Paszczaki – rewelacyjna gra karciana dla dzieci

Dzień dobry, to znów ja, z recenzją kolejnej gry, tym razem karcianki o sympatycznej nazwie Paszczaki. Poprzednia propozycja z wydawnictwa Nasza Księgarnia, czyli Strażnicy kosmosu zawojowała serca moich dzieci. Chętnie więc sięgnęliśmy po inną grę tego samego wydawnictwa, licząc na podobny odbiór.

Paszczaki to karcianka dedykowana dzieciakom od 5 roku życia. Ale nie martwcie się, dorośli też mogą w nią grać 😉 Jest poręczna, kompaktowa i rozgrywa się ją bardzo szybko. Super gra karciana na chwile, w których mamy ochotę na szybką i wciągającą rozgrywkę, ale nie ma jak rozłożyć tradycyjnej planszówki.

Paszczaki gra karciana dla dzieci

Fot. Paszczaki – gra karciana dla dzieci

Paszczaki – zanim usiądziecie do rozgrywki

Co znajdziecie w pudełku z Paszczakami? Karty do gry i oczywiście instrukcję. To wszystko, bo cóż więcej potrzeba do gry karcianej ;p?

Zanim jednak my zajrzeliśmy do pudełka, obejrzeliśmy sobie na stronie wydawnictwa wideo z wyjaśnionymi zasadami. Rozwiązanie bardzo wygodne, bo dzieciaki zobaczyły nagraną instrukcję i od razy załapały, o co w tym chodzi. Spoglądanie do jej papierowej wersji to jedynie formalność 🙂

Jak się w to gra?

Gra rozpoczyna się od przetasowania wszystkich kart z talii i rozdania każdemu z graczy po 5 sztuk. Karty należy trzymać w dłoni jak wachlarz, Paszczakami do siebie, nie pokazując ich innym graczom. Nie ma sensu chwalić się, co w ręku mamy, bo wtedy łatwiej będzie przeciwnikom przewidzieć możliwy ruch w stosunku do kart, które pojawiają się na stole. Ale po kolei. Resztę niewykorzystanych kart w talii należy położyć rewersem do góry, na stole – zdecydowanie tam, gdzie nie będą przeszkadzały.

Paszczaki gra karciana dla dzieci

Fot. Paszczaki – gra karciana dla dzieci

Kolejno każdy gracz wykłada po jednej karcie na stół. Kolejne karty można dokładać w różnych konfiguracjach, byle tylko choć jednym bokiem, dołem lub górą, stykały się sąsiednią kartą. Mogą powstawać linie poziome lub pionowe, mogą się przecinać krzyżem, byle tylko nie powstawały luki między Paszczakami. Gracze odkładają z ręki na stół jedną kartę tak, by tworzyła ona z pozostałymi ciągłą linię. Po każdym dołożeniu karty, ze stosiku dobiera się 1 kartę do ręki, by nadal ich było 5 sztuk. 

Jeżeli na początku i na końcu danego rzędu kart pojawią się takie same Paszczaki, gracz dokładający drugiego, identycznego paszczaka, zgarnia wszystkie karty z rzędu – to są punkty, które mogą decydować o zwycięstwie. Uwaga – powtórzę –  ta sama karta musi być na początku i na końcu rzędu. Trzeba jeszcze mieć na tyle szczęścia, by gracz wykładający kartę przed nami nie zablokował nam planowanego ruchu. Jeśli ktoś akurat przed naszą kolejką  do tej upatrzonej przez nas karty na stole dołoży swoją, to już jest po ptakach, trzeba kombinować coś innego. 

Paszczaki - gra karciana dla dzieci

Fot. Paszczaki – gra karciana dla dzieci

Zwróćcie uwagę na to, ile kropek w rogu każdej karty widnieje. Jeżeli Paszczak ma jedną kropkę, to znaczy, że nie ma co się łudzić, że trafi nam się z puli karta, która pozwoli go sparować. Jeśli kropki są np. 4, rosną szanse na dołożenie Paszczaka, bo gdzieś w puli (albo u przeciwników) są 3 kolejne, takie same karty.

