Jak kobiety mogą zadbać o siebie po porodzie?
Gdy kobieta zachodzi w ciążę, nie od razu zaprząta sobie głowę tym, co jej psychikę i ciało czeka po porodzie. Z zachwytem przyglądamy się zmieniającemu ciału, celebrujemy czas, który nigdy w ten sam sposób się nie powtórzy. I to jest piękne. Jednak im bliżej porodu, tym więcej wątpliwości się pojawia, co też jest zupełnie naturalnie.
Trzykrotnie byłam w ciąży i tylko za pierwszym razem obawiałam się przy końcówce, jak to będzie po porodzie. Dwie kolejne ciąży raczej nie przyniosły mi niczego nowego, więc nie dałam zaskoczyć się mojemu ciału. Za to za pierwszym razem nasłuchałam się opowieści doświadczonych matek, które były mało optymistyczne. Lista ułomności, jakie miały mnie czekać, była wcale niekrótka – rozstępy, rozciągnięta skóra brzucha i piersi, obwisłe pośladki, kilogramy, które długo mnie nie opuszczą. O koszmarze nietrzymania moczu nawet nie ma co wspominać. Do tego mało przyjemny połóg, oraz codzienność, w której umycie włosów zahacza o cud godny przemiany wody w wino. Z psychiką też miało nie być lepiej – w końcu baby blues nie bierze się z niczego.
Owszem, część z tych przepowiedni sprawdziła się, ale ich skala nie była przytłaczająca. Żyję, po pierwszym porodzie zdecydowałam się na kolejne ciąże. Wiele w tym zasługi otoczenia, które nie wywierało na mnie presji osiągnięcia doskonałego wyglądu w tydzień po porodzie. Ja sama nie czułam, że muszę stawiać sobie jakieś wygórowane granice. Ale jest mnóstwo kobiet, które widzą to zupełnie inaczej. Czują, że muszą czemuś podołać, powinny stanąć na wysokości zadania bycia młodą mamą, podkreślając jednocześnie swoją kobiecość. Tym, którym udaje się to osiągnąć bez ofiar, można pogratulować. Jednak są także mamy, które czują się osamotnione, niezrozumiane w tym rozkroku pomiędzy byciem kobietą i mamą. Wtedy pojawia się pytanie, jak kobiety mogą zadbać o siebie po porodzie, by czuły się ze sobą jak najlepiej.
Na to i inne pytania odpowiada dr Marta Mączka z Centrum Medycznego Kobieta i Matka.
Najczęstsze problemy kobiet po porodzie
– Jako lekarz ginekolog każdego dnia spotykam się z kobietami, które właśnie urodziły. Zaraz po tym, kiedy zobaczę zdjęcie uśmiechniętego dziecka, poznaję również problemy i zmartwienia, które towarzyszą matkom po porodach. Często pacjentki skarżą się na przedłużony proces gojenia ran i blizn powstałych po cięciu cesarskim, po pęknięciu lub nacięciu krocza. Wiele kobiet nie może pogodzić się z wyglądem swojego ciała – obwisły brzuch, wiotkie piersi, czy liczne rozstępy bywają trudne do zaakceptowania. Problemem może się stać mniejsze odczuwanie satysfakcji podczas stosunku seksualnego, wynikające zarówno z obciążenia psychicznego w nowej roli, jak i ze zmian w budowie stref intymnych – komentuje dr Marta Mączka z Centrum Medycznego Kobieta i Matka.
Te i inne problemy kobiet są często bagatelizowane i sprowadzane do stwierdzenia, że każda mama opisane cierpienia musi jakoś przetrwać. – Zależy mi na tym, aby uświadomić kobietom, że wcale nie muszą tego znosić. Ginekologia i medycyna estetyczna mogą im pomóc i nie ma nic złego w skorzystaniu z tych możliwości – dodaje dr Mączka.
Seks przed a po porodzie
Temat seksu po ciąży to temat przemilczany. Kobiece ciało niekiedy dochodzi do siebie przez okres połogu, czyli sześć tygodni, w innych przypadkach trwa to nawet przez wiele miesięcy. – Problemów mamy kilka. Częstymi są zaburzenia strukturalne, prowadzące do zespołu rozluźnienia pochwy, albo prowadzące do obniżenia ścian pochwy lub obniżenia czy wypadania macicy. Innymi mogą być: brak odpowiedniego nawilżenia okolic intymnych, nietrzymanie moczu lub wspomniane wcześniej blizny pochwy i krocza. Problemy te stanowią dyskomfort psychiczny, estetyczny oraz funkcjonalny. Mogą zmniejszać stopień satysfakcji podczas współżycia seksualnego lub całkowicie je eliminować, generować skłonność do infekcji narządów rodnych, utrudniać lub uniemożliwiać uprawianie wielu sportów – podkreśla dr Mączka.
Na szczęście współczesna medycyna oferuje możliwość poradzenia sobie z tymi problemami dzięki zabiegom laserowym, które wykonuje się między innymi w celu obkurczenia pochwy, przebudowy tkanek okolic intymnej i odzyskania prawidłowego nawilżania pochwy. Zabiegi laserowe nie wyłączają kobiet z normalnego życia i przynoszą bardzo szybkie efekty.
To nie mój brzuch – depozyty tkanki tłuszczowej i rozstępy
– Utarło się, że troska o wygląd po ciąży to przejaw próżności i samolubstwa. Społeczeństwo oczekuje od kobiety, że skupi się ona przede wszystkim na wychowywaniu dziecka a nie na sobie. Zależy mi na tym, aby wszyscy zrozumieli, że ciało po ciąży naprawdę mocno się zmienia i naturalnym jest, że kobietom trudno się do niego przyzwyczaić. Mają pełne prawo szukać efektywnego rozwiązania tego problemu – komentuje Marta Mączka.
Dodatkowe depozyty tkanki tłuszczowej stosunkowo łatwo zredukować poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i estetycznych zabiegów modelujących sylwetkę. Z kolei rozstępy można pokonać poprzez wykorzystanie mezoterapii, peelingów i lasera frakcyjnego CO2, który działa poprzez kontrolowane, fragmentaryczne i wybiórcze poparzenie tkanek. Wiązka laserowa działa powierzchniowo – częściowo odparowując naskórek, oraz głęboko – stymulując komórki do produkcji kolagenu i elastyny, nadających wytrzymałość, jędrność i elastyczność tkankom.
Kto może pomóc w problemach po porodzie?
Wszystkie problemy związane z dolegliwościami poporodowymi należy w pierwszej kolejności skonsultować ze swoim lekarzem ginekologiem, który pokieruje dalszymi działaniami medycznymi. W przypadku fizycznych dolegliwości i uszkodzeń zazwyczaj pomoże lekarz ginekologii estetycznej oraz lekarz medycyny estetycznej. Niekiedy niezbędna będzie również pomoc psychologa lub seksuologa.
*Do powstania wpisu wykorzystano materiały prasowe pochodzące ze strony dspectrum.pl