Zdrowie 4 października 2019

Jak rozpoznać brak witamin

Jak rozpoznać brak witamin? To stosunkowo proste. Organizm wysyła nam czytelne sygnały na temat niedoborów składników odżywczych i witamin. Poniżej krótka ściąga.

Witamina A odpowiada nie tylko za zdrowie, ale i za urodę. Jej brak jest najlepiej widoczny na włosach i paznokciach. Jedne i drugie stają się łamliwe. Popękane i spierzchnięte usta także mogą świadczyć o braku witaminy A. Inne objawy to suchość skóry i oczu, stosunkowo częste zapadanie na infekcje.

Witamina B1 jest niezwykle potrzebna, zwłaszcza jesienią. Jej niedobór skutkuje brakiem apetytu i zmęczeniem psychicznym. Może być też odpowiedzialny za pojawiające się zaparcia i drżenie rąk.

Witamina B2 jest odpowiedzialna między innymi za produkcję leukocytów. Jej brak skutkuje zmniejszeniem odporności. Ponadto może pojawić się światłowstręt i zapalenie spojówek. W skrajnych przypadkach można spodziewać się zapalenia wątroby. Brak witaminy B2 jest też wyraźnie widoczny na języku, który ma skłonności do pękania i przesuszania.

Witamina B3, a raczej jej niski poziom, przyspiesza siwienie włosów. Skutkiem jej braku może być też otłuszczenie wątroby i anemia.

Witamina B4 nie sygnalizuje w żaden widoczny sposób spadku poziomu w organizmie, niemniej jednak jej brak może spowodować marskość wątroby. Niski poziom tej witaminy podnosi skłonność do powstawania guzów.

Witamina B6 to kolejna przydatna nie tylko dla zdrowia, ale i dla urody. Jej brak objawia się bladością i sinicą skóry. Także mocna czerwień ust nie musi być objawem zdrowia, tylko braku witaminy B6. Przyspieszone procesy starzenia się to także brak witaminy B6.

Witamina B12 o niedoborach informuje ogólnym osłabieniem organizmu i spadkiem nastroju. Długotrwały niedobór tej witaminy może skończyć się depresją. Jest także wskazaniem do zrobienia badań w kierunku anemii.

Witamina C to ta, którą trudno przedawkować. Jednak o niedobory nietrudno. Objawiają się one krwawieniem dziąseł, wypadaniem włosów, bólami mięśni i stawów, permanentnym zmęczeniem i sennością.

Witamina D to jedyna, którą wszyscy powinni łykać, zwłaszcza poza sezonem letnim. Jej brak objawia się obniżonym nastrojem, pieczeniem w ustach, niesmakiem i bólami kości.

Witamina E to z kolei ta, której praktycznie nikomu nie powinno brakować. Niedobór objawia się zmęczeniem, bladością skóry i spadkiem popędu seksualnego. Problem z brakiem witaminy E jest często spotykany u osób, które mają problemy z wchłanianiem tłuszczów oraz chorujących na celiakię. Wszyscy inni, jeśli lekarz stwierdzi brak tej witaminy, powinni zmienić dietę.

Witamina K o niskim poziomie w organizmie informuje krwotokami z nosa i przewodu pokarmowego oraz skłonnością do siniaków.

Witamina PP, a raczej jej brak, to przede wszystkim suchy, spękany, obrzęknięty i przekrwiony język. Innym objawem może być bezsenność i rozdrażnienie.

Warto zwrócić uwagę też na wapń i magnez, bo te dwa pierwiastki pełnią ważną funkcję w organizmie.

Brak wapnia skutkuje drętwieniem palców u rąk, arytmią i konwulsjami, a także zwiększoną skłonnością do łamliwości kości. Brak magnezu natomiast objawia się skurczami mięśni nóg, łamliwością i kruchością paznokci oraz biegunką i nadciśnieniem.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciąża 3 października 2019

Ćwiczenia w ciąży – jaki sport można uprawiać, co trzeba wiedzieć?

