Domowe sposoby na odmrożenia
Zima nie odpuszcza, warto więc przypomnieć sobie domowe sposoby na odmrożenia. Nasze babcie znały je doskonale, my – niekoniecznie. A ponieważ meteorolodzy znowu straszą syberyjskimi mrozami, pozbierałam dla Was wiedzę, która może znowu być potrzebna.
Co to są odmrożenia
Chociaż odmrożenia kojarzą się głównie z czerwonym nosem lub policzkami, co samo sobie wygląda zabawnie, tak naprawdę nie ma powodów do śmiechu. Odmrożenia pojawiają się, gdy skóra i tkanki są nadmiernie wychłodzone, dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych. W związku z tym mikrokrążenie zostaje zaburzone, a w skórze odkładają się kryształki lodu. W zaawansowanych przypadkach (trzeci i czwarty stopień odmrożenia) może dojść do zwiększenia lepkości krwi i pojawienia się zakrzepów. Odmrożenia najwyższego stopnia są nie tylko bolesne, ale i groźne dla życia. Dlatego najlepiej wystrzegać się odmrożeń, nawet tych lekkich.
Domowe sposoby na odmrożenia warto znać, ale znacznie lepiej jest skutkom mrozu zapobiegać. Ciepłe ubranie, grube rękawiczki, dodatkowe skarpetki, krem chroniący przed mrozem – wysiłek praktycznie żaden, a mróz okaże się niegroźny, nawet ten dochodzący do -30° C.
Domowe sposoby na odmrożenia – zacznij od przywrócenia skórze prawidłowej temperatury
Odmrożona skóra jest zimna, trzeba ją więc powoli i stopniowo ogrzewać. Do miski wlewamy ciepłą (nie gorącą) wodę, zanurzamy dłonie i stopy. Jeśli odmrożeniu uległ nos lub uszy, stosujemy okłady z ciepłej wody. Równolegle rozgrzewamy się „od środka”, ale tylko płynami bezalkoholowymi. Ciepła herbata z imbirem będzie najodpowiedniejsza.
Domowe sposoby na odmrożenia – wykorzystaj produkty żywnościowe
Cytryna – a raczej jej sok, ma działanie odkażające i przeciwzapalne. Jeśli skóra nie jest popękana, można korzystać z dobrodziejstwa tego owocu. Wystarczy pokroić cytrynę w plastry i przyłożyć do odmrożonego miejsca. Można też delikatnie pocierać, by wetrzeć sok w skórę, ale trzeba zachować ostrożność, bo sok z cytryny jest silnie drażniący. Warto zaopatrzyć się w zapas cytryn, bo zabieg trzeba powtarzać minimum dwa razy dziennie.
Cebula – sposób stary jak świat i pewnie dlatego nikt go nie pamięta. Cebulę trzeba poszatkować i wycisnąć z niej sok, a następnie nanieść go wacikiem na odmrożone miejsca. Po kwadransie spłukać ciepłą wodą. Jeśli odmrożenia są swędzące i bolesne, cebula powinna przynieść ulgę. Podobnie jak w przypadku cytryny, tak i cebuli nie stosuje się, gdy skóra jest popękana.
Ziemniak – a dokładniej – sok z ziemniaka, łagodzi ból, swędzenie i obrzęki. Można go wycisnąć z lub pokroić warzywo w plastry i przyłożyć na skórę. W przeciwieństwie do cytryny i cebuli ziemniak jest łagodny dla popękanej skóry. Można też wykorzystać wodę po gotowaniu ziemniaków i włożyć do jeszcze ciepłej odmrożone dłonie lub stopy.
Seler – a tak naprawdę woda po jego ugotowaniu pomoże przy odmrożeniach. Duży seler czyścimy, kroimy w kostkę, zalewamy litrem wody i gotujemy przez godzinę na małym ogniu. W ciepłej wodzie moczymy dłonie lub stopy, najlepiej trzy razy dziennie. Jeśli odmrożeniu uległy inne części ciała, można wykonać kompres z wody selerowej. Moczymy w niej czystą ściereczkę i przykładamy do odmrożonego miejsca na trzydzieści minut.
Kiszona kapusta – świetnie nadaje się na kompres łagodzący odmrożenia. Wystarczy zawinąć ją w czystą ściereczkę i przyłożyć do odmrożonego miejsca na minimum pół godziny.
Jabłko – w połączeniu z masłem lub śmietaną stworzy maść, która pomoże złagodzić skutki odmrożeń. Jabłko trzeba zetrzeć na miazgę i połączyć z masłem lub śmietaną, tak by otrzymać konsystencję maści. Otrzymany specyfik nakłada się na skórę na co najmniej godzinę, można na dłużej. Później należy go zmyć ciepłą wodą. W razie potrzeby kurację powtórzyć.
Domowe sposoby na odmrożenia – tego nigdy nie rób
Skóra, która uległa odmrożeniu, jest bardzo wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Dlatego w żadnym wypadku nie należy jej rozcierać dłońmi ani nacierać śniegiem. Nawet lekkie masowanie nie jest wskazane.
Ogrzewanie odmrożonej skóry powinno się odbywać stopniowo. Chociaż pokusa jest duża, należy powstrzymać się przed robieniem gorących okładów na odmrożone miejsca. Skutkiem takiego postępowania jest duży ból. Mało tego, pod wpływem gorąca uszkodzenia w skórze mogą się pogłębić.