Odkrywcy. Sahara – recenzja gry

Chciałabym Wam dzisiaj przedstawić grę “Odkrywcy. Sahara”, która wiosną zawitała do naszego domu. Splot wielu zdarzeń sprawił, że po pierwszych rozgrywkach odłożyliśmy grę na później. 

Gra “Odkrywcy. Sahara” to druga gra z serii “Odkrywców”. Wydawnictwo Zielona Sowa w swoim arsenale wydała już “Amazonię”, a autorkę Annę Sobich-Kamińską znacie już z opisanej przeze mnie wcześniej gry memo “Misia i jej mali pacjenci”, o której możecie przeczytać tutaj.

W pudełku znajdziecie: planszę do liczenia punktów, osiemdziesiąt kafelków Sahary i kafelek namiotu, piętnaście kafelków Fatamorgany, pięć pionków, dwadzieścia żetonów talizmanów, pięć żetonów punktów oraz instrukcję gry.

odkrywcy sahara 

Graficznie gra jest bardzo fajnie i dobrze dopracowana. Elementy są wykonane z grubej tektury, dlatego nie ma obaw, że za chwilę się coś zniszczy. Ponadto na kafelkach Sahary umieszczone mamy najróżniejsze dzikie zwierzęta występujące w Afryce, takie jak biczogon, fenek, koziorożec nubijski. To świetna okazja, by razem z dziećmi poszukać więcej informacji o tych i innych zwierzętach, bo przecież dzieci poprzez zabawę mogłyby się wiele nauczyć i przyswoić nowe wiadomości. Przyznam szczerze, że brakuje mi nazw zwierząt na kafelkach. Wiele razy dopytywały mnie co to za zwierzę, czy jest duże, gdzie mieszka, itp. Nie zawsze byłam w stanie im odpowiedzieć bez zaglądania w instrukcję, gdzie niektóre z nazw zwierząt zostały wymienione. 

odkrywcy sahara

Odkrywcy. Sahara – zasady gry

Zadaniem graczy – podróżników przemierzających nieznane zakamarki Sahary – jest zdobycie punktów za dokładane kafelki. Wygrywa osoba, które zgromadzi największą liczbę punktów. 

Gracze mają do dyspozycji pięć pionków, trzech panów i dwie panie, co przy większym damskim gronie wprowadzało gorące dyskusje Ciekawym rozwiązaniem byłoby umieszczenie po jednej stronie żetonów kobiecych postaci, a po drugiej męskich. 

Przed przystąpieniem do rozgrywki, planszę do liczenia punktów kładziemy na stole/podłodze, a na polu z namiotem ustawiamy swoje pionki. Gracze otrzymują cztery talizmany: cofnij, zobacz, zachowaj i zamień. Kafelki z Fatamorganą należy pomieszać i położyć rewersem do góry. Natomiast kafelki ze zwierzętami wrzucić do pudełka, tak by zwierzęta nie były widoczne – my do tego celu zaadoptowaliśmy płócienny woreczek. 

Mechanika gry jest bardzo prosta. To klasyczna gra “square”, która polega na dokładaniu kwadratowych kafelków do siebie i pasują, gdy na ich przylegających brzegach są takie same kolory. Podobna mechanika jest w grze “Wyspa Skye”, o której pisałam tutaj.

Ciekawym i urozmaiconym dodatkiem są talizmany – cofnij, zobacz, zachowaj i zamień. Każdy żeton ma inną moc i można go wykorzystać tylko raz w całej grze. Dlatego warto uważać i dobrze zaplanować swój ruch. 

Ponadto do dyspozycji graczy są kafelki z oazą, której dołożenie skutkuje dodatkowymi punktami i fatamorganą, która przyczynia się do utraty punktów – więc warto uważać.

W grę śmiało zagracie już z sześciolatkiem, jednak warto zaplanować na jej rozgrywkę około godziny. Gra przeznaczona jest dla od dwóch osób do pięciu. Gra ma swój potencjał, jest ładnie wykonana i jeśli by ją nieco dopracować mogłaby zostać wykorzystana edukacyjnie.

