Zdrowie 30 kwietnia 2023

Jak dbać o oczy – najpopularniejsze fakty i mity na temat wzroku

Oczy traktowane są przez nas po macoszemu, traktujemy je, jakby były niezniszczalne. Bardzo często krótko po przebudzeniu sięgamy po smartfona, by przejrzeć media społecznościowe – podobnie robimy także przed snem. Taki styl życia na dłuższą metę prowadzi do tego, że nasze oczy są zaczerwienione, odczuwamy pieczenie i suchość. Co powinniśmy robić, by je wesprzeć, a co jest zupełnie niewskazane? Poznaj 5 faktów i mitów na temat oczu.

Fakt: Jazda samochodem wpływa na zmęczenie oczu

Wiele osób zauważa, że jazda samochodem powoduje wzmożoną intensywność pracy naszych oczu. Męczą się one zdecydowanie bardziej niż np. podczas spaceru. Wzrok jest wtedy szczególnie skupiony, co wpływa na rzadsze mruganie, przez co oczy stają się nieodpowiednio nawilżone, a my zaczynamy odczuwać dyskomfort. W trakcie jazdy oczy muszą się także mierzyć z często zmieniającym się intensywnym światłem – zwłaszcza nocą. Choć wydaje nam się, że jadąc samochodem, wzrok odpoczywa, bo nie patrzymy w żaden ekran, okazuje się, że jest to dla niego spore wyzwanie.

Jeśli nasz dojazd do pracy nie wymaga użycia samochodu, warto pomyśleć o zrezygnowaniu z tego środka transportu. Przy dobrej pogodzie można wybrać np. rower. Oprócz ulgi dla oczu pomożemy także całemu organizmowi. Dojazd i powrót z pracy rowerem to świetna forma aktywności fizycznej na cały dzień.

Mit: Jak się wyśpię, pozbędę się wszystkich dolegliwości oczu

Sen jest istotnym elementem dbania o dobrą kondycję naszych oczu, jednak warto pamiętać, że przy uciążliwych objawach, samo wyspanie się może nie wystarczyć. Bardzo często wydaje nam się, że położenie się spać rozwiąże wszystkie problemy, tymczasem w kolejnym dniu dolegliwości powtarzają się, bo nie zmieniamy złych nawyków. Sen to jeden z elementów dbania o zdrowie oczu, a nie jednostkowe rozwiązanie.

Powinniśmy spać 7-8 godzin dziennie. Oprócz regeneracji całego organizmu i przywrócenia mu energii korzystnie wpływamy także na nasz wzrok. Pamiętajmy też o odpowiedniej higienie snu – godzinę przed pójściem spać zaleca się zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych.

Fakt: Długotrwała praca przy komputerze jest niekorzystna dla oczu

Szkodliwe światło niebieskie emitowane przez ekrany urządzeń jest w naszym życiu wszechobecne. Z komputerów korzystamy w pracy, a po powrocie do domu spędzamy wolny czas, oglądając telewizję, platformy streamingowe, przeglądamy media społecznościowe na swoich smartfonach lub gramy w gry komputerowe. Nasz wzrok pracuje przez cały nasz dzień, a brak odpoczynku może doprowadzać do nieprzyjemnych dolegliwości. – Złe nawyki musimy zamieniać na dobre, by wspierać nasze zdrowie. Po zakończeniu pracy zdecydujmy się na przynajmniej półgodzinny spacer, podczas którego nie będziemy w ogóle korzystać z urządzeń elektronicznych. Starajmy się używać ich jak najmniej i ograniczajmy wtedy, kiedy to możliwe. Na przykład przed snem proponuję przeczytanie książki lub posłuchanie muzyki. Im mniej będziemy narażać oczy na niebieskie światło, tym z pewnością będziemy czuć się lepiej – podpowiada Alina Adamowicz, terapeutka i ekspertka kampanii #GodzinaDlaOka.

