Lifestyle 9 sierpnia 2019

Jak odzyskać konto na o2.pl? Jak się w porę nie zabezpieczysz, to słono zabulisz

 Jak odzyskać konto na o2 to problem, przed jakim ostatnio stanęło sporo osób, w tym mój mąż. Podobny problem spotkał użytkowników poczty na wp.pl. Nie wiadomo dlaczego hasła nagle przestały działać…

 

Konto na o2 i wp.pl to praktycznie to samo…

…chociaż logowanie odbywa się w innej domenie, a i poczty wizualnie znacznie się różnią. Jednak liczy się to, co pod maską, w tej sytuacji właściciel obu kont i jego serwery. No i tu właśnie doszło ostatnio do… właściwie nie wiadomo czego. Trudno zgadnąć, czy serwer padł sam z siebie i zresetował wszystkie hasła, czy też ugiął się pod naporem zmasowanego ataku hakerskiego. Włodarze obu poczt dzielnie na ten temat milczą, a całkiem spore rzesze użytkowników mają wcale niemały problem.

 

Jak odzyskać konto na o2.pl – trzy sposoby

Oczywiście portal o2.pl jak każda inna szanująca się poczta udostępnia mechanizmy odzyskiwania hasła. W tym przypadku mamy do dyspozycji trzy sposoby:

– odzyskanie hasła za pomocą podanego wcześniej maila pomocniczego,

– odzyskanie hasła za pomocą kodu wysłanego na podany wcześniej numer telefonu,

– odzyskanie hasła za pomocą zdefiniowanego wcześniej pytania pomocniczego.

 

Teoretycznie łatwizna. W praktyce jak ktoś zakładał konto ponad piętnaście lat temu, jak mój mąż, to wiele się mogło zmienić. W owym czasie był to jego jedyny mail, więc siłą rzeczy nie podał drugiego. Numeru telefonu też nie podał w ramach niedzielenia się danymi wrażliwymi. Poza tym umówmy się, mało kto przez piętnaście lat nie zmienił numeru telefonu. Pozostało pytanie pomocnicze. Ono faktycznie było, tylko… nie przyjmowało prawidłowej odpowiedzi. Pytanie było (dla nas) proste, odpowiedź próbowaliśmy wpisywać w różnych wersjach, niestety, nic nie chciało zadziałać. I w tym momencie narodził się poważny problem, bo konto jakoś nie chciało się samo odblokować, a było naprawdę potrzebne. Prywatnym znajomym można po prostu podać nowego maila, wysyłając go choćby SMS-em, ale w kontaktach biznesowych takie opcje nie wchodzą w grę.

 

Konto na o2.pl można odblokować za… kasę!

Nie, to nie jest żart.

Kiedy zawiodły wszystkie darmowe metody łącznie z prośbą o pomoc wysłaną do działu technicznego za pomocą specjalnego formularza (standardowa odpowiedź: nasi technicy przyglądają się problemowi…), trzeba było spróbować inaczej. Numer na infolinię poczty o2.pl i wp.pl zaczyna się od 703 i nietrudno zgadnąć, że kosztuje więcej niż zwykła rozmowa. Zresztą nikt tego nie ukrywa. Otóż połączenie kosztuje 1,05 zł + VAT, czyli – jeśli dobrze pamiętam – 1,29 zł. Za minutę oczywiście. I nie łudźcie się, że w góra pięć minut załatwicie problem. Nie. Najpierw trzeba swoje odczekać, wysłuchując brzdąkającej muzyczki i automatu, który uprzejmie informuje: jesteś czwarty w kolejce… A złotówki lecą…

Na infolinii nie ma tak lekko, bo trzeba podać IP swojego komputera. Ha! I to dopiero jest dowcip. Którego? W przypadku mojego męża w grę wchodziły dwa plus telefon. No i trzeba te IP znać. A konia z rzędem temu, kto potrafi od ręki podać numer IP swojego komputera. Nawet ja nie znam :P Na szczęście umiem znaleźć. Niestety skończyło się tym, że na ową infolinię trzeba było dzwonić drugi raz.

 

Jak odblokować konto na o2.pl za pomocą SMS-a

Pan na infolinii owszem potwierdził IP telefonu, sprawdził, z jaką inną pocztą połączony jest rzeczony mail, coś tam jeszcze potwierdził i powiedział, że doda nr telefonu do systemu, to za pół godziny będzie można pocztę odblokować. Prawdę powiedział. Tylko jest jeden haczyk: odblokowanie to kolejny SMS premium, o ile mnie pamięć nie myli 6 zł + VAT.

 

Ile kosztuje odblokowanie konta na o2.pl i dlaczego tak drogo?

Ostatecznie za wszystkie usługi premium, które były niezbędne do odzyskania hasła, rachunek za telefon mojego męża wzrósł o 41,02 zł. Niby nie tak strasznie dużo, ale i nie mało. Można oczywiście mówić, że sam jest sobie winien, bo nie zadbał o alternatywne sposoby odzyskania hasła, ale konia z rzędem temu, kto uzupełnia takie dane w dawno zakładanych kontach pocztowych.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia. Reklamy (a mówiąc wprost: spam) zarówno w poczcie o2.pl, jak i w wp.pl pojawiają się z prędkością światła. Mam konta w obu domenach i nie nadążam z usuwaniem. Można przypuszczać, że za taki mailing właściciel obu portali pobiera całkiem sowite wynagrodzenie od reklamodawców. Można też śmiało założyć, że gdyby nie użytkownicy jego poczty, tej kasy by nie zgarniał. Innymi słowy, zarabia na nas. W tej sytuacji wyciąganie ręki po kasę w przypadku problemów technicznych jest co najmniej nieetyczne. A tak naprawdę to jest chamskie i tyle. Bo weźcie pod uwagę taką rzecz: mój mąż nie zapomniał hasła, ono nagle przestało działać. Więc wina na pewno nie leżała po jego stronie.  

 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan
Gość
Jan

W kontaktach biznesowych stosować maila w darmowej poczcie? I to jeszcze takiej?

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close