Kultura 29 czerwca 2023

Przesądy o pechu, czyli co przynosi nieszczęście

Jeśli wierzyć zabobonom pech nie jest dziełem przypadku. Może go przynieść całkiem sporo pozornie zwyczajnych i niewinnych rzeczy. Jeśli masz je w domu, natychmiast się ich pozbądź! Oczywiście, jeśli wierzysz w przesądy o pechu. 

Zbite lustro 

Zbite lustro przynosi dwojakie konsekwencje. Może oznaczać zarówno natychmiastowego pecha, jak i siedem lat nieszczęścia. W innej wersji nieszczęście będzie trwało tyle lat, na ile kawałków rozbiło się lustro. 

 

Czarny kot 

Trudno zgadnąć, dlaczego te sympatyczne zwierzaki są postrzegane jako przynoszące pecha, ale wiara w ten stan rzeczy jest u niektórych bardzo silna. Jeśli czarny kot przebiegnie im drogę, natychmiast zawracają! Natomiast nic nie słychać o tym, że nie można hodować czarnych kotów. Widać ich posiadanie nie wiąże się z niczym złym. 

 

Otwarty parasol 

Parasol otwiera się dla ochrony przed słońcem lub deszczem i oczywiście czyni się to na otwartej przestrzeni. Dlaczego otwarcie parasola w domu miałoby przynieść pecha, dokładnie nie wiadomo, ale lepiej tego nie robić. Co prawda złożony parasol schnie bardzo długo, ale czego się nie robi dla szczęścia rodzinnego? 

 

Rozsypana sól 

Sól sama w sobie nie jest droga, ale kiedyś była tak cenna, że traktowano ją jako środek płatniczy. Dostępna była jedynie najbogatszym, a jej rozsypanie było niczym utrata pieniędzy i stąd pewnie przekonanie, że taki przypadek przynosi pecha.

Soli rozsypywać nie wolno. Gdyby się to jednak komuś przydarzyło, to na szczęście istnieje antidotum. Rzucenie odrobiny soli przez lewe ramię ma odczynić urok. 

 

Przechodzenie pod drabiną 

Nie bardzo wiadomo, czym zawinił ten niewinny sprzęt, ale przechodzić pod drabiną nie wolno. Mowa zarówno o tzw. drabinach malarskich (podwójnych), jak i pojedynczych opartych o ścianę. Nie wolno i koniec. 

 

Przechodzenie pod słupami wysokiego napięcia 

Zasada jest taka sama jak przy drabinie. Nie wolno i koniec. Można się jedynie domyślać, że kiedyś komuś stało się przy tej okazji coś złego i od tej pory wszyscy mieszkańcy Ziemi święcie wierzą, że to przynosi pecha. 

 

Trzynastka 

Co zawiniła liczba trzynaście, nikt nie wie, ale jest tak źle widziana, że w wielu hotelach nie ma trzynastego piętra. Nie jest to efekt zabobonnych managerów, ale głęboko przemyślanej strategii. Trzynaste piętra generowały straty, bo nikt nie chciał na nich mieszkać. 

Osobną kwestią jest trzynastka w kalendarzu. Jeśli trzynasty dzień miesiąca wypada w piątek, na pewno będzie pechowy. Na tę datę lepiej nie planować nic ważnego, a jeśli się da, to po prostu cały dzień przespać. 

 

Otwarte nożyce 

Otwarte nożyce zostawione na stole to pech murowany. Akurat ten przesąd łatwo uzasadnić – zapewne ktoś kiedyś się takimi nożycami skaleczył. Inna wersja głosi, że rozłożone nożyce przetną szczęście. 

 

Zepsuty zegar 

Ponoć godzina, o której zatrzymał się zegar, jest godziną nieszczęścia dla domu. Mowa tu o zegarach zepsutych, nie tych, które się zatrzymały, bo nikt ich nie nakręcił albo nie wymienił baterii. 

Aby uniknąć pecha, należy natychmiast pozbyć się z domu zepsutego zegara. Trudno tylko ustalić, czy trzeba go wynieść na śmietnik, czy wystarczy do zegarmistrza. 

