Szczotkowanie ciała na sucho – prosty i tani sposób na gładką skórę
Szczotkowanie ciała na sucho to rodzaj masażu wykonywanego szczotką o odpowiednio twardym i (najlepiej) naturalnym włosiu. Jest to niezwykle łatwy i niewątpliwie tani zabieg pielęgnacyjny, który można wykonywać we własnym domowym zaciszu, osiągając przy tym bardzo dobre efekty.
Warto zwrócić na niego uwagę, poznać jego tajniki i przynajmniej wypróbować, ponieważ stanowi remedium na wiele problemów, z jakimi się borykamy, jak choćby utrata jędrności, cellulit, czy rozstępy.
Jako ciekawostkę dodam, że w Korei matki raz w tygodniu szorują swoje dzieci szorstkimi rękawicami, by od małego uczyć je istoty złuszczania oraz masowania ciała.
Szczotkowanie ciała na sucho – zalety:
Poprawia krążenie krwi – im intensywniej szczotkujesz, tym szybciej krąży krew, również w skórze, co wpływa na jej lepsze dotlenienie, odżywienie oraz poprawę struktury. A to z kolei…
Oczyszcza skórę i organizm – masaż pobudza do pracy układ limfatyczny, który odpowiada za usuwanie zbędnych produktów materii.
Wspiera redukcję cellulitu
Ujędrnia i uelastycznia skórę, dzięki czemu pomaga przeciwdziałać powstawaniu rozstępów.
Wygładza skórę – podczas szczotkowania zostaje usunięta zewnętrzna część obumarłego naskórka, tak więc szczotkowanie pełni również rolę naturalnego peelingu.
Stymuluje produkcję kolagenu, który zapewnia jędrność i elastyczność skóry.
Przygotowuje skórę do kolejnych etapów pielęgnacji – oczyszczona i rozgrzana skóra, lepiej wchłania aplikowane na nią kosmetyki, których składniki odżywcze łatwiej przenikają przez jej struktury i głębiej penetrują.
Szczotkowanie ciała na sucho – kilka wskazówek:
Szczotkowanie ciała na sucho możesz serwować sobie codziennie, rano lub wieczorem – jak wolisz. Rozpoczynając w ten sposób dzień dodasz sobie naturalnego zastrzyku energii. Z kolei wieczorem, po całym dniu wypełniania wszelkich obowiązków, rozluźnisz całe ciało. Choć trzeba przyznać, że początkowo ten rodzaju masażu może być mało przyjemny, skóra bowiem musi się przyzwyczaić do szczotkowania. Zacznij więc tę przygodę delikatnie i stopniowo zwiększaj intensywność.
Pamiętaj, by ostrożniej traktować delikatne miejsca, np. szyję, dekolt, a także, by omijać części skóry, która jest uszkodzona lub pojawiły się na niej stany zapalne, czy żylaki.
Po każdym masażu umyj włosie szczotki, by usunąć z niej złuszczony, martwy naskórek. Możesz użyć do tego wody z dodatkiem mydła lub szamponu. Po umyciu wysusz szczotkę, nie układając jej przy tym włosiem do góry, żeby woda nie spływała na jej drewnianą część.
Szczotkowanie ciała na sucho – krok po kroku:
Na szczotkowanie ciała przeznacz około 15 minut.
Każdy masaż rozpoczyna się od dołu, kierując się ku górze, w stronę serca i węzłów chłonnych. Zacznij więc od stóp. Najpierw podeszwa – od palców w kierunku pięt, później strona grzbietowa – od palców w kierunku kostek.
Później przejdź na nogi oraz pośladki. Wykonuj długie ruchy, od dołu do góry. Siłę nacisku dostosuj oczywiście do indywidualnych preferencji.
W następnej kolejności masuj brzuch, tym razem ruchami okrężnymi, zgodnymi z kierunkiem wskazówek zegara.
Dalej zajmij się klatką piersiową, którą szczotkuj podobnie do brzucha, czyli okrężnymi ruchami, omijając oczywiście delikatne i wrażliwe sutki.
Przejdź na ręce – zacznij masaż od palców, kieruj się w górę, do ramion i szyi, kończąc ruch w okolicach węzłów pachowych, nadobojczykowych i/lub szyjnych.
Na koniec możesz zająć się najtrudniej dostępną partią, czyli plecami – tutaj z pewnością przyda się szczotka z długim uchwytem lub pomoc drugiej osoby. Zacznij od lędźwi lub pośladków i masuj aż po szyję.
Na tak wyszczotkowaną, a więc oczyszczoną i wygładzoną skórę, warto zaaplikować kosmetyki pielęgnacyjne, w zależności od indywidualnych potrzeb: odżywcze, nawilżające lub ujędrniające.
Szczotkowanie ciała na sucho – jaką wybrać szczotkę?
Do szczotkowania ciała najlepiej wybierz szczotkę wykonaną z naturalnych produktów – z drewnianą rączką oraz z roślinnym włosiem np. z tampico, które wytwarzane jest z agawy. Przed zakupem zwróć też uwagę na kształt szczotki oraz to, czy posiada przedłużany uchwyt oraz pasek.
Przedłużany uchwyt przyda się do masażu pleców. Dobrze, by był odpinany. Jeśli nie znajdziesz takiej opcji, warto wybrać dwa rodzaje szczotek, ponieważ do masażu pozostałych partii ciała, długa rączka nie jest potrzebna, wręcz przeciwnie, może przeszkadzać.
Natomiast pasek ułatwia wygodne trzymanie szczotki w dłoni.
Szczotkowanie ciała na sucho – przeciwwskazania:
Nie masuj ciała, jeśli masz:
– otwarte rany,
– choroby skóry, np. łuszczycę,
– zakażenia wirusowe, bakteryjne lub grzybicę,
– chorujesz na jakikolwiek nowotwór.
- 10 domowych sposobów na piękne ciało
- Pielęgnacja stóp – pedicure w domowym zaciszu
- Pokaż mi swoją dłoń, a powiem Ci kim jesteś – manicure w domowym zaciszu
- Kawa dobra nie tylko do picia, ale też do pielęgnacji skóry i włosów – nie wyrzucaj fusów do śmieci!
- Naturalny peeling – dlaczego warto go robić regularnie
- Domowe sposoby na wzmocnienie paznokci. Zrób sobie własną odżywkę – 6 prostych przepisów
- Błędy w pielęgnacji urody, które popełniasz każdego dnia