Uroda 18 kwietnia 2024

Kolagen – białko niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka

Kolagen to białko budulcowe, które wchodzi w skład wszystkich organizmów zwierzęcych. To związek, który można znaleźć w tkance łącznej, a także w skórze, kościach czy w chrząstkach stawowych. To substancja niezbędna do utrzymania jędrności i elastyczności skóry, która może również pozytywnie wpływać na kondycję włosów i paznokci. Kolagen to związek niezbędny też do prawidłowego funkcjonowania układu ruchu, który jest doceniany m.in. przez osoby aktywne fizycznie.

Kolagen – co to?

Kolagen to naturalny polimer, białko budulcowe, występujące w tkance łącznej, które można znaleźć w chrząstkach, kościach, ścięgnach, a także w mięśniach i zębach. To substancja syntetyzowana w fibroblastach, której podstawową jednostką strukturalną jest tropokolagen.

Kolagen to białko niepełnowartościowe, które stanowi ok. 30% wszystkich protein wchodzących w skład ludzkiego organizmu. To związek o niespecyficznej budowie, który w ustroju człowieka występuje w 28 różnych postaciach – kolagen typu I, który stanowi przeważający typ składnika, można znaleźć m.in. w skórze i kościach, z kolei kolagen typu II – głównie w chrząstkach, natomiast kolagen typu III – w naczyniach krwionośnych.
Białko kolagenowe może być wytwarzane w organizmie człowieka, jednak naturalna synteza substancji zmniejsza się wraz z wiekiem, na skutek procesów starzenia. Tym samym osoby starsze oraz wyróżniające się zwiększonym zapotrzebowaniem na związek powinny rozważyć dostarczanie składnika do ustroju również z zewnątrz – wraz z pożywieniem lub w formie suplementów diety.

Źródła kolagenu w żywności

Kolagen można znaleźć w żywności, w produktach pochodzenia zwierzęcego. Za źródła składnika uznaje się m.in. kurze łapki, skóry ryb, galaretki i żelatynę, a także wywary gotowane na kościach i chrząstkach.

Produkty zawierające kolagen rzadko goszczą jednak w zdrowej i zbilansowanej diecie, ponieważ jednocześnie mogą dostarczać do ustroju znaczne ilości cholesterolu i tłuszczu. Tym samym, choć zawierają cenne składniki, nie powinny dominować w codziennym jadłospisie.

Kolagen w suplementach diety – czy warto stosować suplementację kolagenem?

Na rynku coraz częściej można znaleźć suplementy diety zawierające kolagen (https://ostrovit.com/pl/menu/kolagen-18923.html), które stanowią skoncentrowane źródło pożądanej substancji. Największą popularnością wśród konsumentów cieszą się preparaty z kolagenem rybim, zwanym morskim, którego skład jest najbardziej zbliżony do kolagenu ludzkiego. Kolagen rybi stanowi przede wszystkim źródło kolagenu typu I i wyróżnia się świetną przyswajalnością. Dużym zainteresowaniem wyróżnia się jednak także kolagen wołowy, który dostarcza do ustroju przede wszystkim kolagen typu II. To związek pozbawiony charakterystycznego zapachu, który zawiera większe ilości hydroksyproliny niż inne formy składnika, co pozytywnie oddziałuje na stabilność termiczną substancji.

Kolagen występuje w postaci proszku, w kapsułkach, a także w tabletkach czy w formie wygodnych shotów. Na sklepowych półkach można znaleźć preparaty zawierające wyłącznie kolagen, a także kompleksowe suplementy diety, które oprócz białka młodości dostarczają do organizmu również inne, cenne substancje, takie jak np. witamina C, kwas hialuronowy, glukozamina czy chondroityna. To sprawia, że każdy konsument, niezależnie od potrzeb i preferencji, może znaleźć wśród dostępnych produktów suplement diety na miarę własnych oczekiwań.

Poszukując najlepszego preparatu z kolagenem warto jednak zapoznać się z ofertą marki OstroVit (https://ostrovit.com/) – szeroki wybór produktów wysokiej jakości zawierających pożądany składnik sprawia, że wśród preparatów proponowanych przez producenta każdy konsument znajdzie odpowiedni suplement diety.

Więcej na: https://ostrovit.com/

 

Źródło informacji: ostrovit.com

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emocje 17 kwietnia 2024

Sztuczna inteligencja w służbie kobietom. Czatbotka Viktoria pomoże szukać pomocy dla kobiet po doświadczeniu przemocy

Czatbotka jest w pełni anonimowa, nie ocenia, pomaga 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, także w chwilach, gdy nie możesz mówić na głos. Zna języki polski i ukraiński. Działa w aplikacji WhatsApp pod numerem +48 602 882 844. Adwokatka kobiet, fundacja Feminoteka, przedstawiła czatbotkę Viktorię – nowe narzędzie cyfrowe oparte na AI, które udzieli odpowiedzi na ważne pytania dotyczące przemocy ze względu na płeć.

