Zdrowie 4 października 2023

Gwiazdy dotykają siebie, by sprawdzić, jak czują się ich piersi. Ruszyła 12. edycja kampanii Dotykam=Wygrywam

28.09 w Be Happy Museum w Warszawie wystartowała kampania charytatywna DOTYKAM=WYGRYWAM. Głównym jej celem jest promocja dbania o zdrowie piersi poprzez regularne ich samobadanie i noszenie dobrze dobranego biustonosza. Każdy ma szansę włączyć się w projekt. Wystarczy oddać swój stary, źle dopasowany biustonosz do reCYClingu, by wesprzeć stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny i fundacji Wsparcie na Starcie w walce z rakiem piersi. Można także kupić biustopozytywne cegiełki wspierające ten cel i ściągnąć na telefon bezpłatną BIUSTOapkę, która m.in. przypomina o samobadaniu piersi.

Do akcji włączyły się gwiazdy, zachęcające do dbania o zdrowie piersi: Beata Sadowska, Daria Widawska, Marzena Rogalska, Natalia Przybysz, Elżbieta Romanowska, Daniel Józek – Qczaj, Natalia Przybysz, Aleksandra Kisio, Dorota Gardias, Edyta Zając, Anna Gzyra-Augustynowicz, Siostry ADiHD, Kinga Zawodnik, Lidia Kalita, Anna Iberszer, Paulina Koziejowska, Laura Breszka, Miss Polonia Ewa Jakubiec, Anika Dąbrowska, Alicja Janosz, Anna Męczyńska, Urszula Rogala, a także Aleksandra Żelazo @joga.zelazo, Karolina Cwalina @sexyzaczynasiewglowie, Alina Adamowicz @alka_positive, Katarzyna i Paulina Błędowskie @omatkoicorko, Angelika Miszalska-Kamińska @miszalskakaminska, Monika Kołodyńska – Lewandowska @monika_kolodynska_bralady, Magdalena Dzika @magdalenkafitmom, Oliwia Ciesiółka @modrafrelka, Paula Wilk @paulawilkk, Joanna Ceplin @joannaceplin_pl, Sylwia Madeńska @sylwia_madenska_official, Małgorzata Sokołowska @zpamietnikapolicjantki, Martyna Grzenkowicz @peachee.me.

Sprawdź, jak czują się Twoje piersi

To takie proste – czas dotknąć siebie i sprawdzić, JAK CZUJĄ SIĘ TWOJE PIERSI. Do tego zachęca fundacja Wsparcie na Starcie, organizator 12. edycji kampanii Dotykam=Wygrywam. Podczas spotkania Izabela Sakutova, prezeska fundacji Wsparcie na Starcie i autorka Dotykam=Wygrywam wyjaśniła zgromadzonym gościom, jak wykonać samobadanie.

„Czas, byśmy zyskały kontrolę nad naszym zdrowiem! Wierzymy, że Dotykam równa się Wygrywam. Dlaczego? Bo dbając o siebie, zdobywamy pełen pakiet supermocy. Możemy ocalić swoje życie i stać się źródłem inspiracji dla innych” – mówi Izabela Sakutova, prezeska fundacji Wsparcie na Starcie i autorka Dotykam=Wygrywam.

Podczas eventu inaugurującego 12. edycję Dotykam=Wygrywam można było obejrzeć wystawę autorstwa artysty portrecisty Arcadiusa Mauritza, który w ramach przesłania kampanii uwiecznił jej ambasadorów w różnych życiowych sytuacjach, którzy dotykając swoich piersi, udowadniają, że każde miejsce jest właściwe, by zadbać o zdrowie naszych piersi, by ich dotknąć i sprawdzić, jak się czują, bo przecież nasz dotyk może uratować nam życie.