 

Dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa za przekazanie egzemplarza recenzenckiego gry

 

Autor: Anna Sobich-Kamińska
Data wydania: 2018
EAN: 5901761118810
Format: 260x225x50
Oprawa: pudełko
Ilustrator: Ewa Geruzel
Wiek czytelnika: 6-8 lat
Seria: ODKRYWCY

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 5 lipca 2019

Jak zmienić dziecku nazwisko. Czy zawsze wymagana jest zgoda ojca

Jak zmienić dziecku nazwisko, jeśli właśnie się rozwiodłaś, ponownie wyszłaś za mąż, albo zaistniały inne ważne okoliczności? To wbrew pozorom dużo prostsze niż zmiana imienia u dziecka. Ustawodawca w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym wyraźnie określa, kiedy i na jakich zasadach można to zrobić.

Czyje nazwisko powinno nosić dziecko

Tradycja nakazuje, by dziecko nosiło nazwisko ojca. Jednak tradycja tradycją, a prawo prawem. Zgodnie z nim to rodzice decydują, czyje nazwisko przypadnie ich dziecku. Jeśli wstępują w związek małżeński, to już przy składaniu papierów w USC zgodnie składają oświadczenie o brzmieniu nazwiska przyszłego dziecka lub dzieci. Na ogół kobieta zmienia swoje nazwisko na nazwisko męża i takie też nazwisko dostają dzieci. Jednak nie musi tak być. Kobieta może zachować swoje nazwisko i takie samo przekazać dziecku. Może też mieć nazwisko łączone (swoje i męża) i takie samo będzie nosiło dziecko. Decyzja należy do obojga przyszłych rodziców.

Jeśli rodzice nie są małżeństwem i nie złożyli zawczasu stosownych oświadczeń, powinni to zrobić najpóźniej przy rejestrowaniu dziecka w USC. Jednak ze względu na wygodę i komfort fizyczny przyszłej mamy lepiej zrobić to wcześniej, zanim dziecko się urodzi. Jeśli zaniedbają ten obowiązek, dziecko dostanie podwójne nazwisko, które będzie połączeniem nazwisk obojga rodziców.

Rozwód rodziców a zmiana nazwiska dziecka

Rozwód jako taki nie ma żadnego wpływu na nazwisko dziecka. Nawet jeśli matka postanawia przy okazji rozwodu wrócić do nazwiska panieńskiego, dziecko nadal nosi to nazwisko, które zostało mu nadane przy rejestracji w USC.

Jak zmienić nazwisko dziecka na nazwisko ojczyma

Przede wszystkim, aby było to możliwe, biologiczny ojciec dziecka musi wyrazić zgodę na taką zmianę. Natomiast matka dziecka i jej mąż zobowiązani są złożyć zgodne oświadczenie woli, że chcą, by dziecko matki nosiło takie samo nazwisko jak dzieci z drugiego małżeństwa. Innymi słowy, ojczym także musi wyrazić zgodę.

Żeby jednak nie było za łatwo, ustawodawca zastrzegł, że zmiana nie może zostać dokonana, jeśli dziecko nosi nazwisko ojca albo nazwisko łączone. Nazwisko ojczyma może być nadane dziecku tylko wówczas, gdy wcześniej nosiło ono nazwisko matki i matka przy zawieraniu związku małżeńskiego zamierza je zmienić. Tak stanowi Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Zawsze jednak można próbować zmienić dziecku nazwisko w trybie administracyjnym. W tym wypadku decyzję będzie podejmował kierownik USC, także warto wcześniej umówić się na rozmowę i wybadać możliwości. 

Jak zmienić dziecku nazwisko bez zgody ojca

To pytanie jest chyba najczęściej zadawane wujkowi G. Zapewne zadają je zdesperowane matki. Tymczasem nie jest lekko.

Ustawa przewiduje jasno, kiedy zgoda ojca nie jest wymagana:

– jeśli ojciec jest małoletni,

– jeśli ojciec jest pozbawiony praw rodzicielskich,

– jeśli ojciec jest ubezwłasnowolniony,

– jeśli ojciec nie żyje.

To ostatnie brzmi może nieco absurdalnie, jednak litera prawa jest bezlitosna. Gdyby tego zapisu zabrakło, ojciec musiałby wyrazić zgodę na zmianę zza grobu, albo zmiana nie byłaby możliwa.

Jeśli biologiczni rodzice dziecka nie mogą dojść do porozumienia, a istnieją ważne przesłanki przemawiające za zmianą nazwiska, można wystąpić z odpowiednim wnioskiem do sądu opiekuńczego.

