Emocje 29 września 2014

Czy to bajka czy nie bajka…

Całkiem niedawno odkryłam nowe pokłady mojej własnej wyobraźni. Tak, tak kochani, nawet trzydziestolatka posiada wyobraźnię, czasem potrzeba tylko trochę nacisków ze strony małoletniego żeby odkryć to niezwykłe znalezisko.

Zacznijmy od tego, że dzieci spały z nami (4 osoby w jednym łóżku!!!) przez ostatnie półtora roku i zasypiały leżąc koło nas i całkiem niedawno zostały wbrew swej woli deportowane na “prywatne miejscówki” ;). Ale żeby nie było, że jesteśmy wrednymi rodzicami to wygrzebaliśmy wszystkie zaskórniaki, zrobiliśmy zrzutę ze skarbonek i tym sposobem zebraliśmy sumę niezbedną do zafundowania naszym małoletnim wymarzonych łóżek z Minnie i Mikim. Do tego jakżeby inaczej, nowiutkie komplety pościeli, odpowiednio z Minnie oraz z “Cars” (dla odmiany) wszystko zgodnie z życzeniami wyżej wymienionych.

Pierwsza noc przebiegła nadspodziewanie dobrze, kolejne nieco gorzej ale w granicach normy. Niestety nasze niesmoczkowe, niebutelkowe i potwornie gadatliwe bestie postanowiły zagadać nas na śmierć i co wieczór serwowały nam minimum godzinną pogadankę na temat “Co mi ślina na język przyniesie”.

Zmęczona tym wszystkim postanowiłam zaatakować z zaskoczenia i pewnego wieczoru zaczęłam opowiadać bajkę. Początki były ciężkie, poleciałam klasyką czyli Trzy świnki, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia. Tylko średnio mi szło mówienie o zjedzeniu babci przez wilka czy wkładaniu Jasia do pieca. Modyfikowałam więc nieco oryginał nadając mu lżejszy i mniej brutalny ton. Ku memu zdziwieniu dzieci przyjęły to z entuzjazmem, a co najważniejsze przyniosło to spodziewane efekty. Ich buzie się zamknęły a to pozwoliło na szybsze zasypianie. Niestety znudziło mi się mówienie w kółko tego samego, więc zapytałam synka o czym mam mu opowiedzieć tym razem. Tak oto na życzenie Adiego powstała bajka o samolociku Rajanku, który lubi podróżować po całym świecie. Codziennie wyrusza do innego kraju, ma kolejne ciekawe przygody i poznaje nowych ludzi i ich zwyczaje.

Zanim się zorientowałam moja wyobraźnia zaczęła szybować coraz wyżej i wyżej. Bajki stały się coraz ciekawsze i pełne niesamowitych przygód, a ja sama z nieskrywaną przyjemnością, czekam na wieczór, kiedy to zasiądę przy łóżkach dzieci i opowiem im kolejną wymyśloną przez siebie historię…

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
(nie)Magda(lena)
(nie)Magda(lena)
6 lat temu

Moja córka niedawno zażyczyła sobie bajkę o zajączku i rolniku ;) Myślałam, że nie podołam wyzwaniu, ale widać udało się – cięgle domaga się kolejnych opowieści :)

Paulina Garbień
6 lat temu

Nic nie przebije wyobraźni mamy :)

Katarzyna Plich
Katarzyna Plich
4 lat temu

Dołączcie i mnie… Mam ten sam problem:/ dziękuje.

Ciąża 26 września 2014

I`ll be back! Z pamiętnika ciężarnej

Stało się! W końcu i nareszcie po ciężko „odchorowanych” dwóch miesiącach ciąży i intensywnym wybiegom moich myśli w stronę ulubionych traków w lesie, powróciłam! Aż chciało się krzyczeć czy też włączyć Caps Locka i pisać już drukowanymi literami, żeby każdy wiedział!

Udało mi się powrócić do biegania w 15 tygodniu ciąży za sprawą wprowadzenia drobnych modyfikacji i fachowej opieki lekarskiej. Ciąża to nie choroba, ciężarna nie jest niepełnosprawna, więc jeśli tylko przed ciążą była aktywna i ginekolog wyrazi zgodę nic nie stoi na przeszkodzie aby kontynuować przygodę z aktywnością, na zdrowie sobie i nienarodzonemu dziecku.

