Kultura 14 marca 2024

Przesądy związane z jedzeniem

Przesądy związane z jedzeniem w moim pojęciu są dość zabawne. Dorzucam je jednak do kolekcji, bo w naszym rodzimym folklorze zajmują ważne miejsce. Jesteście ciekawi, co można, a czego nie można robić w kuchni?

Rozsypana sól zwiastuje kłótnię – nie dziwię się, bo zwykle temu wydarzeniu towarzyszą negatywne emocje i tak od słowa do słowa można się pokłócić. Za to bardzo zaciekawiło mnie antidotum na taki przypadek. Otóż ponoć wystarczy posypać sól cukrem i posprzątać. Moim zdaniem wystarczy posprzątać, na co to tak marnować cukier? 😉

Uważaj na surowe jajka – a jeśli już nie uważasz, to pozwól im spadać z wysoka. Otóż rozbite surowe jajko zwiastuje szczęście, ale jeśli skorupka będzie tylko nadtłuczona, idą ciężkie czasy. Sprzątanie jajek nie należy do przyjemnych, więc ten przesąd o szczęściu to chyba na pociechę?

Lubisz przylepki od chleba? A kto ich nie lubi, prawda? Zwłaszcza dzieci je uwielbiają. Jednak przesąd zakazuje krojenia chleba z obu stron. Ponoć w ten sposób zapraszamy do domu duchy, niekoniecznie dobre. Albo po prostu tak chroniono pieczywo przed szybkim obsychaniem, a zawsze łatwiej straszyć duchami niż tłumaczyć, czemu chleb krojony obustronnie szybciej czerstwieje.

Kromka chleba upuszczona podczas jedzenia to dobra wróżba – gwarantuje szczęście w miłości. Dobrze jednak by było, by chleb nie spadał masłem na dół 😉

Krój chleb uważnie i patrz, co jest w środku. Jeśli trafisz na dużą dziurkę (czasem chleb wyrasta nadmiernie), nie jest dobrze – wróży to śmierć w rodzinie.

Nie wyrzucaj chleba, nawet czerstwego. Jeśli to zrobisz, ściągniesz na rodzinę widmo głodu. Co zatem zrobić? Dawniej czerstwy chleb palono (podobno, bo jakoś w to nie wierzę, nie dawano zwierzętom, nie moczono w mleku lub zupie?!), dziś można go przerobić na kotlety. Wyguglujcie sobie przepis, to naprawdę jest smaczne! Kiedyś robiłam 😉

Jeśli pieczesz tort, godzina nie powinna być przypadkowa. Te najlepsze, najdelikatniejsze i najlepiej wyrośnięte robi się o wschodzie słońca. Czemu? Nie mam pojęcia, może, żeby nie obsychały całą noc? No i żeby nie robić ich tuż przed imprezą, bo ciepłego ciasta nie da się przełożyć kremem.

Jeśli słodzisz herbatę, koniecznie zajrzyj do kubka lub szklanki po jej wypiciu. Widzisz nierozpuszczone kryształki? Ciesz się, to znak, że komuś się podobasz. Kobiety powinny najpierw słodzić, później ewentualnie dolewać mleka. Inaczej czeka je staropanieństwo. Czy ktoś jeszcze dziś wie, co to znaczy?

A zanim posłodzisz, uważaj przy parzeniu herbaty, zwłaszcza ekspresowej ze sznureczkiem przytwierdzonym do torebki. Nie utop go czasem, bo to bardzo zła wróżba. Ciekawa jestem, czy ta zasada obejmuje parzenie w dzbanku, ciągle topię te sznurki.

Banana powinno się gryźć, a nie kroić nożem. Pokrojony banan ściągnie nieszczęście na dom. I to mnie zastanawia, powiem Wam, bo banany są obecne na polskim rynku stosunkowo krótko. Znano je przed wojną, ale masowo zaczęto sprowadzać dopiero w drugiej połowie ubiegłego wieku. O co więc chodzi z tym nożem i bananem?

Chcesz wiedzieć, ile będziesz mieć dzieci? To proste, zjedz jabłko, przekrój ogryzek, wyjmij pestki i je policz. Tylko wiecie… ich zwykle tam jest dużo! Myślę, że to akurat jest stary przesąd z czasów, gdy wielodzietne rodziny były na porządku dziennym.

