Boże Narodzenie 15 grudnia 2023

Ponad pół tysiąca spełnionych marzeń dzieci z domów dziecka – Fundacja Dobrych Inicjatyw

Poczta mikołajkowa Fundacji Dobrych Inicjatyw nie ugięła się pod naporem ponad pół tysiąca listów od dzieci z tzw. domów dziecka. Już 18 grudnia o godz. 10 w EXPO XXI w Warszawie, podczas VII Finału Choinki Dobrych Serc, posłańcy Świętego Mikołaja spełnią gwiazdkowe życzenia dzieci z całej Polski. W wydarzeniu udział weźmie rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak. Zryw ponad 1000 dobrych serc wolontariuszy, którzy przygotowali prezenty dla podopiecznych Fundacji Dobrych Inicjatyw, to doskonała inspiracja do niesienia pomocy i wpłat środków na realizację celów Fundacji.

Już po raz 7. Fundacja Dobrych Inicjatyw zaangażowała osoby prywatne, wolontariuszy, instytucje społeczne, szkoły i przedszkola, uniwersytety, ośrodki pomocy społecznej oraz biznes na rzecz dzieci z ponad 25 placówek opiekuńczo-wychowawczych (tzw. domów dziecka) w Polsce. Społeczność zbudowana przez Fundację spełni ponad 500 marzeń o łącznej wartości 130 000 PLN.

Oprócz wymarzonych prezentów na dzieci i młodzież czeka cały dzień atrakcji, a motywem przewodnim tegorocznej Choinki Dobrych Serc jest KUCHNIA. Wśród głównych atrakcji znajdują się warsztaty kulinarne „Kuchnie Świata” zorganizowane przez kucharza firmy McCormick oraz „Gotowanie zero waste”, które poprowadzi kucharz z Grupy Accor Hotel (m.in. hotele Ibis). Zaplanowano także konkurs fotograficzny, któremu przewodniczyć będzie Anna Nowak @cookapl, a także wiele innych atrakcji. Jak co roku wychowankowie samodzielnie ubiorą choinkę w bombki w kształcie serc, które sami przygotowali. Na bombkach napisane będą ich największe marzenia i cele. Całe wydarzenie odbędzie się w EXPO XXI, które zostało Partnerem Głównym Choinki Dobrych Serc.

Podaruj samodzielność

Dzięki ponad 1000 wolontariuszy Fundacja Dobrych Inicjatyw spełni mikołajkowe marzenia wszystkich podopiecznych. Jednak pomoc Fundacji nie kończy się w dniu finału Choinki Dobrych Serc. Jej głównym celem jest podarowanie młodzieży samodzielności — prezentu na życie, nie tylko od święta. W dalszym ciągu trwa zbiórka środków finansowych na całoroczne stypendia oraz psychoterapię dzieci. Każdy może dorzucić cegiełkę na konto: 71 2030 0045 1110 0000 0343 05 90 z dopiskiem „stypendium”.

O Fundacji Dobrych Inicjatyw

W Fundacji Dobrych Inicjatyw jest tworzony ekosystem narzędzi i rozwiązań, które za kilka lat organizacja chce wprowadzić do polskiego prawodawstwa. Jej celem jest rozwiązanie problemu niewystarczającego wsparcia edukacyjnego, społecznego i psychologicznego dla dzieci i młodzieży na poziomie krajowym. Choinka Dobrych Serc to okazja, aby spotkać się z dziećmi i młodzieżą, podziękować im oraz podsumować cały rok ich starań i zaangażowania w warsztaty edukacyjne, wolontariat na rzecz seniorów (#paczkadlaseniora) oraz pracę nad rozwojem indywidualnym. Fundacja działa przez cały rok, aby możliwie najlepiej przygotować młodzież do samodzielnego życia po opuszczeniu placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Partnerzy wydarzenia

Partnerami wydarzenia zostały również instytucje, dzięki którym możliwa stała się organizacja jednej z największych tego rodzaju imprez w tej części Europy. Są to: Warszawskie Centrum EXPO XXI, Alcon, Asbud Group, Cellnex Poland Sp. z o.o., Colgate-Palmolive, Fundacja Integracja, Fundacja PSH Lewiatan, Ibis i Ibis Budget Warszawa Reduta, Ibis Style i Ibis Budget Warszawa Centrum, Ibis Warszawa Centrum, Ibis Warszawa Ostrobramska, Ibis Warszawa Stare Miasto, InterContinental Warszawa, JACOBS, Lenovo Polska, Linklaters, LOTTE Wedel Sp. z o.o., McCormick Polska S.A., Mondelēz International, Piekarnie Lubaszka Sp. z o.o., Société Générale S.A., Statim Integrator, Storware oraz Zespół Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego.

