Zdrowie 12 maja 2024

Dzień Zdrowych Dziąseł: co dziąsła mówią o Twoim zdrowiu?

Polskie Towarzystwo Periodontologiczne zwraca uwagę na higienę jamy ustnej Polaków. Obchodzony 12 maja Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł to dobry moment, żeby pogłębić świadomość na temat higieny jamy ustnej, a także zwrócić uwagę na związek między zdrowiem dziąseł a chorobami ogólnoustrojowymi. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Periodontologiczne wraz z marką Oral-B już po raz szósty zorganizowało konferencję prasową i spotkanie z ekspertami, którzy w swoich wystąpieniach poruszali temat chorób przyzębia i profilaktyki w tym obszarze. Motto tegorocznej edycji – „Twoje dziąsła są ważne! Dbaj o nie” – kierowane jest w szczególności do pokolenia Z.

Po pierwsze: dziąsła

Choroba przyzębia jest najczęstszym przewlekłym zapaleniem występującym wśród światowej populacji. Wywołuje ją przede wszystkim dysbiotyczny biofilm bakteryjny, czyli taki w którym zachwiana została równowaga między „dobrymi” a „złymi” bakteriami w jamie ustnej. To schorzenie, które rozwija się latami i daje początkowo mało niepokojące objawy. Najczęściej są to zaczerwienione dziąsła oraz krwawienie podczas szczotkowania lub spożywania pokarmu. W zaawansowanym stadium powoduje znaczne ubytki kości szczęk oraz rozchwianie zębów prowadzące do ich utraty.

„Nieleczona choroba przyzębia prowadzi do utraty zębów, ale również oddziałuje negatywnie na nasze zdrowie ogólne. Przewlekłe zapalenie toczące się w dziąsłach, nie jest lokalną chorobą, ale procesem, który prowadzi do aktywacji układu odporności. Dlatego choroba przyzębia może promować w naszym organizmie szereg patologicznych procesów prowadzących do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, problemów na tle neurodegeneracyjnym (takich jak choroba Alzhaimera), reumatoidalnego zapalenia stawów czy preeklampsji u kobiet w ciąży” – powiedziała prof. dr hab. n. med. Marta Cześnikiewicz-Guzik, sekretarz Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, kierownik Zakładu Periodontologii, Profilaktyki i Klinicznej Patologii Jamy Ustnej, Instytutu Stomatologii, Wydziału Lekarskiego, UJ CM w Krakowie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wiedza na temat właściwej higieny jamy ustnej powinna być wpajana i rozpowszechniana od najmłodszych lat. Zdrowych nawyków uczymy się w domu, a później w szkole. Jednak mimo podejmowanych wysiłków nadal istnieje ogromny brak świadomości w temacie zdrowia dziąseł, zwłaszcza wśród młodych ludzi. To powód, dla którego tegoroczne obchody kierowane są do pokolenia Z. „Im wcześniej młodzi ludzie poszerzą swoją wiedzę w tym zakresie, tym większa nadzieja, że jako dorośli nie będą zmagali się z zapaleniem przyzębia i zmniejszą ryzyko chorób z tym związanych – w końcu lepiej zapobiegać, niż leczyć” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Renata Górska Jak powinna wyglądać profilaktyka? To nic skomplikowanego. Wystarczy konsekwencja i 5 prostych zasad.

1. Szczotkuj zęby: szczotkowanie usuwa resztki pokarmowe i płytkę nazębną znajdującą się na powierzchniach zębów, dziąseł, ale także na języku – bakterie lubią się tam ukrywać. Dobór odpowiedniego przyboru i szczotkowanie przez minimum 2 minuty 2 razy dziennie daje optymalne rezultaty.

2. Nitkuj: używanie nitki lub szczoteczek międzyzębowych pomaga usuwać płytkę nazębną z trudno dostępnych przestrzeni, gdzie szczoteczka nie może dotrzeć.

3. Płucz: użyj płynu do płukania jamy ustnej, który pomoże zredukować płytkę nazębną i usunąć resztki pokarmowe, które zostały pominięte podczas szczotkowania i nitkowania zębów.