Orzechy są zdrowe i niewątpliwie warto je jeść, ale nie przed ważnym spotkaniem. Ponoć wówczas przynoszą pecha. Nie wiem, czemu. Ja bym raczej grochu lub bobu unikała. ;-P Chociaż groch to akurat trzeba jeść w Nowy Rok, żeby zapewnić rodzinie szczęście.

Mało kto lepi dziś ręcznie pierogi, ale jeśli już to robi, absolutnie nie może ich policzyć przed ugotowaniem, bo na bank się rozkleją. Nie robię tego, więc nie wiem, ile w tym prawdy. Obstawiam jednak, że ten zakaz liczenia miał zapobiec „dorabianiu” pierogów. Wiadomo powszechnie, że każda gospodyni zawsze ma wrażenie, że zrobiła za mało jedzenia dla gości.

Nie rusz, to na święta! Chyba każdy usłyszał takie zdanie chociaż raz. Rzecz tyczy się głównie ciast, zjedzenie ich wcześniej jak nic ściągnie nieszczęście na dom.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 14 marca 2024

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki, czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów. Z powodu chorób nerek umiera w naszym kraju co roku ok. 80 000 osób. Tymczasem mamy skuteczne metody diagnostyki i leczenia. Należy jednak zacząć od prostych badań moczu i krwi, które może zlecić każdy lekarz rodzinny – wskazywali eksperci podczas debaty „Przewlekła choroba nerek – jak zapobiegać i leczyć” zorganizowanej z inicjatywy Fundacji TO SIĘ LECZY.

„14 marca obchodzony jest Światowy Dzień Nerek, mający na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat chorób nerek i roli nerek w organizmie człowieka. Niestety wiedza na ten temat jest nadal niewielka, a problemy z nerkami często, niesłusznie bagatelizowane” – powiedział Marek Kustosz, prezes Fundacji TO SIĘ LECZY.

Alarmujące statystyki

„4,7 mln. osób dorosłych w Polsce ma chore nerki, czyli jedna z nerek całkowicie już nie działa albo pojawił się białkomocz – to 16% populacji. Co trzeci pacjent, który wchodzi do gabinetu lekarza POZ ma przewlekłą chorobę nerek, tymczasem większość z nich pozostaje niezdiagnozowanych” – podkreślał prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii. – Przewlekłą chorobę nerek wykrywa się nadal bardzo późno. Tak naprawdę pacjenci są kierowani do nefrologa dopiero na kilka miesięcy przed tym jak nerki całkowicie odmawiają posłuszeństwa. I to jest trend, który musimy odwrócić”.

Choroby nerek zabijają, tak samo jak rak – alarmowali eksperci. Przedwczesna umieralność dotyczy 80 000 osób rocznie. Przewlekła choroba nerek znacznie upośledza jakość życia i już na wczesnych etapach rozwoju jest groźna dla zdrowia. Dlatego trzeba o tym mówić i trzeba ją diagnozować, ponieważ są dostępne skuteczne metody leczenia, które znacznie spowalniają postęp choroby.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Nadciśnienie tętnicze i cukrzyca, to najczęstsze schorzenia, które zwiększają ryzyko rozwoju chorób nerek. Natomiast same choroby kłębuszków nerkowych, o których ciągle słyszymy, to są choroby rzadkie” – dodał prof. Gellert.

Inne czynniki ryzyka to miażdżyca, otyłość, niewydolność serca, choroby autoimmunologiczne czy palenie papierosów i picie alkoholu. Nerki nie bolą, dlatego pacjenci często nie zgłaszają się do lekarza z tymi problemami. Najczęściej tych pacjentów widzą w swoich gabinetach lekarze rodzinni, kardiolodzy i diabetolodzy, dlatego ważne, aby zachować czujność i nie czekać na objawy, tylko raz na 2 lata wykonać proste badania moczu i krwi.

„Musimy robić wszystko, aby wykryć tę chorobę jak najwcześniej i wdrażać odpowiednie postępowanie terapeutyczne. Potrafimy uratować pacjentów, którzy dożywają do momentu, kiedy ich nerki całkowicie odmawiają posłuszeństwa. Rozpoczynamy wówczas dializy i procedurę przeszczepu, ale obecnie do tego stadium dożywa tylko 3% chorych” – kontynuował Prof. Gellert. – Nie zapominajmy też o zdrowym stylu życia. Zasada jest prosta – co dobre dla serca, jest dobre dla nerek. A serce i nerki chorują razem”.

