Lifestyle 24 kwietnia 2024

Europejska debata o edukacji włączającej dzieci

Edukacja włączająca dzieci jest kluczowa dla budowania społeczeństwa opartego na równości i integracji. Daje każdemu dziecku szansę na rozwój, niezależnie od jego indywidualnych cech czy potrzeb. Ta idea przyświecała wszystkim uczestnikom debaty zorganizowanej w kwietniu przez Parlament Europejski.

17 kwietnia 2024 r. w siedzibie Parlamentu Europejskiego odbyło się wydarzenie poświęcone edukacji włączającej dzieci, zorganizowane przez Ewę Kopacz – wice przewodniczacą oraz kordynatorkę Parlamentu Europejskiego ds. praw dziecka. Spotkanie zgromadziło praktyków i ekspertów związanych z wdrażaniem edukacji włączającej w krajach Unii Europejskiej, przedstawicieli sektora edukacji, Komisji Europejskiej oraz Europarlamentarzystów. Celem wydarzenia było omowienie roli szkół oraz wymiana najlepszych praktyk i narzędzi wspierających nauczycieli, wychowawców i decydentów w ich roli polegającej na promowaniu i kształceniu dzieci w zakresie włączania.

„Empatia to zrozumienie drugiego człowieka, to także podstawowe kompetencje, których powinny być uczone dzieci w szkole i to już od najmłodszych lat. Bo z niewiedzy bierze się brak akceptacji, brak tolerancji ale także agresja” – powiedziała wiceprzewodnicząca PE Ewa Kopacz.

Wśród prelegentów, oprocz europoslanki Ewy Kopacz, pojawili się: Iliana Ivanova (Unijna Komisarz ds. Innowacji, Badań, Kultury, Edukacji i Młodzieży), Sabine Verheyen (posłanka do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczaca Komisji ds. Kultury i Edukacji), Chiara Piccolo (The Alliance for Childhood European Network Group), Andreas Beckmann (Szkoły Europejskie), Annalisa Cannoni (Komisja Europejska), Oana Felecan (Komisja Europejska), Ally Dunhill (Eurochild).

Polskim głosem w dyskusji był przedstawiciel Czepczyński Family Foundation – Damian Kupczyk, psycholog, pedagog i terapeuta dziecięcy, który podzielił się doświadczeniami z wprowadzania projektu ABC Empatii do przedszkoli i szkół podstawowych w Polsce i za granicą.

„Edukacja włączająca dzieci jest nie tylko naszym moralnym obowiązkiem, ale także strategiczną inwestycją w przyszłość społeczeństwa. Zapewnienie każdemu dziecku równych szans i wsparcia w procesie uczenia się jest kluczowe dla tworzenia bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego świata” – podkreśla Damian Kupczyk.

Wydarzenie stało się ważną platformą do prowadzenia dyskusji na temat sposobów tworzenia bardziej inkluzywnych społeczeństw poprzez system edukacyjny. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań oraz zgłaszania uwag zarówno na miejscu, jak i online. Rezultaty debaty przyczynią się do dalszego rozwoju praktyk edukacyjnych w Europie.

Czepczyński Family Foundation

Czepczyński Family Foundation jest organizacją społeczną, której głównym celem jest zwiększanie dostępności do edukacji oraz stałe podnoszenie jej jakości. Fundatorami CFF są Justyna i Artur Czepczyńscy, którzy od wielu lat prowadzą działalność filantropijną i charytatywną. Zespół CFF tworzą eksperci z takich dziedzin jak: edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, oligofrenopedagogika, terapia rozwojowa czy wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Fundacja współpracuje z wieloma partnerami, m.in. Komisją Europejską, OECD, DG FISMA, ROTARY Polska, Fundacja ING Dzieciom, Fundacja ORLEN, Fundacja PZU, Konfederacja Lewiatan, NBP czy BGK.

 

 

Źródło informacji: Czepczyński Family Foundation

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kultura 23 kwietnia 2024

Podsumowanie 2023 roku w kategorii książek na Allegro i Allegro Lokalnie

Według badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową [1], w 2023 r. 43% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę. Użytkownicy Allegro nie pozostają w tyle: w ubiegłym roku niemal 3,9 miliona osób zdecydowało się na zakup literatury na platformie, a łącznie sprzedano ponad 24 miliony książek – to średnio 46 egzemplarzy na minutę.

W zeszłym roku rekordzista zrobił zakupy za niemal 106 tys. zł na platformie Allegro. Jak pokazują dane, klienci najczęściej wybierali oferty z kategorii takich jak podręczniki szkolne, literatura dla dzieci i młodzieży oraz beletrystyka. Widać również rosnące zainteresowanie czytelników książkami „Young Adults” czy komiksami dla dzieci.

