Zdrowie 8 lipca 2019

Ból ucha u dziecka – przyczyny, objawy, domowe sposoby

Ból ucha u dziecka to objaw, który wyjątkowo niepokoi rodziców, bo zazwyczaj zwiastuje toczący się stan zapalny i konieczność wizyty u pediatry. W wielu przypadkach można łagodzić ból domowymi sposobami, choć nie można traktować ich jako wyłączne leczenie. Warto wiedzieć, co robić, gdy pojawi się ból ucha u dziecka i kiedy należy udać się z nim do specjalisty.

Ból ucha u dziecka – przyczyny

Najczęściej na ból ucha cierpią małe dzieci do piątego roku życia, a po siódmych urodzinach problemy ze stanami zapalnymi w uszach przytrafiają się znacznie rzadziej. Ból ucha powstaje dlatego, że trąbka słuchowa u małych dzieci jest wąska i krótka, więc najmniejszy uraz czy obrzęk zamyka jej światło i powoduje w uchu środkowym wysięk, który jest dobrym środowiskiem dla rozwoju bakterii. 

Przyczyn bólu ucha u dzieci może być wiele. Do najczęstszych zalicza się ostre zapalenie ucha środkowego, będące najczęściej konsekwencją wirusowych infekcji grypowych i przeziębień. Do innych przyczyn bólu ucha możemy zaliczyć, w zależności od umiejscowienia problemu*:

Ucho zewnętrzne
  • urazy mechaniczne, chemiczne, oparzenia i odmrożenia małżowiny usznej,
  • krwiaki i ropnie pourazowe małżowiny usznej,
  • zapalenia ochrzęstnej małżowiny usznej,
  • urazy przypadkowe i jatrogenne przewodu słuchowego zewnętrznego,
  • ciała obce,
  • ukąszenia,
  • czopy woskowinowe,
  • zapalenie bakteryjne przewodu słuchowego zewnętrznego,
  • zmiany w przewodzie słuchowym w przebiegu ospy wietrznej, półpasiec uszny,
  • nowotwory ucha w zaawansowanym stadium.
Ucho wewnętrzne
  • ostre zapalenie ucha środkowego,
  • ostre pęcherzowo-krwotoczne zapalenia ucha środkowego,
  • zaostrzenie przewlekłych procesów zapalnych uszu,
  • barotrauma (uraz ciśnieniowy ucha),
  • urazy głowy powodujące pęknięcia w obrębie piramidy kości skroniowej,
  • rozwijające się powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego,
  • dolegliwości po interwencji operacyjnej w przebiegu chorób ucha,
  • procesy nowotworowe w zaawansowanym stadium.

 

Ból ucha u dziecka – objawy

Gdy pojawia się ból ucha u dziecka, rodzice zauważają to od razu. Objawy są charakterystyczne, choć nie muszą wystąpić wszystkie, by było wiadomo, co się święci. Inne objawy mogą towarzyszyć starszym dzieciom, a inne niemowlętom. 

Ból ucha u niemowląt i małych dzieci – objawy:

U niemowląt rozpoznanie utrudnia fakt, że one nie są w stanie wskazać, że coś im dolega. Również dzieci do 2-3 roku życia nie potrafią zakomunikować dokładnie, gdzie znajduje się źródło bólu czy dyskomfortu. U najmłodszych pacjentów najczęściej pojawiają się objawy ogólnoustrojowe, takie jak: drażliwość, płacz, brak apetytu, bezsenność, wysoka temperatura; czasem nasilający się katar, a także wymioty i biegunka.

Ból ucha u starszych dzieci – objawy:

Starsze dzieci najczęściej są w stanie sprecyzować werbalnie, gdzie znajduje się źródło bólu. Zazwyczaj pojawia się silny, przeszywający ból ucha, nasilający się nocą. Towarzyszy temu ból głowy, szum w uszach, gorsze słyszenie. Dziecko informuje, że ucho „przeszkadza”, drażni. Bólowi może towarzyszyć dochodząca do 40º Celsjusza temperatura. Znacznie rzadziej pojawiają się wymioty i  biegunka.