Ja uparłam się na bieganie, bo wcześniej zaprawiłam się w bojach i myśl o dziewięciu miesiącach bez tego, wydawała mi się nazbyt straszna, żeby próbować wprowadzić ją w czyn. Gdy tylko lekarz dał mi zielone światło, zdecydowałam się pobiec krótki dystans – 3 km. Zresztą wydawał mi się odpowiedni aby się nie przeforsować i symboliczny, bo od takiego dystansu zaczęłam bieganie z moim mężem. Chwała Bogu, że bez problemu mieściłam się w sportowe ubrania i nie musiałam szukać dla nich zamienników.

Pobiegłam te 3 km, i było dość dziwnie. Spodziewałam się raczej zmian jedynie w tempie, a tu mój stan odmienił w dużym stopniu jakość biegania. Pierwsza różnica jaką dało się wyczuć, to brzuch. W czasie „bez ciąży” nie musiałam się na nim skupiać, był płaski i niewyczuwalny. Teraz było  inaczej. Po raz pierwszy czułam się, jakby ktoś włożył mi pod obcisłą bluzkę balon z wodą. Nie sposób było tego pominąć, choć później przywykłam i nie robiła mi jego obecność wielkiej różnicy.

Druga sprawa – mimo wcześniejszej aktywności, czułam się trochę ociężała, mój kręgosłup odczuwał dodatkowy balast i nadmierny wysiłek, więc szybko nauczyłam się szanować mój organizm i nie dawałam tempem czy wyboistymi ścieżkami powodów do protestu przeciwko ruchowi.

Biegałam spokojnie i w większej mierze skupiałam się na oddechu, nie mogąc pozwolić sobie na zawroty głowy i zasłabnięcie, bo oznaczałoby to dla mnie czerwoną kartkę od Pana W Białym Kitlu. Jadłam rozważniej, bo zatrzymywanie się po krzakach, aby dać upust ciśnieniu na żołądku, w żaden sposób mnie nie kręcił. I nie pijałam byle czego, bo odwodnienie organizmu również nie wchodziło w grę.

To co się nie zmieniło dla odmiany, to muzyka która mi towarzyszyła, choć zamiast energetyzującej dawki muzyki, słuchałam klasyki w wykonaniu genialnego Davida Garretta. Łączyłam przyjemne z pożytecznym – dla mnie ruch i muzyka, dla dziecka pozytywne wibracje i rozwój w łonie Pani Matki. I patrzyłam pod nogi, bo wiadomo jakie konsekwencje może nieść dla ciężarnej upadek.

Żeby nie było, że bieganie w ciąży to same „wyrzeczenia” nadmienię tu zalety: dotleniony organizm, mięśnie i stawy wprawione w ruch, świeża cera i piękny wygląd (choć powiadają, że to zasługa hormonów), sprawność do ostatniego dnia ciąży i łatwiejszy poród. I przede wszystkim czas dla mnie, aktywny i na świeżym powietrzu, co dało mi ogromny power i siłę do „przenoszenia gór” w wyzwaniach jakie stawiała przede mną codzienność.

No cóż, teraz ciąża to jedynie wspomnienie, po której został na świecie mały cud – mój synek :) Ale gdybym miała cofnąć się w czasie, niczego bym nie zmieniła. Dla mnie aktywność fizyczna jest ważna jak tlen do oddychania, więc z pewnością biegałabym i w następnej ciąży.

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
5 lat temu

Właśnie zdiagnozowałam u siebie!! To straszne!:( Czułam, że coś jest nie tak.. Dziewczyny czy to możliwe, że rozstęp zrobił mi się dopiero po porodzie od ćwiczeń, czy może miałam go wcześniej(pod koniec ciąży) ale o tym nie wiedziałam? Jestem prawie 11 miesięcy po porodzie i zauważyłam „dziurkę” dopiero jakiś miesiąc temu. Ćwiczenia zaczęłam około 2,5 miesiące po porodzie (zajęcia fitness). Na początku byłam zadowolona z brzucha po ciąży ale od pewnego momentu zauważyłam, że mój brzuch staje się większy mimo ćwiczeń. Zdemotywowało mnie to i zaprzestałam ćwiczenia. Do kogo mam się wybrać?