KONTAKT:

Anna Wrzosk-Piechowska

tel. 690 926 193

e-mail: a.wrzosk@fdi.org.pl

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lifestyle 14 grudnia 2023

Zakupy spożywcze online – gdzie warto je robić?

InPost Fresh jest wygodnym rozwiązaniem, które pozwala na zakupy online z dostawą prosto do domu. Można tam znaleźć wszystko, czego potrzebujesz, od produktów spożywczych, poprzez środki czystości, kosmetyki, produkty dla dzieci, aż po artykuły dla zwierząt. Dowiedz się więcej o tej aplikacji!

Dlaczego powinieneś skorzystać z InPost Fresh?

Zakupy mogą być uciążliwe, ale dzięki technologii możemy załatwić je szybko i wygodnie za pomocą smartfona i internetu. Korzystanie z aplikacji InPost Fresh przynosi wiele korzyści, które ułatwiają zakupy. Przede wszystkim, InPost Fresh oferuje szeroki wybór produktów, eliminując konieczność odwiedzania wielu sklepów. W jednym miejscu bez problemu skompletujesz najpotrzebniejsze produkty. Ponadto, zakupy można robić bez wychodzenia z domu, co pomaga zaoszczędzić czas na dojazdach, staniu w kolejkach i szukaniu artykułów w ogromnych marketach. Jest to jest szczególnie przydatne, gdy jesteś zajęty opieką nad dziećmi lub innymi obowiązkami.

Jak robić zakupy za pomocą aplikacji InPost Fresh?

Pierwszym krokiem jest pobranie aplikacji InPost Fresh. Możesz to zrobić poprzez wejście na stronę: https://inpostfresh.pl/ i stamtąd przeniesienie się do odpowiedniego sklepu z aplikacjami. Po zainstalowaniu aplikacji, musisz podać swój kod pocztowy, co pozwoli na dostosowanie oferty sklepów. Następnie wprowadź swój numer telefonu, na który zostanie wysłany kod weryfikacyjny i zaakceptuj warunki korzystania z aplikacji.

InPost Fresh umożliwia łatwe i szybkie zakupy oraz dostęp do szerokiej gamy produktów. Wyszukiwanie produktów jest proste – wystarczy wpisać ich nazwę lub przeglądać oferty w poszczególnych kategoriach: żywność, środki czystości, produkty dla zwierząt, kosmetyki i higiena, produkty dla dzieci, zdrowie. Następnie wybierasz sposób dostawy (Paczkomat® lub Kurier InPost) i metodę płatności (BLIK lub przelew online). Zakupy spożywcze online nigdy nie były tak proste!

Obraz justynafaliszek z Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
W szkole 14 grudnia 2023

Czy warto założyć nastolatkowi konto w banku?

Czy warto założyć nastolatkowi konto w banku? To pytanie, moim zdaniem, jest trochę źle postawione, ale często trafia do Google. Słuszniej byłoby zapytać: Dlaczego warto założyć nastolatkowi konto w banku? Jeśli jeszcze macie wątpliwości, przekonam Was, że to dobre rozwiązanie.

 

Dlaczego warto założyć nastolatkowi konto w banku?

Wygoda dla dziecka i… rodzica!

Uwielbiam fakt, iż moje dziecko ma konto w banku. O ileż łatwiej się żyje, kiedy można tak po prostu zadzwonić po lekcjach i poprosić o kupno mleka albo chleba, bo akurat zabrakło. A i kieszonkowe można przelać na konto, co w obliczu permanentnego braku gotówki naprawdę jest wygodne.

 

Niech żyją kasy samoobsługowe!

Nie wiem, jak u Was, ale w mojej okolicy dziecko, które nie ma konta w banku i nie może skorzystać z dobrodziejstwa kasy samoobsługowej, musi stać w kolejce z amatorami tanich trunków lub emerytami, którzy są z reguły życzliwi światu, ale strasznie powolni w wyliczaniu pieniędzy. Pół biedy jak nastolatek kupuje chipsy czy inne przekąski. Gorzej, jak latem ma chęć na loda na patyku. Rozpuści mu się jak nic, zanim dojdzie do kasy.

Moje dziecko twierdzi, że dzięki karcie nie musi stać w kolejkach w McDonaldzie. Przyznam, że ja tam nie bywam i nie wiem, na czym to polega, ale pewnie jest coś na rzeczy.

 

Koniec zakupów z rodzicami

– Bo tu jest taki fajny sweter, naprawdę super i ciepły. No i on kosztuje 80 zł, przelejesz?