Ciąża to nie choroba, a ćwiczenia w ciąży nikogo nie szokują – to prawda. Jednak ten wyjątkowy stan wymaga szczególnie poważnego potraktowania wielu na co dzień postrzeganych jako zwykłe spraw. Kobiety ciężarne inaczej się odżywiają, zwracają uwagę na badania kontrolne, starają się więcej wypoczywać i relaksować, by zapewnić maleństwu bezpieczny rozwój.

Wiele przyszłych mam zastanawia się także, po jaki rodzaj aktywności sięgnąć. Szczególnie panie, które uprawiały sport jeszcze przed zajściem w ciążę, nie chcą rezygnować ze wszystkich dotychczasowych przyjemności, także z ruchu. Także ciężarne, które dotychczas nie uprawiały żadnego sportu, chciałyby wzmocnić swoje ciało w tym czasie – jednak w ich przypadku nie można ot tak rzucić się na pierwszą lepszą aktywność. W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest np. fitness dla kobiet w ciąży, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. A więc o czym trzeba wiedzieć, by z korzyścią dla siebie i dziecka rozpocząć ćwiczenia w ciąży?

Ćwiczenia w ciąży – jaki sport można uprawiać, co należy wiedzieć?

Odpowiedzi na pytania udzieliła Paula Jasińska – trener personalny, sędzia sportów sylwetkowych, instruktor kulturystyki oraz fitness:

 

Czy to prawda, że w ciąży przyszła mama musi się oszczędzać i zamiast ruchu powinna wybierać raczej błogie lenistwo? 

Przyszła mama musi o siebie przede wszystkim dbać. Ruch jest wskazany, bo w ten sposób dotleniamy nasz organizm. Ćwiczenia w ciąży przygotują nas do porodu, który jest przecież ogromnym wysiłkiem.

 

Na jaki rodzaj aktywności się zdecydować, a z jakich sportów bezpieczniej jest zrezygnować?

Jeśli do tej pory przyszła mama była aktywna, czynnie uprawiała sport, wskazane jest, aby robiła to dalej. Musi jednak zrezygnować ze sportów kontaktowych, dźwigania dużych ciężarów, podciągania na drążku czy też ćwiczeń w pozycji leżącej na brzuchu. 

Najbezpieczniejszy będzie trening z trenerem personalnym, posiadający uprawnienia do prowadzenia treningów z kobietami w ciąży. 

 

Do kiedy można ćwiczyć w prawidłowo rozwijającej się i niezagrożonej ciąży?

W pierwszym trymestrze, czyli 1-3 miesiąc ciąży, mogą trenować jedynie panie które przed ciążą czynnie uprawiały sport. Najbezpieczniej jednak jest zacząć ćwiczyć po 4 miesiącu ciąży, a skończyć na miesiąc przed porodem.

 

Jakie są najpoważniejsze przeciwwskazania do gimnastyki w ciąży? 

Przeciwwskazania do treningu w ciąży to oczywiście schorzenia takie jak: 

  • nadciśnienie
  • cukrzyca, oraz wiele innych. Zawsze lekarz prowadzący powinien wyrazić zgodę na trening. 

Inne przeciwwskazania to np ciąża bliźniacza, wcześniejsze przedwczesne porody.

 

Co dają przyszłej mamie dobrze dobrane ćwiczenia?

Trening podczas ciąży zapewni przede wszystkim łatwiejszy i krótszy poród. Przygotuje mamy do tego ogromnego wysiłku. Wzmocni i ustabilizuje kręgosłup, zwiększy elastyczność mięśni miednicy, poprawi funkcjonowanie układu oddechowego. 

 

ćwiczenia w ciąży

24 października br. zapraszamy na kolejny warsztat z cyklu „Fajny czas Mamy” organizowany przez spółkę MARYWILSKA 44. Tym razem będą to bezpłatne zajęcia fitness dla dwóch grup uczestniczek:

godz. 10:30-11:15
FITNESS DLA KOBIET W CIĄŻY

godz. 12:00-12:45
FITNESS Z DZIECKIEM

Udział w warsztacie jest bezpłatny – wymagana jest wcześniejsza rejestracja mailowa pod adresem: fajnyczasmamy@marywilska44.com.

Zajęcia odbędą się w Energy Fitness Club w Centrum Handlowym MARYWILSKA 44 (hala F, wejście nr 14) w Warszawie.