 

Nieaktualny kalendarz 

Powinien zniknąć z domu tak samo szybko, jak zepsuty zegar. Niestety także przynosi pecha. 

 

Zabicie pająka 

Z tym zabijaniem pająków to sprawa jest problematyczna. Niegdyś traktowano je jako pożyteczne stworzenia i absolutnie nie zabijano. Miało to skutkować pogorszeniem pogody i opadami. Dziś obecność pająków w domu nikogo nie cieszy, natomiast wieloletnia susza wręcz zachęca do zabijania ich dla przywołania deszczu. 

 

Wstanie lewą nogą 

Aby dzień był udany i nic złego nas nie spotkało, koniecznie trzeba wychodzić z łóżka prawą nogą. Lewa jest uważana za gorszą, a niektóre źródła wręcz przypisują jej powiązania z piekłem i potępieniem (ludzie to mają fantazję 😛 ) i absolutnie nie można od niej zaczynać dnia. 

 

Buty na stole 

Buty na stole nie zwiastują typowego pecha, ale przynoszą gorsze nieszczęście. Ponoć, jeśli ktoś stawia na stole buty, zabraknie mu jedzenia. Buty na stole zwiastują także kłótnię. 

 

Wrzosy 

Wrzosy to piękne krzewinki jesieni, ale pod żadnym pozorem nie można przynosić ich do domu. Nazywane są kwiatami śmierci i ją właśnie zwiastują. Także bukiety z suszonych wrzosów lepiej wyrzucić, bo rzekomo emanują złą energią. 

 

Zakonnica na drodze 

Ten przesąd pochodzi chyba z czasów, gdy zakonnice były pozamykane w klasztorach. Wówczas zobaczenie choćby jednej na drodze miało zwiastować śmierć lub duże nieszczęście. 

W nowocześniejszej wersji ważna jest liczba zakonnic. Jeśli spotkamy je w parach, wszystko w porządku, nieparzysta liczba oznacza pecha. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża i dziecko 29 czerwca 2023

Afty u niemowląt — skąd się biorą i jak je leczyć?

Afty u niemowląt to dość częsta i bolesna przypadłość, która może pojawiać się z kilku powodów. Zazwyczaj rodzice szybko się orientują, że pojawił się problem, a charakterystyczny wygląd zmian potwierdza ich przypuszczenia. Skąd się biorą afty u niemowląt i jak można się ich pozbyć?

Jak wyglądają afty u niemowląt? Jakie objawy im towarzyszą?

Afty u niemowląt to zmiany zapalne pojawiające się w jamie ustnej. Na początku przybierają wygląd małych biało-szarawych pęcherzyków, których pojawienie się zwiastuje świąd, pieczenie lub mrowienie. Rozwijają się na podniebieniu, wewnątrz policzków, na dziąsłach i języku. Po ok. dwóch dniach pęcherzyki pękają, zlewając się w niewielkie owrzodzenia (o wielkości do ok. 2 cm) pokryte biało-szarawym nalotem. Owrzodzenia te odcinają się od zdrowej błony śluzowej rumieniowatą granicą. 

Afty w drugiej fazie powodują silny ból, dlatego maluch staje się apatyczny i płaczliwy, może odmawiać jedzenia oraz ssania smoczka. Często towarzyszy im również podwyższona temperatura. Afty u niemowląt nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale dolegliwości im towarzyszące powodują złe samopoczucie u dziecka. Bywają przez niedoświadczonych rodziców mylone z pleśniawkami, ale to dwa różne problemy. 

