Gry planszowe i nie tylko 23 czerwca 2024

Orzeszki ze ścieżki – przygoda w leśnej krainie

Orzeszki ze ścieżki to urocza gra planszowa od Naszej Księgarni, która z miejsca podbija serca graczy w każdym wieku. Wcielając się w role leśnych zwierząt, gracze wyruszają na poszukiwanie pysznych orzeszków i innych smakołyków. Brzmi prosto? Nic bardziej mylnego! Układanie krętych ścieżek w taki sposób, aby zwierzęta dotarły do swoich ulubionych przysmaków, wymaga sprytu, strategicznego myślenia i odrobiny szczęścia.

Gra przeznaczona jest dla dzieci od 8. roku życia, ale młodsze pociechy z pomocą dorosłych będą się świetnie bawić i niejeden raz Was zaskoczą. 

Celem gry jest stworzenie wyjątkowej leśnej krainy pełnej kryjówek, krętych ścieżek, leśnych zwierząt i co najważniejsze wypełnionej smakołykami.

orzeszki ze ściezki

Fot. Archiwum prywatne

Jak przygotować rozgrywkę w Orzeszki ze ścieżki?

Na środku stołu połóżcie planszę stroną ze zwierzętami do góry, tak by każdy gracz miał ją w zasięgu ręki. Dobrze przetasujcie karty ścieżek i połóżcie je w stosie nad polem koguta. Stos ten będzie zwany stosem ścieżek.

Następnie przetasujcie karty zwierząt i połóżcie nad polem królika w stosie, który zwany będzie stosem zwierząt. 

Drewniane znaczniki wody połóżcie na planszy, na polu bobra, a znaczniki kryjówki na polu wiewiórki. 

Fot. Archiwum prywatne

Każdy z graczy bierze po jednym znaczniku gracza i po jednej karcie ze stosu zwierząt, którą kładzie przed sobą. W ten sposób rozpoczynamy budowę naszej leśnej krainy. 

Gracz, który ostatnio był w lesie, może zabrać figurkę koguta i to on rozpocznie grę. Jeśli gracie pierwszy raz z dziećmi, niech pierwszym graczem będzie dorosły, nie dziecko, gdyż w ten sposób najmłodsza pociecha może się uczyć, obserwując Wasze decyzje i ruchy. 

Przebieg rozgrywki w Orzeszki ze ścieżki

Każdy gracz posiada już pierwszą kartę w swojej leśnej kranie. Podczas kolejnych rund będziecie dokładać po jednej karcie na rundę, aż będzie ich szesnaście i stworzą one kwadrat o wymiarach 4 × 4

orzeszki ze ścieżki

Fot. Archiwum prywatne

Każda runda składa się z dwóch etapów:

 1. Dołożenie czterech kart do planszy. Przed ruchem pierwszego gracza połóżcie pod polami koguta, bobra i wiewiórki po jednej karcie ze stosu ścieżek, a pod polem królika jedną kartę ze stosu zwierząt
 2. Powiększenie leśnej krainy. Pierwszy gracz, z kogutem, wykonuje poniższe działania, a po nim kolejni gracze:
  1. Wybiera jedną z kart leżących pod planszą – nie uzupełniamy, każdy kolejny gracz będzie miał mniejszy wybór kart.
  2. Dobraną kartę dokłada do swojej leśnej krainy – można ją dowolnie obracać, jednak nie można przestawiać wcześniej położonych kart. Ścieżki mogą także tworzyć ślepe zaułki.
  3. Można skorzystać z pomocy zwierzęcia, czyli gdy gracz wziął kartę leżącą pod polem bobra, zabiera także jeden znacznik wody i dokłada go na kartę dowolnego zwierzęcia, na wybranym smakołyku. Dzięki temu zwiększacie o jeden liczbę punktów za ten przysmak. Jeśli weźmiecie kartę pod polem wiewiórki, to zabieracie także znacznik kryjówki, który zwiększa pojemność kryjówki o jeden. 
orzeszki ze ścieżki

Fot. Archiwum prywatne

Gra kończy się, gdy ułożycie leśne krainy w układzie 4 × 4. Wtedy pozostaje podliczenie punktów, które otrzymujecie za zwierzęta w Waszej krainie, za zgromadzone smakołyki oraz za figurkę koguta. Oczywiście wygrywa gracz z największą liczbą punktów. 