4. Poznaj czynniki ryzyka: przez redukcję czynników ryzyka choroby przyzębia, takich jak palenie, źle kontrolowana cukrzyca, nieprawidłowa dieta, stres, możesz dodatkowo zmniejszyć szansę rozwinięcia tego schorzenia.

5. Skonsultuj się ze stomatologiem: jeśli odczuwasz dyskomfort i widzisz krew podczas szczotkowania, udaj się do dentysty lub specjalisty: periodontologa Wczesne rozpoznanie objawów choroby dziąseł jest kluczem do uniknięcia bardziej poważnego stadium, czyli zapalenia przyzębia.

„Klinicznie zdrowe dziąsło ma określony blado-różowy kolor, zwartą konsystencję bez obrzęku, nie krwawi samoistnie oraz jest właściwie ukształtowane wokół zęba. Czyli zdrowe dziąsła i przyzębie określamy jako stan, w którym nie stwierdzamy objawów zapalnych” – podkreśliła prof. dr hab. n. med. Elżbieta Dembowska, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego i specjalista w dziedzinie stomatologii ogólnej, periodontologii i implantologii stomatologicznej.

Interaktywne rozwiązania w higienie jamy ustnej

Jak dotrzeć do młodszego pokolenia? Z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które sprawią, że dbanie o higienę jamy ustnej przestanie być nudne. Interaktywne rozwiązania mogą pomóc szczotkować zęby bardziej skutecznie, poprawić sposób dbania o higienę jamy ustnej oraz wypracować lepsze nawyki w zakresie szczotkowania zębów. Szczoteczka elektryczna z technologią magnetyczną Oral-B iO i dedykowana do niej aplikacja dają takie możliwości. Dzięki nim pacjenci mogą obserwować swoje codzienne postępy. Ma to też swoje odzwierciedlenie w badaniach: dane dotyczące szczotkowania przesyłane na telefon w czasie rzeczywistym, realnie wpłynęły na wydłużenie mycia zębów o 21,6%. Średni czas szczotkowania bez aplikacji wynosił 2 minuty i 14 sekund, z aplikacją 2 minuty i 43 sekundy, podczas gdy inne dane dotyczące średniego czasu szczotkowania przy użyciu szczoteczki manualnej wskazują na 46 sekund.

„Szczoteczka elektryczna, ze wskazaniem na technologię magnetyczną, jest najlepszym wyborem – szczególnie w zestawieniu ze szczoteczką manualną. Poza bardzo skutecznym oczyszczaniem oferuje szereg innych interaktywnych funkcji, które pozytywnie wpływają na zachowania pro-zdrowotne użytkownika i pomagają mu stosować się do zaleceń dentysty dotyczących przede wszystkim czasu oraz siły szczotkowania. Ponadto spersonalizowane informacje zwrotne motywują i przekazują wskazówki, które pomagają zmienić nawyki. Dzięki temu pacjenci są w stanie osiągnąć efekty, które byłyby niemożliwe z innymi przyborami do szczotkowania” – zauważa dr n. med. Beata Golan, dyrektor ds. naukowych P&G Polska.

Dzień Zdrowych Dziąseł 2024

Wszystkie powyższe tematy były podejmowane na konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Periodontologiczne pod hasłem „Twoje dziąsła są ważne! Dbaj o nie”. Wzięli w niej udział: prof. dr hab. Renata Górska – członek honorowy Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego i Amerykańskiej Akademii Periodontologii i Europejskiej Federacji Periodontologii, przewodnicząca Rady do spraw Rozwoju Stomatologii przy Ministrze Zdrowia; prof. dr hab. n. med. Elżbieta Dembowska – prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, wykładowca na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, specjalista w dziedzinie stomatologii ogólnej, periodontologii, ekspert z zakresu implantologii i laseroterapii; prof. dr hab. n. med. Marta Cześnikiewicz-Guzik – sekretarz Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, kierownik Zakładu Periodontologii, Profilaktyki i Klinicznej Patologii Jamy Ustnej Instytutu Stomatologii Wydziału Lekarskiego UJ CM w Krakowie, specjalista chirurgii stomatologicznej i periodontologii oraz dr n. med. Beata Golan – dyrektor ds. naukowych P&G Polska.