Statystyki zachorowalności na raka piersi

W Polsce częściej niż w innych krajach diagnozujemy raka piersi w późniejszych stadiach. Tylko około 41 proc. pacjentek dostaje diagnozę na wczesnym etapie, w porównaniu z unijną średnią wynoszącą 51 proc. (raport OECD „Health at a glance. Europe 2022”). Dlatego tak kluczowe jest, abyśmy zwiększyły naszą świadomość i konsekwencję w samobadaniach, gdyż według specjalistów jest to najlepszy sposób na wczesne wykrywanie raka piersi.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów z 2020 roku rak piersi i nowotwory ginekologiczne stanowiły łącznie aż 37 proc. wszystkich nowotworów u Polek. Rak piersi jest przy tym najczęstszym nowotworem złośliwym – każdego roku ponad 22 tys. kobiet w Polsce słyszy tę diagnozę, a u 5–10 proc. z nich nowotwór jest już zaawansowany w momencie wykrycia. To sprawia, że jest on drugą, po raku płuc, przyczyną zgonów z powodu nowotworów u kobiet, a wśród młodych Polek (20–44 lata) nawet pierwszą. Niestety, przez ostatnie 13 lat obserwujemy rosnącą tendencję w zakresie umieralności na raka piersi.

Dołącz do recyclingu

Noszenie dobrze dopasowanego biustonosza ma ogromny wpływ na codzienny komfort funkcjonowania. Tak dobrany stanik nie tylko daje piersiom podtrzymanie i ukształtowanie, ale także może zmniejszyć ból pleców, pomóc w utrzymaniu zdrowej postawy oraz wpłynąć na poczucie pewności siebie.

Dlatego marka Panache, partner strategiczny kampanii Dotykam=Wygrywam, wraz ze sklepami brafittingowymi zlokalizowanymi na terenie Polski, od 12 lat zachęca kobiety do oddania swoich starych staników do reCYClingu. W zamian za każdy oddany otrzymuje się od sklepu bon rabatowy o wysokości 20 zł na zakup nowego, dobrze dopasowanego biustonosza Panache. Lista punktów zaangażowanych w ogólnopolską zbiórkę biustonoszy znajduje się na stronie www.dotykamwygrywam.pl/recycling.

Firma Wtórpol, jedna z największych spółek w branży recyklingu tekstyliów na świecie, działająca zgodnie z zasadą zero waste, w ramach kampanii skupuje zebrane biustonosze, a dochód przeznacza na wsparcie walki z rakiem piersi dwóch organizacji: stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny i fundacji Wsparcie na Starcie.

Przez ostatnie 11 lat kampania Dotykam=Wygrywam zebrała 168 602 sztuk biustonoszy do reCYClingu, co wynosi ponad 10,5 tony. Tradycja akcji reCYClingowej jest kontynuowana także i w tym roku, w całej Polsce, w terminie od 28 września do 31 października.

Pobierz apliakcję BIUSTOapka

Mimo wieloletnich działań profilaktycznych w Polsce, niewiele kobiet regularnie wykonuje samobadanie. Dlatego fundacja Wsparcie na Starcie w ramach kampanii Dotykam=Wygrywam stworzyła BIUSTOapkę – darmową aplikację, promującą zdrowe nawyki dbania o piersi już od młodego wieku, którą pobrało już ponad 45 tysięcy kobiet!

BIUSTOapka to źródło wiedzy na temat samobadania piersi i wyboru odpowiedniego biustonosza. Zawiera interaktywny przewodnik krok po kroku, który wyjaśnia jak wykonywać samobadanie i na co zwracać uwagę. Aby zapewnić regularność samobadań oraz innych istotnych badań, takich jak USG, mammografia czy cytologia, BIUSTOapka wysyła regularne przypominajki. Aplikacja dostarcza także przydatne informacje na temat rozwoju i budowy piersi oraz pomaga znaleźć lokalne sklepy brafittingowe, które aktywnie wspierają kampanię DOTYKAM=WYGRYWAM w ramach wolontariatu.

Można ją pobrać BEZPŁATNIE i zainstalować na telefonach zarówno z systemem Android, jak i iOS. Link do jej pobrania: www.biustoapka.pl

BIUSTOpoztywne cegiełki dbające o piersi

BIUSTOmydło stworzone przez markę Organique, by wspierać kobiety w dbaniu o zdrowie piersi i w pielęgnowaniu miłości do własnego ciała, wymydli się po 30 dniach, co przypomni Ci o SAMObadaniu. BIUSTOmydło nie tylko pielęgnuje, ale i edukuje, gdyż zawiera instruktaż samobadania.