„Często zdarza się, że z powodu obrzęków pacjent trafia do różnych specjalistów np. kardiologa, onkologa, natomiast nie ma wykonanego prostego badania moczu. A są to badania niedrogie i powszechnie dostępne, nie obciążające pacjenta, jak ogólne badanie moczu, oznaczenie stężenia albuminy i kreatyniny” – wskazywała prof. Magdalena Krajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

Badaj mocz

Badanie ogólne moczu można zlecić każdemu pacjentowi lekarz POZ. Każdy krwinkomocz i obecność białka w moczu wymaga dalszej diagnostyki. „Lekarz rodzinny ma w swoim zestawie badań pełne możliwości diagnostyki lub co najmniej podejrzenia choroby nerek. Dodatkowo w ramach opieki koordynowanej w POZ ma teraz dostępny cały pakiet badań pod kątem przewlekłej choroby nerek i może skonsultować pacjenta z nefrologiem” – powiedział dr Janusz Krupa, prezes Instytutu Człowieka Świadomego.

„Miałem duże szczęście, gdy w wielu 29 lat lekarz rodzinny był czujny i zlecił odpowiednie badania a potem pokierował do nefrologa, gdzie zdiagnozowano u mnie kłębuszkowe zapalenie nerek. Dopiero po 20 latach musiałem rozpocząć dializy. Wiedza jak postępować i stosowanie odpowiedniej diety uratowało mi życie. A więc długie życie z chorobą nerek jest możliwe, warunkiem jest wczesna diagnoza” – mówił prof. Rajmund Michalski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki.

Anemia nerkopochodna – wykryj i lecz

Anemia czyli niedokrwistość bardzo często towarzyszy przewlekłej chorobie nerek. Wraz z natężeniem nasilenia choroby dotyczy 80 i więcej procent pacjentów. Nie można jej bagatelizować, ponieważ pogarsza wyniki leczenia, wpływa na śmiertelność, pogarsza jakość życia, wywołuje cały szereg powikłań sercowo-naczyniowych, wreszcie prowadzi do konieczności podawania przetoczeń krwi.

„Zdarza się, że pacjent ma diagnozowaną niedokrwistość, ma wykonywane specjalistyczne badania z biopsją szpiku włącznie, a nie ma wcześniej wykonanego stężenia kreatyniny, które pozwoliłoby wcześnie zdiagnozować chorobę nerek i powiązać anemię właśnie z tym schorzeniem” – powiedziała prof. Krajewska.

„Od niedawna mamy możliwość leczenia nie tylko rekombinowaną erytropeotyną, ale także dostęp do nowych, skutecznych leków, w tym doustnych, które powodują zwiększoną produkcję żelaza, w ramach programu lekowego, który daje lekarzowi możliwość dopasowania dawek leków do potrzeb danego pacjenta” – dodała prof. Krajewska.

Dieta niskobiałkowa

W zachowaniu dobrej jakości życia pacjenta z PChN kluczową rolę odgrywa dieta niskobiałkowa, z ograniczeniem lub wyeliminowaniem spożycia mięsa i unikaniem żywności przetworzonej, która zawiera bardzo duże ilości fosforanów. W przypadku osób dializowanych stosuje się także leki wspomagające, obniżające zawartość fosforanów w jelitach, niestety część z nich jest jeszcze nierefundowana. Dieta niskobiałkowa to absolutna podstawa, zwłaszcza przy niewydolności nerek, ponieważ białko zakwasza organizm i dostarcza duże ilości fosforanów.

Nefroprotekcja

Przez wiele lat pokutowało przekonanie, że niewiele dla pacjentów z przewlekłą chorą nerek można zrobić, tymczasem mamy obecnie nowe, skuteczne leki i cały czas dochodzą nowe. Standardem postępowania jest nefroprotekcja mająca na celu zwolnienie progresji przewlekłej choroby nerek i odroczenie w czasie terapii nerkozastępczej. Leczy się całościowo, objawy i powikłania, takie jak niedokrwistość, schorzenia sercowo-naczyniowe całościowo. To wymaga współpracy wielu specjalistów. Wsparciem są nowe terapie o działaniu nefroprotekcyjnym jak np. flozyny. Problem polega na tym, aby tę chorobę wykryć na takim etapie, żeby to leczenie pomogło.