Ból ucha u dziecka –  domowe sposoby

Chcąc załagodzić ból ucha u dziecka, rodzice chwytają się różnych domowych sposobów. Z ich skutecznością bywa jednak różnie i należy pamiętać, że domowe sposoby na ból ucha mają za zadanie tymczasowo złagodzić problem, ale nie wyleczyć. Dla bezpieczeństwa nie należy ich stosować u niemowląt i najmłodszych dzieci. Oto kilka najczęściej stosowanych babcinych sposobów:

Ciepłe okłady – termofor sprawdzi się dobrze w łagodzeniu bólu. W przypadku jego braku można wykorzystać plastikową butelkę owiniętą czystym materiałem.

Olejek kamforowy – Olejek wmasować w miejsce za małżowiną uszną (nie wlewać do środka ucha). Można powtarzać 2-3 razy dziennie – olejek dobrze rozgrzewa i łagodzi ból. Podobne zastosowanie ma olejek miętowy.

Okład z cebuli  surowe plastry cebuli (cebula jest naturalnym antybiotykiem) należy owinąć czystym materiałem lub zrobić kompres z wyciśniętego soku. Kompres przyłożyć do ucha. 

Sok z czosnku – odrobiną soku z czosnku można delikatnie posmarować wewnątrz małżowinę uszną. Czosnek, podobnie jak cebula, jest naturalnym antybiotykiem.

Oliwa z oliwek – delikatnie podgrzaną, ale nie gorącą oliwę z oliwek (3-4 kropelki) zaaplikować do ucha, aby rozgrzała i złagodziła ból. Można też nasączyć ciepłą oliwą wacik i wsunąć delikatnie do ucha.

Imbir – rozgrzewa i działa bakteriobójczo. Kawałek korzenia imbiru należy obrać (można go lekko zmiażdżyć) i wsunąć delikatnie do ucha. 

Geranium (anginka lub pelargonia pachnąca) – należy liście tej aromatycznej rośliny zgnieść i włożyć płytko do ucha. Geranium wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. 

Guma do żucia – ten sposób działa w przypadku gdy ból odczuwany jest z powodu zmiany ciśnienia (np. lot samolotem). Żucie gumy powoduje otwarcie się trąbki słuchowej i dochodzi do wyrównania powstałej różnicy ciśnień, a ból znika.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – czyli leki dostępne bez recepty zawierające paracetamol bądź ibuprofen. Leki należy podawać regularnie, przestrzegając określonych w ulotce dawek.

Domowe sposoby na ból ucha mogą ulżyć w cierpieniu, ale w przypadku nasilenia bólu i objawów oraz pojawienia się nowych, niepokojących symptomów, należy zabrać dziecko do lekarza pierwszego kontaktu.

Ból ucha u dziecka – kiedy do lekarza?

Ponieważ przyczyn bólu jest wiele i rodzic nie zawsze ma pewność, co spowodowało problemy, powinien dziecko umówić na wizytę u pediatry. Lekarz pediatra zbierze wywiad, przeprowadzi badanie ucha, oceni stan nosa, gardła, a w przypadku wskazującym na dolegliwości z tej okolicy, także węzły chłonne. W zależności od przyczyny problemów lekarz może przepisać antybiotyki, leki antyhistaminowe a także  leki działające przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jeśli pediatra będzie miał jakieś zastrzeżenia lub wątpliwości, skieruje małego pacjenta do laryngologa.

Nie wolno bagatelizować bólu ucha u dzieci, ponieważ w konsekwencji zaniedbania odpowiedniego leczenia choroby może dojść do upośledzenia słuchu, a nawet jego utraty.

*źródło informacji: mp.pl

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Odkrywcy. Sahara – recenzja gry

Chciałabym Wam dzisiaj przedstawić grę “Odkrywcy. Sahara”, która wiosną zawitała do naszego domu. Splot wielu zdarzeń sprawił, że po pierwszych rozgrywkach odłożyliśmy grę na później. 

Gra “Odkrywcy. Sahara” to druga gra z serii “Odkrywców”. Wydawnictwo Zielona Sowa w swoim arsenale wydała już “Amazonię”, a autorkę Annę Sobich-Kamińską znacie już z opisanej przeze mnie wcześniej gry memo “Misia i jej mali pacjenci”, o której możecie przeczytać tutaj.