Mit: Dolegliwości takie jak: zaczerwienienie, pieczenie i suchość są błahe i nie wymagają reakcji

To błędne myślenie, które powoduje, że ludzie nie podejmują działań, łagodzących nieprzyjemne objawy związane z oczami. To, że dolegliwości są powszechne, nie znaczy, że można je bagatelizować. Jeśli nie będziemy reagowali na to, że nasze oczy są zaczerwienione, pieką i są suche, może to doprowadzić do tzw. Zespołu Suchego Oka.

Zazwyczaj nie zwracamy większej uwagi na objawy ze strony naszych oczu i wydaje nam się, że są tylko chwilowe. Warto pamiętać, że każdy nieprzyjemny symptom, jaki odczuwamy w naszym organizmie, powinien zwrócić naszą uwagę – coś powinniśmy robić inaczej. W przypadku narządu wzroku – być może zbyt go przeciążamy. Zastanówmy się, czy robimy 5-minutowe przerwy na każdą godzinę pracy. Pomyślmy także nad formą spędzania wolnego czasu w domu – zaplanujmy więcej aktywności niezwiązanych z patrzeniem w ekran. Dobrze jest mieć także pod ręką krople do oczu, co pozwoli zapewnić ich nawilżenie.

Fakt: Dieta ma znaczący wpływ na zdrowie oczu

Nasza dieta ma ogromny wpływ na zdrowie całego naszego organizmu – w tym także oczu. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o nawadnianiu. Dziennie powinniśmy wypijać przynajmniej 1,5 litra płynów, a liczba ta powinna rosnąć wraz z aktywnościami fizycznymi, których podejmujemy się w trakcie dnia. Najlepszą rekomendacją jest zwykła niegazowana woda mineralna.

Składniki odżywcze zawarte w posiłkach także mogą być wsparciem dla naszych oczu. Dieta powinna być zbilansowana i zawierać w sobie m.in. kwasy tłuszczowe omega-3 czy witaminy. Z tego powodu powinniśmy regularnie zjadać zielone i czerwone warzywa, a także owoce, ryby morskie, orzechy czy nasiona i ziarna, które są dodatkowo źródłem cynku.

Wszystkie fakty i mity sprowadzają się do jednego – reagujmy na nieprzyjemne objawy takie jak: zaczerwienienie, pieczenie i suchość oczu. Nawet jeśli nie odczuwamy podobnych dolegliwości, dobrze jest działać profilaktycznie i już teraz wprowadzić zmiany, mające na celu poprawić kondycję naszego wzroku.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa

Obraz Paul Diaconu z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zdrowie 29 kwietnia 2023

Okulary przeciwsłoneczne a zdrowie oczu dziecka

Wraz z nadejściem dłuższych i cieplejszych dni dzieci zaczęły spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. I choć zabawa na przydomowym podwórku podczas słonecznej pogody niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia i rozwoju dziecka, to jednak towarzyszy jej także czynnik, przed którym należy je chronić. Promieniowanie ultrafioletowe (UV), niewidoczny składnik światła słonecznego, może uszkadzać tkanki oka, rogówkę i soczewkę, doprowadzając do pogorszenia wzroku. Problem ten może w znaczny sposób dotykać osoby nadwrażliwe na światło naturalne, przede wszystkim dzieci.

Promieniowanie UV jest częściowo filtrowane przez warstwę ozonową. W ciągu ostatnich dziesięcioleci uległa ona jednak znaczącemu zmniejszeniu, co skutkuje zwiększeniem ilości promieni ultrafioletowych docierających do ziemi. Spowodowało to wzrost ekspozycji na promieniowanie UV, a ponieważ kumuluje się ona przez całe życie, to  bezpośredni kontakt ze światłem słonecznym nawet przez krótki czas może prowadzić do kilku długotrwałych problemów. Nadmierna ilość światła słonecznego może powodować oparzenia słoneczne i nowotwory skóry, ale także problemy ze wzrokiem, na co rodzice zwracają wciąż niewielką uwagę. Tymczasem obecność okularów i czapki z daszkiem na głowie dziecka wcale nie jest mniej ważna, niż krem z filtrem na jego skórze, szczególnie w te najbardziej słoneczne dni.