Książki zdecydowanie częściej kupowały kobiety, ale zarówno wśród pań, jak i panów, najchętniej sięgano po tytuły dla dzieci i młodzieży. W 2023 roku co trzecia książka sprzedana na Allegro pochodziła z tej kategorii. Obie grupy chętnie wybierały również literaturę piękną i podręczniki szkolne, choć to kobiety częściej dokonywały zakupów związanych z edukacją. Najchętniej czytanymi autorkami były: Anita Głowińska, Weronika Marczak oraz Agnieszka Bator, za to w czołówce najpopularniejszych wydawnictw znalazły się: Media Rodzina, Nasza Księgarnia i Egmont, a biorąc także pod uwagę segment podręczników i książek edukacyjnych (np. repetytoria, lektury) były to – Wydawnictwo Greg i Nowa Era.

Preferowanym urządzeniem dokonywania transakcji w 2023 roku wciąż pozostawały smartfony (63%), a dniem i porą – poniedziałek między 20:00 a 21:00. W 2023 roku peak zakupowy przypadł na 6 września (jest to także Dzień Czytania Książek, który wywodzi się z Stanów), zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego – tego dnia sprzedano 193 247 egzemplarzy, czyli 134 książki na minutę. Użytkownicy wyraźnie stawiali na dostawy w ramach pakietu Smart – aż ¾ zakupionych książek dostarczono właśnie za pomocą tej usługi.

Książki z drugiej ręki na Allegro Lokalnie

Allegro stanowi doskonałe miejsce dla miłośników książek, oferując tysiące lektur w wielu kategoriach i formach. Czytelnicy chętnie sięgają również po literaturę z drugiej ręki, dostępnej w ramach Allegro Lokalnie i dają im również drugie życie wystawiając oferty na platformie. Rekordzista sprzedał w 2023 roku aż 2103 książki. Zaś średnia liczba ogłoszeń wystawionych w kategorii „Książki i komiksy” wynosiła niemal 12 egzemplarzy na 1 klienta. Najpopularniejszymi autorami byli Remigiusz Mróz, Stephen King, Andrzej Sapkowski – to właśnie ich książki sprzedały się w największej liczbie egzemplarzy.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także komiksy z drugiej ręki. Tylko w tej podkategorii na Allegro Lokalnie sprzedano ponad 30 tysięcy ofert, a wartość sprzedanych ofert osiągnęła ponad 2,3 mln zł. Niewątpliwie można tam znaleźć również kolekcjonerskie perełki – w 2023 roku kolekcja komiksów Marvela została sprzedana za kwotę 4999 zł. Wśród polskich tytułów rekordową cenę osiągnął „Kapitan Żbik. Salto śmierci” – został sprzedany za 3490 zł na Allegro Lokalnie.

Rozwój cyfrowego handlu oraz wygodne opcje płatności i dostawy sprawiają, że kupowanie książek online staje się coraz bardziej atrakcyjne dla konsumentów. Z kolei atrakcyjne promocje i festiwale zakupowe organizowane przez Allegro, to dobra okazja, aby uzupełnić swoją domową biblioteczkę i inne akcesoria niezbędne do nadchodzącego wakacyjnego wypoczynku.

[1] Stan czytelnictwa w Polsce w 2023 – Biblioteka Narodowa (bn.org.pl)

 

Źródło informacji: Allegro

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 22 kwietnia 2024

Biała Roomba od iRobot w końcu dostępna w sprzedaży

iRobot, światowy lider w dziedzinie robotów sprzątających, wprowadza na rynek nowy model – iRobot Roomba Combo Essential. Skuteczny robot, który jednocześnie odkurza i mopuje, po raz pierwszy będzie dostępny w różnych opcjach kolorystycznych, w tym w bieli. Nowość, wyposażona w niezbędne do zachowania domowego porządku funkcje, na polskim rynku można kupić już od 1199 zł.

Sympatycy marki iRobot bez wątpienia zwrócą uwagę na fakt, że to pierwsza Roomba w kolorze białym. Nowy model, iRobot Roomba Combo Essential, dostępny będzie w 4 kolorach – wspomnianym białym, szarym, grafitowym i czarnym. Różne opcje podkreślą estetykę i dopasowanie do wnętrz, dostosowując się do indywidualnych preferencji klientów. Co więcej, urządzenie jest smukłe, eleganckie, posiada niskoprofilową konstrukcję i zestaw czujników nawigacyjnych, które pozwalają robotowi łatwo poruszać się pod meblami i wokół nich. Chronią go także przed upadkiem ze schodów. iRobot Roomba Combo Essential posiada także skuteczny system sprzątania i moc ssącą o 18 razy większą niż roboty z serii 600.

iRobotowa skuteczność i jakość w niższej cenie

Nowość w ofercie iRobot bazuje na technologii dobrze znanej z modelu Roomba Combo. Robot jednocześnie odkurza i mopuje bez konieczności wymiany pojemnika. Urządzenie zostało wyposażone w niezbędne funkcje, dzięki którym łatwo i skutecznie zadba o porządek w domu. System sprzątania ma 3 poziomy mocy ssącej, podobnie jak system mopowania – urządzenie umożliwia wybór spośród 3 poziomów ilości wody używanej do mycia podłogi. Obie funkcje w prosty sposób ustawić można w aplikacji iRobot Home. iRobot Roomba Combo Essential usuwa codzienne zabrudzenia, dzięki gumowej szczotce w kształcie V z włosiem, szczotce bocznej oraz nakładce mopującej. Wspomniana szczotka boczna w nowym modelu wiruje, dzięki czemu bez problemu zbiera kurz i zanieczyszczenia z narożników i wzdłuż krawędzi.

