Zdrowie 3 maja 2020

Angina u dzieci – objawy, leczenie

Angina u dzieci to bardzo częsta przypadłość i większość z maluchów miała, lub będzie miała, do czynienia z tą nieprzyjemną chorobą. Szacuje się, że aż  90 % ogółu społeczeństwa cierpiało na anginę bakteryjną lub wirusową. Czym jest angina u dzieci, jakie ma objawy i jak wygląda leczenie choroby?

Angina ropna (paciorkowcowa) u dzieci  

Angina ropna (paciorkowcowa) to zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, którą najczęściej powodują paciorkowce Streptococcus pyogenes. Nosicielami tych bakterii może być nawet 20% dzieci w wieku od 3-15 lat, oraz ok. 5% osób dorosłych. 

Angina ropna u dzieci rozwija się po bezpośrednim kontakcie z chorym. Zakażenie następuje drogą kropelkową, co szczególnie uwidacznia się w przypadku małych dzieci (w przedszkolu, szkole), które przez bliski fizyczny kontakt, zarażają się wzajemnie. Od chwili zakażenia do momentu pojawienia się objawów może minąć od 1 do 4 dni. Choroba przebiega bardzo nieprzyjemnie, ale zazwyczaj samoistnie ustępuje po 5-7 dniach. Kontakt z lekarzem w przypadku dzieci jest konieczny, ponieważ leczenie obniża ryzyko wystąpienia powikłań.

Angina ropna (paciorkowcowa) u dzieci – objawy i leczenie

Objawy, jakie wywołuje angina ropna u dzieci są zazwyczaj nagłe i bardzo dokuczliwe. U chorego dziecka może się pojawić:

 • silny ból gardła, problemy przy połykaniu pokarmów,
 • zaczerwienienie i obrzęk migdałków podniebiennych, nalot na migdałkach,
 • bolesne i zauważalnie powiększone węzły chłonne,
 • czerwonawe wybroczyny na błonie śluzowej podniebienia,
 • dreszcze i gorączka powyżej 38ºC,
 • osłabienie organizmu,
 • bóle kości i stawów,
 • nudności, wymioty, ból brzucha, stolce o konsystencji śluzu.

Angina ropna wymaga, by leczenie oparte zostało na dobranym antybiotyku. Często stosowana jest penicylina, bardzo skuteczna w zwalczaniu paciorkowców powodujących anginę. Penicylina łagodzi objawy choroby, skraca czas jej trwania, obniża ryzyko powikłań. Co istotne, już w 24 godziny po podaniu pierwszej dawki antybiotyku, kończy się zakaźność osoby chorej. Należy pamiętać, że nawet przy szybkiej poprawie nie wolno przerywać na własną rękę kuracji przed jej planowanym zakończeniem. W tym przypadku może dojść do  ponownego namnożenia się bakterii i nawrotu choroby. By poprawić kondycję i samopoczucie dziecka, można także sięgnąć po apteczne środki działające antyseptycznie, przeciwzapalnie i znieczulająco na błonę śluzową gardła. Pomocne są także środki przeciwgorączkowe. Oczywiście zalecany jest odpoczynek w łóżku. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza. 

Angina wirusowa u dzieci – objawy  

Angina wirusowa jest określeniem na zapalenie gardła i migdałków podniebiennych powodowanym jest przez wirusy (najczęściej rinowirusy, adenowirusy). 

W przeciwieństwie do anginy ropnej, objawy pojawiają się stopniowo i powoli nasilają.  

U chorego dziecka może się pojawić:

 • ból gardła,
 • katar i kaszel,
 • biegunka,
 • zapalenie spojówek,
 • zaczerwienione i rozpulchnione migdałki,
 • bóle stawów i kości,
 • gorączka – nie zawsze i nie tak wysoka jak w przypadku anginy ropnej.

Angina wirusowa u dzieci – leczenie

Z początku choroba przypomina infekcję grypopodobną, ale kolejne objawy ze strony gardła i migdałków kierują uwagę na anginę wirusową. Leczenie, jeśli zdiagnozowana jest angina wirusowa u dzieci, opiera się podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W tym przypadku również warto sięgnąć po apteczne środki kojące gardło, działające antyseptycznie, przeciwzapalnie i znieczulająco na błonę śluzową gardła. Antybiotyk nie działa w przypadku infekcji wirusowych.