Dzieci są bardziej narażone na negatywne skutki promieniowania UV

Oczy dzieci są bardziej wrażliwe na promieniowanie UV niż oczy osób dorosłych. Według Amerykańskiego Towarzystwa Optometrii (AOA) u dzieci występuje wyższe ryzyko uszkodzenia siatkówki spowodowanego promieniowaniem UV, ponieważ ich źrenice są większe, a soczewki ich oczu są bardziej przezierne, co sprawia, że więcej promieniowania UV może docierać do siatkówki. Poza tym dzieci zazwyczaj spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu niż dorośli. Szacuje się, że większość ekspozycji na światło słoneczne z całego życia przypada na okres do 21. roku życia.

U dzieci występuje wyższe ryzyko wystąpienia szeregu chorób oczu grożących utratą wzroku na późniejszych etapach życia, ponieważ promieniowanie UV powoduje uszkodzenie komórek w oczach, a zmiany w wyniku działania tego promieniowania są nieodwracalne. Warto pamiętać, że to, co się dzieje z oczami po ekspozycji na słońce, nie musi dawać objawów przez lata, co nie oznacza, że nie nastąpiły żadne skutki ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe – przestrzega Sylwia Kijewska, optometrystka, ekspertka Hoya Lens Poland. 

Ochrona oczu dziecka przed nadmiarem promieniowania UV teraz, zmniejszy ryzyko poważnych problemów z oczami w późniejszym życiu, dlatego istotną rolą rodziców jest podjęcie odpowiednich kroków w tym kierunku. Jakich? Aby skutecznie przeciwdziałać uszkodzeniom oczu dziecka spowodowanych przez nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV, najważniejszy jest dobór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych i dopilnowanie, aby dziecko zakładało je podczas zabawy na świeżym powietrzu.

Jakie okulary wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne zdarza się nam wybierać przypadkowo i nie zastanawiamy się nad tym, jakie powinny być, aby odpowiednio chronić oczy. Dotyczy to również wyboru okularów dla dziecka, kupionych przy okazji w sklepie z zabawkami. Tymczasem specjaliści od ochrony wzroku są zgodni co do tego, że noszenie takich okularów może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Nie kupujmy zwykłych okularów przeciwsłonecznych bez filtra. Przyciemniane soczewki w takich okularach powodują rozszerzenie źrenic, przez co do oczu wpada jeszcze więcej promieni UV. Najlepiej sięgnąć po takie ze znakiem CE (Conformitée Européenne) i kupować je w sprawdzonych miejscach, czyli w salonach optycznych. Symbol CE umieszczony w widocznym miejscu oznacza, że produkt spełnia normy Unii Europejskiej. Znajdziemy go niestety również na okularach sprzedawanych poza salonami optycznymi, jednak wtedy oznacza najczęściej China Export, co nie gwarantuje obecności filtrów UV. Najlepsze są okulary posiadające filtr UV 400, który w pełni chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem – radzi Sylwia Kijewska, optometrystka.

Dobre okulary to również te, które są dopasowane do kształtu twarzy, nie zsuwają się, nie spadają i nie uciskają. Pamiętajmy, że powieki i skóra wokół oczu dzieci są delikatne i bardziej wrażliwe niż skóra dorosłych. Dlatego tym bardziej nie mogą być one zbyt luźne, muszą chronić oczy z każdej strony, także po bokach. Warto pamiętać także o tym, że wada wzroku nie wyklucza posiadania okularów przeciwsłonecznych, ponieważ można je mieć w wersji uwzględniającej wartości korekcyjne dziecka.