BIUSTOkrem do codziennej pielęgnacji biustu i dekoltu, poprawiający sprężystość i elastyczność skóry, to cegiełka zaprojektowana przez markę BANDI, eksperta zabiegów kosmetycznych oraz preparatów pielęgnacyjnych, bezpiecznych dla skóry i środowiska. Ta specjalistyczna formuła ułatwia wykonanie samobadania piersi.

COLLAGEN FOR YOUR BEAUTY stanowiący uzupełnienie diety w składniki niezbędne do utrzymania optymalnej kondycji skóry, włosów i paznokci to cegiełka opracowana przez Nature Essence, specjalistę w zakresie wysokiej jakości, naturalnych suplementów diety.

Taśma do modelowania piersi Bra Tape sprawdzająca się na biuście o dowolnej wielkości, kondycji oraz kształcie to cegiełka kampanijna dająca kobietom wolność wyboru w kwestii tego, co chcą i mogą nosić. Marka Bra Tape przekazuje 20% ze sprzedaży hurtowej w okresie 1.07-31.10.2023 r. na wsparcie działań statutowych fundacji Wsparcie na Starcie.

KOSZULKI kampanijne „BIUSTOnastroje Dotykam=Wygrywam” zaprojektowane przez fundację Wsparcie na Starcie, idealnie oddają biustopozytywny przekaz, charakterystyczny dla fundacji, zachęcający do zainteresowania się tematem dbania o zdrowie piersi.

Tegoroczne cegiełki kupisz w sklepach brafittingowych na terenie Polski, których lista dostępna jest na www.dotykamwygrywam.pl oraz na www.bandi.pl, www.bratape.official.com, www.organique.pl, w salonach stacjonarnych Organique, www.natureessence.ch/pl i na www.wsparcienastarcie.edu.pl. Wszystkie środki pozyskane ze sprzedaży tegorocznych cegiełek trafią na konto fundacji Wsparcie na Starcie i zostaną przeznaczone na produkcję biustoedukacyjnych materiałów dla nastolatek, dystrybuowanych przez fundację w szkołach na terenie Polski oraz na utrzymanie bezpłatnej aplikacji BIUSTOapka.

Lokalne działania kampanii

W październiku o Dotykam=Wygrywam słychać nie tylko w mediach. Kampania to przede wszystkim edukacja kobiet w profesjonalnych sklepach brafittingowych na terenie całej Polski, współpracujących z bieliźnianą marką Panache, które w tym wyjątkowym, różowym miesiącu organizują spotkania stacjonarne i online, budujące wśród kobiet zdrowe nawyki dbania o piersi. To także biustopozytywna edukacja przeprowadzana wśród nastolatek w szkołach na terenie całej Polski przez brafitterki-wolontariuszki fundacji Wsparcie na Starcie. Wejdź na stronę www.dotykamwygrywam.pl oraz na www.wsparcienastarcie.edu.pl i odnajdź lokalny sklep brafittingowy, by włączyć się w biustopozytywną rewolucję!

Partnerzy DOTYKAM=WYGRYWAM

Panache Lingerie, Arcadius Mauritz, Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Wtórpol, Organique, BANDI, Nature Essence, Bra Tape, Be Happy Museum, Karolina Chabel-Williams, Anna Kolatorska, IGO-ART, organizator konkursu Miss Polonia, izabelasakutova.com, Fit Kalorie, Katarzyna Jankowska, założycielka agencji MINDFAQ, Mimesis, Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska, Instytut Marki Online i Komunikacji, Modna Bielizna, Stanikomania.pl, SW Research, U Fryzjerów, Berendowicz – Kublin, Klaudia Turla i Patrycja Piórkowska.

12 edycja kampanii Dotykam=Wygrywam

 

Źródło informacji: dotykamwygrywam.pl
Obraz xxolaxx z Pixabay
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sport 3 października 2023

Aktywność fizyczna i trening logicznego myślenia? Poznaj zalety rugby!

