Wielkanoc 27 marca 2019

Dekoracje wielkanocne z wiosennych kwiatów

Dekoracje wielkanocne przede wszystkim prezentują: zajączki, kurczaki, baranki, kolorowe jajka i palmy. To one zdobią wszystkie półki i witryny (nie tylko sklepowe), a także nasze domy. I nic w tym dziwnego skoro wszystkie są świątecznymi symbolami, nawiązującymi do zmartwychwstania Jezusa. 

Są też takie ozdoby, które być może w pierwszym momencie nie kojarzą nam się z Wielkanocą, a raczej z wiosną, która niedawno zagościła w naszym kalendarzu, ale nie da się ukryć, że one również stanowią istotne elementy świątecznych dekoracji. Mowa oczywiście o wiosennych kwiatach!

Rozkwitają na przełomie marca i kwietnia, karmią nasze oczy paletą barw i feerią zapachów. Krokusy, pierwiosnki, tulipany, szafirki, narcyzy, żonkile, hiacynty, forsycje, czy wiśnie japońskie…  Nie sposób się zdecydować, które piękniejsze, bo wszystkie są cudne. I każda z tych roślin idealnie nadaje się do tworzenia dekoracji wiosenno-świątecznych w domu (lub ogrodzie). Tym bardziej, że symbolizują one (przede wszystkim rośliny cebulowe) odrodzenie i nowe życie, wpisując się tym samym idealnie w charakter świąt wielkanocnych.

Niewątpliwie ogromną zaletą posiadania kwiatów jest to, że stanowią ozdoby same w sobie i nie trzeba się wysilać, by stworzyć z nich ciekawe dekoracje. W zasadzie wystarczy je włożyć do ładnej doniczki lub wazonu i kompozycja gotowa. Niemniej na okres świąteczny warto jest nieco pokombinować i stworzyć z nich coś znacznie ciekawszego, np. kolorowe stroiki, wykorzystując do tego również wspomniane jajka, czy zajączki.

Zresztą zobaczcie sami jakie proste, a przy tym piękne dekoracje wielkanocne można wyczarować z wiosennych kwiatów.  Patrzcie i inspirujcie się… ;-)

DEKORACJE WIELKANOCNE Z WIOSENNYCH KWIATÓW – inspiracje

Ciekawym pomysłem na wykorzystanie kwiatów cebulowych jako dekoracji jest ich włożenie do szklanego naczynia – wazonu, przeźroczystej doniczki, czy dużego słoika. Dno można wyłożyć mchem i kamieniami, a między nie wpleść korzenie roślin, tak by stały pionowo. W wersji wielkanocnej zamiast kamieni lub dodatkowo można użyć jajek.

Z wierzbowych lub brzozowych gałązek, albo z bazi można stworzyć oryginalne dekoracje wieszając na nich kolorowe jajka – wydmuszki, styropianowe, lub jakiekolwiek inne, ważne by doczepić do nich sznurek bądź ozdobną wstążkę, by móc je powiesić na gałązkach. Kompozycje te śmiało można urozmaicić dokładając do nich pojedyncze kwiaty, np.  tulipany, czy żonkile.

Tworząc dekoracje z kwiatów możemy postawić na jeden gatunek rośliny i/lub kolorystykę, tak by wszystko ze sobą współgrało. Ale równie dobrze możemy zrobić też wielobarwne bukiety, tak żeby było kolorowo i radośnie – jak to wiosną ;-) 

Jak widać dekoracje wielkanocne z wiosennymi kwiatami  są naprawdę piękne. W zasadzie niewielkim kosztem i bez zbędnych zdolności artystycznych można wyczarować efektowne stroiki. Wystarczy odrobina fantazji lub garść inspiracji z Internetu.

Na koniec tylko dodam, że narcyzy nie lubią towarzystwa i wydzielają substancje szkodzące innym kwiatom. Dlatego, aby móc je wykorzystać do stworzenia wielobarwnego bukietu, zaleca się, by wstawić je uprzednio na jeden dzień do osobnego naczynia.

 

Źródło zdjęć Pinterest

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close