Decydując się na okulary przeciwsłoneczne dla dziecka, z reguły większy nacisk kładziemy na kolor i poziom zabarwienia soczewek, a także wygląd oprawek. Rzadko myślimy o tym, że mogą łączyć w sobie więcej funkcji. Tymczasem mogą one nie tylko chronić oczy dziecka przed światłem słonecznym, ale także poprawić ostrość widzenia, zwiększając jego komfort i minimalizując ryzyko pojawienia się zaburzeń, które w wyniku nieskorygowanej wady wzroku w dzieciństwie, mogą pojawić się w późniejszym okresie życia.

Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne możemy dostać w szerokiej gamie kolorystycznej, spośród której dziecko może wybrać te, które będzie najchętniej zakładać do zabawy na zewnątrz. W związku z tym nie powinniśmy obawiać się tego, że nie znajdziemy oprawek, które przypadną mu do gustu. – zaznacza Sylwia Kijewska, optometrystka, ekspertka Hoya Lens Poland.

Przed wyborem okularów przeciwsłonecznych dla dziecka warto skontaktować się z lekarzem okulistą lub optometrystą w celu dokładnego zbadania wzroku, aby wziąć pod uwagę wszelkie wymagania i potrzeby wzrokowe dziecka. Pozwoli to dopasować takie rozwiązanie, które da dziecku możliwość jak najbardziej komfortowo funkcjonować na zewnątrz, zapewniając odpowiednią ochronę tak delikatnego organu, jakim są oczy.

Jak właściwie korzystać ze słońca, aby chronić wzrok dzieci?

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może mieć negatywne konsekwencje. Z drugiej strony, światło słoneczne wpływa również na prawidłowy rozwój oczu. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci codziennie spędzały czas na świeżym powietrzu, ale jednocześnie były odpowiednio zabezpieczone przed nadmiarem promieniowania UV. Badania pokazują, że przebywanie na zewnątrz przynajmniej 2 godziny dziennie, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia krótkowzroczności i jej progresji.

Naturalne światło słoneczne stymuluje produkcję substancji zwanej dopaminą – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za regulację procesów w mózgu. Dopamina jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju gałki ocznej. Jej niedobór sprawia, że oko rośnie zbyt szybko. W konsekwencji nie jest ono w stanie w odpowiedni sposób skupić obrazów na siatkówce. Skutkiem tego procesu jest progresja krótkowzroczności – tłumaczy Sylwia Kijewska, optometrystka, ekspertka Hoya Lens Poland – Czas na świeżym powietrzu jest ważnym czynnikiem w prawidłowym rozwoju widzenia. Dlatego warto zachęcać dzieci do częstego wychodzenia z domu. Nie zapominajmy jednak, aby wychodząc na zewnątrz, dzieci były zaopatrzone w wysokiej jakości okulary z filtrami UV, które zapewnią ochronę oczu przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego. Takie połączenie pomoże zadbać o wzrok dziecka kompleksowo – podsumowuje optometrystka.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa

Obraz sankam04 z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 28 kwietnia 2023

Grafika komputerowa dla najmłodszych? 4 powody, dla których warto się jej uczyć

Grafika komputerowa to coraz popularniejsza propozycja dla najmłodszych. Jak wynika z tegorocznego raportu „Czy inwestujemy w siebie? Podejście Polaków do edukacji i rozwoju” już 40 % Polaków chce, aby ich dziecko uczyło się grafiki komputerowej. Jej znajomość może przynieść wiele zróżnicowanych korzyści – od rozwijania kreatywności i umiejętności technologicznych, poprzez naukę przedmiotów ścisłych, aż po nabycie kluczowych kompetencji na rynku pracy. Oto powody, dla których warto zacząć edukację z grafiką komputerową już dziś.

