Angina u dzieci – objawy, leczenie
Angina u dzieci to bardzo częsta przypadłość i większość z maluchów miała, lub będzie miała, do czynienia z tą nieprzyjemną chorobą. Szacuje się, że aż 90 % ogółu społeczeństwa cierpiało na anginę bakteryjną lub wirusową. Czym jest angina u dzieci, jakie ma objawy i jak wygląda leczenie choroby?
Angina ropna (paciorkowcowa) u dzieci
Angina ropna (paciorkowcowa) to zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, którą najczęściej powodują paciorkowce Streptococcus pyogenes. Nosicielami tych bakterii może być nawet 20% dzieci w wieku od 3-15 lat, oraz ok. 5% osób dorosłych.
Angina ropna u dzieci rozwija się po bezpośrednim kontakcie z chorym. Zakażenie następuje drogą kropelkową, co szczególnie uwidacznia się w przypadku małych dzieci (w przedszkolu, szkole), które przez bliski fizyczny kontakt, zarażają się wzajemnie. Od chwili zakażenia do momentu pojawienia się objawów może minąć od 1 do 4 dni. Choroba przebiega bardzo nieprzyjemnie, ale zazwyczaj samoistnie ustępuje po 5-7 dniach. Kontakt z lekarzem w przypadku dzieci jest konieczny, ponieważ leczenie obniża ryzyko wystąpienia powikłań.
Angina ropna (paciorkowcowa) u dzieci – objawy i leczenie
Objawy, jakie wywołuje angina ropna u dzieci są zazwyczaj nagłe i bardzo dokuczliwe. U chorego dziecka może się pojawić:
- silny ból gardła, problemy przy połykaniu pokarmów,
- zaczerwienienie i obrzęk migdałków podniebiennych, nalot na migdałkach,
- bolesne i zauważalnie powiększone węzły chłonne,
- czerwonawe wybroczyny na błonie śluzowej podniebienia,
- dreszcze i gorączka powyżej 38ºC,
- osłabienie organizmu,
- bóle kości i stawów,
- nudności, wymioty, ból brzucha, stolce o konsystencji śluzu.
Angina ropna wymaga, by leczenie oparte zostało na dobranym antybiotyku. Często stosowana jest penicylina, bardzo skuteczna w zwalczaniu paciorkowców powodujących anginę. Penicylina łagodzi objawy choroby, skraca czas jej trwania, obniża ryzyko powikłań. Co istotne, już w 24 godziny po podaniu pierwszej dawki antybiotyku, kończy się zakaźność osoby chorej. Należy pamiętać, że nawet przy szybkiej poprawie nie wolno przerywać na własną rękę kuracji przed jej planowanym zakończeniem. W tym przypadku może dojść do ponownego namnożenia się bakterii i nawrotu choroby. By poprawić kondycję i samopoczucie dziecka, można także sięgnąć po apteczne środki działające antyseptycznie, przeciwzapalnie i znieczulająco na błonę śluzową gardła. Pomocne są także środki przeciwgorączkowe. Oczywiście zalecany jest odpoczynek w łóżku. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza.
Angina wirusowa u dzieci – objawy
Angina wirusowa jest określeniem na zapalenie gardła i migdałków podniebiennych powodowanym jest przez wirusy (najczęściej rinowirusy, adenowirusy).
W przeciwieństwie do anginy ropnej, objawy pojawiają się stopniowo i powoli nasilają.
U chorego dziecka może się pojawić:
- ból gardła,
- katar i kaszel,
- biegunka,
- zapalenie spojówek,
- zaczerwienione i rozpulchnione migdałki,
- bóle stawów i kości,
- gorączka – nie zawsze i nie tak wysoka jak w przypadku anginy ropnej.
Angina wirusowa u dzieci – leczenie
Z początku choroba przypomina infekcję grypopodobną, ale kolejne objawy ze strony gardła i migdałków kierują uwagę na anginę wirusową. Leczenie, jeśli zdiagnozowana jest angina wirusowa u dzieci, opiera się podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W tym przypadku również warto sięgnąć po apteczne środki kojące gardło, działające antyseptycznie, przeciwzapalnie i znieczulająco na błonę śluzową gardła. Antybiotyk nie działa w przypadku infekcji wirusowych.
Angina ropna i wirusowa u dzieci – domowe sposoby
Domowe sposoby są pomocne, jako uzupełnienie leczenia zaleconego przez lekarza. U Dzieci częste jest stosowanie lekkostrawnej, półpłynnej diety. Zaleca się w przypadku bólu gardła kaszki lub zmiksowane zupy, letnie, bez ostrych przypraw, które będą łatwe do przełknięcia przez dziecko. Suche i ciepłe okłady na szyję mogą być pomocne w łagodzeniu dokuczliwego bólu.
źródło: www.mp.pl
- Wirus bostoński, tzw. bostonka – naucz się ją rozpoznawać i nie puszczaj chorego dziecka do przedszkola!
- 8 przyczyn kaszlu u dzieci, które mogą was naprawdę zaskoczyć
- Ból ucha u dziecka – przyczyny, objawy, domowe sposoby
- Od “zwykłego”kaszlu do zapalenia płuc w weekend
- Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu? Kłopotów z pęcherzem nie wolno bagatelizować
- Borelioza u dziecka. Czy jest się czego bać?
- Pleśniawki u niemowlaka. Czym są i jak się ich pozbyć?
- Wakacyjne infekcje dziecięce