Agnieszka Radziszewska

Jakbym czytała swoją własną historię… Trzeba o tym mówić i uświadamiać. Te zabobony,że diastasis dotyka tylko kobiety niewysportowane itp. trzeba obalać. Pozdrawiam :)

Sandra
Sandra
4 lat temu

Witam,

czy ma ktoś z Was jakiś namiar na dobrego fizjoterapeutę z Bydgoszczy, który orientuje się dobrze w temacie?

Łucja Morun
Łucja Morun
4 lat temu

Witam,
Niestety tez mnie to dotyczy, czy ma ktoś z Was jakiś namiar na dobrego fizjoterapeutę z Wrocławia???

Zabawa 24 września 2014

Ty ośle! Nie przy dzieciach!

Wczoraj na jednym z internetowych portali radna z Poznania poinformowała, że matki zwiedzające poznańskie zoo były oburzone widokiem kopulujących osłów. – Dzieci to oglądają, przecież tak nie może być – skomentowała ten fakt radna i pochwaliła się, że już zajęła się tym problemem. Udało jej się przekonać dyrektora ogrodu zoologicznego, by taka sytuacja więcej nie miała miejsca.

Czyżby w zoo został wdrożony zakaz kopulowania, a zwierzęta obiecały od tej pory żyć w czystości? A może będą mogły teraz „to” robić tylko przy zgaszonym świetle, czyli po wyjściu ostatniego zwiedzającego? Ewentualnie wprowadzono wstęp do zoo od lat osiemnastu? Nie wnikam!

Pomijając uzasadnienie skargi matek i absurdalność interwencji radnej, chciałam zwrócić uwagę, by nie bać się rozmów z dziećmi o rozmnażaniu i seksualności. Niestety, mimo dostępności edukacyjnych książeczek dla maluchów, poradników dla rodziców, wskazówek dostępnych w Internecie, nadal rozmowy o tej naturalnej strefie życia są dla wielu rodziców problemem.

Co zrobić, gdy nasze dziecko jest świadkiem sceny kopulujących zwierząt? Co odpowiedzieć, gdy zada pytanie – skąd się biorą dzieci?

Ważne by rozmowa z maluchem spełniała trzy warunki:

 • była zgodna z prawdą – trzymaj się faktów,
 • była zrozumiała dla dziecka,
 • objaśniała (tylko) to, co dziecko w danej chwili chce wiedzieć.

A poza tym:

 1. Nie zmieniaj tematu.
 2. Nie odkładaj go na (o wiele) później – powiem ci, jak będziesz starszy.
 3. Bądź świadomy, że dziecko pyta, ponieważ chce po prostu zaspokoić swoją naturalną dziecięcą ciekawość. Nie po to, by wywołać Twoje zakłopotanie albo dlatego, że interesuje się seksem.
 4. Wyjaśnij kwestie intymne tak, by maluch zrozumiał – dostosuj swoją wypowiedź do jego wieku. Nie trzeba od razu dziecku wszystkiego wyjaśniać z najdrobniejszymi szczegółami – maluszkowi być może na początku wystarczy informacja, że wziął się na świecie z brzuszka mamy. Intuicyjnie w naturalny sposób dawkuj wiedzę i udzielaj odpowiedzi dokładnie na zadane pytanie, bez zagłębiania się.
 5. Jeśli będzie dociekał i miał większy zakres pytań – co pewnie jest w nieco starszym wieku nieuniknione – skąd się w tym brzuchu wziął – wtedy kontynuuj… (patrz punkt 1).
 6. Jeżeli nie jesteś w stanie prowadzić dalej rozmowy – zostałeś zaskoczony pytaniem i czujesz, że jesteś w sytuacji podbramkowej – możesz odłożyć ją na później (ale tylko na trochę). Najlepiej tylko na tyle, ile potrzebujesz by skorzystać z pomocy poradnika, czy zaopatrzyć się w odpowiednią książeczkę.
 7. Można też spytać pociechę, co ona wie na ten temat. Możliwe, że wystarczy wtedy tylko uzupełnić wiedzę dziecka o kilka istotnych kwestii.
 8. Twój maluch nie poddaje się i drąży – spokojnie! Spróbuj użyć słów „kochać się”, „przytulać”. Opowiedz o tym, jak mama i tata bardzo się kochają i chcą się do siebie mocno przytulić, tak by tata mógł dać mamie nasionko.  Jeśli to nie wystarczy małemu dociekliwemu człowiekowi – nawiąż do różnic w budowie ciała kobiety i mężczyzny. Mężczyzna ma narząd (penisa, siusiaka), za pomocą, którego to nasiono umieszcza w ciele kobiety (poprzez pochwę, dziurkę). Nasionko łączy się z komórką mamy (jajeczkiem) i w ten sposób powstaje zarodek, z którego rozwija się dziecko. uffff… i co, wcale nie takie trudne! Prawda?

