Zielone wody płodowe – co oznaczają, jakie mogą mieć przyczyny i konsekwencje?
Choć płyn owodniowy powinien być przezroczysty, czasem pod koniec ciąży można zaobserwować zielone wody płodowe. Stanowią one powód do niepokoju i mogą świadczyć o pewnym niebezpieczeństwie, które zagraża dziecku. Skąd się biorą zielone wody płodowe i czym mogą skutkować?
Czym jest i jak wygląda prawidłowy płyn owodniowy (wody płodowe)?
Płyn owodniowy składa się w 99% z wody i odgrywa istotną rolę dla rozwoju oraz bezpieczeństwa dziecka. Stanowi naturalne zabezpieczenie przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, chroni przed urazami i zakażeniami. Ulega on stałej wymianie, dzięki czemu tworzy idealne środowisko rozwoju dla malucha. Prawidłowe wody płodowe powinny być przezroczyste, ewentualnie nieco białawe lub słomkowe.
Zielone wody płodowe — przyczyny
Zielone wody płodowe są konsekwencją wydalenia smółki (pierwszej kupy) do płynu owodniowego, w którym dziecko przebywa. Smółka ma kolor ciemnozielony lub czarny, przez co płyn owodniowy przyjmuje kolor zielony. Statystyki podają, że stwierdza się go przy około 10–15% porodach. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi w ciążach przenoszonych. Po 42. tygodniu ciąży problem dotyczy ok. 30% przypadków. Prawidłowo smółka powinna zostać wydalona przez noworodka w ciągu 24 godzin po narodzinach. Czasem jednak dzieje się to szybciej, jeszcze w łonie matki, co związane jest z pewnym zagrożeniem dla dziecka.
Dlaczego dochodzi do takiej sytuacji?
Powodów można wymienić kilka. W przenoszonych ciążach może być to kwestia dojrzałości układu pokarmowego dziecka oraz pojawiających się ruchów perystaltycznych jelit. Powodem wystąpienia zielonych wód płodowych może być również niedotlenienie dziecka związane m.in. z małowodziem i uciskiem pępowiny czy niewydolnością łożyska. Ryzyko pojawienia się zielonych wód płodowych przed porodem zwiększają takie czynniki jak:
- wypadnięcie pępowiny;
- cholestaza ciążowa;
- przedwczesne oddzielanie się łożyska;
- zapalenie błon płodowych.
Również w trakcie porodu może dojść do wydalenia smółki, gdy zstępująca główka uciska na nerw błędny.
Konsekwencje zielonych wód płodowych
Zielone wody płodowe niosą zagrożenie zarówno dla dziecka jak i matki. Z ich obecnością może wiązać się niedotlenienie okołoporodowe, zamartwica urodzeniowa lub zespół aspiracji smółki. W przypadku matki może dojść do zatoru płynem owodniowym, zakażenia rany lub śródporodowego zapalenia błon płodowych i łożyska.
Nie zawsze za pojawieniem się zielonego płynu owodniowego muszą iść konsekwencje dla zdrowia. W przypadku gdy KTG nie wykaże oznak niedotlenienia dziecka, a w pobranej krwi pępowinowej nie widać zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej, możliwe, że taka sytuacja nie wywoła niepożądanych skutków.
Co robić, gdy pojawią się zielone wody płodowe?
Jeśli ciężarna zauważyła wyciek płynu owodniowego o niepokojącym zabarwieniu, powinna jak najszybciej zgłosić się do szpitala.
Źródło: mp.pl, pbkm.pl
Źródło zdjęcia: Jimmy Conover/Unsplash
- Poród lotosowy. W jaki sposób przebiega i czy jest bezpieczny?
- Poród francuski — rozwiązanie pomiędzy cesarskim cięciem a porodem naturalnym. Na czym polega?
- Linea negra, czym jest, dlaczego powstaje i kiedy znika?
- Szycie krocza po porodzie. Na czym polega i jak długo rozpuszczają się szwy?
- Odchody połogowe — co trzeba o nich wiedzieć?
- Wizyta położnej po porodzie. Kiedy można się jej spodziewać i jak przebiega?