Opuchnięte nogi w ciąży. Przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem
Opuchnięte nogi w ciąży to problem doskonale znany wielu przyszłym mamom. Często narzekają one na obrzmiałe łydki i opuchnięte, bolesne stopy, na których trudno jest ustać po całym dniu.
Opuchnięte nogi w ciąży — przyczyny
Opuchlizna nóg najczęściej pojawia się w III trymestrze, szczególnie po 36 tygodniu ciąży i jest efektem zatrzymania wody w organizmie, co wynika ze zmian naturalnych dla okresu ciąży. Na puchnięcie stóp i łydek wpływa fakt, że przyszłe mamy mają zwiększoną objętość krwi, w dodatku powiększająca się macica uciska na żyłę główną dolną, która umożliwia odpływ krwi z nóg. Istotna jest również waga przyszłej mamy. Dodatkowe obciążenie i powiększający się, odstający brzuch, wpływa na zmianę w środku ciężkości ciała, przez co stopy są bardziej obciążone i puchną.
Przypadłość nasila się latem, gdy temperatury są wysokie, lub po całym dniu spędzonym na nogach, czy też w pozycji siedzącej. Czasem opuchlizna może wynikać z problemów zdrowotnych.
Siedem sposobów na opuchnięte nogi w ciąży
Odpoczynek z uniesionymi nogami
Do najprostszych i najlepszych sposobów na to, by złagodzić problem, jest odpoczynek z nogami uniesionymi ku górze. Warto wygodnie się położyć i oprzeć nogi na zwiniętym kocu lub poduszce. Jeżeli leżenie na wznak ze względu na duży brzuch staje się dokuczliwe, można położyć się na lewym boku, aby uniknąć ucisku na żyłę główną i ułatwić krążenie krwi.
Chłodna kąpiel dla stóp
Jeśli stopy są obrzmiałe, warto przygotować kąpiel w misce w przyjemnie chłodnej wodzie, najlepiej z dodatkiem soli. Równie pomocny będzie szybki prysznic.
Okłady z kapusty
To jedna z chwalonych naturalnych metod na obrzęki. Najlepiej do okładów wykorzystać schodzone i stłuczone liście kapusty. Jeśli nie ma takich pod ręką, pomogą zwykłe chłodne kompresy na łydki.
Żele chłodzące
W aptekach i w drogeriach można zaopatrzyć się w preparaty chłodzące dedykowane ciężarnym. Chłodzą one skórę na nogach, ale także przynoszą ulgę w bólu i zmniejszają opuchliznę.
Kompresyjne rajstopy
W sklepach medycznych i aptekach można zaopatrzyć się w specjalne rajstopy kompresyjne dla przyszłych mam. Przylegają one idealnie do nóg uciskając je, dzięki czemu lepiej jest odprowadza krew z nóg ku górze.
Wygodne obuwie
Zrezygnuj z butów na wysokim obcasie. Najlepiej się sprawdzi obuwie nieuciskające z szerokimi noskami, na płaskiej podeszwie, oddychające.
Aktywność fizyczna
Właściwie dobrana do indywidualnych potrzeb przyszłej mamy aktywność fizyczna jest zbawienna dla jej organizmu. Poprawia krążenie, pomaga unikać powstawania obrzęków, pozwala zachować sprawność i zdecydowanie poprawia humor, ponieważ wspiera wydzielanie endorfin (hormony szczęścia).
Kiedy obrzęk nóg w ciąży powinien niepokoić?
Obrzęki pojawiające się przed 36 tygodniem ciąży dobrze jest skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Niekiedy mogą one stanowić o poważnych zaburzeniach, które wymagają konsultacji z lekarzem. Obrzęki bywają objawami choroby nerek i nadciśnienia. Jeżeli obrzęk nie mija po odpoczynku, jest dokuczliwy, obejmuje nogi i inne partie ciała, towarzyszy mu ciśnienie wyższe niż 140/90 mm HG, może stanowić objaw stanu przedrzucawkowego (gestoza, inaczej zatrucie ciążowe).
Źródło zdjęcia: https://unsplash.com/photos/quGIllDR5IE
- Cholestaza ciążowa – niegroźna dla ciężarnej, wysoce niebezpieczna dla płodu. Co należy o niej wiedzieć?
- Bezsenność w ciąży – skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić
- Badania w ciąży – kalendarz badań
- Anemia w III trymestrze ciąży – jak jej zaradzić? Podpowiadamy
- Cytomegalia w ciąży – czy jest się czego obawiać?