 

O Oral-B

Oral-B to światowy lider na rynku szczoteczek do zębów o wartości ponad 5 mld dolarów. Produkty marki należącej do firmy Procter & Gamble obejmują manualne i elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci i dorosłych, pasty, irygatory do płukania jamy ustnej i produkty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, w tym nici dentystyczne.

O Procter & Gamble

P&G posiada jedno z najbardziej rozbudowanych portfolio wiodących marek, które cieszą się zaufaniem konsumentów na całym świecie. Są to m.in: Always®, AmbiPur®, Ariel®, Bounty®, Charmin®, Crest®, Dawn®, Downy®, Fairy®, Febreze®, Gain®, Gillette®, Head & Shoulders®, Lenor®, Olay®, Oral-B®, Pampers®, Pantene®, SK-II®, Tide®, Vicks® i Whisper®. P&G prowadzi działalność w około 70 krajach. Zapraszamy na stronę http://www.pg.com, aby dowiedzieć się więcej o firmie P&G i jej markach.

 

Źródło informacji: Oral-B

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 12 maja 2024

Jest już data 13. Nocy w Instytucie Lotnictwa

Noc w Instytucie Lotnictwa to największa w Polsce impreza edukacyjna promująca dokonania naukowe w zakresie technologii lotniczych i kosmicznych. Nocne wydarzenie już od ponad 10 lat zrzesza w Warszawie entuzjastów lotnictwa, kosmosu i szeroko pojętych nauk inżynieryjnych z całej Polski. Tegoroczna edycja Nocy w Instytucie Lotnictwa odbędzie się w piątek, 4 października w godzinach 17:00-23:00. Wstęp wolny.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa to miejsce, w którym badania w zakresie technologii lotniczych i kosmicznych są prowadzone już blisko 100 lat. Dokonania wybitnej klasy konstruktorów i naukowców Instytutu, w tym Tadeusza Sołtyka, pod kierownictwem którego powstały samoloty TS-8 Bies czy TS-11 Iskra oraz prof. Piotra Wolańskiego, wybitnego specjalisty w dziedzinie badań nad silnikami spalinowymi, w szczególności silnikami wykorzystującymi proces wirującej detonacji, wspierającego włączenie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej i utworzenie Polskiej Agencji Kosmicznej, składają się na przełomowe wydarzenia w światowej historii lotnictwa i kosmosu. Rozbudowana infrastruktura Instytutu, 23 specjalistyczne laboratoria badawcze, 10 centrów doskonałości przykuwają uwagę nie tylko naukowców czy przedstawicieli biznesu, ale także miłośników lotnictwa.

„Jesteśmy numerem 1 w Polsce pod względem liczby certyfikowanych laboratoriów dla przemysłu lotniczego i obronnego, które znajdują się w jednej lokalizacji. Dysponujemy największym tunelem aerodynamicznym w Europie Środkowo-Wschodniej, a także największą komorą próżniową w Europie do badań wentylatorów, części wirujących silników lotniczych i turbin przemysłowych. Do tego posiadamy wyjątkowe na skalę europejską Centrum Laboratoryjne Napędów Rakietowych i Satelitarnych czy zaawansowany park maszynowy druku 3D i obróbki CNC” – mówi dr iż. Paweł Stężycki, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

„Wszystko to plasuje nas w czołówce instytucji badawczych na świecie, a to sprawia, że czujemy się wręcz zobligowani do tego, by promować dokonania polskiej nauki i zawody inżynieryjne. Dlatego też raz w roku na 6 godzin nasz Instytut zostaje otwarty dla szerokiego grona odwiedzających. Tym samym zmienia się w przestrzeń pełną wystawców, pokazów, warsztatów i rozmów o samolotach, dronach i podróżach w kosmos” – dodaje dr inż. Paweł Stężycki.