Przyczyny powstawania aft u niemowląt 

Afty u niemowląt pojawiają się z różnych przyczyn. Ich powstawaniu sprzyja osłabienie organizmu podczas choroby lub ząbkowania. Najczęstszą przyczyną tworzenia się aft u dzieci jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Wkładanie do buzi brudnego smoczka czy zabawek, brak lub niewystarczająca higiena zębów przyczyniają się do pojawienia się aft. Również próchnica, stany zapalne dziąseł oraz mechaniczne urazy śluzówki, zwiększają ryzyko pojawienia się ich. Także leczenie antybiotykami, które osłabia „dobrą” florę bakteryjną, a przez to odporność, może zwiększać podatność na rozwój aft. Inną przyczyną pojawiania się aft u niemowląt jest niedobór witaminy B9 (kwasu foliowego), witaminy B12, a także żelaza, który zazwyczaj wynika ze stanów zapalanych jelit.  

Co na afty u niemowląt?

Afty u niemowląt należy leczyć, by szybciej ustąpiły nieprzyjemne objawy im towarzyszące. Najlepiej porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą, celem wybrania odpowiedniego preparatu do leczenia aft u małych dzieci. Dostępne są maści, żele, płukanki lub aerozol, często bez recepty. Równie ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz w miarę możliwości płynna dieta, w której posiłki nie będą aż tak drażniły owrzodzeń, jak stałe pokarmy. 

Wykorzystując domowe sposoby na afty u niemowląt, można przykładać do zmian wacik nasączony chłodnym naparem z szałwii lekarskiej lub rumianku pospolitego. U starszych dzieci, które potrafią wypluwać, sprawdzi się płukanka przygotowana z powyższych ziół. 

Jeśli afty u niemowlaka często nawracają i są bardzo dokuczliwe, konieczne może okazać się stosowanie antybiotyków lub sterydów. Przy okazji wykonanie szerszej diagnostyki pozwoli ustalić przyczyny takiego nasilenia problemu. 


Źródło zdjęcia: Colin Maynard/Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bez kategorii 29 czerwca 2023

Przygotuj ciało do lata – jak pozbyć się cellulitu?

Nierówności na skórze nie powinny odbierać Ci radości z lata! Jeśli zmagasz się z cellulitem, rzuć mu wyzwanie i stań do walki o gładszą i jędrniejszą skórę. Poznaj sposoby na zredukowanie widoczności skórki pomarańczowej.

Cellulit wodny i tłuszczowy to dwa różne rodzaje pomarańczowej skórki, które łączy jedno: powodują powstawanie nieestetycznych nierówności. Widoczność ich zależy od wielu czynników, przede wszystkim genetycznych i hormonalnych, ale również stylu życia i diety. Chcesz zredukować cellulit? Na geny możesz się tylko obrazić, a z resztą – powalczyć. Skontroluj stan gospodarki hormonalnej w swoim organizmie, wprowadź do codziennej rutyny aktywność fizyczną, zadbaj o zdrową dietę i właściwe nawodnienie.

Sprawdź, co możesz zrobić, by poprawić wygląd swojej skóry do lata. Jeszcze zdążysz!

Czym jest cellulit? Od jakich czynników zależy jego widoczność?

Cellulit to wizualny efekt złożonych zmian w tkankach podskórnych. Może pojawiać się w efekcie nagromadzenia tkanki tłuszczowej pod skórą i/lub zatrzymywania większych ilości wody przez organizm. Do istotnych czynników wpływających na jego rozległość, zaawansowanie i widoczność należą również: osłabienie tkanki łącznej i zaburzenia mikrokrążenia.

Skłonność do wspomnianych nierówności może być dziedziczna, więc jeśli członkowie Twojej rodziny mają cellulit, istnieje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że Ty również go doświadczysz. Zła wiadomość dla kobiet? Występuje on znacznie częściej u płci żeńskiej niż u mężczyzn – szacuje się, że nawet 80-90% kobiet boryka się ze skórką pomarańczową. Jest to spowodowane różnicami w budowie tkanki łącznej oraz hormonami i rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej (cellulit najbardziej widoczny jest w obszarze ud, bioder i brzucha).

jak się pozbyć cellulitu

 

Jest to nierzadko również efekt nadwagi i braku aktywności fizycznej, które przeważnie idą w parze z nieprawidłową dietą. Menu oparte na przetworzonej żywności, dostarczające organizmowi duże ilości cukru i tłuszczu, może przyczynić się do rozwoju cellulitu lub zwiększania jego widoczności.