Angina ropna i wirusowa u dzieci – domowe sposoby

Domowe sposoby są pomocne, jako uzupełnienie leczenia zaleconego przez lekarza. U Dzieci częste jest stosowanie lekkostrawnej, półpłynnej diety. Zaleca się w przypadku bólu gardła kaszki lub zmiksowane zupy, letnie, bez ostrych przypraw, które będą łatwe do przełknięcia przez dziecko. Suche i ciepłe okłady na szyję mogą być pomocne w łagodzeniu dokuczliwego bólu. 

źródło: www.mp.pl 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 30 kwietnia 2020

Majówka 2020 w telewizji. Czy jest coś warte zobaczenia?

Nie jestem zwolenniczką siedzenia przed telewizorem i raczej rzadko to robię. Niemniej jednak zdaję sobie sprawę z tego, że tegoroczna majówka nie będzie należała do tych, które będziemy wspominać z rozkoszą. I tym razem nie pogoda będzie temu winna.

Majówka 2020 – jaka będzie pogoda

Ujmę to tak: szału nie będzie, ale dramatu też nie, przynajmniej w centrum Polski. Na pewno nie będzie to dobra pogoda na grillowanie do później nocy i to jest dobra wiadomość, bo jednak większość Polaków mieszka w blokach, a grillowanie na balkonie jest zakazane. No więc – nie ma czego żałować.

Majówkowa temperatura też nie będzie zachęcać do długiego przesiadywania w ogrodzie, bo 15°C to trochę za mało na bezruch. Ale można się wybrać na rower albo spacer. Najlepiej do lasu, oczywiście z zachowaniem środków ostrożności. I wyjątkowo nie mówię o maseczkach, tylko niesamowitej suszy w lasach i ogromnym zagrożeniu przeciwpożarowym.

Już w piątek wieczorem ma zacząć padać deszcz i jeśli wierzyć prognozom, opady mają się przeciągnąć do soboty. Biorąc pod uwagę, że i tak jesteśmy uziemieni kwarantanną – niech pada, na zdrowie. Ja tam się akurat cieszę, bo jak wiecie, mieszkam w lesie i niestety zbyt często słyszę syreny wozów strażackich.

Tak więc moi drodzy – nie ma czego żałować! A już na pewno nie tego, że nigdzie nie wyjedziemy. O ile ktoś nie planował majówki za granicą (ale umówmy się, trzy dni to trochę mało na porządny urlop) to naprawdę kwarantanna wiele nie zmienia.

Majówka 2020 w telewizji

Ciężko mówić o programie telewizyjnym, kiedy teoretycznie różnorakie stacje można liczyć w setki. A może i w tysiące. Nie wiem, straciłam rachubę dawno temu. Postanowiłam więc ograniczyć się do tego, co jest dostępne wszystkim i za darmo, czyli telewizji naziemnej. Jeśli ktoś ma kablówkę albo inną platformę cyfrową, to będzie musiał sobie sam poradzić. Podpowiem Wam tylko, że ja korzystam ze strony teleman.pl. Bardzo wygodna i łatwo się po niej poruszać. Ma też przystępne filtry i można się ograniczyć do wyszukiwania np. tylko filmów albo tylko programów rozrywkowych. Można też (po zalogowaniu) zapisać sobie ulubione stacje.

Majówka 2020 w telewizji – filmy dla dzieci

Po darmowej telewizji nie ma sensu spodziewać się czegoś ekscytującego. Niestety, taka jest prawda. Nie ma tu filmów, które zasługują na miano nowości, raczej mamy sporo odgrzewanych kotletów. Niemniej warto zerknąć, co ciekawego przygotowali układacze telewizyjnej ramówki. Jest jeszcze taka kwestia, że to, co dla nas jest mocno nieświeżym odgrzanym kotletem, nasze dzieci łykną niczym Reksio szynkę po prostu dlatego, że nigdy nie widzieli Shreka albo Rybek z ferajny.

Rzeczone Rybki z ferajny będzie można zobaczyć na Polsacie już 1 maja o 10.25. A jeśli są jeszcze jakieś dzieci, które mimo braku obowiązkowej pobudki wstają wcześnie, to także na Polsacie, o 8.35 rozpocznie się Mikołajek. Pięć minut później na Zoom TV rozpocznie się Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica. Całkiem nowy film, ma zaledwie dwa lata. O 12.10 w telewizji Puls zobaczymy film z serii Najpiękniejsze Baśnie. Będzie to Księżniczka i pół królestwa. To czeska produkcja z zeszłego roku. Nie wykluczam, że sobie włączymy. Mamy słabość do czeskich filmów.

O 17.05 na TVN-nie Dobry Dinozaur. Ten film ma pięć lat, ale może znajdzie się jakieś dziecko, które jeszcze go nie widziało.