Zajęcia poprowadzi

Paula Jasińska – trener personalny, sędzia sportów sylwetkowych, instruktor kulturystyki oraz fitness. Posiada międzynarodowe uprawnienia poparte licznymi certyfikatami m.in. Polskiej Akademii Sportu. Specjalizuje się w treningu siłowym, funkcjonalnym, a także z osobami starszymi i kobietami w ciąży. W swojej pracy pomaga utrzymać dobrą formę i zdrowe ciało, jak również powrócić do sylwetki marzeń. Pasjonuje się sportem i pracą z ludźmi, dlatego trening pod jej opieką to wyzwanie dające satysfakcję obydwu stronom. Od wielu lat pracuje dla marki Energy Fitness pełniąc funkcję trenera, instruktora fitness oraz managera regionalnego.

OPIS ZAJĘĆ

ĆWICZENIA W CIĄŻY

Zajęcia specjalnie przygotowane i dostosowane dla kobiet w ciąży prowadzone będą przy spokojnej muzyce. Zaczną się od ćwiczeń rozgrzewkowych, mających na celu pobudzenie krążenia. Następnie odbędzie się blok ćwiczeń wzmacniających mięśnie głębokie oraz poprawiających ruchomość kręgosłupa i uelastyczniających mięśnie miednicy. Na koniec trenerka zaproponuje ćwiczenia oddechowe i rozciągające, czyli tzw. stretching.

ĆWICZENIA Z DZIECKIEM (dziecko w wieku od 6 m-cy do 2 lat)

Zajęcia dla młodych mam, które po porodzie chcą wrócić do formy rozpoczną się krótką rozgrzewką. Następnie będzie blok ćwiczeń wzmacniających i poprawiających przemianę materii. Zajęcia zakończą się ćwiczeniami rozciągającymi i wyciszającymi.

Podczas ćwiczeń dziecko będzie spełniało funkcję „naturalnego ciężarka”. Taka aktywność fizyczna kobiety ze swoim dzieckiem jest doskonałym sposobem zarówno na poprawę kondycji, jak i ciekawą formą zabawy i okazją do budowania wzajemnej więzi.

Jakie korzyści wynikają z cyklicznego uczestnictwa w zajęciach?

Regularne treningi mają wiele plusów. Są to m.in.:

  • stabilizacja kręgosłupa
  • zapobieganie bólowi odcinka lędźwiowego
  • zapobieganie obrzękom nóg
  • rozwój mięśni aktywnych przy porodzie
  • poprawa funkcjonowania układu oddechowego
  • wzrost pojemności płuc
  • zwiększenie przepływu krwi – lepsze dotlenienie płodu
  • rozciąganie i uelastyczniania mięśni brzucha i miednicy
  • poprawa przemiany materii
  • zmniejszenie lęku przed porodem
  • łatwiejszy i krótszy poród
  • szybsza rekonwalescencja po porodzie

***

Kiedy: 24 października 2019 r.

– godz. 10:30-11:15
FITNESS DLA KOBIET W CIĄŻY
Dostęp do szatni od godz. 10.00.

– godz. 12:00-12:45
FITNESS Z DZIECKIEM

Dostęp do szatni od godz. 11:45.

Gdzie: ENERGY FITNESS CLUB – hala F, wejście nr 14 w Centrum Handlowym MARYWILSKA 44, Warszawa, ul. Marywilska 44.

WSTĘP WOLNY – po wcześniejszym zgłoszeniu na adres: fajnyczasmamy@marywilska44.com. Liczba miejsc ograniczona.

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebook’u: https://www.facebook.com/events/572413973222813/ 

 

***

Organizatorem projektu „Fajny czas Mamy” jest spółka MARYWILSKA 44.

Współorganizator: Centrum Zabaw FIGLARIUM oraz Energy Fitness Club.

Patronat honorowy Burmistrza Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy.

Partnerzy: Komitet Ochrony Praw Dziecka, Fundacja NUTRICIA oraz społeczna inicjatywa „Białołęka jest kobietą”.