A co z hormonami? Żeńskie hormony, z estrogenem na czele, mogą mieć wpływ na jego powstawanie. Ryzyko pojawienia się pomarańczowej skórki wzrasta we wszystkich okresach związanych z wytężoną pracą układu wewnątrzwydzielniczego. Dotyczy to między innymi okresu dojrzewania, ciąży i menopauzy.

Cellulit wodny czy tłuszczowy? Dowiedz się, jak z nimi walczyć!

Prawidłowe rozpoznanie przeciwnika pozwala Ci podejść do walki z nim w odpowiedni sposób i sięgnięcie po skuteczne wsparcie.

Co to jest cellulit wodny?

Cellulit wodny jest spowodowany zatrzymywaniem wody w tkankach skóry i tkanki podskórnej. Zazwyczaj ma postać miękkich, spłaszczonych grudek, które pojawiają się głównie w okolicach ud, pośladków i brzucha. Ta odmiana jest zdecydowanie częściej spotykana u kobiet niż u mężczyzn i związany z hormonami, zaburzeniami układu limfatycznego, zaburzeniami w gospodarce wodnej (zatrzymywanie płynów) oraz stanami zapalnymi.

Jak zwalczyć cellulit wodny?

  • Ogranicz spożycie soli – nadmierna podaż soli przekłada się na zatrzymywanie przez organizm większych ilości wody.
  • Pij duże ilości wody i innych napojów – wybieraj napoje bez cukru i bez kofeiny.
  • Uprawiaj sport – najlepsza jest regularna aktywność fizyczna (spacerowanie, bieganie, jazda na rowerze, fitness), wystarczy 30-40 minut dziennie, by szybko zobaczyć efekty.
  • Unikaj długiego siedzenia lub stania – jeśli masz siedzącą pracę, zadbaj o krótkie, ale częste i aktywne przerwy.
  • Wykonuj masaże limfatyczne – szczotkowanie ciała (koniecznie na mokro, z zastosowaniem olejku do ciała lub balsamu antycellulitowego) oraz profesjonalne masaże limfatyczne to najlepszy sposób na poprawę krążenia i wsparcie organizmu w usuwaniu nadmiaru płynów z tkanek.

>>Dowiedz się więcej o cellulicie wodnym i poznaj sprawdzone sposoby na redukowanie jego widoczności.

Co to jest cellulit tłuszczowy?

Cellulit tłuszczowy jest spowodowany nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej pod skórą. Objawia się jako nierówności na skórze, które wyglądają jak „pomarańczowa skórka”. W zaawansowanych stadiach rozwoju mogą pojawiać się twarde i bolesne grudki. Jest on zazwyczaj spowodowany niewłaściwą dietą i brakiem ruchu (dlatego w większym stopniu niż cellulit wodny może dotyczyć również mężczyzn). Oczywiście nie bez znaczenia są również skłonności genetyczne, hormony i wiek.

Jak walczyć z cellulitem tłuszczowym?

  • Zmień dietę na zdrowszą i lepiej zbilansowaną – codzienne menu powinno zawierać więcej owoców i warzyw oraz produktów będących źródłem dobrze przyswajanego białka.
  • Zacznij ćwiczyć – wybierz rodzaj aktywności dopasowany do swoich predyspozycji, pamiętaj, że najlepsze efekty w kontekście redukowania masy ciała, wysmuklania sylwetki i poprawy jędrności skóry uzyskasz stawiając na cardio i trening siłowy.
  • Masaż – masuj próżniowo (np. z zastosowaniem tzw. bańki chińskiej) i szczotkuj ciało, dzięki czemu zniwelujesz stres, poprawisz krążenie limfy i usprawnisz usuwanie toksyn z organizmu; możesz również oddać się w ręce masażysty, który pomaga w rozluźnieniu mięśni i usuwaniu toksyn.

>>Przeczytaj więcej o cellulicie tłuszczowym i sposobach zwalczania skórki pomarańczowej.