Fot. Archiwum prywatne

Wrażenia z rozgrywek

Już na pierwszy rzut oka Orzeszki ze ścieżki zachwycają piękną oprawą graficzną. Kolorowe ilustracje przedstawiają urocze zwierzątka i malownicze zakątki lasu, wprowadzając graczy w magiczny świat zabawy. Proste zasady gry sprawiają, że jest ona idealna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a krótki czas rozgrywki (około 20 minut do 40 minut) czyni ją świetną propozycją na krótką rozrywkę.

Ale Orzeszki ze ścieżki to nie tylko radosna zabawa. Gra niesie ze sobą również wiele walorów edukacyjnych. Układanie ścieżek rozwija u dzieci umiejętności logicznego myślenia i planowania, to doskonała okazja do nauki. Gra uczy również liczenia, współpracy i zdrowej rywalizacji. Ponadto możemy poszerzyć naszą wiedzę o leśnych stworzeniach. 

Fot. Archiwum prywatne

Chociaż gra ma wiele zalet, dla starszych dzieci może okazać się nieco zbyt łatwa. Mimo to, zdecydowanie warto polecić ją wszystkim rodzinom, które szukają ciekawego sposobu na spędzenie wolnego czasu. Gwarantuje świetną zabawę połączoną z nauką, a piękne ilustracje i proste zasady z pewnością umilą wiele wspólnych chwil.

Zawartość pudełka:

 • 45 kart ścieżek
 • 4 znaczniki graczy
 • 19 kart zwierząt
 • 15 znaczników wody
 • 9 kart celów
 • 15 znaczników kryjówek
 • kogut
 • instrukcja.

Mam nadzieję, że ta recenzja jest pomocna! Jeśli masz inne pytania, chętnie na nie odpowiem.

Tytuł: Orzeszki ze ścieżki
Autor: Rodrigo Rego
Ilustracje: Núria Aparicio
Wiek graczy: od 10 lat
Liczba graczy: 2-4 osób
Czas rozgrywki: 20-40 minut
Wydawca: Nasza Księgarnia

 

Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Nasza Księgarnia, które nie ma wpływu na treść recenzji.

Polecamy inne gry Wydawnictwa Nasza Księgarnia!

Smoki – najpiękniejsza karcianka w jaką grałam!

Paszczaki – rewelacyjna gra karciana dla dzieci

Wyprawa do El Dorado. Odkryj z nami złote miasto!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sport 22 czerwca 2024

Sporty, które zyskują popularność w 2024 roku

W 2024 roku wiele sportów zyskało popularność. Niektóre cieszą się szczególnym powodzeniem, stając w szeregu obok klasycznych dyscyplin sportowych. Wśród nich wymienić można: padel, crossfit, wspinaczkę skałkową i badminton. Sprawdź, czym charakteryzuje się każda z wymienionych aktywności sportowych.

Padel, czyli sport pełen zwrotów akcji

Padel to sport cieszący się ostatnio olbrzymią popularnością. Jest to niezwykle dynamiczna dyscyplina łącząca tenisa i squasha. W Polsce powstaje coraz więcej kortów do padla, ponieważ ludzie naprawdę „oszaleli” na punkcie tego sportu. Aby trenować, trzeba oczywiście kupić rakiety do padla – znaleźć je można m.in. w tym miejscu: https://sportano.pl/padel/rakiety-do-padla.

Poza tym nie jest to trudny do opanowania sport. Wręcz przeciwnie. Padel to dyscyplina prosta do nauki, jednak wymaga sprytu i refleksu. Gdy już uda ci się nauczyć podstaw, będziesz mógł świetnie bawić się w gronie znajomych i przy okazji zadbać o lepszą kondycję. Dlaczego warto spróbować tego sportu?

