Terraformacja Marsa – wyrusz z nami na podbój kosmosu
Terraformacja Marsa to planszówka, która w 2017 roku została ogłoszona Grą Roku. Jej pierwsze nakłady rozchodziły się jak świeże bułeczki, a dziś doczekała się paru dodatków, które znajdziecie np., na TaniaKsiazka.pl. Choć na pierwszy rzut oka wygląda na bardzo skomplikowaną rozgrywkę, to muszę Wam zdradzić, że zasady są tak przejrzyste, że nawet ograny jedenastolatek jest wstanie wygrać z rodzicami.
Terraformacja Marsa, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy nie tyle skolonizowania Czerwonej Planety, lecz podniesienia na niej temperatury, poziomu tlenu i stworzeniem oceanów wraz z zielonymi obszarami. Pierwsze kolonie stoją w obliczu trudnych warunków, ponieważ to planeta niemal pozbawiona atmosfery, zimna i sucha. Zadaniem graczy będzie wspólnie podnieść wymienione wyżej wskaźniki, które sprawią, że Mars będzie nadawał się do życia, a dzięki temu powstaną pierwsze kolonizacyjne miasta.
W dużym pudełku znajdziecie wiele elementów, które niestety się po nim walają. Dobrze, że wydawnictwo dołączyło woreczki strunowe, które pomogą nieco utrzymać ład. Nie przestraszcie się tej ilości.
Zawartość pudełka:
- instrukcja
- plansza
- 5 planszy gracza
- 17 kart korporacji
- 208 kart projektów
- 8 kart pomocy
- 200 znaczników graczy (przezroczyste kostki w pięciu kolorach)
- 200 kostek zasobów (nieprzezroczyste kostki w złotym, srebrnym i brązowym kolorze, w trzech rozmiarach)
- 3 białe kosteczki (znacznik Temperatury , Poziomu Tlenu, Pokoleń)
- 9 obszarów oceanów
- 60 obszarów zieleni/miast
- 11 obszarów specjalnych
- znacznik pierwszego gracza
Gotowi na wyprawę na Marsa?
Przygotowanie rozgrywki
Przed przystąpieniem do rozgrywki upewnijcie się, że macie dużo wolnego czasu i sporo miejsca na stole, tudzież podłodze. Tradycyjnie rozkładacie planszę po środku. Następnie białe kosteczki (są tylko trzy) układacie po jednym na planszy na najniższym wskaźniku temperatury i poziomu tlenu, oraz na pierwszym polu punktacji (co oznacza pokolenia osadników). Dziewięć obszarów oceanów umieszczacie na planszy, a obszary miast, zieleni i obszary specjalne należy położyć w zasięgu ręki wszystkich graczy. Podobnie zróbcie z kosteczkami zasobów, oraz dobrze przetasowanymi kartami projektów.
Każdy z graczy otrzymuje planszę gracza oraz przeźroczyste kosteczki w jednym kolorze. Jedną z tych kosteczek należy umieścić na torze punktacji na miejscu dwadzieścia, który jest równocześnie wskaźnikiem terraformacji (WT). Ten wskaźnik w trakcie może zostać podwyższony za każdym razem gdy gracz podniesie któryś ze wskaźników globalnych (temperaturę, poziom tlenu, liczbę oceanów). Od WT zależy podstawowy dochód gracza, a także jego wynik na koniec gry.
Jeśli gracie w Terraformację Marsa po raz pierwszy polecam skorzystać z kart korporacji dla początkujących. Dzięki nim gracze mają większe fory i jest zdecydowanie łatwiej osiągnąć wymagane wskaźniki. Karty kooperacji wskazują dokładną kwotę, jaką gracz dysponuje na początku rozgrywki oraz ile posiada kart projektów.
Terraformacja Marsa – zasady
Terraformacja Marsa to czasochłonny i kosztowy w realizacji projekt. Dlatego czas rozgrywki odmierza się w pokoleniach. Podczas pierwszego pokolenia pomija się fazę kolejności i badań naukowych. W następnych pokoleniach gracze rozgrywają następujące fazy:
1. Faza kolejności – przekazanie znacznika pierwszego gracza osobie po lewej stronie oraz przesunięcie znacznika pokolenia o jedno pole.
2. Faza badań naukowych – gracze dobierają po 4 karty projektów i decydują, które z nich chcą zakupić. Karty projektów kosztują 3 M€. Niezakupione karty należy odrzucić. Jeśli w trakcie gry talia kart się wyczerpie, odrzucone karty należy przetasować i stworzyć z nich nowy stos.