Od lat rośnie świadomość, że filary zdrowego życia to sport, aktywność fizyczna, dbanie o formę. A co z aspektem treningu umysłu? Coraz częściej borykamy się z problemami psychicznymi: depresją, problemami pamięciowymi, obniżonym nastrojem czy koncentracją. Czy da się trenować ciało, jednocześnie wspierając swój mózg? Oczywiście, że tak. Co więcej, taki trening będzie znacznie bardziej efektywny jeśli ciało i umysł będą zaangażowane jednocześnie w dany proces. Wiele dyscyplin sportowych wymaga od uczestników nie tylko sprawności, ale też logicznego myślenia, analizowania, podejmowania decyzji i przewidywania kolejnych ruchów swoich przeciwników. I nie mowa tu o szachach, gdzie praca ciała jest ograniczona. Poniższy artykuł opowie o rugby i jego zaletach.

Sport o wyjątkowej naturze

Choć korzenie tej gry sięgają czasów starożytnych, to w kraju nad Wisłą jest wciąż mało znana. Często mylona z futbolem, uznawana za trudną i brutalną przez swoją kontaktowość. Rugby to sport, który nie jest oczywisty. Łączy w sobie intensywną aktywność fizyczną z taktycznym myśleniem. W grze ważna jest nie tylko forma, ale umiejętność pracy w grupie, precyzja, planowanie, szybkość podejmowania decyzji oraz myślenie strategiczne. Dwie drużyny rywalizują ze sobą, dążąc do zdobycia punktów poprzez przenoszenie piłki na przeciwną połowę boiska i umieszczenie jej za linią punktową. Pomimo dynamicznej rywalizacji, rugby kładzie duży nacisk na fair play i szacunek dla przeciwnika. Atmosfera stworzona przez zawodników, kluby i kibiców jest iście rodzinna. Mówi się nawet, że mecz rugby ma 3 części – 2 na boisku i ostatnią przy grillu.

Nowa Era Rugby w Polsce

Krajowe drużyny, zawodnicy oraz Polski Związek Rugby bardzo intensywnie działają w zakresie promocji swojej ukochanej dyscypliny. W tym roku do działań włączyła się Fundacja Orły Sportu, która przeprowadzała cykl zajęć dla dzieci i młodzieży w ramach Akademii Orłów Sportu Rugby 2023.

„Naszym głównym celem jest aktywizacja dzieci i młodzieży w zakresie sportu. Wiemy, jak ważne dla młodych ludzi jest znalezienie ciekawej dyscypliny, która będzie nie tylko sprawiać im radość, ale będzie też podkreślać ich indywidualizm i oryginalność. Rugby to sport dla każdego, kto chce się wyróżnić” – mówi prezes Fundacji Orły Sportu – Rafał Wosik.

Rugby to angażujący sport wymagający kondycji fizycznej i szybkiego myślenia. Anatomia postawy gracza rugby pokazuje, jak wiele mięśni angażuje ta aktywność. Kluczową rolę odgrywają obszary nóg, ramion i tułowia, a także serce i płuca – narządy odpowiedzialne za wydolność organizmu. Intensywna praca mięśni jest niezbędna do wykonywania rzutów, tackli, sprintów oraz rywalizacji na boisku. Szybkie reakcje na zmieniającą się sytuację na boisku zapewniają świetny trening dla układu nerwowego. Prościej rozpocząć przygodę z rugby osobom ze świetną wydolnością oddechową i nienaganną kondycją, dla osób biernych sportowo będzie to wyzwanie godne poświęcenia.

Wydarzenia związane z rugby, przyciągają zarówno doświadczonych graczy, jak i nowicjuszy. Te spotkania nie tylko promują samą dyscyplinę, ale także tworzą okazję do integracji sportowej społeczności.

