Trzydniówka (rumień nagły) – jakie daje objawy i na czym polega leczenie tej choroby?
Małe dzieci, szczególnie te, które uczęszczają do żłobka i przedszkola, są narażone na choroby spowodowane wirusami. Jedną z częstszych jest tak zwana trzydniówka, która zazwyczaj pojawia się wiosną i jesienią u najmłodszych. Czym jest rumień nagły i jak wyglądają jego objawy?
Trzydniówka, czyli rumień nagły, nazywana jest także gorączką trzydniową. Jest to choroba, którą wywołują wirusy opryszczki HHV-6 i HHV-7. Najczęściej pojawia się u dzieci, które nie ukończyły drugiego roku życia, ale może rozwinąć się również u nieco starszych lub jeszcze w późniejszym okresie życia. Bardzo rzadko występuje z kolei u niemowląt poniżej 6 miesięca życia, a w przypadku dorosłych zakażenie może przebiegać ciężej niż u dzieci.
Jak można zarazić się trzydniówką?
Trzydniówka (rumień nagły) przenoszona jest drogą kropelkową, przez kontakt ze śliną, wydzieliną nosową oraz plwociną, i uważana jest za chorobę bardzo zakaźną. Zarazić się można nią od dziecka bez objawów, jak od tego, który ma objawy pełne. Często zdarza się tak, że malec zaraża inne dzieci w żłobku czy w przedszkolu, ponieważ jeszcze nie widać u niego symptomów choroby, a rodzice w dobrej wierze przyprowadzają go do placówki. Tym sposobem wybuchają epidemie trzydniówki w danej grupie przedszkolnej. Na szczęście podczas trwania tej choroby organizm wytwarza odporność, która utrzymuje się przez całe życie.
Trzydniówka (rumień nagły) — jakie są objawy?
Objawy nie występują od razu po kontakcie z osobą chorą. Potrzeba mniej więcej dwa tygodnie na to, aby pojawiły się pierwsze sygnały związane z rozwijającą się chorobą. Na rumień nagły najczęściej wskazuje sytuacja, w której dziecko zaczyna wysoko gorączkować (temperatura może dochodzić nawet do 40 stopni Celsjusza) i zazwyczaj ten stan utrzymuje się około 3 dni. Czasem jednak się zdarza, że temperatura spada znacznie później, bo po około 5-7 dniach. Jeżeli przyczyną gorączki jest rzeczywiście trzydniówka, stan zdrowia dziecka nie ulega zazwyczaj pogorszeniu, choć często pojawiają się dodatkowo objawy takie jak:
- biegunka (wymioty nie występują)
- brak apetytu
- delikatne powiększenie węzłów chłonnych
- zaczerwienione i bolesne gardło
- drgawki gorączkowe
- grudki na podniebieniu miękkim
Częstym objawem trzydniówki jest wysypka, która pojawia się na ciele. Najpierw uwidacznia się na tułowiu i ramionach, a następnie na pośladkach i udach. Zmiany zazwyczaj nie pojawiają się na twarzy. Wysypka jest bladoróżowa, grudkowa a czasem plamista, niekiedy przypomina różyczkę. Krostki te jednak nie powodują świądu i ustępują po 1-2 dniach.
Trzydniówka — leczenie rumienia nagłego
W przypadku wysokiej gorączki, która występuje u dziecka, należy zadbać o to, by ją obniżać. Przydatne są tu chłodne okłady i środki przeciwgorączkowe. Ważne jest podawanie odpowiedniej ilości płynów. W przypadku, gdy powyższe metody nie przynoszą oczekiwanej ulgi i wysoka temperatura się utrzymuje, warto zrobić dla dziecka kąpiel w nieco chłodniejszej wodzie (o 2 stopnie chłodniejsza niż ciało dziecka). Jeśli trzydniówce towarzyszą bóle głowy, można podać dziecku leki przeciwbólowe.
Zaleca się również unikanie aktywności fizycznej i skorzystanie z możliwości odpoczynku. Najlepiej unikać wychodzenia na zewnątrz i towarzystwa innych osób do czasu, aż objawy zaczną ustępować. Inaczej istnieje duże ryzyko, że infekcja zostanie rozsiana dalej. Konieczne jest również zachowanie wysokiej higieny, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby.
Zazwyczaj rumień nagły leczy się w domu i nie zawsze trzeba iść do lekarza. Natomiast jeśli gorączka przedłuża się lub wystąpią u dziecka inne niepokojące objawy, zaleca się wizytę z dzieckiem u pediatry, który wykluczy inne choroby. Sama trzydniówka nie pozostawia śladu po przechorowaniu.