Gdy skończą się karty ze stołu oraz zostaną wykorzystane te, które gracze trzymają w rękach, kończy się runda. Wtedy  już tylko podliczamy sumę kart zdobytych przez każdego z graczy. Oczywiście ten, kto zdobywa ich największą ilość, wygrywa.

Paszczaki – nasze wrażenia po wielu, wielu rozgrywkach 🙂

Paszczaki zrobiły wręcz niespodziewaną furorę w moim domu. Chłopcy potrafią usiąść do gry od samego rana, po czym urządzić powtórkę z rozrywki w ciągu dnia i wieczorem. Jak już się nudzi im gra tylko we dwoje, to albo wciągają mnie do niej i tworzymy trio, albo padają prośby, żebym rozegrała z chętnym kilka partyjek sam na sam. Pewnie miałabym dość w krótkim czasie, ale ta gra jest kolorowa, dynamiczna i ma tak proste zasady, że chyba (póki co) nie da się nią zmęczyć.

Paszczaki gra karciana dla dzieci

Fot. Paszczaki – gra karciana dla dzieci

Przypomnę, że Paszczaki są umieszczone w niewielkim, kwadratowym, poręcznym opakowaniu, więc bez problemu dzieciaki mogą ją zabierać na dwór, do kolegów, żeby wspólnie pograć. 

Podsumowując: Paszczaki są genialnie prostą grą, którą starsi i młodsi pokochają za dynamikę i fajnie pomyślane zasady. Polecam serdecznie!

Autor: Tim Roediger
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba graczy: 2 – 6
Czas gry: ok. 15 minut
Wiek: od 5 lat

Dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia za przekazanie egzemplarza recenzenckiego gry

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 12 lipca 2020

Hemoroidy w ciąży. Jak załagodzić wstydliwy problem?

Hemoroidy w ciąży to dolegliwość, która pojawia się bardzo często. Wiele przyszłych mam narzeka na dokuczające krwawnicze guzki, które powodują nieprzyjemne dolegliwości, takie jak np. swędzenie. Czym są hemoroidy, dlaczego powstają w ciąży, jak im zapobiegać i leczyć?

Hemoroidy – przyczyny powstawania w ciąży

Hemoroidy to potoczna nazwa na gęsto umieszczone sploty naczyń krwionośnych w błonie śluzowej odbytnicy, zwane żylakami odbytu. Pojawiają się one najczęściej w wyniku nieodpowiedniej diety, biernego trybu życia, niewystarczającej ilości wypijanych płynów czy też nałogowego spożywania alkoholu. 

W ciąży hemoroidy mogą wynikać z nieco innych przyczyn. Powstają one w związku ze stałym wzrostem objętości macicy w jamie brzusznej, a co za tym idzie, wzrostem ciśnienia żylnego z powodu ucisku macicy. Gdy zwalnia się przepływ krwi i zwiększa ciśnienie w żyłach, poszerzają się naczynia krwionośne i powstają żylaki. Szczególnie narażona na to w jamie brzusznej jest żyła główna dolna. Dużą rolę odgrywa także wyższe stężenie progesteronu, który niezbędny jest do utrzymania ciąży, ale jednocześnie zwiększa podatność ścian żył na rozciąganie i powstawanie hemoroidów. Dodatkowo ciężarne skarżą się często na zaparcia, wpływające na powstawanie guzków krwawniczych.

Hemoroidy w ciąży — objawy

Objawy, jakie powodują hemoroidy w ciąży są charakterystyczne i łatwe do rozpoznania.

Może pojawiać się:

  • uczucie dyskomfortu w okolicy zwieracza odbytu,
  • pieczenie,
  • dokuczliwy świąd,
  • smugi świeżej krwi lub śluzu,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia.