Prezentacja nowego narzędzia pomocowego Feminoteki odbyła się podczas debaty na temat przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i systemowego wsparcia, zorganizowanej pod patronatem ministry ds. równości, Katarzyny Kotuli.

Czym jest przemoc ze względu na płeć? Jakie prawa mają kobiety w Polsce, jeśli dotyka ich przemoc, w tym seksualna? Gdzie uzyskać pomoc? – to pytania, na które można znaleźć odpowiedź w sieci, licznych artykułach, w serwisach organizacji kobiecych i pomocowych. Ale czy łatwo uzyskać informacje w pigułce i sprawnie uzyskać pomoc?

„System opieki nad osobami pokrzywdzonymi przemocą seksualną w Polsce nie działa, mimo że do jego wdrożenia Polska zobowiązała się w 2015 roku, ratyfikując konwencję stambulską. Przez lata organizacje społeczne, takie jak Feminoteka, starały się wypełniać lukę. Realizujemy nasze projekty, jak otwarty w 2023 roku w Warszawie punkt pomocy dla kobiet po doświadczeniu gwałtu i najnowsze narzędzie oparte na AI, czyli czatbotka Viktoria” – mówi Joanna Piotrowska, andragożka, trenerka i ekspertka antyprzemocowa, założycielka i prezeska Feminoteki.

Czatbotka Viktoria to kanał cyfrowy działający w aplikacji WhatsApp pod numerem +48 602 882 844. Zapewnia nowoczesny, bezpieczny i natychmiastowy dostęp do rzetelnych informacji o przemocy ze względu na płeć, w tym jak skorzystać z usług pomocowych, takich jak infolinie i bezpieczne przestrzenie.

Z kontaktu z Viktorią mogą skorzystać osoby poszukujące informacji na temat pomocy w przypadku doświadczenia lub bycia świadkiem przemocy ze względu na płeć. Jest skierowana zarówno do Polek, jak i uchodźczyń z Ukrainy przebywające w Polsce, ponieważ Viktoria mówi w dwóch językach – polskim i ukraińskim.

Fundacja Feminoteka zbudowała czatbotkę w ramach partnerstwa z organizacją CARE Polska. Podobne rozwiązania technologiczne było już wcześniej wspierane przez CARE w takich krajach, jak Afganistan i Ghana. Oprócz infolinii Feminoteki, każdy będzie mógł anonimowo i całodobowo uzyskać dostęp do czatu.

„Z czatbotką komunikujemy się przez WhatsApp, który jest aplikacją popularną, ale także może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Zaletą jest brak konieczności pobierania dedykowanej aplikacji, to bardzo ważne, ponieważ osoby stosujące przemoc często kontrolują telefony swoich ofiar. Numer pomocowy czatbotki można wpisać w telefonie jako przyjaciółkę Viktorię. Mamy nadzieję, że nowe narzędzie umożliwi dostęp do informacji także osobom, które mieszkają w miejscowościach, gdzie poszukiwanie informacji na temat przemocy może być utrudnione w kontakcie bezpośrednim” – zaznacza Joanna Gzyra-Iskandar, rzeczniczka ds. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet w fundacji Feminoteka.

Od 2005 roku Feminoteka pomaga kobietom po doświadczeniu przemocy, od kilku lat skupia się na wsparciu w przypadkach przemocy seksualnej. Udziela pomocy psychologicznej, terapeutycznej i psychotraumatologicznej, a także prawnej, medycznej, prowadzi grupy wsparcia i telefon pomocowy z dyżurami ekspertek, specjalny Fundusz dla kobiet po gwałcie, wspiera pokrzywdzone również finansowo. Rocznie około 400 kobiet korzysta z różnych form wsparcia fundacji.

„To ważne, że sprawy kobiet, ich praw oraz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet wróciły do debaty publicznej. Apelujemy do władz o wdrożenie instytucjonalnych, ale pełnych empatii procedur, zgodnych z międzynarodowymi standardami” – mówi Joanna Piotrowska, andragożka, trenerka i ekspertka antyprzemocowa, założycielka i prezeska Feminoteki.

Feminoteka współpracuje z ekspertkami i ekspertami m.in. WHO, Fundacji Pomocy Ofiarom Przestępstw oraz z ośrodkami specjalistycznymi w całej Europie nad założeniami systemu opieki nad pokrzywdzonymi przemocą seksualną w Polsce oraz przeciwdziałania przemocy. Zalecenia obejmują m.in. stworzenie wyspecjalizowanego ośrodka pomocy pokrzywdzonym w każdym województwie, zapewnienie szkoleń dla policji, prokuratorów i sędziów w zakresie standardów i procedur postępowania, wdrożenie wytycznych dotyczących opieki medycznej opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), wprowadzenie systemu skierowań do specjalistów oferujących wsparcie psychologiczne, prawne, socjalne i pomoc asystentki/asystenta.