3. Faza akcji – w trakcie swojej tury gracz wykonuje jedną albo dwie akcje. Może wykonać nawet dwa razy tę samą akcję:
- zagranie karty z ręki
- wykorzystanie projektu standardowego
- uzyskanie Tytułu
- ufundowanie Nagrody
- wykorzystanie akcji z karty aktywnej
- zamienienie 8 jednostek roślinności w obszar zieleni (który podnosi Poziom Tlenu)
- zamienienie 8 jednostek ciepła we wzrost Temperatury
- spasowanie.
Gdy wszyscy gracza spasują, faza akcji dobiega końca i przechodzimy do ostatniej fazy.
4. Faza produkcji – gracze wykonują ją jednocześnie, w pierwszej kolejności zamieniają całą energię w ciepło (przesunięcie znaczników na planszy gracza), następnie pobierają zasoby zgodnie z poziomem produkcji na swoich planszach, otrzymują dochód wynikający z WT.
Gra kończy się gdy zostaną osiągnięte wszystkie globalne wskaźniki (temperatura, poziom tlenu, liczba oceanów). Grę wygrywa osoba z najwyższym współczynnikiem terraformacji.
Zachęcam do obejrzenia filmiku z wyjaśnieniem zasad gry, tak by rozwiać wszelkie wątpliwości.
Nasze wrażenia z rozgrywek
Pierwsze wrażenie mogę opisać jednym słowem „wow”. Ilość elementów zaskoczyła nas bardzo pozytywnie. Kosteczki (złote, srebne i brązowe) dodają niesamowitego klimatu tej grze, a kart projektów jest tyle, że nie sposób ich wszystkich poznać. Dzięki temu gra jest bardzo regrywalna, a to oznacza, że szybko się nie znudzi, ponieważ każda rozgrywka jest zupełnie inna.
Terraformacja Marsa to istna łamigłówka, w której gracze muszą podjąć wiele decyzji. To zdecydowanie mózgożercza gra, ale w pozytywnym znaczeniu. Po jednej rozgrywce czuje się pewien niedosyt, chciałoby spróbować się jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze raz.
Gra daje wiele możliwości do zwycięstwa, co przekłada się na wiele ścieżek, nie zawsze nasze wcześniejsza strategia pomoże wygrać nam drugi raz. Nie sposób przewidzieć, jakie karty pojawią się w naszej ręce.
Kluczowa w tej grze jest mechanika, dzięki której cała rozgrywka tak dobrze i płynnie przebiega. Kolejnym plusem jest klimat gry, który buduje się od ułożenia planszy na stole. Wiele osób zarzuca, że niektóre elementy gry są „brzydkie”, ale nie sposób każdemu dogodzić.
Edukacyjnie gra ma ogromny potencjał. Można rzec, że jest na czasie. W edukacji szkolnej niewiele mówi się o astronomii i kosmicznych podbojach, nad czym wielce ubolewam. Postęp nauki i techniki umożliwił nam wysyłanie sond na Marsa, a w planach jest wysłanie pierwszych osadników. Gra Terraformacja Marsa to świetny przyczynek do rozmów o problemach związanych z podbojem kosmosu czy kolonizacji innej planety.
Dla kogo Terraformacja Marsa? Zdecydowanie dla osób, które już nieco grały. Jako pierwsza planszówka, może nieco przytłoczyć czasem gry. Wiekowo gra jest przeznaczona dla osób powyżej 12 roku życia. Nasz ograny w gry jedenastolatek daje radę, niejednokrotnie wygrywa z nami, stawiając z pozoru na słabe według naszej opinii projekty, a jednak to one na koniec gry windują jego pozycję do góry. Dawno nie bawiłam się tak dobrze, jak przy Terraformacji Marsa.
Tytuł: Terraformacja Marsa
Autorzy: Jacob Fryxelius
Ilustracje: Isaac Fryxelius
Wiek: od 12 lat
Liczba graczy: 1-5
Czas gry: 90-120 minut
Wydawca: Rebel
Wpis powstał we współpracy z księgarnią internetową TaniaKsiazka.pl
Więcej informacji o grze znajdziesz na stronie GramywPlanszowki.pl | GwP
Zdjęcia: A. Jelinek
- Recenzja gry logicznej Moje skarby
- Księga cudów – kooperacja i niezapomniana przygoda w jednym!
- Przygody Robin Hooda – recenzja gry przygodowej!
- Gra MikroMakro: Na tropie zbrodni- najlepsza gra roku 2021!
- Nova Luna – gra logiczna Uwe Rosenberga
- Gra Karak – przygodowa gra z elementami RPG
- Gra Łąka – przeżyj niesamowitą przygodę
- Gra Beez – przyjemna logiczna rozgrywka o pszczółkach