13. Noc w Instytucie Lotnictwa – edukacja przez zabawę

Noc w Instytucie Lotnictwa to flagowe wydarzenie o charakterze edukacyjnym, które na stałe wpisało się w kalendarz polskich imprez lotniczych. Dotychczasowe edycje w Instytucie Lotnictwa zgromadziły łącznie ponad 400 tysięcy miłośników technologii lotniczych, w tym bezzałogowych statków powietrznych, a także dokonań inżynierów w zakresie podróży kosmicznych.

„Znaczącą grupę dotychczasowych odwiedzających stanowią dzieci i młodzież. Dlatego też, analogicznie do ubiegłych edycji, w ramach 13. Nocy w Instytucie Lotnictwa odbędą się warsztaty, pokazy i zwiedzanie wybranych laboratoriów, wystawy samolotów i śmigłowców. Nauka przez zabawę, spotkania z pilotami, którzy zarażają swoją pasją, to tylko przykładowe elementy składające się na tegoroczną edycję imprezy. Jej niezwykłą wartością jest to, że zaczyna się tuż przed zachodem słońca” – mówi dr inż. Paweł Stężycki.

Noc w Instytucie Lotnictwa od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem. W ciągu jednej nocy bierze w niej udział ponad 200 wystawców, w tym instytucje naukowe i badawcze wchodzące w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz, firmy prezentujące dokonania w zakresie technologii lotniczych i kosmicznych czy studenckie koła naukowe.

Więcej informacji o wydarzeniu:

www.nocwinstytucielotnictwa.pl

facebook.com/nocwinstytucielotnictwa

13 Noc w Instytucie Lotnictwa

 

Źródło informacji: Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 10 maja 2024

Nieskazitelne wiosenne porządki: Dyson CleanTrace™ urządzenie, które wizualizuje na ekranie miejsce sprzątania w czasie rzeczywistym, aby zwiększyć satysfakcję z odkurzania 

Czyszczenie powierzchni nigdy nie było tak szybkie i precyzyjne. Podczas trwania w wielu domach corocznych wiosennych porządków, Dyson ujawnia nowy sposób na udoskonalenie sprzątania za pomocą urządzenia rzeczywistości rozszerzonej (AR), które sprawia, że żadne miejsce nie zostanie pominięte podczas sprzątania.