Jeśli krew w kale jest w kolorze bardzo ciemnym, zawiera skrzepy, może świadczyć to o innych zaburzeniach niż hemoroidy i wymaga konsultacji lekarskiej. 

Hemoroidy w ciąży — profilaktyka i leczenie 

Hemoroidy w ciąży nie wymagają intensywnego leczenia. Zazwyczaj wystarczy wprowadzić kilka zmian do codziennego menu, by problem przestał być tak bardzo dokuczliwy. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, co zapobiegnie powstawania zaparciom. Ważna jest zdrowa dieta z odpowiednią ilością błonnika. Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku diety wysokobłonnikowej, zbyt mała ilość wody spowoduje efekt odwrotny do zamierzonego, czyli zaparcia się nasilą, pogarszając sprawę. 

Ważna dla przyszłych mam jest również aktywność fizyczna. Szczególnie chwali się spacery, pływanie, pilates lub jogę dla ciężarnych, które w czasie ciąży polecane są także jako ćwiczenia na hemoroidy. Specjaliści podkreślają, że umiarkowany ruch nie tylko wpływa pozytywnie na samopoczucie i kondycję całego organizmu, ale także pozwala utrzymać dobrą perystaltykę jelit, a tym samym zapobiegać kłopotom z guzkami krwawniczymi.

Tak na marginesie jeszcze wspomnę, że warto zrezygnować również z zapachowych papierów toaletowych, które mają większą tendencję do podrażnienia wrażliwych okolic odbytu. Należy również zwrócić uwagę na to, by w trakcie wypróżniania nie przeć zbyt silnie na stolec. Intensywne parcie zwiększa ciśnienie w kanale odbytu i niestety wpływa na powiększenie się objętości hemoroidów oraz na tworzenie się nowych.

Apteczne preparaty na problem hemoroidów

Ponieważ hemoroidy w ciąży zazwyczaj nie niosą ze sobą ryzyka powikłań, nie wymagają też leczenia chirurgicznego. Zazwyczaj poleca się ciężarnym zakup odpowiednich maści, kremów lub czopków łagodzących objawy hemoroidów, a także zachowanie szczególnej higieny okolic odbytu. Wybór konkretnego preparatu najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli hemoroidy dokuczają mocno, zbawienna bywa nasiadówka w ciepłej wodzie z wyciągiem z kory dębu, która ma właściwości odkażające i ściągające. Można również stosować nasiadówki w bardzo ciepłej wodzie, bez żadnych dodatków, kilka razy dziennie.

Najczęściej hemoroidy ustępują po porodzie samoistnie. Jeśli po zakończeniu połogu hemoroidy nie zmniejszą się i nadal dokuczają, wtedy warto skonsultować z lekarzem możliwość leczenia chirurgicznego.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dominika
Dominika
2 lat temu

Miałam specjalne maści, robiłam nasiadówki z kory dębu. Zamiast podcierać się papierem toaletowym i trzeć te wrażliwe miejsca kupiłam sobie biobidet, by móc się podmywać po skorzystaniu z toalety. Dolegliwości jak na razie ustały.

Kultura 12 lipca 2020

Legimi nie tylko dla dorosłych

Ostatnie miesiące dla wielu z nas, rodziców i opiekunów, były ogromnym wyzwaniem. Moje dwa małe mole książkowe z trudem przyjęły wiadomość, że biblioteki będą zamknięte do odwołania. Na ratunek pośpieszyła nam platforma Legimi, którą znamy z mężem już od paru lat i darzymy ogromną sympatią.

Legimi to nie tylko zbiór ponad sześćdziesięciu tysięcy e-booków i audiobooków wyłącznie dla dorosłych. Wśród wielu kategorii znajdziecie tam mnóstwo pozycji dla dzieci i młodzieży, a wśród nich sporo nowości. W naszym przypadku najlepiej dotychczas sprawdziły się audiobooki, które dzieci słuchały podczas jazdy samochodem, czy bawiąc się na dywanie w swoim pokoju.