I wracając do tematu – gdy podczas wizyty w zoo widzisz dwa kopulujące osły i gdy (ważne) Twoje dziecko też je widzi i (ważne) się dziwi i dopytuje –  warto po prostu wykorzystać tę sposobność, by porozmawiać z nim o początkach życia zwierzątek, a może i nawet ludzi.

Fot. Panos Photographia/ CC BY 2.0

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jolanta Wróbel
Jolanta Wróbel
5 lat temu

Witam.
Jestem 5 miesięcy po cc – ciąża bliźniacza. Ok miesiąc temu zauważyłam, że mój brzuch powiększył się nad pępkiem. Kiedy wstaję z łóżka, na brzuchu pojawia się wybrzuszenie, a po pani instrukcji sprawdziłam….i stwierdziłam, że chyba rozeszły mi sie mięśie. W dziura w okolicach pępka mogę wsunąć palec środkowy, natomiast serdeczny u wskazujący opierają się na mięśniach.
Z jakim lekarzem powinnam się skontaktować aby mnie zbadał ?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Magdalena
Magdalena
5 lat temu

Witam,
W takim razie ma Pani rozejście mięśni brzucha, ale nie duże. Trzeba by skontrolować, czy nie ma Pani przepukliny pępkowej. Są dwa sposoby:
1) wizyta u swojego lekarza rodzinnego, który skieruje Panią do chirurga. Może Pani również pójść prywatnie.
2) może Pani odwiedzić fizjoterapeutę, który może pokierować Panią jak zmniejszyć rozejście, wzmocnić i zbliżyć mięśnie.
Nie jest to łatwe, bo specjalistów jak na lekarstwo. Ale próbować trzeba! Zapraszam do grupy na FB – Rozstęp/rozejście mięśni prostych brzucha po ciąży. Mamy już pokaźny zasób wiedzy, doświadczeń i wskazówek.

Katarzyna Rzepka
Katarzyna Rzepka
5 lat temu

Witam
Właśnie weszłam w temat i się załamałam…Jestem 2,5 roku po pierwszej cc i 6m-cy po drugiej. Rozstęp mięśnia na ok 1-2 palce. Czy po takim czasie da się coś jeszcze z tym zrobić czy tylko mogę liczyć na zabieg chirurgiczny? Wcześniej wiedziałam, że „coś takiego” mam, ale dopiero teraz jak czytam okazało się, że jest to poważniejsza sprawa…

Sylwia Ocytko-Moskwa
Sylwia Ocytko-Moskwa
4 lat temu

Dzień dobry! jestem w 7 miesiacu ciązy, mam rozstep miesnia brzucha na dwa palce. Moge wykonywac juz teraz jakies cwiczenia wzmacniajace miesnie brzucha? a jezeli tak to jakie zeby pomoc a nie zaszkodzic?

Marta M
Marta M
4 lat temu

Większość kobiet po ciąży mierzy się z tym problemem… U mnie też występował, ale wybrałam się do fizjoterapeuty. Gabinet Fizjospot poleciła mi znajoma. Pomyślałam sobie – czemu nie, warto spróbować. Poszłam i p. Aleksandra bardzo mi pomogła :)

Agnieszka Łabuda
4 lat temu

Mam ten sam problem:-( Bardzo proszę o przyjęcie do grupy na FB. Może jest jeszcze nadzieja, że ten brzuch będzie jakoś wyglądał?

Bogumiła B
Bogumiła B
4 lat temu

Polecam fajną stronę z ćwiczeniami – oczywiście po konsultacji z fizjoterapeutą :)

http://dds.fit/rozstep-miesnia-prostego-brzucha-60-dniowy-plan-naprawczy/

top-facebook top-instagram top-search top-menu go-to-top-arrow search-close