Sobotni poranek nie będzie obfitował w filmy warte polecenia dzieciom. Przynajmniej ja nie widzę w programie nic godnego uwagi. Później zresztą też nie jest lepiej. O 14.10 w telewizji Puls można zobaczyć Pinokia. Nie wspominałabym o tym, gdyby nie fakt, że to produkcja z 1940 roku. Czasem oglądamy z Duśką takie zabytki i powiem Wam, że to fajna przygoda. Kiedyś filmy dla dzieci robiło się inaczej niż dziś. Mniej lukru, więcej życia, mniej głaskania po głowie, więcej prawdy.

Niedziela zacznie się od filmów z początku naszego wieku. O 8.40 w TV 4 Kurczak mały z 2005 roku, o 9.30 W 80 dni dookoła świata z 2004 roku, o 10.30 na Polsacie Doktor Dolittle i pies prezydenta z 2008 roku. O 14.40 kolejna czeska najpiękniejsza baśn: Następca tronu

Jak mówiłam, szału nie ma, ale jak znajdzie się rodzic, który zechce odpocząć od dziecka, zbytnio przy tym nie kombinując i nie przeszukując z obłędem w oczach internetu, to powyższe propozycje powinny mu ułatwić zadanie.

Majówka 2020 w telewizji – filmy dla dorosłych

Nie będę kłamać – propozycje dla dorosłych są kiepskie. Przynajmniej ja nic godnego uwagi nie widzę. Miłośnicy klasyki kina polskiego na pewno po raz kolejny obejrzą film Sami swoi (piątek, Polsat 20.05). Nie zabraknie też perełek klasyki amerykańskiej. Mogę wymienić Dzień świstaka (niedziela, TV 4 22.00).

W niedzielę o 20.00 na Polsacie będzie emitowana powtórka zeszłorocznego programu Bałtroczyk i przyjaciele i chociaż to nie film, tak naprawdę to jedyne, co na pewno obejrzę.

Jeśli czujecie się rozczarowani, zawsze możecie zerknąć, co tam ciekawego w internecie. Masę darmowych filmów oferuje choćby portal cda.pl. Często z niego korzystam. A jeśli macie chęć za coś zapłacić i obejrzeć naprawdę dobre kino, to na VOD jest już dostępny Kod Dedala. Cena to mniej więcej tyle, co pół biletu do przeciętnego kina.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 30 kwietnia 2020

Przedwczesna menopauza – problem, który dotyczy młodych kobiet

Przedwczesna menopauza to problem, który dotyka kobiety jeszcze przed ukończeniem 40 roku życia. Co prawda menopauza jest naturalnym procesem, który toczy się w kobiecym organizmie, ale powinna nadejść w odpowiednim dla niej czasie. Czym dokładnie jest przedwczesna menopauza, jakie objawy powoduje i jak wygląda leczenie w tym przypadku?

Menopauza a przedwczesna menopauza 

Zazwyczaj menopauza rozpoczyna się po ukończeniu 45. roku życia i trwa kilka lat (nawet 10 i więcej). W efekcie wygaszenia czynności jajników z czasem dochodzi do zatrzymania menstruacji oraz utracenia zdolności prokreacyjnych. Szacuje się, że ostatnia miesiączka u statystycznej Polki pojawia się ok. 52 roku życia. 

Zdarza się jednak, że menopauza pojawia się u kobiety znacznie wcześniej, niż w czwartej dekadzie życia. Medycynie znane są nie tak rzadkie przypadki 30-latek, a nawet 20-latek, u których pojawiła się przedwczesna menopauza. Taki stan nie jest naturalny i prowadzi do  skrócenia nawet o kilkanaście lat okresu płodności. Wystąpienie objawów zbyt wczesnego przekwitania zawsze wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem. 

Przedwczesna menopauza przyczyny

Nic nie dzieje się bez przyczyny. Również przedwczesna menopauza może zostać wywołana przez różne czynniki. Do najczęstszych należą:

 • predyspozycje genetyczne – jeśli mama lub babcia kobiety przeszła przedwczesną menopauzę, ryzyko wzrasta;
 • choroby autoimmunologiczne, które zaburzają funkcjonowanie układu odpornościwego;
 • nowotwory jajników – stosowana w ich leczeniu radio- i chemioterapia niszczy bezpowrotnie tkanki, zmienia także ich DNA;
 • usunięcie jajników i usunięcie macicy – w ich przypadku następuje brak możliwości produkcji hormonów płciowych.