Przez ostatnie sześć miesięcy „przerobiliśmy” wiele tytułów, ale chciałabym się z Wami podzielić kilkoma wybranymi książkami, które na długo zapadły nam w pamięć.

Horror, czyli skąd się biorą dzieci Grzegorza Kasdepke, to nie tylko lektura obowiązkowa dla przedszkolaków, ale także dla rodziców. Autor w znakomity sposób pokazał dorosłym, jak odpowiedzieć dzieciom na to trudne pytanie. Wspólnie słuchaliśmy, śmialiśmy się do rozpuku i płakaliśmy z radości. Później zalała nas fala pytań od dzieci, na które warto im odpowiadać, bo zostawienie tego jako tabu, tylko pogorszy sprawę.

Wakacje z duchami Adama Bahdaja to już bardziej literatura młodzieżowa, ale bardzo wciągnęła naszego dziewięciolatka. Dla nas była jak wspomnienie beztroskiego dzieciństwa, gdzie za rogiem kryje się przygoda. Najważniejsza jest przyjaźń, współpraca i wyobraźnia. Genialna książka pełna detektywistycznych zagadek, wręcz idealna jako wakacyjna lektura.

George i niezniszczalny kod autorstwa Lucy i Stephena Hawkinga to historia Annie i Georga, którzy wyruszają w kosmiczną podróż, aby ocalić wszechświat. Z tej lektury dowiemy się wielu ciekawostek, choćby o tym, jak komputery zmieniły nasze życie, czy o jednym z księżyców Saturna, na którym jest woda. Nie zabrakło także polskiego wątku o złamaniu Enigmy. Słucha się świetnie i zdecydowanie wrócimy do trzech wcześniejszych tomów.

Ronja, córka zbójnika autorstwa Astrid Lindgren to istny must have. Osobiście trudno mi przejść obojętnie obok książek tej szwedzkiej pisarki. Moim zdaniem to jedna z najlepszych dziecięcych autorów literatury dziecięcej. Historii Ronji słuchaliśmy zimą, kiedy na dworze było chłodno i ponuro. Ta historia przeniosła nas w krainy szwedzkich lasów, po których biegała nieustraszona Ronja, córka zbójnika. Piękna opowieść o miłości, przyjaźni, zaufaniu i o przetrwaniu. Cała nasza czwórka dała się ponieść i do dziś cytujemy sobie niektóre fragmenty.

Pan samochodzik i skarb Atanaryka Zbigniewa Nienackiego to klasyka polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Te książki czyta, jak i słucha się, z wypiekami na twarzy. To historie pełne przygód, zwrotów akcji, a do tego w wakacyjnym klimacie. Moim skromnym zdaniem, cała seria to nie tylko lektura dla dzieci, ale także dla dorosłych, którzy odnajdą w niej wiele ciekawych historycznych faktów. Z ręką na sercu polecam całą serię Pana Samochodzika, która jest dostępna na Legimi.

Patrząc na uginające się regały z książkami w pokoju dzieci, moje serce ogarnia radość. Jednym z moich marzeń, było rozkochać ich w literaturze. Cieszy mnie ogromnie, że wręcz „uzależniły” się od czytania, czy słuchania książek, które rozbudzają ich wyobraźnię, wzbogacają słownictwo i przenoszą w piękny świat.

Powracając do Legimi, śpieszę Wam donieść, że możecie wypróbować 14-dniowy BEZPŁATNY dostęp do bazy ponad 60 000 e-booków i audiobooków. Pamiętajcie, że po tym okresie zostanie naliczona opłata zgodnie z wybraną przez Was opcją. W każdej chwili możliwe jest anulowanie płatności, trzeba tylko pamiętać o terminie kolejnej płatności, lub upływie darmowego dostępu.

Aktualizacja 29.11.2020

Specjalnie dla Was mam ciekawą propozycję. Jeśli skorzystacie z tego linku, to będziecie mogli wypróbować platformę Legimi przez JEDEN MIESIĄC za DARMO. Co wy na to?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close