Światowy Dzień Grafika przypadający na 27 kwietnia to okazja docenienia tego zawodu oraz zwiększenia świadomości na temat znaczenia grafiki w naszym codziennym życiu. To także doskonały powód do zastanowienia się, dlaczego nauka grafiki komputerowej jest dzisiaj niezwykle ważna i popularna – szczególnie wśród dzieci w wieku szkolnym. To zainteresowanie potwierdzają badania. Według raportu Tutore Poland już 40% rodziców wybiera dla najmłodszych takie zajęcia. Wyżej plasują się jedynie języki obce  (68 proc.) i programowanie (46%).

Widzimy, że Polacy bardzo chętnie inwestują w edukację najmłodszych i często decydują się na zajęcia kształtujące umiejętności przyszłości czy przedmioty nieoczywiste, na które nie ma przestrzeni w tradycyjnej szkole. Robią to z kilku powodów. Przede wszystkim myślą przyszłościowo – zarówno w kontekście kolejnych etapów edukacji dziecka, jak i jego wejścia na rynek pracy. Bardzo ważny jest także aspekt psychologiczny – tego, aby dzieci czuły się dowartościowane i pewne siebie. – mówi Julia Kuberska, Head of Learning and Development Tutore Poland.

Tu i teraz

Dlaczego warto zastanowić się nad nauką grafiki komputerowej dla swojego dziecka? Przede wszystkim dlatego, że oferuje dzieciom wiele narzędzi i możliwości, które pozwalają na tworzenie i eksperymentowanie.

Dzieci mogą pracować z różnymi filtrami, gradientami, teksturami i stylami, co pozwala na tworzenie niepowtarzalnych dzieł sztuki, które kreują ich wyobraźnię i rozwijają kreatywność. Grafika komputerowa daje także możliwość wizualizacji abstrakcyjnych pojęć i idei, co może pomóc w doskonaleniu umiejętności myślenia przestrzennego i intuicji. Dzieci mogą przedstawić swoje pomysły i wizje w formie obrazów, co może być dla nich bardziej przystępne i efektywne niż opisywanie ich słowami. – tłumaczy Julia Kuberska.

Kompetencje nabyte dzięki grafice komputerowej mogą zaprocentować także przy innych przedmiotach, takich jak matematyka, nauki przyrodnicze czy fizyka. Podczas tworzenia grafik i animacji dziecko uczy się geometrii, perspektywy, oświetlenia i kolorów, a także optyki i ruchu.

Wreszcie, nauka grafiki komputerowej ma wpływ na rozwój umiejętności pracy z technologią, która już teraz jest wszechobecna. Dzięki korzystaniu z programów graficznych dziecko uczy się nie tylko podstawowych, ale także zaawansowanych umiejętności korzystania z komputera, tabletu czy smartfona.

Zalety w przyszłości

Rozwój kompetencji graficznych jest także niezwykle cenny w przyszłości. Obecnie wiele perspektywicznych i dobrze płatnych zawodów wymaga umiejętności pracy z komputerem i oprogramowaniem graficznym. To np. projektanci, web developerzy, animatorzy, architekci, inżynierowie, czy specjaliści w dziedzinie marketingu internetowego. Opanowanie podstaw grafiki komputerowej może więc okazać się przydatne w karierze zawodowej dziecka.

Właśnie z takiego założenia często wychodzą rodzice, chcąc zagwarantować najmłodszym dobry start w dorosłe życie. Jak wynika z naszego badania, 67 proc. ankietowanych rodziców inwestuje w edukację swojego dziecka, by to zyskało w przyszłości lepszą pracę, a 39 proc. wiąże inwestycję w naukę dziecka z dostaniem się do dobrej szkoły bądź uczelni. – wyjaśnia Julia Kuberska.

Oto tylko kilka powodów, dla których warto zastanowić się nad nauką grafiki komputerowej – kompetencji dotyczącej coraz młodszych pokoleń. Inwestycja w nią pomoże dziecku zarówno w szkole, jak i w dorosłym życiu.

 

Źródło wpisu: informacja prasowa Tutore Poland
Obraz Victoria_Regen z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close