Przedwczesna menopauza – objawy

Przedwczesna menopauza powoduje objawy takie, jak menopauza o czasie. Zaobserwowanie ich przed 40 rokiem życia powinno skłonić kobietę do konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Zaburzenia miesiączkowania

Przedwczesna menopauza powoduje różne objawy, w tym prowadzi do zaburzeń w częstotliwości, długości i obfitości krwawień miesięcznych. Nieuzasadnione wydłużenie lub skrócenie cykli miesiączkowych, wymaga konsultacji ginekologicznej, by wykryć ewentualne podłoże chorobowe tych zaburzeń. 

Problemy z płodnością

Zbyt wczesna menopauza powoduje zmniejszanie się ilości progesteronu i estrogenów w organizmie, co jest przyczyną częstszych cykli bezowulacyjnych, przy zachowaniu krwawień miesięcznych. A to zmniejsza szansę na poczęcie dziecka. 

Suchość pochwy 

Przedwczesna menopauza wpływa na zmniejszenie grubości błony śluzowej pochwy oraz powoduje problemy z jej suchością. To z kolei może sprawiać kobiecie ból podczas zbliżenia, a to nie wpływa dobrze na libido.  

Nadmierna potliwość i uderzenia gorąca

Coraz niższy poziom estrogenów wpływa na zaburzenie kontroli temperatury ciała, co powoduje nadpotliwość i owiane złą sławą uderzenia gorąca (uderzenia krwi do głowy).

Kołatanie serca

Zbyt wczesna menopauza, podobnie jak menopauza o czasie, powoduje zmniejszenie produkcji estradiolu (hormonu) który kojarzony jest z działaniem ochronnym na serce. Z tego względu kobieta może skarżyć się na częste odczuwanie kołatania serca i wyższe ciśnienie tętnicze.

Tycie

Przedwczesna menopauza bywa bezlitosna dla sylwetki. Gdy na skutek mniejszej aktywności jajników zmniejsza się ilość estrogenów i progesteronu, rośnie poziom androgenów w kobiecym organizmie. Androgeny, czyli męskie hormony sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej pod skórą oraz wokół narządów (otyłość brzuszna). Organizm zaczyna na zapas gromadzić tkankę tłuszczową, ponieważ ona, poza jajnikami, potrafi wytwarzać estrogeny. 

Suchość skóry

Suchość skóry to kolejny problem, który może powodować przedwczesna menopauza. Gdy spada poziom estrogenów, spada także szybkość podziałów komórkowych w skórze. Niedobór estrogenów zaburza także syntezę elastyny, kolagenu, elastyny, lipidów, czy kwasu hialuronowego. A to powoduje, że skóra staje się sucha, następnie też cieńsza, podatna na szybsze powstawanie zmarszczek.

Wahania nastrojów i problem z pamięcią

Wahania hormonalne, jakie powoduje przedwczesna menopauza, fatalnie wpływają na kobiece samopoczucie. Dodatkowo pojawia się problem z pamięcią, koncentracją i nauką nowych rzeczy, za co odpowiada spadek poziomu estrogenów.

Problemy ze snem

Niedobór progesteronu, który wykazuje działanie uspokajające i przeciwlękowe, ma wpływ na obniżone samopoczucie i gorszą jakość snu. Poza tym dokuczliwe nocne poty, które wybudzają kobiety, fatalnie odbijają się samopoczuciu rano.

Przedwczesna menopauza – leczenie

W przypadku pojawienia się kilku z powyższych objawów, należy udać się specjalisty. Ginekolog, poza wykonaniem USG jamy brzusznej, USG przezpochowowego i cytologii, zleci badania hormonalne: poziom estrogenów, progesteronu i hormonu FSH  (folikulotropowego). 

Po potwierdzeniu diagnozy, specjalista powinien dobrać odpowiednie leczenie, aby pomóc zachować płodność i zwiększyć szansę na posiadanie dzieci, jeśli o takich kobieta marzy. Jest to ważne, ponieważ przedwczesna menopauza – nie licząc niepłodności – zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy, zakrzepicy, skłonności do żylaków, chorób układu krążenia oraz infekcji układu moczowo-płciowego. 

Leczenie opiera się na terapii hormonalnej, która uzupełnia niedobory hormonów. Ponieważ terapia hormonalna może nieść pewne ryzyko powikłań, decyzja powinna być podjęta w oparciu o indywidualny przypadek pacjentki. 

źródło: zdrowie.wprost.pl ,www.gyncentrum.pl 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close