– Zrób mi zdjęcie.

Tak mniej więcej wyglądają zakupy ciuchowe, odkąd moje dziecię dojeżdża do szkoły w Warszawie. Wiadomo – duże centra handlowe to więcej możliwości, a i ceny trafiają się czasem dość atrakcyjne. W ten sposób została zakupiona też kurtka – poprosiłam tylko o zdjęcie metki i wszywki, żeby ocenić jakość.

 

Nie ma sytuacji awaryjnych

Albo raczej przestają być problemem. Jeśli cokolwiek się wydarzy i dziecko nagle potrzebuje pieniędzy (nieważne, 10 zł czy 100) po prostu robię przelew. Sytuacje awaryjne nie pojawiają się często, bo też nie na tym to polega, żeby co drugi dzień finansować zachcianki małolata, ale czasem doprawdy lepiej przelać, niż pozwolić dziecku się zadłużać. W naszym przypadku taką sytuacją była wycieczka szkolna.

 

Bezpieczeństwo

Wróćmy jeszcze do tej wycieczki, obozu czy większych zakupów. Bezpieczniej jest, gdy dziecko ma pieniądze na koncie, do którego ma kartę z PIN-em, niż gdyby miało nosić gotówkę przy sobie.

A nawet na co dzień lepiej, żeby nie miało jej za dużo. Nastolatki są tak roztrzepane, że i pieniądze potrafią zgubić. Przemoc i wymuszenia też nie odeszły całkiem do lamusa, a na pewno łatwiej wymusić na młodocianym wydanie gotówki niż wypłacenie jej z bankomatu.

 

Prestiż wśród rówieśników

To akurat dotyczy młodszych nastolatków, bo starsi z reguły już mają konta, ale też warto wziąć pod uwagę. Z ręką na sercu powiem, że lepiej, żeby dziecko było jednym z pierwszych, które ma konto, niż jednym z ostatnich. W tym trudnym okresie dorastania każdy dowód na „bycie dorosłym” jest na wagę złota.

 

Czy konto dla nastolatka uczy oszczędności?

Internet na pewno zechce Was przekonać, że tak, ale ja się z nim nie zgodzę. Pieniądze na koncie w banku są totalnie wirtualne i nastolatek nie do końca ma nad nimi kontrolę. To nie gotówka, którą w każdej chwili można przeliczyć. No i nie ma się co oszukiwać – nam, dorosłym, też łatwiej przychodzi wydawanie pieniędzy, których nie widać. Więc nie zgodzę się, że konto w banku uczy dzieci oszczędzania. Na pewno nie wówczas, gdy mają do dyspozycji kartę do tego konta. 

Natomiast z całą pewnością nie można powiedzieć, że konto bankowe dla nastolatka to zło, bo przyzwyczaja do rozrzutności. Ta nastoletnia rozrzutność to nic innego jak nauka panowania nad własnymi finansami, szczególnie w wersji elektronicznej.

Jeśli macie wątpliwości, to przypomnijcie sobie, ile razy wasza pociecha w wieku niemowlęcym i poniemowlęcym rozlała zupkę na stół lub oblała się sokiem. A jednak nauka jedzenia była potrzebna, prawda? Z nauką wydawania pieniędzy jest tak samo. I chociaż my, dorośli, widzimy popełniane błędy, to niestety musimy przymknąć na nie oko. Oczywiście trzeba rozmawiać, edukować, podpowiadać, ale to nastolatek musi sam nauczyć się mądrze korzystać z konta w banku.

 

Gdzie założyć konto bankowe dla nastolatka?

Osobiście uważam, że najwygodniej tam, gdzie i rodzice mają swoje konta – a jeśli sami korzystają z usług różnych banków to w tym, z którego korzysta rodzic wypłacający kieszonkowe i pieniądze na inne potrzeby. To kwestia wygody, bo w takim wypadku przelew idzie natychmiastowo.

Każdy bank ma swoje zasady dotyczące zakładania kont dla dzieci, ale ogólnie trzeba uznać, że są one podobne. O ile pamiętam, to w naszym przypadku potrzebny był dowód osobisty i/lub (tu mam wątpliwości) akt urodzenia – majaczy mi się, że chodziło o dwa dokumenty potwierdzające tożsamość dziecka i nie mogła to być legitymacja szkolna. A może właśnie akt urodzenia, bo nie legitymacja, a dowodu jeszcze nie było? Nie bijcie, nie pamiętam.

W każdym razie do tej operacji trzeba się było stawić z jednym rodzicem. Konto zostało założone „od ręki” i wydana do niego karta na okaziciela. W planach była zmiana na imienną, ale jakoś do tego nie doszło.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close