Sprząta, kiedy nie ma Cię w domu

Najnowszym modelem Roomby sterujemy z poziomu aplikacji iRobot Home. W aplikacji dostępne są funkcje takie jak pulpit stanu technicznego robota, harmonogram sprzątania czy raport Clean Map®, dzięki któremu na mapce zobaczymy, które obszary domu zostały odkurzone i/lub wymopowane. Dodatkowo w intuicyjny sposób możemy zintegrować aplikację z innymi rozwiązaniami inteligentnego domu (urządzeniami obsługującymi Alexę, Siri lub Asystenta Google) i mieć pełną kontrolę nad sprzątaniem. System operacyjny iRobot OS umożliwia także zaprogramowanie robota, tak aby włączał się, gdy wychodzimy z domu, i kończył pracę przed powrotem, dzięki czemu wracamy do czystego wnętrza.

„Roomba od iRobot w Polsce dostępna jest już od 20 lat, ale po raz pierwszy pojawi się w wersji, na którą czekało wielu klientów. Mowa oczywiście o kolorze białym, choć klienci z pewnością docenią także jej pozostałe opcje kolorystyczne. Dzięki temu będą mogli cieszyć się nie tylko czystą przestrzenią, ale także dopasować robota do wystroju wnętrza, wybierając spośród różnorodnych kolorów, które pasują do ich osobistego gustu i stylu” – mówi Małgorzata Radomska z firmy DLF, autoryzowanego dystrybutora marki iRobot w Polsce. „iRobot Roomba Combo Essential to gwarancja efektywności i wydajności w utrzymaniu czystości w domu. Nowy robot został wyposażony w niezbędne technologie, dzięki którym kompleksowo sprząta powierzchnie twarde, eliminując kurz, brud i alergeny. Nasi klienci na pewno docenią również fakt, że model ten dostępny jest w korzystnej cenie, bowiem można kupić go już od 1199 zł” – dodaje.

Nowa Roomba to kolejny krok w realizacji misji firmy iRobot, czyli ułatwiania życia swoim klientom. Urządzenie łączy niezbędne funkcje, doskonałą wydajność sprzątania i minimalistyczny design w różnych kolorach. Co więcej, jest sprzedawane w opakowaniach przyjaznych dla środowiska – robot i akcesoria zapakowane są w tekturę i eko-worki, bez foliowych elementów.
Produkt dostępny w sklepie internetowym www.irobot.pl oraz do 30.04 w promocyjnej cenie 1199zł w sieci sklepów Media Expert.

O iRobot Corporation

iRobot jest wiodącym producentem domowej robotyki w skali światowej. Projektuje i tworzy rozwiązania, które pozwalają ludziom na więcej. Firma stworzyła w zbiorowej świadomości kategorię robotów domowych poprzez wprowadzenie do swojej oferty w 2002 roku pierwszego robota odkurzającego Roomba. Obecnie iRobot jest działającym w skali globalnej przedsiębiorstwem, które sprzedało ponad 40 mln domowych robotów na całym świecie. Produkty marki iRobot jak roboty odkurzające Roomba, mopujące Braava oraz odkurzająco-mopujące Combo pracują w oparciu o opatentowane technologie i zaawansowane rozwiązania w zakresie sprzątania, mapowania oraz nawigacji. Inżynierowie marki tworzą ekosystem robotów i technologii z zakresu smart home. Więcej informacji na temat marki iRobot znajdziesz na  https://www.irobot.pl/.

O DLF Sp. z o.o.

Autoryzowany importer i dystrybutor iRobot w Polsce. DLF sp. z o.o. z Gdyni istnieje na polskim rynku od początku lat dziewięćdziesiątych i specjalizuje się w sprzedaży nowoczesnych produktów z zakresu Hi-tech, robotyki i AGD. Celem DLF jest dostarczenie klientom urządzeń najwyższej jakości, które poprawiają jakość życia. Obecnie firma jest autoryzowanym importerem lub dystrybutorem m.in. marek takich jak: iRobot, Stadler Form, crockpoot, Kohersen, Breville, FoodSaver, LauraStar.

KONTAKT:

Ilona Rutkowska
e-mail: ilona.rutkowska@goodonepr.pl
tel. +48 796 996 259

 

Źródło informacji: iRobot

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close