– Zasady gry w padla są proste. Podstawowych uderzeń można nauczyć się w zaledwie kilka minut.

– Padel jest doskonałą formą aktywności fizycznej. Dzięki tej dyscyplinie można zaangażować wszystkie partie mięśni oraz poprawić kondycję.

– Sport jest pełen zwrotów akcji i niespodziewanych sytuacji, przez co dostarcza mnóstwo emocji i adrenaliny.

– Grając w padla, można znakomicie zintegrować się z innymi ludźmi. Możesz pogłębić relacje z przyjaciółmi albo poznać zupełnie nowe osoby.

W Polsce pojawia się coraz więcej kortów do padla. W Internecie nietrudno o informacje, a nawet dokładne mapy z lokalizacją takich miejsc. Zanim na poważnie zabierzesz się za treningi, koniecznie przeczytaj, na czym polega dyscyplina. W tym miejscu dowiesz się więcej na temat gry w padla: https://sportano.pl/blog/padel-na-czym-polega-zasady-gry-i-wskazowki-dla-poczatkujacych/.

Crossfit – dlaczego warto trenować?

Jednym z najpopularniejszych sportów w 2024 roku jest również crossfit. W zasadzie jest to pewien rodzaj treningu o charakterze interwałowym, w którym łączą się elementy różnych dyscyplin sportowych, takich jak gimnastyka, podnoszenie ciężarów i sporty wytrzymałościowe. Jeśli chcesz sprawdzić granice swoich możliwości i szukasz nowych wyzwań, crossfit może być świetnym sportem dla ciebie. Pozwoli ci poprawić kondycję fizyczną i zbudować pewność siebie. Warto go trenować, zwłaszcza że:

– Crossfit zwiększa wydolność organizmu oraz poprawia kondycję fizyczną.

– Sport ten angażuje wszystkie mięśnie i pozwala wzmocnić całe ciało.

– Crossfit pozwala budować pewność siebie i daje ogromną satysfakcję.
Wspinaczka skałkowa, czyli sport dla odważnych

Jeśli masz warunki fizyczne, zdrowie i odwagę, a przy tym nie boisz się wysokości, możesz spróbować wspinaczki skałkowej. To sport, który polega na pokonywaniu różnych wysokości i wspinaniu się na pionowe ściany. Wspinaczkę trenować można na specjalnie dostosowanych do tego salach. Jest to jednak dyscyplina wymagająca dużej siły i sprawności fizycznej, a także koncentracji i odwagi. Wszystko odbywa się na wysokości, więc trzeba nauczyć się opanowywać lęk. Sport ten jest świetnym pomysłem na poznanie własnych granic i budowanie mocnego charakteru.

Pokonywane pionowych ścian bezapelacyjnie wymaga siły. To dyscyplina, która może wzmocnić nie tylko ciało, ale i ducha. Jakie dokładnie korzyści fizyczne i psychiczne może przynieść wspinaczka skałkowa?

– Dzięki wspinaczce angażują się wszystkie mięśnie, co pozwala na ich wzmocnienie.

– Regularne treningi pomogą zwiększyć wydolność organizmu.

– Wspinaczka wzmacnia siłę chwytu, co jest przydatne również w życiu codziennym.

– Wspinanie się, poprawia elastyczność mięśni i ogranicza ryzyko kontuzji.

– Sport ten buduje większe poczucie własnej wartości.

– Wspinaczka jest znakomitym sposobem na redukcję negatywnych emocji i stresu.

– Systematyczne treningi uczą samodyscypliny.

Badminton – czy warto trenować?