Fundacja Feminoteka działa od 2005 roku. Jest organizacją pożytku publicznego. Pomaga kobietom z doświadczeniem przemocy, zwłaszcza seksualnej. Fundację tworzy zespół ekspertek z wieloletnim doświadczeniem w przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Feminoteka edukuje, organizuje akcje, pisze petycje, dąży do zmian w prawie i społeczeństwie. Prowadzi telefon pomocowy, udziela pomocy prawnej, psychologicznej, terapeutycznej i traumatologicznej, organizuje grupy wsparcia, jogę dla kobiet z PTSD, bezpieczne miejsce schronienia.

Czatbotka Viktoria (24/7): +48 602 882 844

Numer pomocowy: 888 88 33 88, czynny poniedziałek-piątek, w godz. 11.00 – 19.00

Strona www: www.feminoteka.pl

E-mail: pomoc@feminoteka.pl

facebook.com/FundacjaFeminoteka

instagram.com/fundacjafeminoteka

 

 

Źródło informacji: Fundacja Feminoteka

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Podróże 16 kwietnia 2024

Ceny w górę, ale miłość Polaków do Chorwacji nie słabnie. Znów wyjedziemy tam na wakacje

Imponujące widoki na malownicze zatoczki, przejrzysta woda, urokliwe miasteczka skrywające starożytne tajemnice, a do tego jedzenie, łączące to, co najlepsze z kuchni śródziemnomorskiej i bałkańskiej – powody, dla których Polacy polubili, Chorwację można mnożyć. I jak wynika z danych serwisu Nocowanie.pl w tym roku znów tłumnie ruszymy w jej kierunku. Pomimo rosnących cen boom rezerwacyjny już się zaczął.

Jak podawała Chorwacka Wspólnota Turystyczna, w 2023 roku Chorwację odwiedziło 1,08 miliona gości z Polski, a nasi rodacy zajęli czwarte miejsce wśród najliczniej odwiedzających Chorwację, ustępując jedynie Niemcom, Słoweńcom i Austriakom. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku ten wynik może być jeszcze wyższy.

„W naszych serwisach mamy już teraz o blisko 2% chorwackich rezerwacji więcej niż zeszłym roku o tej samej porze – wyjaśnia Agnieszka Rzeszutek, ekspert Nocowanie.pl. – Kilka dni pięknej, wiosennej aury zachęciły turystów do planowania wakacji, rośnie liczba wyszukiwań w serwisie i dokonanych rezerwacji” – dodaje.

Polacy stawiają na Chorwację, chociaż jest droższa niż w zeszłym roku. Średnia cena za osobę za noc kształtuje się w tej chwili na poziomie 134,14 złotych, czyli o 11% więcej niż w 2023 roku. Za cały pobyt płacimy średnio 2239 złotych, a znaczący wzrost średniej wartości rezerwacji – o ponad połowę względem poprzedniego sezonu – wynika z wydłużenia czasu pobytu. Wyjeżdżamy średnio na dwa dni dłużej niż rok temu.

„Podobnie jak na rynku krajowym, ku zadowoleniu gospodarzy, odwraca się trend skracania wyjazdów – podkreśla Agnieszka Rzeszutek. – Przyzwyczailiśmy się już najwyraźniej do wyższych cen i planujemy budżety domowe tak, żeby wystarczyło na wakacje. Chętnie też wybieramy bardziej ekonomiczne opcje”.

Zapewne dlatego listę najbardziej popularnych chorwackich miejscowości wybieranych przez użytkowników serwisu otwiera Omiš, malowniczo położony u podnóża skalnego masywu Mosor, gdzie za osobę za noc zapłacić trzeba średnio 112,25 złotych.

Nieco droższe noclegi, ale nadal poniżej średniej, oferują mała wioska portowa Starigrad Paklenica (121,17 złotych) oraz Makarska, kurort na Riwierze Makarskiej (124,72 złotych).

Spośród tych najbardziej popularnych wśród Polaków najdroższa jest Pula, gdzie za osobę za noc w tej chwili płacimy średnio 146,77 złotych. Wysokość ceny rekompensują dodatkowe atrakcje – to starożytne miasto, położone w zatoce i siedmiu wzgórzach jest turystycznym centrum półwyspu Istria.

„Największą swobodę pobytu i organizowania sobie czasu zapewniają apartamenty, dlatego to one stanowią aż 80% tegorocznych chorwackich rezerwacji złożonych w naszych serwisach Nocowanie.pl i Noclegi.pl, które dysponują łącznie bazą ponad 24 tysięcy obiektów noclegowych w Chorwacji” – podkreśla Rzeszutek.

A bogactwem atrakcji i zabytków kusi na przykład Split – drugie co do liczby mieszkańców miasto Chorwacji. Przyciąga tłumy między innymi pałacem rzymskiego cesarza Dioklecjana, jednym z najpiękniejszych dzieł architektury antycznej. Wybierający Dalmację mogą zdecydować się na Dubrownik, dokąd turyści z całego świata przyjeżdżają, by na żywo zobaczyć wiele miejsc z serialu „Gra o Tron”, albo Zadar, który łączy, to co starożytne z tym co, nowoczesne.

 

 

Źródło informacji: Nocowanie.pl

Obraz Ivan Ivankovic z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close