Patroni medialni: Parenting.pl, MiastoDzieci.pl, Rodzice.pl, wRoliMamy.pl, MamaKlub.pl oraz Białołęka – Platforma Sąsiedzka.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dania główne 2 października 2019

Liście rzodkiewki – czy i dlaczego warto je jeść?

Jedliście kiedyś liście rzodkiewki? Ja nigdy! Odkąd sięgam pamięcią w mojej rodzinie jadło się tylko korzeń, a zielone części warzywa zawsze lądowały w koszu na śmieci. I prawdę powiedziawszy, nigdy nie widziałam, by ktoś robił inaczej. A tymczasem okazuje się, że liście mają zdrowotne właściwości i więcej wartości odżywczych od korzeni.

Liście rzodkiewki – właściwości zdrowotne 

  1. Liście rzodkiewki mają sporo witaminy C (podobno więcej niż cytryna), a także witaminy B1, B2, E i PP. Ponadto zawierają również: żelazo, wapń, magnez, potas i fosfor.
  2. Oczyszczają organizm z toksyn i wspierają pracę wątroby.
  3. Regulują ciśnienie krwi.
  4. Wykazują działanie przeciwzapalne.
  5. Wzmacniają odporność.
  6. Oczyszczają organizm z substancji rakotwórczych – dzięki zawartości glukozynolanów, które wykazują zdolność aktywacji enzymów odpowiedzialnych za usuwanie rakotwórczych związków z organizmu.
  7. Usprawniają pracę żołądka i przemianę materii.
  8. Sok pozyskany z liści rzodkiewki wykorzystuje się do leczenia żółtaczki.
  9. Napar z liści pomaga walczyć z zaparciami – aby przygotować napar należy umyć liście, posiekać, zalać wrzącą wodą i zaparzać przez około jedną godzinę. Taki napar zaleca się pić przez trzy dni, po posiłku.
  10. Suszone liście stosowane są w walce z grzybicą stóp i paznokci – w tym celu liście należy dobrze wysuszyć i zmielić na proszek. Później można nim posypywać stopy lub dla ułatwienia wsypywać proszek do skarpetek.

 

Liście rzodkiewki wykorzystać można tak jak inne jadalne liście np. do: zupy, sałatki, koktajlu, smoothie lub pesto.

 

Przykładowe PESTO z LIŚCI RZODKIEWKI 

Składniki:

– liście rzodkiewki (można również dodać liście marchewki),

czosnek,

oliwa,

orzechy włoskie lub pestki słonecznika,

– sok z cytryny,

– sól, pieprz.

Przygotowanie:

Liście rzodkiewki należy umyć.

Orzechy lub słonecznik uprażyć na suchej patelni.

Czyste i osuszone liście poddusić na patelni z dodatkiem oliwy lub oleju.

Wszystkie składniki, włącznie z przyprawami zmiksować na gładką masę.

Podawać można z ugotowanym makaronem, serwować jako pastę do kanapek lub faszerować np.  jajka, pierogi czy pieczone ziemniaki.

 

Przykładowy KOKTAJL z LIŚCI RZODKIEWKI 

Składniki:

– liście rzodkiewki,

banan,

jabłko/a,

– sok z cytryny,

– woda – ilość zależy od konsystencji jaką chcemy uzyskać,

– opcjonalnie odrobina siemienia lnianego.

Przygotowanie:

Liście umyć. Owoce obrać ze skórki, usunąć gniazda nasienne z jabłek, wycisnąć sok z cytryny. Wszystkie składniki umieścić w blenderze i zmiksować.

 

Włączając liście rzodkiewki do diety, należy jednak pamiętać, iż chcąc wyciągnąć z nich to, co najlepsze, warto wybierać je z dobrego źródła (ze sprawdzonych lub własnych upraw). Liście powinny być młode, te zwiędnięte i z widocznymi plamami nie będą raczej dobrym wyborem.

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
R.k
R.k
3 lat temu

Są pyszne. Mam ze swojego ogródka. Oczywiście bez nawozów i innej chemii.

Nora
Nora
2 lat temu

Od lat wykorzystuję liście rzodkiewki w kuchni np do sałatek,ale najbardziej lubię z nich szpinak.Nigdy nie wyrzucam liści od rzodkiewki.

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close