Niezwykle popularnym sportem w 2024 roku stał się badminton. Sport ten polega na przebijaniu lotki nad siatką za pomocą rakietek. To dyscyplina, którą może uprawiać każdy – niezależnie od płci, wieku i umiejętności. Poziom gry łatwo dopasować do siebie, więc tym bardziej warto zainteresować się sportem. W badmintona można grać zarówno w hali sportowej, jak i na zewnątrz. W Polsce powstaje coraz więcej miejsc, gdzie można zagrać w badmintona.

Aby zacząć, należy kupić rakietkę i lotkę w sklepie sportowym. Wypożyczyć sprzęt można też w klubie badmintona. Przyda się sportowy strój wysokiej jakości np. stąd: https://sportano.pl/marki/mitare. Sport ten jest znakomitym sposobem na poprawę kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Treningi badmintona umożliwiają również nawiązywanie nowych znajomości. Jakie jeszcze korzyści może przynieść systematyczne uprawianie tego sportu?

– Badminton jest sportem aerobowym, który pomaga spalać kalorie i trenować wszystkie partie mięśni.

– Regularne treningi poprawią wytrzymałość i siłę, a także wydolność krążeniowo-oddechową.

– Badminton pomoże wzmocnić mięśnie grzbietu, a także poprawić postawę.

– Dzięki treningom badmintona można zwiększyć swoją zwinność i poprawić koordynację.

– Sport ten charakteryzuje się niskim stopniem obciążania stawów, więc jest doskonały dla osób w każdym wieku.

– Badminton to znakomity sposób na odstresowanie się i pozbycie negatywnych emocji.

– Systematyczne treningi poprawią samopoczucie i zwiększą poziom endorfin.

– Gra może pomóc w rozwijaniu umiejętności komunikacji i współpracy. Na korcie możesz zacieśnić kontakty z bliskimi albo poznać nowych ludzi.

Cztery wymienione sporty są tylko kilkoma propozycjami. W 2024 roku popularność zdobyło znacznie więcej dyscyplin. Najważniejsze, aby dopasować aktywności do swoich zainteresowań, umiejętności oraz możliwości zdrowotnych.

Warto też śledzić trendy i próbować siły w nowych dziedzinach. Kto wie, być może wybrany sport okaże się zupełnie nową pasją? Warto pamiętać, że sport polega nie tylko na rywalizacji i osiąganiu wyników, ale przede wszystkim na znakomitej zabawie, dbaniu o zdrowie i lepsze samopoczucie.

 

 

 

Źródło informacji: Sportano

Obraz Jonas z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 21 czerwca 2024

Pomorze na czele z Gdańskiem dołącza do elitarnego grona polskich miast wyróżnionych w przewodniku Michelin

Na mocy umowy podpisanej przez Polską Organizację Turystyczną ze słynnym przewodnikiem Michelin do obecnych już w tej prestiżowej publikacji polskich regionów, reprezentowanych przez miasta wojewódzkie – Warszawę, Kraków i Poznań, dołącza Gdańsk z województwem pomorskim. Jest to kolejny dowód na niezwykle wysoki poziom polskiej oferty kulinarnej, co stwarza nowe wspaniałe możliwości dla promocji naszego kraju. Turystyka kulinarna jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się trendów w turystyce, co jest pokłosiem coraz większej popularności turystyki miejskiej i kulturowej.

Materiał wideo: https://youtube.com/shorts/SbxgW86bcBg?feature=share

Zakończyła się selekcja lokali wyróżnionych przez znany i ceniony na świecie przewodnik Michelin. Na podstawie weryfikacji i ocen inspektorów 6 restauracji zostało nagrodzone prestiżowymi „gwiazdkami”, 16 otrzymało tytuł Bib Gourmand, a aż 54 znalazło się w rekomendacjach. Po raz pierwszy w historii do grona miast dołącza Pomorze ze stolicą w Gdańsku!

