spokojniejsze będzie życie w małżeństwie. Jeśli więc cenicie sobie stabilizację i błogi spokój, unikajcie wzorków i zawijasów.
Można natomiast ozdobić obrączki kamieniami szlachetnymi. Najbardziej ceniony jest diament. Jego obecność w biżuterii ślubnej jest zwiastunem długiego i szczęśliwego życia małżonków. Małżeństwo zaś ma być sobie wierne i kochać się aż do śmierci.
Co zrobić, gdy obrączka upadnie przed ołtarzem?
Nic. Państwo młodzi nie mają prawa się schylić, bo takie zachowanie niechybnie przyniesie nieszczęście. Obrączkę powinien podnieść ksiądz, ewentualnie ktoś z gości. Warto na taką okoliczność poinstruować świadków, którzy zwykle są najbliżej.
Jak zakładać obrączkę w czasie ślubu?
Uważnie. I to nie tylko dlatego, że goście patrzą, a kamerzysta filmuje. Przesąd głosi, że jeśli podczas zakładania obrączki pomylimy palce, w małżeństwie z pewnością dojdzie do zdrady.
Czy można mierzyć obrączki?
Swoje jak najbardziej tak – trzeba mieć pewność, że w dniu ślubu będą idealnie leżały na palcach. Natomiast cudzych w żadnym wypadku. Przesądy o obrączkach są w tym momencie bezlitosne – kto mierzy cudzą obrączkę, nigdy nie doczeka się własnej.
Czy można zdjąć obrączkę po ślubie?
Raz założona na palec obrączka powinna na nim pozostać do śmierci. Dawniej wierzono, że kto zdejmie obrączkę, tego czeka szybki koniec małżeństwa. Dziś chyba nikt już w to nie wierzy, a zdejmowanie obrączki na noc jest tak samo naturalne, jak pozbywanie się pozostałej biżuterii. Oczywiście rano trzeba ją założyć z powrotem.
Obrączki trzeba pilnować jak oka w głowie!
Obrączka to nie pierścionek ani kolczyk, które można bezkarnie zgubić i co najwyżej będzie żal, jeśli ładne lub drogie. Przesąd jest jednoznaczny – kto zgubi obrączkę, ten straci męża lub żonę. Niestety przesąd nie był łaskaw sprecyzować, czy utrata oznacza rozwód, czy też śmierć. Biorąc jednak pod uwagę, iż za rozpad małżeństwa odpowiedzialne jest pęknięcie obrączki, można domniemywać, że zgubienie przywoła czarną postać z kosą.
Na wszelki wypadek uważajcie! O ile oczywiście wierzycie w przesądy.
Zdjęcie: Anna Wantuch
- Co przynosi szczęście, czyli najpopularniejsze przesądy „na szczęście”
- Przesądy andrzejkowe
- Przesądy komunijne, czyli jak powinna wyglądać pierwsza komunia
- Przesądy na dzień ślubu
- Przesądy na zaręczyny
- Przesądy noworoczne i sylwestrowe — o co warto zadbać, by kolejny rok był lepszy?
- Przesądy o biżuterii
- Przesądy o kotach
- Przesądy o noworodkach i małych dzieciach
- Najpopularniejsze i najbardziej absurdalne przesądy ciążowe
- Przesądy o pechu, czyli co przynosi nieszczęście
- Przesądy o pieniądzach
- Przesądy o sprzątaniu
- Przesądy pogrzebowe i cmentarne
- Przesądy studniówkowe i maturalne
- Przesądy weselne. Większość zapewne znasz, ale nie wszystkie
- Przesądy wielkanocne, czyli jak zapewnić sobie zdrowie i pomyślność
- Przesądy związane z prezentami
- Przesądy związane z chrztem, czyli czego nie wolno robić na chrzcinach
- Wigilijne przesądy – moneta, łuska karpia, orzechy i żelazo