Fundacja Orły Sportu jest ogromnie zadowolona z faktu, że ma czynny udział w kształtowaniu nowej rzeczywistości w Polsce. Już po pierwszych tegorocznych zajęciach w szkołach na terenie województwa mazowieckiego, świętokrzyskiego i opolskiego, wzrosła liczba kibiców i osób zainteresowanych grą w lokalnych klubach sportowych. Pozostaje mieć nadzieję, że te niestandardowe dyscypliny promowane wśród najmłodszych staną się nowym fundamentem przyszłości polskiego sportu.

zalety grania w rugby

 

Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dom 3 października 2023

Pluskwy – po czym poznać, że są w domu i jak się ich pozbyć raz na zawsze

Pluskwy! W hotelu są pluskwy! – Tę dramatyczną wiadomość przysłało mi dziecko z wycieczki szkolnej. Nie ukrywam, że cała zdrętwiałam, bo już raz mieliśmy w domu nieproszonych gości i wiemy, z czym to się wiąże. Na szczęście wiemy też, jak sobie z nimi poradzić. 

Jak nie wnieść pluskiew do domu?

Walizka pełna ciuchów i innych rzeczy, dziecko w ubraniach i nie ma żadnej gwarancji, że gdzieś nie kryją się nieproszeni goście. W naszym przypadku było stosunkowo łatwo – Duśka przebrała się na podwórku pod osłoną nocy, rzeczy też na noc zostawiliśmy na dworze, później sukcesywnie praliśmy i wyparzaliśmy. 

Co zrobić w blokach? Hmmm, piwnica może? Nie jest to zbyt sympatyczne miejsce do przebierania się, ale jak mus, to mus. 

Pluskwy to nie wstyd! 

To, że w domu pojawiły się pluskwy, naprawdę nie świadczy o żadnym zaniedbaniu z naszej strony. Pluskwy się nie zalęgają (potoczne gadanie można między bajki włożyć) tylko są przynoszone z zewnątrz, np. z hoteli. Mogą też przyjść od sąsiadów przewodami wentylacyjnymi, ale to nadal nie świadczy źle o sąsiadach. 

Nie trzeba ich przynieść w dużej ilości, tak naprawdę wystarczy jedna (JEDNA) mała pluskwa, by w krótkim czasie mieć w domu potężne stado. A tę jedną można choćby z komunikacji publicznej przynieść. 

Obecność pluskiew odkrywa się zwykle po jakimś czasie i tu niestety do głosu dochodzi fałszywy wstyd, który nie pozwala podzielić się wiedzą z osobami odwiedzającymi nas w ostatnich dniach. No niefajne to jest. Obstawiam, że tak właśnie pluskwy dostały się swego czasu do mojego domu. Nikt mnie nie ostrzegł… 

 

Po czym można poznać, że w domu są pluskwy? 

Pluskwy potrafią się dobrze maskować i niełatwo ustalić, że to one są przyczyną swędzenia i nietypowych zmian na skórze. Czasem można wręcz podejrzewać dermatozę. 

Te pasożyty zostawiają charakterystyczne ugryzienia: trzy ranki (bąbelki) w niedużych odległościach od siebie. Półżartem mówi się o tym: śniadanie – obiad – kolacja, ale tak naprawdę, nie ma powodu do śmiechu. Ugryzienia mogą być też rozmieszczone inaczej, nie można powiedzieć, że jak nie są potrójne, to to na pewno nie pluskwy. 

O obecności pluskiew świadczą też ich odchody. To brzydkie i stosunkowo dobrze widoczne czarne ślady na meblach (szczególnie tych z surowego drewna), materacach, ścianach. Jeśli w domu nagle pojawiły się takie zabrudzenia, a na całym ciele swędzą niezidentyfikowane zmiany, to nie ma się co oszukiwać – mamy pluskwy. 

 

Gdzie chowają się pluskwy? 

Pluskwy są w stanie wcisnąć się wszędzie, nawet tam, gdzie teoretycznie nie ma na nie miejsca. Są jednak dość leniwe i nie oddalają się zanadto od człowieka, więc najszybciej namierzycie je w sypialni, bo żerują głównie nocą. 

Warto sprawdzić spód materaca, stelaż łóżka, listwy przypodłogowe, przestrzeń za lustrami i obrazami. To najbardziej oczywiste miejsca, ale… na własne oczy widziałam pluskwy ukrywające się pod dość mocno przykręconymi uchwytami szaf i szuflad. Nie mam pojęcia, jak tam weszły, ale fakt jest faktem. Wciskały się też pod zawiasy i okucia. 