W pudełku znajdziecie: planszę do liczenia punktów, osiemdziesiąt kafelków Sahary i kafelek namiotu, piętnaście kafelków Fatamorgany, pięć pionków, dwadzieścia żetonów talizmanów, pięć żetonów punktów oraz instrukcję gry.

odkrywcy sahara 

Graficznie gra jest bardzo fajnie i dobrze dopracowana. Elementy są wykonane z grubej tektury, dlatego nie ma obaw, że za chwilę się coś zniszczy. Ponadto na kafelkach Sahary umieszczone mamy najróżniejsze dzikie zwierzęta występujące w Afryce, takie jak biczogon, fenek, koziorożec nubijski. To świetna okazja, by razem z dziećmi poszukać więcej informacji o tych i innych zwierzętach, bo przecież dzieci poprzez zabawę mogłyby się wiele nauczyć i przyswoić nowe wiadomości. Przyznam szczerze, że brakuje mi nazw zwierząt na kafelkach. Wiele razy dopytywały mnie co to za zwierzę, czy jest duże, gdzie mieszka, itp. Nie zawsze byłam w stanie im odpowiedzieć bez zaglądania w instrukcję, gdzie niektóre z nazw zwierząt zostały wymienione. 

odkrywcy sahara

Odkrywcy. Sahara – zasady gry

Zadaniem graczy – podróżników przemierzających nieznane zakamarki Sahary – jest zdobycie punktów za dokładane kafelki. Wygrywa osoba, które zgromadzi największą liczbę punktów. 

Gracze mają do dyspozycji pięć pionków, trzech panów i dwie panie, co przy większym damskim gronie wprowadzało gorące dyskusje Ciekawym rozwiązaniem byłoby umieszczenie po jednej stronie żetonów kobiecych postaci, a po drugiej męskich. 

Przed przystąpieniem do rozgrywki, planszę do liczenia punktów kładziemy na stole/podłodze, a na polu z namiotem ustawiamy swoje pionki. Gracze otrzymują cztery talizmany: cofnij, zobacz, zachowaj i zamień. Kafelki z Fatamorganą należy pomieszać i położyć rewersem do góry. Natomiast kafelki ze zwierzętami wrzucić do pudełka, tak by zwierzęta nie były widoczne – my do tego celu zaadoptowaliśmy płócienny woreczek. 

Mechanika gry jest bardzo prosta. To klasyczna gra “square”, która polega na dokładaniu kwadratowych kafelków do siebie i pasują, gdy na ich przylegających brzegach są takie same kolory. Podobna mechanika jest w grze “Wyspa Skye”, o której pisałam tutaj.

Ciekawym i urozmaiconym dodatkiem są talizmany – cofnij, zobacz, zachowaj i zamień. Każdy żeton ma inną moc i można go wykorzystać tylko raz w całej grze. Dlatego warto uważać i dobrze zaplanować swój ruch. 

Ponadto do dyspozycji graczy są kafelki z oazą, której dołożenie skutkuje dodatkowymi punktami i fatamorganą, która przyczynia się do utraty punktów – więc warto uważać.

W grę śmiało zagracie już z sześciolatkiem, jednak warto zaplanować na jej rozgrywkę około godziny. Gra przeznaczona jest dla od dwóch osób do pięciu. Gra ma swój potencjał, jest ładnie wykonana i jeśli by ją nieco dopracować mogłaby zostać wykorzystana edukacyjnie.

 

Dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa za przekazanie egzemplarza recenzenckiego gry

 

Autor: Anna Sobich-Kamińska
Data wydania: 2018
EAN: 5901761118810
Format: 260x225x50
Oprawa: pudełko
Ilustrator: Ewa Geruzel
Wiek czytelnika: 6-8 lat
Seria: ODKRYWCY

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 5 lipca 2019

Jak zmienić dziecku nazwisko. Czy zawsze wymagana jest zgoda ojca

Jak zmienić dziecku nazwisko, jeśli właśnie się rozwiodłaś, ponownie wyszłaś za mąż, albo zaistniały inne ważne okoliczności? To wbrew pozorom dużo prostsze niż zmiana imienia u dziecka. Ustawodawca w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym wyraźnie określa, kiedy i na jakich zasadach można to zrobić.

Czyje nazwisko powinno nosić dziecko

Tradycja nakazuje, by dziecko nosiło nazwisko ojca. Jednak tradycja tradycją, a prawo prawem. Zgodnie z nim to rodzice decydują, czyje nazwisko przypadnie ich dziecku. Jeśli wstępują w związek małżeński, to już przy składaniu papierów w USC zgodnie składają oświadczenie o brzmieniu nazwiska przyszłego dziecka lub dzieci. Na ogół kobieta zmienia swoje nazwisko na nazwisko męża i takie też nazwisko dostają dzieci. Jednak nie musi tak być. Kobieta może zachować swoje nazwisko i takie samo przekazać dziecku. Może też mieć nazwisko łączone (swoje i męża) i takie samo będzie nosiło dziecko. Decyzja należy do obojga przyszłych rodziców.