Jak zwalczyć cellulit? Naucz się masażu antycellulitowego i wybierz odpowiednie kosmetyki do ciała

Najważniejsze zmiany już wprowadziłaś/eś? Regularnie uprawiasz sport, dbasz o właściwie zbilansowaną dietę i optymalne nawodnienie organizmu? Czas na kolejny, kluczowy krok w walce z niechcianymi nierównościami i sięgnięcie po metody i środki, dzięki którym jeszcze szybciej będziesz cieszyć się gładszą i bardziej jędrną skórą. Poprawa wyglądu skóry przed latem? Masz kilka tygodni na działania! Dasz radę.

jak walczyć z cellulitem

 

Masaż antycellulitowy, czyli wszystko jest w Twoich rękach!

Przeprowadzenie masażu antycellulitowego może być skutecznym sposobem na zmniejszenie widoczności pomarańczowej skórki. Wprowadź masowanie do codziennej rutyny pielęgnacji ciała – wystarczy 10-15 minut masażu o umiarkowanej intensywności. Możesz je wykonywać rano lub wieczorem, najlepiej po kąpieli. Upewnij się, że masowany obszar jest czysty i naoliwiony lub posmarowany specjalnym kremem antycellulitowym.

Jak masować? Istnieje wiele technik. Oto kilka popularnych:

  • Ruchy okrężne – na obszarze dotkniętym cellulitem, delikatnie uciskając skórę i wykonuj okrężne ruchy. Możesz użyć palców, dłoni lub specjalnych przyrządów masujących, np. antycellulitowych szczotek lub rękawiczek.
  • Ugniatanie – chwytaj i delikatnie ugniataj skórę między palcami i dłońmi. Przesuwaj się wzdłuż obszaru dotkniętego nierównościami. Uważaj, by nie naciągać nadmiernie skóry!
  • Masaż próżniowy – sięgnij po bańki lub masażery próżniowe. Przesuwając urządzenie po skórze, wykonuj ruchy okrężne lub linijne, w zależności od masowanego obszaru.

Kosmetyki na cellulit – mocne wsparcie w walce

W celu redukcji bądź całkowitej likwidacji cellulitu, należy również stosować odpowiednie kosmetyki do ciała. Katalog produktów w tej kategorii jest dość szeroki, a Ty potrzebujesz tych najlepszych i najskuteczniejszych!

Wytypuj kilka kosmetyków, o których słyszałaś, że działają, a ich stosowanie daje widoczne rezultaty. Sprawdź skład wybranych balsamów lub kremów – na liście komponentów powinny znajdować się składniki aktywne, które są znane z właściwości antycellulitowych. Mowa tutaj między innymi o kofeinie, ekstraktach z alg i miłorzębu japońskiego, ekstraktach z pokrzywki indyjskiej, cytrusach itd.

jak walczyć z cellulitem

 

Przykładem dobrego kosmetyku jest multi serum antycellulitowe tołpa.®, które działa wielopłaszczyznowo: redukuje pomarańczową skórkę o 1 stopień (w skali 4-stopniowej) oraz napina i nawilża skórę. A to jeszcze nie wszystko! Regularnie stosowany preparat będzie również wspierał Cię w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej, zarówno podczas wysiłku fizycznego, jak i podczas odpoczynku. Za imponującą skuteczność naturalnych kosmetyków do ciała tołpa. ® odpowiada ich skład. W tym wyjątkowym serum do ciała znajduje się przede wszystkim borowina, fizetyna z bukszpanu i frambion z anyżu oraz kompleks nawłoci pospolitej, cytryny i ruszczyku kolczastego. Z tymi mocnymi zawodnikami współpracują: ekstrat z pokrzywki indyjskiej i ekstrakt z żywicy z drzewa Mukul.

 

Pamiętaj, że kosmetyki antycellulitowe mogą pomóc w poprawie wyglądu Twojego ciała, ale nie są jedynym rozwiązaniem. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, nawadnianie organizmu i zdrowy styl życia odgrywają równie ważną rolę w walce o gładką i jędrną skórę!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close