Kultura 12 lipca 2020

Legimi nie tylko dla dorosłych

Ostatnie miesiące dla wielu z nas, rodziców i opiekunów, były ogromnym wyzwaniem. Moje dwa małe mole książkowe z trudem przyjęły wiadomość, że biblioteki będą zamknięte do odwołania. Na ratunek pośpieszyła nam platforma Legimi, którą znamy z mężem już od paru lat i darzymy ogromną sympatią.

Legimi to nie tylko zbiór ponad sześćdziesięciu tysięcy e-booków i audiobooków wyłącznie dla dorosłych. Wśród wielu kategorii znajdziecie tam mnóstwo pozycji dla dzieci i młodzieży, a wśród nich sporo nowości. W naszym przypadku najlepiej dotychczas sprawdziły się audiobooki, które dzieci słuchały podczas jazdy samochodem, czy bawiąc się na dywanie w swoim pokoju.

Przez ostatnie sześć miesięcy „przerobiliśmy” wiele tytułów, ale chciałabym się z Wami podzielić kilkoma wybranymi książkami, które na długo zapadły nam w pamięć.

Horror, czyli skąd się biorą dzieci Grzegorza Kasdepke, to nie tylko lektura obowiązkowa dla przedszkolaków, ale także dla rodziców. Autor w znakomity sposób pokazał dorosłym, jak odpowiedzieć dzieciom na to trudne pytanie. Wspólnie słuchaliśmy, śmialiśmy się do rozpuku i płakaliśmy z radości. Później zalała nas fala pytań od dzieci, na które warto im odpowiadać, bo zostawienie tego jako tabu, tylko pogorszy sprawę.

Wakacje z duchami Adama Bahdaja to już bardziej literatura młodzieżowa, ale bardzo wciągnęła naszego dziewięciolatka. Dla nas była jak wspomnienie beztroskiego dzieciństwa, gdzie za rogiem kryje się przygoda. Najważniejsza jest przyjaźń, współpraca i wyobraźnia. Genialna książka pełna detektywistycznych zagadek, wręcz idealna jako wakacyjna lektura.

George i niezniszczalny kod autorstwa Lucy i Stephena Hawkinga to historia Annie i Georga, którzy wyruszają w kosmiczną podróż, aby ocalić wszechświat. Z tej lektury dowiemy się wielu ciekawostek, choćby o tym, jak komputery zmieniły nasze życie, czy o jednym z księżyców Saturna, na którym jest woda. Nie zabrakło także polskiego wątku o złamaniu Enigmy. Słucha się świetnie i zdecydowanie wrócimy do trzech wcześniejszych tomów.

Ronja, córka zbójnika autorstwa Astrid Lindgren to istny must have. Osobiście trudno mi przejść obojętnie obok książek tej szwedzkiej pisarki. Moim zdaniem to jedna z najlepszych dziecięcych autorów literatury dziecięcej. Historii Ronji słuchaliśmy zimą, kiedy na dworze było chłodno i ponuro. Ta historia przeniosła nas w krainy szwedzkich lasów, po których biegała nieustraszona Ronja, córka zbójnika. Piękna opowieść o miłości, przyjaźni, zaufaniu i o przetrwaniu. Cała nasza czwórka dała się ponieść i do dziś cytujemy sobie niektóre fragmenty.

Pan samochodzik i skarb Atanaryka Zbigniewa Nienackiego to klasyka polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Te książki czyta, jak i słucha się, z wypiekami na twarzy. To historie pełne przygód, zwrotów akcji, a do tego w wakacyjnym klimacie. Moim skromnym zdaniem, cała seria to nie tylko lektura dla dzieci, ale także dla dorosłych, którzy odnajdą w niej wiele ciekawych historycznych faktów. Z ręką na sercu polecam całą serię Pana Samochodzika, która jest dostępna na Legimi.