Zmiana nazwiska dziecka a obowiązek alimentacyjny

Rodzice, którzy wyobrażają sobie, że zmiana nazwiska automatycznie znosi obowiązek alimentacyjny, są w błędzie. To dwie odrębne sprawy, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Rodzic zobowiązany do płacenia alimentów musi to robić także po tym, gdy dziecku zostanie nadane nowe nazwisko. Zmiana nazwiska nie ma też wpływu na prawa rodzicielskie lub ich brak.

Zmiana nazwiska a zgoda dziecka

Dziecko, które ukończy trzynasty rok życia, osiąga częściową zdolność do czynności prawnych. O ile przed trzynastymi urodzinami dziecka o jego nazwisku decydują rodzice, to po trzynastych urodzinach ono samo musi wyrazić zgodę na zmianę nazwiska.

Przy okazji warto zauważyć, że rodzice nie mogą ot tak, zmienić dziecku nazwiska, bo jest śmieszne lub obrażające jego godność. Jeśli oni sami nie wystąpią o zmianę swoich nazwisk to i dziecko musi z ośmieszającym nazwiskiem żyć. Dopiero gdy osiągnie pełnoletność, będzie mogło zadecydować o ewentualnej zmianie.

 

Zobacz inne wpisy o tej tematyce:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 4 lipca 2019

Chrypka u dziecka – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Chrypka u dziecka nie jest chorobą samą w sobie, a objawem, który może – ale nie musi – towarzyszyć pewnym schorzeniom. Zazwyczaj chrypka u dziecka jest krótkotrwała i nie wzbudza w rodzicach żadnych podejrzeń. Ale pojawienie się chrypienia u dziecka może niekiedy zwiastować poważniejsze problemy ze zdrowiem. 

U mojego młodszego syna silna chrypka pojawiła się nagle i trwała uparcie ponad trzy tygodnie. Pediatra stwierdziła, że zapewne to albo reakcja alergiczna, albo nadwyrężanie głosu w przedszkolu, ale trzeba dziecko obserwować i jeśli nie minie po tygodniu leczenia, konieczna będzie wizyta u laryngologa. Przepisany na receptę lek antyhistaminowy nam nie pomógł, ale już dwa dni po zakończeniu zajęć w przedszkolu chrypka odeszła w zapomnienie. Moje dziecko znów słychać z kilometra, bo już nie zdziera głosu przekrzykując się godzinami z kolegami z grupy. Jednak jakakolwiek nie byłaby przyczyna problemu, przedłużającą się ponad dwa tygodnie chrypkę trzeba sprawdzić. 

Chrypka u dziecka – objawy

Chrypka jest efektem zaburzeń drgań fałdów głosowych, co zauważamy jako zmianę brzmienia głosu. Rodzic z marszu rozpoznaje, gdy coś jest na rzeczy, ponieważ chrypka jest zmianą głosy charakterystyczną – dziecko może mówić bardzo cicho, a jego głos staje się matowy, przerywany, szorstki. 

Chrypka u dziecka – przyczyny

Zazwyczaj chrypka u dziecka spowodowana jest błahymi przyczynami. Do najczęstszych powodów zmiany siły i barwy głosu należą:

Znacznie rzadziej chrypka wynika z poważniejszych przyczyn, które nie powinny być bagatelizowane:

  • guzki w obrębie fałdów głosowych, brodawczaki, naczyniaki;
  • wady wrodzone – błona krtaniowa, rozszczep krtani, torbiele;
  • uszkodzenie mięśni i nerwów unerwiających krtań na skutek chorób tarczycy, operacji lub intubacji;
  • ograniczenie ruchów krtani i struktur przylegających (np. chłoniaki śródpiersia)

Chrypka u dziecka – leczenie, domowe sposoby

Lekarz pediatra w zależności od przyczyn chrypki zaleci adekwatne leczenie. Jeśli leczenie nie da efektów, pediatra powinien skierować małego pacjenta do lekarza laryngologa lub foniatry, który wykona lub zleci inne, nieinwazyjne badania krtani. Jeśli zajdzie taka konieczność, specjalista może także skierować dziecko do szpitala, aby wykonać laryngoskopię.

Jeśli chrypka nie wynika z poważniejszych przyczyn, można podjąć próby domowego leczenia. Należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu, oraz częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa dziecko. Ważne, by podawać odpowiednią ilość płynów, można zastosować inhalacje z roztworu soli fizjologicznej, a także postarać się, by dziecko nie mówiło zbyt wiele. W ten sposób podrażnione struny głosowe szybciej wrócą do pełni sprawności. 

źródło: mp.pl

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close