Badanie zachowań związanych ze sprzątaniem pokazuje, że użytkownicy zwykle przeszacowują swój czas poświęcany na sprzątanie i nie doceniają tego, jak dokładnie wykonują tę czynność.
Nowe urządzenie Dyson CleanTrace™ dedykowane do odkurzacza bezprzewodowego Dyson Gen5detectTM sprawia, że niewidoczne staje się widoczne na ekranie Twojego telefonu – podkreślając obszary już posprzątane wskazuje te pominięte i pokazuje tym samym dowód czystości w Twoim domu.
Wiosenne sprzątanie może być niewdzięcznym zadaniem. Nawigowanie pod meblami i nogami krzeseł, poruszanie się między pokojami i omijanie naszych futrzanych przyjaciół… W takich warunkach łatwo jest nieumyślnie pominąć obszary lub wielokrotnie odkurzać to samo miejsce, zmniejszając skuteczność porządków i marnując czas.
Czerpiąc inspirację z systematycznego podejścia do sprzątania robota Dyson 360 Vis NavTM, nowe urządzenie Dyson CleanTrace™ pomaga użytkownikom sprzątać bardziej metodycznie, zapewniając wizualizacje AR w czasie rzeczywistym miejsc, w których już sprzątali i tych, które pominęli, rozwiązując dylemat „czy tam już posprzątałem?”. Śledź fioletową ścieżkę sprzątania na ekranie swojego telefonu, na żywo. Wypełnij puste przestrzenie, aby stworzyć kolorowy i satysfakcjonujący dowód dokładnego sprzątania.
Nowe urządzenie Dyson CleanTrace™ łączy w sobie kombinację technologii dla najbardziej wydajnego, inteligentnego i dokładnego sprzątania. Technologia LiDAR umożliwia Dyson CleanTrace™ mapowanie pokoju z telefonu użytkownika i nakładanie ścieżek czyszczenia za pomocą AR, pokazując, gdzie jest posprzątane, a co zostało przeoczone. Po zakończeniu sprzątania możesz zeskanować swoje pomieszczenie za pomocą telefonu, aby zidentyfikować luki w obszarach sprzątania, dzięki czemu nigdy nie przegapisz żadnego miejsca. Najwyższa Technologia Piezo Sensor w odkurzaczu Dyson Gen5detect wykrywa akustycznie i zlicza zebrane cząsteczki kurzu, pokazując dowód głębokiego czyszczenia na ekranie.
„Zdaliśmy sobie sprawę, że wszyscy moglibyśmy się czegoś nauczyć od naszych robotów sprzątających. W przeciwieństwie do ludzi, robot Dyson wie, gdzie znajduje się w pomieszczeniu, gdzie był i gdzie jeszcze musi się udać. Dzięki urządzeniu Dyson CleanTrace™ dodajemy tę dodatkową technologię inteligentnego czyszczenia do odkurzacza Gen5detect. Dzięki temu możesz zobaczyć, gdzie sprzątałeś, a gdzie nie, co w połączeniu z naszą Technologią Piezo Sensor wykrywania cząstek daje dowód, że podłoga jest naprawdę czysta” – zauważa Charlie Park, wiceprezes ds. inżynierii, Dyson Home.
Nieefektywne środki czyszczące
Inżynierowie Dyson mają obsesję na punkcie opracowywania sposobów na poprawę sposobu sprzątania. Oprócz szeroko zakrojonych testów laboratoryjnych, nasi eksperci badają ludzkie zachowania i nawyki związane ze sprzątaniem, a także wynikające z tej czynności frustracje. Spędzili setki godzin obserwując sprzątanie w domach na całym świecie – badając czas trwania każdej sesji sprzątania, jego skuteczność, różne kąty i wzorce odkurzania, a nawet to, ile razy użytkownik odkłada urządzenie podczas sesji.
Badania firmy pokazują, że konsumenci regularnie zawyżają ilość czasu poświęcanego na sprzątanie – dane pokazują, że około 80% sesji sprzątania trwa mniej niż 10 minut, a ludzie twierdzą, że odkurzają średnio przez 24 minuty na sesję. Co więcej, konsumenci są często nieefektywni – regularnie i wielokrotnie sprzątając te same obszary i całkowicie pomijając inne miejsca, co wskazuje na potrzebę zastosowania nowego urządzenia Dyson CleanTrace™.
Dyson CleanTrace™ będzie dostępny od II połowy czerwca 2024 roku.
Uwagi
  • Dostępność: urządzenie Dyson CleanTrace™ będzie dostępne od połowy czerwca, wyłącznie na stronie Dyson.pl oraz w sklepach stacjonarnych Dyson.
  • Cena: 130 zł
  • Waga: urządzenie do telefonu Dyson CleanTrace™ waży 104 g
  • Kompatybilność: urządzenie Dyson CleanTrace™ jest kompatybilne wyłącznie z modelami iPhone minimum iPhone 12 Pro i Pro Max lub nowszych. Pasuje wyłącznie do odkurzaczy Dyson Gen5Detect™.
  • Dostęp do aplikacji: właściciele odkurzacza Gen5detect będą mogli otworzyć oprogramowanie urządzenia Dyson CleanTrace™ za pośrednictwem aplikacji MyDyson. Aby moduł był widoczny na ekranie głównym aplikacji, wymagana jest rejestracja odkurzacza Dyson Gen5detect.
  • Bezprzewodowy odkurzacz Dyson Gen5detect: najmocniejszy bezprzewodowy odkurzacz HEPA jest zasilany nowym silnikiem hiperdymowym Dyson Gen5, który zapewnia moc ssania do 280AW. Jest wyposażony w naszą głowicę czyszczącą Fluffy Optic™, która ujawnia dwa razy więcej niewidocznego kurzu i zatrzymuje 99,99% cząstek o wielkości do 0,1 mikrona, czyli wielkości wirusów. Czujnik piezoelektryczny zlicza i mierzy cząsteczki 15 000 razy na sekundę – automatycznie zwiększając moc w razie potrzeby i pokazując dowód głębokiego czyszczenia.
Źródło informacji: Dyson
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close