Sporo można przeczytać o tym, że pluskwy lubią mieszkać w materacach, tapicerowanych meblach, szwach itp., ale tam ich nie spotkałam. Może miałam szczęście, a może surowe drewno wygrywa w ich prywatnej konkurencji, bo taki właśnie mebel pobrudziły najbardziej i koczowało ich tam najwięcej. 

 

Domowe sposoby na pluskwy 

Od razu powiem, że w moim odczuciu domowe sposoby na pluskwy niestety nie są skuteczne. Owszem, ograniczają populację, ale wystarczy jedną małą zarazę przegapić i już zabawa zaczyna się od nowa. 

 

Gdybyście jednak potrzebowali zadziałać doraźnie, to wiedzcie, że:

– Pluskwy nie lubią wysokiej temperatury, giną w 45°C. To, co można, trzeba wyprać, czego się nie da wyprać, to przynajmniej wyprasować. Meble, materace i inne gabarytowo duże przedmioty można potraktować parownicą.

– Wciąganie pluskiew do odkurzacza nie bardzo ma sens, dadzą radę wyjść, a jak się chociaż jedna zakotwiczy w rurze, to wszystko zacznie się na nowo.

– Pluskwy nie lubią zapachu cynamonu. Tak głosi mądrość ludowa i chyba coś w tym jest, bo po wysypaniu przestrzeni pod Duśki materacem jakoś ją omijały. Nie wygonicie ich w ten sposób z domu, ale możecie zabezpieczyć dzieci, biorąc atak na siebie.

– Pluskwy nie lubią niskiej temperatury. Jeśli czegoś nie da się potraktować wysoką temperaturą, można zamknąć w szczelnym woreczku i włożyć do ustawionego na – 20°C zamrażalnika. Czas takiego zabiegu to minimum 10 godzin, ale ja pomna własnych doświadczeń celowałabym w przynajmniej dobę.

 

Ile czasu trwa walka z pluskwami? 

Nie łudźcie się, że zagłodzicie pluskwy. Potrafią przetrwać nawet rok bez żywiciela. Na szczęście nie oznacza to, że trzeba się na rok wynieść z domu. 

Okres lęgowy u pluskiew to 6 – 9 dni. Czyli jeśli zrobimy cokolwiek przeciwko pluskwom, to po tym czasie trzeba zabieg powtórzyć. Teoretycznie powinno to wystarczyć, jednak moja prywatna praktyka pokazała, że niekoniecznie. Te zarazy potrafiły się zakamuflować i przetrwać. 

W ramach profilaktyki walczyliśmy jeszcze miesiąc po tym, jak ślady na skórze i meblach przestały się pojawiać. Trauma była naprawdę silna. 

 

Czy trzeba zamawiać dezynfekcję na pluskwy? 

Z pluskwami jest trochę jak z wszami. Niegdyś tępiło się je radykalnymi metodami i problem był jakby mniejszy. Dziś mamy masę nowoczesnych i niby skutecznych środków, ale wytępić jedną i drugą zarazę coraz trudniej. 

Firmy świadczące specjalistyczne usługi w dziedzinie usuwania pluskiew z domu oczekują cudów już na starcie. Najlepiej jakby mieszkanie było puste, wszystkie meble odsunięte od ścian, listwy odkręcone, wykładziny zdjęte itp. Inaczej nie dają gwarancji. Wygodne, nie powiem. 

W moim małym i dość ciasnym mieszkaniu osiągnięcie takiego stanu rzeczy było niemożliwe. Z płacenia miliona monet zrezygnowaliśmy, a pluskwy wytępiliśmy samodzielnie środkiem, który można kupić w specjalistycznych sklepach, podejrzewam, że w internecie też. Nie będę robiła reklamy, ale jakby co, to piszcie privy na FB. Podzielę się wiedzą. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamila
Kamila
6 miesięcy temu

Jakie srodek na pluskwy

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close