„Z wielką radością i satysfakcją przyjąłem wiadomość, że Pomorze wraz z Gdańskiem to kolejny – czwarty już – polski region, który uzyskał pozytywną opinię inspektorów słynnego przewodnika Michelin i tym samym dołączył do elitarnego grona najlepszych światowych destynacji kulinarnych. Polska słynie ze swojej gościnności, a kulinaria stanowią bardzo ważny element naszej kultury narodowej. Tym bardziej cieszy mnie, że wysoki poziom oferty polskich smaków został doceniony i uzyskał rekomendację tej prestiżowej kapituły. Do tej pory wyróżnionych zostało 49 polskich restauracji z Warszawy, Krakowa i Poznania. Dzisiaj lista restauracji liczy prawie 80. Serdecznie gratuluję restauratorom i jednocześnie, jako prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, jestem ogromnie dumny z tego osiągniecia. Oznacza ono bowiem, że Polska wpisuje się doskonale w najnowsze światowe trendy kulinarne i potwierdza, że nasz kraj jest wspaniałym kierunkiem podróży” – Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Przewodnik Michelin pojawia się na rynku od 1900 roku i jest uznawany za najważniejszy przewodnik kulinarny na świecie. Stanowi numer jeden zarówno pod względem wysokości sprzedaży, jak i historii oraz reputacji. Dołączenie Pomorza potwierdza silną markę Polski na kulinarnej mapie Europy. Turyści coraz częściej wybierają Polskę jako swój cel podróży właśnie ze względu na bogatą ofertę gastronomiczną. Jak podkreśla Michelin Guide w swojej informacji prasowej: inspektorzy, eksplorując kulinarne oblicza Gdańska, zachwycili się także zabytkową architekturą Gdańska, która łączy się z nowoczesną zabudową nabrzeży Motławy.

Restauracje wyróżnione przez przewodnik Michelin:

Dwie gwiazdki: Bottiglieria 1881 (Kraków)

Jedna gwiazdka: Muga (Poznań), NUTA (Warszawa), Arco by Paco Pérez (Gdańsk),Giewont (Kościelisko)< Rozbrat 2 0(Warszawa)

Zielona Gwiazdka: Eliksir (Gdańsk)

Bib Gourmand:

Warszawa: alewino, Kieliszki na Próżnej, Koneser Grill, Le Braci, Ceviche Bar, Kontakt

Poznań: Fromażeria, TU.REStAURANT

Kraków: MOLÁM, Folga

Ciekocinko: Luneta & Lorneta Bistro Club

Gdańsk: Hewelke, Treinta y Très

Sopot: 1911 Restaurant, Vinissimo

Rekomendacje:

Fino Gdańsk

Mercato Gdańsk

Niesztuka Gdańsk

Piwna47 Gdańsk

Ritz Gdańsk

True Gdańsk

Tygle Gdańsk

Butchery & Wine Gdynia

Oberża 86 Gdynia

Albertina Kraków

Amarylis Kraków

Artesse Kraków

Copernicus Kraków

Farina Kraków

Filipa 18 Kraków

Fiorentina Kraków

Hana Sushi Kraków

Karakter Kraków

Kogel Mogel Kraków

NOTA_RESTO by Tomasz Leśniak Kraków

Pod Nosem Kraków

Pod Różą Kraków

Szara Kraków

ZaKładka Kraków

Zazie Kraków

Kropka. Kraków

Mazi Kraków

Nami Beef and Reef Kraków

62 Bar & Restaurant Poznań

A nóż widelec Poznań

Cucina Poznań

Delicja Poznań

Marino Bistrot Poznań

NOOKS Poznań

Papavero Poznań

PASODOBRE Poznań

Port Sołacz Poznań

The Time Poznań

Zen On Poznań

Café Xander Sopot

Fisherman Sopot

L’Entre Villes Sopot

Bez Gwiazdek Warszawa

Butchery & Wine Warszawa

Dyletanci Warszawa

elixir by Dom Wódki Warszawa

Epoka Warszawa

Europejski Grill Warszawa

hub.praga Warszawa

Muzealna Warszawa

Nolita Warszawa

Noriko Omakase Warszawa

The Farm Warszawa

Tuna Warszawa

 

 

Źródło informacji: Polska Organizacja Turystyczna

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close