Patrząc na uginające się regały z książkami w pokoju dzieci, moje serce ogarnia radość. Jednym z moich marzeń, było rozkochać ich w literaturze. Cieszy mnie ogromnie, że wręcz „uzależniły” się od czytania, czy słuchania książek, które rozbudzają ich wyobraźnię, wzbogacają słownictwo i przenoszą w piękny świat.

Powracając do Legimi, śpieszę Wam donieść, że możecie wypróbować 14-dniowy BEZPŁATNY dostęp do bazy ponad 60 000 e-booków i audiobooków. Pamiętajcie, że po tym okresie zostanie naliczona opłata zgodnie z wybraną przez Was opcją. W każdej chwili możliwe jest anulowanie płatności, trzeba tylko pamiętać o terminie kolejnej płatności, lub upływie darmowego dostępu.

Aktualizacja 29.11.2020

Specjalnie dla Was mam ciekawą propozycję. Jeśli skorzystacie z tego linku, to będziecie mogli wypróbować platformę Legimi przez JEDEN MIESIĄC za DARMO. Co wy na to?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Gry dla przedszkolaków – od czego zacząć? Kariba i Hippo

Coraz częściej słyszymy i czytamy o dobrodziejstwie płynącym ze wspierania rozwoju dzieci poprzez granie w gry karciane i planszowe. I jest to prawda. Gry rozwijają umiejętność przestrzegania zasad, uczą zdrowej rywalizacji, radzenia sobie z porażką i wygraną. Warto zatem od przedszkolnych lat dać dzieciom możliwość rozwijania i kształtowania tych umiejętności. Na początek pokażmy dzieciom gry lżejszego kalibru. Dlatego poniżej przedstawię Wam pozycje Kariba i Hippo, które przypadną do gustu także wprawionym graczom.

Decydując się na pierwsze gry karciane, czy planszowe dla przedszkolaków przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zasady. Nie mogą być one skomplikowane. Ponadto przygotowanie gry nie może trwać zbyt długo. Pamiętajmy, że uwagę dziecka w wieku przedszkolnym jesteśmy wstanie skupić na maksymalnie 10 do 15 minut.

Poniżej chciałabym Wam przedstawić dwie gry, które łączą w sobie element rywalizacji, świetnej zabawy, a dodatkowym plusem jest edukacyjny aspekt każdej z nich. Obie pozycje zostały wydane przez Wydawnictwo Helvetiq.

Kariba, o czym jest gra?

Gra przenosi nas do Afryki, która jest gorąca, sucha, a wody w niej jak na lekarstwo. Zwierzęta poszukują wodopoju, przy którym mogą się orzeźwić. Jednak im więcej zwierząt tym trudniej, bo każde większe zwierzę przegania mniejsze, choć jest jeden mały wyjątek.
W grę można grać już od dwóch do czterech osób, a rozgrywka zajmie nam do piętnastu minut. Warto podkreślić, że autorem gry jest Reiner Knizia, jak dla mnie jeden z najlepszych twórców gier.

Co jest w pudełku?

W pudełku znajdziecie 64 karty zwierząt (po osiem kart dla każdego rodzaju zwierząt, takich jak słonie, nosorożce, lemury, czy myszki), jeden wodopój (składane koło) oraz instrukcję. Pudełko jest bardzo niewielkie, kompaktowe, idealne na wycieczki, a w plecaku nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

 

Kariba. Zasady gry

Przed rozpoczęciem gry należy przetasować dobrze wszystkie karty, wodopój umieścić na środku stołu. Każdy z graczy bierze po pięć kart. Podczas swojej tury gracz może:

  • zagrać z ręki jedną lub kilka kart z tym samym zwierzęciem i umieścić je przy odpowiednim numerze obok wodopoju,
  • jeśli w którymś momencie wokół wodopoju znajdzie się trzy lub więcej kart właśnie zagranego zwierzęcia, to przepędza ono najbliższe słabsze zwierzę, np. słoń przegania nosorożca, a lemury myszki. Jedynym wyjątkiem jest mysz, która potrafi przegonić potężnego słonia. Karty przepędzonego zwięrzęcią, gracz zbiera do swej puli zdobytych kart.

kariba

Na zakończenie swojej tury gracz dobiera ze stosu karty tak, by ponownie miał pięć kart.

