Dlaczego nastolatki wagarują i co z tym zrobić?
Dlaczego nastolatki wagarują to problem nienowy, ale spojrzenie na niego zmieniło się trochę w ciągu ostatnich lat. Niegdyś wagarujący nastolatek uważany był za trudnego ucznia, a rozwiązaniem było zwalczanie skutku, nie zaś szukanie przyczyn. Dziś trochę łatwiej odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego nastolatki wagarują?
Dlaczego nastolatki wagarują?
Problemy w domu i poszukiwanie pomocy
To jeden z powodów, dla których nastoletni (a czasem i młodsi) uczniowie wybierają wagary zamiast pójścia do szkoły. Konflikty w domu, kłótnie z rodzicami lub rodzeństwem, rozwód rodziców, sytuacje z pogranicza patologii bardzo często są bodźcem do opuszczenia zajęć. Nie każdy nastolatek ma odwagę wprost poprosić o pomoc, czasem nie wie, do kogo się zwrócić. Wagary mają być zastępczą formą jej szukania, nierzadko podświadomą.
Problemy w szkole
Niezależnie od tego, czy problemem będzie zbyt wymagający nauczyciel, czy też przemoc ze strony innych uczniów, wagary mogą być postrzegane jako wentyl bezpieczeństwa. Nastolatek może uznać, że konsekwencje wagarów będą mniej dotkliwe niż bolesne razy ze strony kolegów czy ośmieszanie przed całą klasą przez nauczyciela, który niewątpliwie minął się z powołaniem.
Przynależność do grupy
Akurat ten powód jest dość łatwo zrozumieć, skoro na wagary idzie cała klasa lub grupa, to nastolatek się przyłącza, nawet jeśli niespecjalnie ma na to ochotę. Robi to w ramach solidarności, ale też dlatego, że nie chce być wykluczony z nastoletniej społeczności. O ile takie sytuacje nie przytrafiają się często, nie powinny stanowić problemu.
Stan zdrowia
Wagary mogą być konsekwencją niezdiagnozowanych problemów, np. depresji lub nerwicy.
Czasem wagary są usprawiedliwiane fobią szkolną, jednak tych zjawisk nie powinno się łączyć. Fobia szkolna ma podłoże emocjonalne, jest dolegliwością o charakterze lękowym, a cierpiący na nią uczeń nie próbuje ukrywać przed rodzicami nieobecności w szkole. Jest raczej odwrotnie – sam prosi o możliwość pozostania w domu.
Pogoda
Kiedy wiosna puka do okien coraz trudniej wytrzymać w szkole. Takie wagary na ogół mają charakter incydentalny i na dłuższą metę nie są niczym groźnym. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy każdy promień słońca (albo przynajmniej co drugi) wygania dziecko ze szkoły.
Kto najczęściej chodzi na wagary?
Przyjęło się uważać, że wagarowicze to słabi uczniowie sprawiający problemy natury wychowawczej w szkole i poza nią. W rzeczywistości prawda wygląda inaczej. Na wagary chodzą też dobrzy uczniowie, którym rodzice lub szkoła bardzo wysoko zawiesili poprzeczkę. Presja z ich strony może być tak duża, że nastolatek w obawie przed porażką woli nie pójść do szkoły, jeśli np. nie odrobił pracy domowej lub czuje się zbyt słabo przygotowany do sprawdzianu.
Co robią uczniowie na wagarach?
Rozpiętość jest tak duża, że trudno wszystko wymienić. Mogą to być niewinne spacery po okolicznych parkach lub lasach, ewentualnie galeriach handlowych. Jeśli rodziców nie ma w domu, to dziecko po prostu do niego wróci tuż po ich wyjściu.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że statystyki policyjne są nieubłagane. Większość nastolatków zatrzymanych z powodu picia alkoholu lub zażywania narkotyków to właśnie wagarowicze.
Jakie mogą być skutki wagarowania?
Najpowszechniejszym jest obniżona ocena ze sprawowania, ale notorycznie wagarujący uczniowie niewiele sobie z tego robią.
Na pewno pojawi się konieczność nadrobienia zaległości, co po długich wagarach może być karkołomnym zadaniem. Zbyt duża liczba opuszczonych godzin może skutkować nieklasyfikowaniem z kilku przedmiotów, a w konsekwencji brakiem promocji do następnej klasy.
Warto jednak wiedzieć, że w skrajnej sytuacji rodzice mogą zostać obciążeni mandatem za niedopilnowanie realizowania przez dziecko obowiązku szkolnego, a sam młodociany wagarowicz może trafić pod pieczę kuratora, a jeśli i to nie pomoże, do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego lub Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Jednorazowy mandat to wydatek rzędu 10 000 zł. Może być nakładany aż pięć razy.
Czy kary za wagary to dobry pomysł?
Co prawda nastolatki powinny ponosić konsekwencje swoich czynów, jednak karanie za wagary bez znalezienia źródła problemu na dobrą sprawę mija się z celem. I chociaż rodzice po rozmowie z wychowawcą lub dyrektorem szkoły najchętniej rozładowaliby swoją frustrację na dziecku, warto trzymać emocje na wodzy.
Zamiast karać, lepiej się zastanowić, dlaczego nastolatki wagarują. W większości przypadków znalezienie źródła problemu pozwoli uporać się ze skutkami. Wystarczającą karą będzie konieczność nadrobienia materiału i napisania wszystkich zaległych klasówek, o ile nauczyciele wyrażą na to zgodę. W przeciwnym przypadku ucznia czekają egzaminy klasyfikacyjne lub poprawkowe.
Obowiązkowo trzeba dać dziecku wsparcie i zapewnić poczucie bezpieczeństwa, pomóc odbudować pewność siebie. Dzieci, które mają dobrze rozwinięte poczucie własnej wartości, bardzo rzadko uciekają ze szkoły.
- Co nastolatki robią w łazience? Ekskluzywny wywiad z moją córką
- Dlaczego nastolatki nie chcą spędzać czasu z rodzicami?
- Dlaczego nastolatki się tną
- Dlaczego nastolatki kłamią? Wcale nie dlatego, że mogą
- Dlaczego nastolatki się malują? Kiedy pozwolić córce na makijaż?
- Co robić, gdy dziecko pali papierosy