Kiedy pierwszy okres po porodzie
Kiedy pierwszy okres po porodzie to pytanie, które zadają sobie niemal wszystkie świeżo upieczone mamy. Niestety to jedno z tych pytań, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Termin powrotu „cioci z Ameryki” uzależniony jest od wielu kwestii.
Pierwszy okres po porodzie a karmienie piersią
Niegdyś panowało przekonanie, że karmienie piersią zabezpiecza kobietę przed zajściem w ciążę. Wiązało się to zapewne z tym, że im dłużej kobieta karmiła piersią, tym później pojawiał się pierwszy okres po porodzie. Za średni czas oczekiwania przyjmuje się dwadzieścia tygodni, jeśli kobieta karmi piersią i dziesięć, jeśli nie karmi. Jednak nie są to ścisłe reguły i nie można się nimi bezwzględnie kierować. Miesiączka u kobiet niekarmiących (lub karmiących rzadziej niż raz na sześć godzin) może pojawić się nawet sześć tygodni po porodzie, natomiast kobiety karmiące piersią mogą czekać na pierwszą miesiączkę nawet dziewięć miesięcy, czyli tyle, ile trwała ciąża. W bardzo skrajnych przypadkach może to być aż osiemnaście miesięcy.
Generalnie im więcej karmień w ciągu doby, tym później pojawi się pierwsza miesiączka. Warto nie zaniedbywać zwłaszcza nocnych karmień. Ba! Nawet samo spanie z dzieckiem powoduje wzrost poziomu prolaktyny i opóźnienie pierwszej miesiączki.
Antykoncepcja hormonalna a pierwszy okres po porodzie
Karmienie piersią i antykoncepcja hormonalna nie idą ze sobą w parze. Raczej nie poleca się karmiącym matkom tego sposobu zapobiegania ciąży. Jeśli jednak kobieta zdecyduje się na takie rozwiązanie (matkom karmiącym poleca się tabletkę jednoskładnikową zawierającą pochodną progesteronu – progestagen), musi liczyć się z tym, że miesiączka wróci wcześniej. W takim przypadku pojawienia się miesiączki nie zatrzyma nawet karmienie piersią na żądanie.
Krwawienie po porodzie to nie pierwsza miesiączka
Niektóre kobiety twierdzą, że miesiączka pojawiła się u nich od razu po porodzie. To absolutnie nie jest prawdą. W tym wypadku za okres brane jest poporodowe oczyszczanie się macicy. Takie intensywne krwawienie zwykle trwa około tygodnia, później stopniowo słabnie. Pojawia się zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu. Krwawienie połogowe nie ma nic wspólnego z miesiączką.
Sposób rodzenia a pierwsza miesiączka po porodzie
To, czy ciąża zostanie zakończona porodem naturalnym, czy rozwiązana poprzez cesarskie cięcie, nie ma żadnego wpływu na termin pojawienia się pierwszej miesiączki po porodzie. Cesarskie cięcie ani nie przyspiesza tego zjawiska, ani nie opóźnia.
Pierwsza miesiączka po porodzie – jak wygląda
Wiele kobiet skarży się, że pierwsza miesiączka po porodzie jest tak obfita, że nie można sobie z nią poradzić dotychczasowymi metodami. Faktycznie może tak być i warto się zawczasu przygotować, kupując podpaski w dużym rozmiarze. Może też być odwrotnie – pierwsza miesiączka będzie wówczas skąpa. Później sytuacja się unormuje i kolejne miesiączki będą podobne do tej sprzed ciąży.
Początkowo miesiączka po porodzie może być nieregularna, ale ten stan nie trwa długo.
Jest i dobra wiadomość – wiele kobiet twierdzi, że po porodzie zanikły u nich typowe dla miesiączki bolesne skurcze i bóle brzucha.
Jeśli kobieta karmi piersią i wystąpi miesiączka, nie ma powodów do niepokoju. Krwawienie miesięczne nie wpływa na jakość ani ilość wytwarzanego pokarmu.
Pierwsza miesiączka a kolejna ciąża
Jak zostało powiedziane wyżej, karmienie piersią nie chroni przez zajściem w kolejną ciążę. Trzeba też pamiętać o naturalnej kolejności: najpierw występuje owulacja, a dopiero po niej miesiączka, nie odwrotnie. Przekonanie, że dopiero po wystąpieniu miesiączki jest sens zabezpieczać się przed kolejną ciążą, może prowadzić do rychłego powiększenia rodziny o kolejnego noworodka. Zdarzają się sytuacje, w których kobieta nie zdąży się doczekać pierwszej miesiączki po porodzie, a już jest w drugiej ciąży.
Zdjęcie: Pixabay