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby kart. Niby proste, a jednak wiele razy zostałam ograna przez pięciolatkę, która nie dawała mi żadnych forów.

Hippo, o czym jest gra?

Plansza do gry skonstruowana została z dwunastu kartoników, które po ułożeniu przedstawiają tor na basenie. Zadaniem graczy jest pozbycie się swoich żetonów piłek poprzez przemyślane umieszczanie ich na torach w basenie, które ponumerowane są od jeden do dwanaście. Tor siódmy należy do Pana Hippo, który przyjmuje niezliczoną liczbę piłek. Warto o tym pamiętać. W Hippo można grać od dwóch do czterech osób. Rozgrywka zajmie do piętnastu minut.

Co jest w pudełku?

W pudełku znajdziecie jedną planszę do gry składającą się z dwunastu prostokątów, które po ułożeniu tworzą jeden tor na basenie. Ponadto w pudełku znajdziecie trzy malutkie kostki oraz żetony piłek w czterech kolorach po dwanaście sztuk, oraz instrukcję. Podobnie, jak w opisywanej powyżej grze, pudełko jest niewielkie, idealnie mieszczące wszystkie elementy.

Hippo. Zasady gry

Na początku należy ułożyć planszę zgodnie z jej numeracją. Każdy z graczy dostaje dwanaście żetonów piłek w jednym wybranym kolorze. W swojej turze gracz rzuca trzema kośćmi:

  • wynik na każdej z kości oznacza tor basenu, na którym można położyć swoją piłkę,
  • lub gracz może zsumować wynik z wybranych kości, aby umieścić żeton piłki na polach powyżej szóstego toru.

Warto tutaj zaznaczyć, że na pierwszych sześciu torach można umieścić po trzy piłki, a na torach powyżej siedmiu już tylko dwie. Zastosowanie tej mechaniki sprawia, że czasem naprawdę trzeba nieźle pogłówkować, jak wykorzystać wyniki z rzutu kośćmi, tak by pozbyć się swoich piłek, a nie zebrać karnych żetonów. Może zdarzyć się tak, że dostanie nam się żeton przeciwnika i to jego piłki w pierwszej kolejności musimy się pozbyć w trakcie swojego ruchu. Gra uczy logicznego i przemyślanego rozkładania piłek, kształtuje dodawanie w zakresie osiemnastu, a wszystko poprzez dobrą zabawę.

Kariba i Hippo – wrażenia

Na początku chciałabym jeszcze podkreślić, że pudełka są wykonane bardzo solidnie, nie ma obaw, że się rozpadną po kilku wycieczkach. Grafika jest bardzo ładnie przygotowana, co daje im dodatkowy atut.

Obie gry przypadły nam bardzo do gustu. Są idealne na wieczorne rozgrywki tuż przed snem, czy na pikniku w trakcie wycieczki rowerowej. Sprawdzą się w każdych warunkach, gdzie znajdziecie odrobinę płaskiej powierzchni, by je rozłożyć.

Umiejętność radzenia sobie z porażką, przegraną jest niezwykle istotna w rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym. Nie będzie im to przychodziło z łatwością, ale właśnie poprzez gry karciane i planszowe dzieci mają możliwość uczenia się panowania nad swoimi emocjami, sposobem ich wyrażania. Pamiętajcie, że dzieci w tym wieku naśladują dorosłych, gdyż jesteśmy dla nich autorytetem. Pokażmy im, jak my odczuwamy sukces, czy porażkę oraz to, że po każdym upadku wstajemy i gramy dalej, a nie tupiemy nóżką i odwracamy się plecami do pozostałych graczy.