Jeśli rodzice nie są małżeństwem i nie złożyli zawczasu stosownych oświadczeń, powinni to zrobić najpóźniej przy rejestrowaniu dziecka w USC. Jednak ze względu na wygodę i komfort fizyczny przyszłej mamy lepiej zrobić to wcześniej, zanim dziecko się urodzi. Jeśli zaniedbają ten obowiązek, dziecko dostanie podwójne nazwisko, które będzie połączeniem nazwisk obojga rodziców.

Rozwód rodziców a zmiana nazwiska dziecka

Rozwód jako taki nie ma żadnego wpływu na nazwisko dziecka. Nawet jeśli matka postanawia przy okazji rozwodu wrócić do nazwiska panieńskiego, dziecko nadal nosi to nazwisko, które zostało mu nadane przy rejestracji w USC.

Jak zmienić nazwisko dziecka na nazwisko ojczyma

Przede wszystkim, aby było to możliwe, biologiczny ojciec dziecka musi wyrazić zgodę na taką zmianę. Natomiast matka dziecka i jej mąż zobowiązani są złożyć zgodne oświadczenie woli, że chcą, by dziecko matki nosiło takie samo nazwisko jak dzieci z drugiego małżeństwa. Innymi słowy, ojczym także musi wyrazić zgodę.

Żeby jednak nie było za łatwo, ustawodawca zastrzegł, że zmiana nie może zostać dokonana, jeśli dziecko nosi nazwisko ojca albo nazwisko łączone. Nazwisko ojczyma może być nadane dziecku tylko wówczas, gdy wcześniej nosiło ono nazwisko matki i matka przy zawieraniu związku małżeńskiego zamierza je zmienić. Tak stanowi Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Zawsze jednak można próbować zmienić dziecku nazwisko w trybie administracyjnym. W tym wypadku decyzję będzie podejmował kierownik USC, także warto wcześniej umówić się na rozmowę i wybadać możliwości. 

Jak zmienić dziecku nazwisko bez zgody ojca

To pytanie jest chyba najczęściej zadawane wujkowi G. Zapewne zadają je zdesperowane matki. Tymczasem nie jest lekko.

Ustawa przewiduje jasno, kiedy zgoda ojca nie jest wymagana:

– jeśli ojciec jest małoletni,

– jeśli ojciec jest pozbawiony praw rodzicielskich,

– jeśli ojciec jest ubezwłasnowolniony,

– jeśli ojciec nie żyje.

To ostatnie brzmi może nieco absurdalnie, jednak litera prawa jest bezlitosna. Gdyby tego zapisu zabrakło, ojciec musiałby wyrazić zgodę na zmianę zza grobu, albo zmiana nie byłaby możliwa.

Jeśli biologiczni rodzice dziecka nie mogą dojść do porozumienia, a istnieją ważne przesłanki przemawiające za zmianą nazwiska, można wystąpić z odpowiednim wnioskiem do sądu opiekuńczego.

Zmiana nazwiska dziecka a obowiązek alimentacyjny

Rodzice, którzy wyobrażają sobie, że zmiana nazwiska automatycznie znosi obowiązek alimentacyjny, są w błędzie. To dwie odrębne sprawy, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Rodzic zobowiązany do płacenia alimentów musi to robić także po tym, gdy dziecku zostanie nadane nowe nazwisko. Zmiana nazwiska nie ma też wpływu na prawa rodzicielskie lub ich brak.

Zmiana nazwiska a zgoda dziecka

Dziecko, które ukończy trzynasty rok życia, osiąga częściową zdolność do czynności prawnych. O ile przed trzynastymi urodzinami dziecka o jego nazwisku decydują rodzice, to po trzynastych urodzinach ono samo musi wyrazić zgodę na zmianę nazwiska.

Przy okazji warto zauważyć, że rodzice nie mogą ot tak, zmienić dziecku nazwiska, bo jest śmieszne lub obrażające jego godność. Jeśli oni sami nie wystąpią o zmianę swoich nazwisk to i dziecko musi z ośmieszającym nazwiskiem żyć. Dopiero gdy osiągnie pełnoletność, będzie mogło zadecydować o ewentualnej zmianie.

 

Zobacz inne wpisy o tej tematyce:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close