Więcej: https://www.youtube.com/live/sQNaQfRPaT0?si=WRfgOVvb24xM1vYP

 

Źródło informacji: Fundacja TO SIĘ LECZY

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kulinaria 13 marca 2024

Kapelusze na stole, czyli pieczarkowe wariacje. Pomysły na przekąski z pieczarkami

Pieczarki to jeden z najpopularniejszych grzybów w polskiej kuchni, ceniony za jego wszechstronność, doskonały smak oraz właściwości zdrowotne. Bogate w białko, witaminy z grupy B, a także minerały takie jak selen, pieczarki są doskonałym dodatkiem do diety dbającej o zdrowie i kondycję. Oto pięć pomysłów na przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.

1. Pieczarki faszerowane szpinakiem i fetą

Delikatne kapelusze pieczarek wypełnione mieszanką świeżego szpinaku, kremowej fety i czosnku to doskonała propozycja na ciepłą przekąskę. Aby je przygotować, wystarczy usunąć łodygi, nadziewać kapelusze farszem, a następnie zapiekać w piekarniku do zrumienienia. Są idealne jako samodzielna przekąska lub elegancki dodatek do głównego dania.

2. Smażone pieczarki z czosnkiem i pietruszką

Proste, a zarazem niezwykle smakowite – smażone pieczarki z dodatkiem aromatycznego czosnku i świeżej pietruszki. Wystarczy pokroić pieczarki na plastry, smażyć na złoty kolor, a na koniec dodać czosnek i pietruszkę. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do mięs lub jako samodzielna przekąska podawana z kawałkami chrupiącego pieczywa.

3. Dip pieczarkowy

Kremowy dip pieczarkowy to doskonały dodatek do surowych warzyw, krakersów lub chipsów. Pieczarki należy pokroić, podsmażyć z cebulą, a następnie zmiksować na gładką masę z dodatkiem serka śmietankowego i przypraw. Doskonały na imprezę jako szybki i zdrowy dip.

4. Pieczarki marynowane

Marynowane pieczarki to doskonała przekąska, która łączy w sobie słodycz, ostrość oraz wyrazisty smak pieczarek. Kapelusze pieczarek gotuje się w zalewie octowej z dodatkiem liścia laurowego, ziela angielskiego, czosnku i cukru, a po ostygnięciu przechowuje w słoikach. Są doskonałe jako dodatek do zimnych platerów.

5. Minipizze na pieczarkach

Zamiast tradycyjnego ciasta, użyj kapeluszy pieczarek jako bazy dla minipizz. Na każdym kapeluszu umieść sos pomidorowy, posypkę z oregano, pokrojone w kostkę składniki wedle wyboru oraz starty ser. Zapiekaj w piekarniku do momentu, aż ser się roztopi. To szybka i niskokaloryczna alternatywa dla tradycyjnej pizzy, idealna na lekką kolację.

Te i inne przepisy na wyjątkowe dania z polskich warzyw można znaleźć na www.mocpolskichwarzyw.pl.

Pieczarki to niewątpliwie skarb polskiej kuchni, który zachwyca nie tylko smakiem, ale również korzyściami zdrowotnymi. Przekąski z pieczarek to świetny sposób, aby w prosty i smaczny sposób wzbogacić dietę o cenne składniki odżywcze. Wypróbuj te przepisy i odkryj na nowo uniwersalność i bogactwo smaku pieczarek.

Moc Polskich Warzyw

Moc Polskich Warzyw to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w projekcie biorą również: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kampania jest finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

W maju 2023 r. zainaugurowano już czwartą z kolei odsłonę kampanii, która z roku na rok przybiera na sile dzięki stosowaniu innowacyjnych metod i docieraniu do coraz większego grona konsumentów.

KONTAKT:

Biuro Prasowe

Maciej Ogonowski, Brandmates

e-mail: maciej@brandmates.pl

tel. +48 608 680 562

 

 

Źródło informacji: Zrzeszenie Producentów Papryki RP

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close