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Helvetiq

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 9 lipca 2020

Krwawienie implantacyjne – jak wygląda, o czym świadczy i jak długo może trwać?

Krwawienie implantacyjne (plamienie implantacyjne) następuje w momencie zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Jest to jeden z pierwszych objawów ciąży, który jednak nie pojawia się u wszystkich ciężarnych. Taka reakcja organizmu jest fizjologiczna, natomiast inne krwawienia na początku ciąży mogą zwiastować poważne kłopoty i wymagają konsultacji lekarskiej.

Krwawienie implantacyjne (plamienie implantacyjne) – co to jest i kiedy się pojawia?

Krwawienie implantacyjne jest fizjologiczną reakcją organizmu na zapłodnienie i po nim następujące przyjęcie zarodka. Zdecydowanie nie jest powodem do niepokoju, ponieważ nie stanowi zagrożenia ani dla zarodka ani dla ciężarnej. Takiej sytuacji doświadcza jedynie od 25 do 30% kobiet w ciąży.

Krwawienie implantacyjne (plamienie) najczęściej następuje po upływie od 6 do 12 dni po zapłodnieniu. Zazwyczaj pojawia się w terminie spodziewanej miesiączki i z tego powodu często bywa z nią mylone. Do plamienia dochodzi w sytuacji, gdy zarodek zagnieżdżając się w silnie ukrwionej i rozpulchnionej błonie śluzowej macicy, powoduje niewielkie uszkodzenie obecnych tam naczyń krwionośnych i widoczne plamienie.

Krwawienie implantacyjne – jak wygląda?

W momencie zagnieżdżenia się zarodka krwi nie ma zbyt wiele. Może pojawić się ledwie ślad na bieliźnie, kilka kropel lub drobne plamienia, trwające od kilku godzin do 2-3 dni. Plamienie implantacyjne można odróżnić od standardowej miesiączki. Przy krwawieniu implantacyjnym we krwi nie występują skrzepy i jest jej niewiele, o barwie ciemniejszej – nawet brunatnej. Krew miesięczna jest bardziej obfita, w żywszym odcieniu czerwieni. Zagnieżdżeniu się zarodka w macicy zazwyczaj nie towarzyszą dolegliwości charakterystyczne dla miesiączki, na przykład skurcze i bóle brzucha, obniżone samopoczucie, czy bóle głowy. 

Niedługo po krwawieniu implantacyjnym mogą pojawić się pierwsze objawy ciąży, takie jak:  zawroty głowy, nadwrażliwość na zapachy, czy powiększone żyły na piersiach. 

Krwawienie w ciąży – kiedy powinno niepokoić?

Ponieważ krwawienie implantacyjne towarzyszy zagnieżdżeniu zarodka w macicy, występuje tylko raz. Każde inne plamienia czy krwawienia w przypadku ciąży powinny wzbudzić niepokój. Jest wiele przyczyn krwawień pojawiających u kobiet ciężarnych. Jednym z nich może być niebezpieczna ciąża pozamaciczna , czyli zagnieżdżenie się zarodka nie w macicy, a w jajowodzie lub niezwykle rzadko – w szyjce macicy, czy jamie otrzewnej. Ciąża pozamaciczna zawsze wymaga podjęcia odpowiednich kroków przez lekarza, by ratować jajowód przed pęknięciem. Gdyby do niego doszło, istnieje duże ryzyko wystąpienia  krwotoku i wstrząsu, który zagraża życiu kobiety. 

Inną przyczyną może być poronienie, które może się dotyczyć nawet co czwartej ciąży. Zdarza się także, że powodem pojawiającego się plamienia lub krwawienia, są istniejące nadżerki lub polipy na szyjce macicy. 

O ile krwawienie implantacyjne jest naturalne, każde inne krwawienie w ciąży wymaga kontroli lekarskiej.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close